Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-10, 19:04   #121
horia51

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 6
Default Re: Stilo - Coupe Abarth Style

Quote:
Originally Posted by Jimmy_slide View Post
Asta e Stilo-sul meu 1.8i
Am muncit un picutz pana acum la el si mai am destul
Pana acum :-Kit Lester Abarth style : praguri+eleron+masca fatza, plasa Raidhp
-Toba finala Magnaflow, intermediara data jos, cu catalizatorul nu stiu ce sa fac pt ca am sonda lamda in el
-Filtru aer pilot power tuning
Urmeaza :jante (chiar e greu k nu-mi dau seama cu ce i-ar sta mai bine:OZ-uri superturismo WRC sau Wolfrace Street Octane ori Wolfrace Kendo, pe 16, poate ma sfatuiti si pe mine ) resoftare si niste scaune FK.Dupa ce trec de stadiul asta ma apuc serios de motor, pistoane, axa cu came, ambreiaj sport etc...Sa vedem ce o sa iasa...
Salut frate{vezi ca am 59 ani, 2 motorete, 1 motocicleta si 2 masini la activ!}
Am 1 (unu) STILO 1,8 16V an 2002, luata din Salonul auto-nu stiu care, la 0 km. Acum am 188.000 km. stricaciuni: placute frana, ulei, benzina.. Fara accident.
Acum: pentru ca am mers mult prin oras, subturat, catalizatorul s-a sulfatat. Desfundarea se face la turatie/forje peste 5000 ture-viteza 3-4.cca. 7-8 min.
Dupa cca. 3 desfundari s-a dezlipit 1 catalizator si dadea "engine fault". Nu am avut alta varianta decat flexul. Taiat cuser, scos catalizatori, sudat la loc. Am scos cele 2 sonde lambda. Rezultat: Cand este rece la relanti merge inecat, adica se bataie/clatina. Merge doar cu sonda finala. Daca trece de 3000 de ture se alimenteaza normal. Consum redus dar duhneste a gaze la relanti.
Te rog daca stii cine vinde toba cu catalizatori de firma(FIAT) si cam la ce pret. Multumesc!
horia51 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 20:30   #122
MR.STILO

Stage 5
 
MR.STILO's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 396
Member of:
[Fiat]
[Colectionar Machete]
Default Re: Stilo - Coupe Abarth Style

Quote:
Originally Posted by horia51 View Post
Salut frate{vezi ca am 59 ani, 2 motorete, 1 motocicleta si 2 masini la activ!}
Am 1 (unu) STILO 1,8 16V an 2002, luata din Salonul auto-nu stiu care, la 0 km. Acum am 188.000 km. stricaciuni: placute frana, ulei, benzina.. Fara accident.
Acum: pentru ca am mers mult prin oras, subturat, catalizatorul s-a sulfatat. Desfundarea se face la turatie/forje peste 5000 ture-viteza 3-4.cca. 7-8 min.
Dupa cca. 3 desfundari s-a dezlipit 1 catalizator si dadea "engine fault". Nu am avut alta varianta decat flexul. Taiat cuser, scos catalizatori, sudat la loc. Am scos cele 2 sonde lambda. Rezultat: Cand este rece la relanti merge inecat, adica se bataie/clatina. Merge doar cu sonda finala. Daca trece de 3000 de ture se alimenteaza normal. Consum redus dar duhneste a gaze la relanti.
Te rog daca stii cine vinde toba cu catalizatori de firma(FIAT) si cam la ce pret. Multumesc!


salut! ai un stilo cu motor exact ca al meu! un motor euro 4 nu accepta lipsa catalizatoarelor(indiferent de marca). te poti interesa de catalizatori la BORLA PITESTI. stiu ca ei au multe tipuri de catalizatoare si pot confectiona cu usurinta trasee de evacuare. iti doresc mult succes!
__________________
Stilo 1,8 16V,8X17" Azev type C wheels, red calipers, black front grill, borla exaust, custom made footrest+alloy pedals, painted plastics,carbon look covers ,painted cylinderhead cover, sport suspension,black mirror roof
MR.STILO is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 20:00   #123
Aladin_re

Stage 2
 
Aladin_re's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 37
Thumbs up Re: Stilo - Coupe Abarth Style

Quote:
Originally Posted by Jimmy_slide View Post
Asta e Stilo-sul meu 1.8i
Am muncit un picutz pana acum la el si mai am destul
Pana acum :-Kit Lester Abarth style : praguri+eleron+masca fatza, plasa Raidhp
-Toba finala Magnaflow, intermediara data jos, cu catalizatorul nu stiu ce sa fac pt ca am sonda lamda in el
-Filtru aer pilot power tuning
Urmeaza :jante (chiar e greu k nu-mi dau seama cu ce i-ar sta mai bine:OZ-uri superturismo WRC sau Wolfrace Street Octane ori Wolfrace Kendo, pe 16, poate ma sfatuiti si pe mine ) resoftare si niste scaune FK.Dupa ce trec de stadiul asta ma apuc serios de motor, pistoane, axa cu came, ambreiaj sport etc...Sa vedem ce o sa iasa...
Salut....de unde ai bandourile pentru grila si cat te.au costat? stima!
Aladin_re is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 20:02   #124
Vj_AlecS

Stage 5
 
Vj_AlecS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 917
Member of:
[Fiat]
Default Re: Stilo - Coupe Abarth Style

Quote:
Originally Posted by Aladin_re View Post
Salut....de unde ai bandourile pentru grila si cat te.au costat? stima!
Cu scuzele de rigoare ca poestez in locul lui jimmy daca erai putin atent ai fi vazut cu postul ala este din 2007 deci un pret cred ca nu ar fi relevant.
Vj_AlecS is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 20:05   #125
Aladin_re

Stage 2
 
Aladin_re's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 37
Default Re: Stilo - Coupe Abarth Style

Quote:
Originally Posted by Vj_AlecS View Post
Cu scuzele de rigoare ca poestez in locul lui jimmy daca erai putin atent ai fi vazut cu postul ala este din 2007 deci un pret cred ca nu ar fi relevant.


stai linistit, am vazut ca e din 2007...macar sa stiu de unde a luatO!!!
sunt ft disperat
Aladin_re is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 20:11   #126
Vj_AlecS

Stage 5
 
Vj_AlecS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 917
Member of:
[Fiat]
Default Re: Stilo - Coupe Abarth Style

Quote:
Originally Posted by Aladin_re View Post




stai linistit, am vazut ca e din 2007...macar sa stiu de unde a luatO!!!
sunt ft disperat
nu stiu la ce bandouri te referi. poate te pot ajuta eu.
Vj_AlecS is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 20:17   #127
Aladin_re

Stage 2
 
Aladin_re's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 37
Default Re: Stilo - Coupe Abarth Style

Quote:
Originally Posted by Vj_AlecS View Post
nu stiu la ce bandouri te referi. poate te pot ajuta eu.


daca te uiti la plasa pusa in loc de grila o sa observi ca are pusa o rama, aia o caut eu
Aladin_re is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 21:20   #128
Vj_AlecS

Stage 5
 
Vj_AlecS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 917
Member of:
[Fiat]
Default Re: Stilo - Coupe Abarth Style

Quote:
Originally Posted by Aladin_re View Post
daca te uiti la plasa pusa in loc de grila o sa observi ca are pusa o rama, aia o caut eu
tot grila se numeste si aia... o gasesti la Lester 100 euro.
Vj_AlecS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -