Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-10, 20:41   #1636
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Un lucru pe care Bogdan l-a decis şi pe care l-am respectat a fost decizia lui ca maşina să şi-o pregătească singur.
Sigur ca da, aţi putea spune că probabil a ales să nu o pregătească cu mine pentru diverse motive, şi v-aş putea da dreptate. Problema e că maşinile făcute complet (nu doar un spoiler sau o prelungire) nu le pregătesc eu, ci le trimit la Oradea, la Ocsi din WSR, iar el chiar nu are nevoie de nicio prezentare (Fordul portocaliu care a luat premii ani la rând la toate festivalurile şi expoziţiile la care a mers, BMW-ul lui Daflyer, care si el ia toate premiile la toate show-urile la care merge, care şi el zeci de cupe pentru vopsire şi finisaj, si multe multe alte exemple în ultimii mulţi ani).
Tocmai pentru că durata cu ambele etape ale modificărilor a fost mare eu am decis ca în contrapartidă să fac pe cheltuiala mea întreaga operaţiune (drumul pe trailer BC-Oradea şi apoi retur Oradea- Roman, costurile integrale ale pregatirii, şi plus de asta, costul integral al vopsirii şi al materialelor necesare). Eu spun că drept compensare pentru timpul consumat în hală la noi, e mai mult decât decent şi mai mult decât acceptabil pentru oricine.

Bogdan a decis să facă lucrarea însă cu tatăl lui, dintr-un entuziasm pe care i-l şi înţeleg i-l şi apreciez, nu mulţi ar fi făcut asta, dar munca la care s-a înhămat e anevoioasă(ceea ce vedeţi voi în poze e o maşină care a fost desfăcută şi refăcută complet după 4tuning days[iar stickerul cu plm e într-o zonă în care n-am lucrat, nu l-am dat jos ca n-aveam de ce] şi care acum e la etapa la care era înainte de festival), consumatoare de mult timp pentru cineva care nu e de profesie şi consumatoare de mulţi nervi, în condiţiile în care maşina a luat-o ca o casă "la roşu".

Last edited by aleks; 07-07-10 at 20:47.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 21:29   #1637
alex_____

Stage 1
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 20
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Aleks, eu nu te cred, sincer. Probabil e asa cum zici tu dar din cate ziceati voi (acu 8 luni), morphmaster trebuia sa ia masina "paint ready" si nu "la rosu".

La fel de sincer iti spun ca miar fi rusine!
alex_____ is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 21:37   #1638
lexe

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 57
Member of:
[VW]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Sunt intro mica pauza de munca... aia a fost acum 1 saptamana acum e alta treaba...pe zi ce trece devin mai optimist si mai optimist ca o sa iasa cum trebuie...vine lumea si ma felicita...deci is in al 9lea cer... nici eu si nici ei nu speram ca am sa ma descurc asa bine )


...revin cu poze!

..............si mai multe cuvinte
morpheusmaster, sincer ma bucur mult sa aduc asta, este exact sentimentul de care ai nevoie in momentele astea, te vad cu sufletul la gura... si sunt sigur ca o sa iasa ceva super tare!
Bafta!!!!!!
lexe is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 00:49   #1639
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by alex_____ View Post
Aleks, eu nu te cred, sincer. Probabil e asa cum zici tu dar din cate ziceati voi (acu 8 luni), morphmaster trebuia sa ia masina "paint ready" si nu "la rosu".

La fel de sincer iti spun ca miar fi rusine!
poate reciteşti faptul ca eu i-o dădeam VOPSITĂ ŞI TERMINATĂ din banii mei. punct.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 00:58   #1640
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by alex_____ View Post
La fel de sincer iti spun ca miar fi rusine!
pai sa-ti fie ca nu ai invatat sa citesti.
sageata is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 19:44   #1641
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

O poza - cat 1000 cuvinte
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0013.JPG
Views:	303
Size:	1.23 MB
ID:	1559265  
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 20:27   #1642
lexe

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 57
Member of:
[VW]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
O poza - cat 1000 cuvinte

Asa domnule, miscare si repet... ambitie cat cuprinde, o sa fi mult mai mandru de tine atunci cand o sa fie gata!
lexe is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 18:38   #1643
jipianu

Stage 5
 
jipianu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,458
Member of:
[Moderators]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

felicitari prietene pentru curajul si incredereade care dai dovada...
incet incet o sa ai o masina extraordinara de care o sa te bucuri foarte mult cand o sa vezi ce ai putut face din pasiune si din suflet.

Felicitarile mele inca o data !!!!
__________________
jipianu is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 22:46   #1644
DarkSun

Stage 5
 
DarkSun's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 770
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Iti admir tenacitatea si pasiunea. Sunt putini care pun atata suflet in proiectele lor. Te urmaresc din umbra si deobicei nu comentez dar meriti laude. Am vazut masina la 4T Days desi nu era gata.

Succes.
__________________
~ Dacia 1310 cu motor pe folie! ~
DarkSun is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 03:11   #1645
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by lexe View Post
Asa domnule, miscare si repet... ambitie cat cuprinde, o sa fi mult mai mandru de tine atunci cand o sa fie gata!
Deja privesc lucrarea cu alti ochi. Ce'i drept ma streseaza un singur gand. Sa nu se "sparga" ca un balon de sapun (la 1 greseala cu o groapa/bordura...etc)

Quote:
Originally Posted by jipianu View Post
felicitari prietene pentru curajul si incredereade care dai dovada...
incet incet o sa ai o masina extraordinara de care o sa te bucuri foarte mult cand o sa vezi ce ai putut face din pasiune si din suflet.

Felicitarile mele inca o data !!!!
Merci frumos man. Acum poate ratez 1/2 aparitii in zona Moldovei, unde miam dorit foarte mult sa ajung dar suntem tineri, viata'i lunga, nu au intrat zilele'n sac si o sa vina si vremea mea

P.S. Tu ce ai facut, ai recuperat plasticu'?

Quote:
Originally Posted by DarkSun View Post
Iti admir tenacitatea si pasiunea. Sunt putini care pun atata suflet in proiectele lor. Te urmaresc din umbra si deobicei nu comentez dar meriti laude. Am vazut masina la 4T Days desi nu era gata.

Succes.
Tenacitate/pasiune? No way (glumesc) Va spun eu...se cheama NEBUNIE PURA!!! Merci frumos pentru vorbele frumoase. Desi sunt doar vorbe, inseamna mult si motiveaza extrem de mult in momente grele cand imi vine sa arunct toate prin garaj

...astazi (sa va spun despre astazi?)...pfoaaaaaaa...a fost o zi grea pentru ca am incercat sa trag 2 in 1 (azi+maine) pt ca maine ma duc la etapa 4 de drift (suceava)...si doream sa'mi scot ziua de maine...sa nu o consider asa sufleteste..."pierduta"...deci nici nu am mancat (de dimineata sau de pranz sau...)...treaz>>>haine de scandal>>>garaj!!! wrum wrum wrum pana ma suna taicamiu ca'mi da masina lui sa ma duc la SV doar daca'i schimbam uleiu. (asta se intampla gen ora 14) CRAP! Deadline: ora 19...la 19.30 eu lucram la a 4a contraaripa (la sofer) chestii gen finisat/chit/finisat. Ce'i amuzant e procedeul prin care se da jos roata pe fata la masina mea acum. E cam mult de povestit dar cum sunteti obisnuiti cu posturile mele procedeul e cam asa:

1) se pune cric mic mic mic (hidraulic vertical) pe spate...se ridica spatele pana se ridica fata putin asa...
2) se pune ceva sa sustina fata la nivelul ridicat
3) se da jos cricul de pe spate si se baga pe fata ca acum incape )
4) la coborare (ca sa pot scoate cricul de sub prag) se repeta operatiunea in ordinea inversa )

....e foarte funyyy...mai ales ca fac toate chestiile astea din rigola. Ma intreb cand am sa raman cu ea in drum (TUAMNI FERESTE!) ce am sa fac )...o sa fie amuzant pentru restu, nu si pentru mine...

...dar moooving on...(ma grabesc la scris sa bag si eu 3h de somn)...am bagat ca hamalu in port azi...aripa spate/prag sofer/contraripi/capota/plafon...etc etc etc...matuit pe colo, finisat pe colo...chituit pe colo...lots & lots of fun...daca tusesc se lasa ceata ).

Toate ca toate dar consider ca am reusit sa fac un 2 in 1...deci abea astept 2 zile de relaxare si de luni o luam de la capat. Dar e cam gata treaba mea. Deci de luni (ar trebui) vine finisoru/pregatitoru/el vopsitoru (mesteru manole)...si se mai baga el acolo cu mana lui de mester...mai vede o denivelare, mai vede o linie, un unghi vrajeli...in fine...mai e de dat kitu de finisaj (care sa astupe porii de la chitu de fibra)...dupa de finisat ala....bla bla bla...spritz chit (sau fuller, tot aia)...finisat si ala pe baza de apa si e gata el masinooo. Cumva...simt ca munca mea pe masina s'a cam incheiat...deja ce urmeaza e de super finete si trebuie o mana "cu vechime"...asa ca luni o astept. Ai auzit bre finisorule? (slabe sanse sa citeasca el aici)...

Ramasesem la partea cu deadline...vine taicamiu...si ma exaspereaza la cap...scoate masina mea din garaj...dao in strada...baga masina lui in garaj...baga masina mea in curte (sa nu o vada vecinii ca rad de mine dupa aia...ma intreaba gen "Valeeeeeeu!!! Da ai avut accident cu ea??? Ce arata asa???"...prea multe explicatii nebunii...dar chiar si asa (in curte) se pare ca nu a scapat de priviri lungi.

Taicamiu mesterea el acolo pe la ulei (in sunet de Dzei si Draci ca era plin garaj de praf si nu a mai avut rabdare sa fac curat...)...eu afara cu un aspirator rusesc de pe vremea lui bunica (care pe o parte trage si pe alta scoate)...suflam masina de praf ) ca prea era depus pe exterior si pe interior...tata comenta pe sub masina eu suflam cu aspiratorul...momente de nepretuit...ce sa mai zic.

...termina el pe acolo (moama ce vam plictisiiiiiiiiiit...no?)...termin si eu masina de suflat...iar masina in strada, masina lui in strada...masina mea in curte...a lui in curte>>>CURAT IN GARAJ! Pana aici mia fost...terminat si curatu de facut si GAAAAATA ZIUA, SAPTAMANA...TOT!

Gataaaa si postu meu pe seara asta, eu prieteni va salut si cu unii poate ma vad la Sv.

Poze? N'am...dar am sa fac

Am fugit la somn...sa prind si eu 2h de somn )

Peace out!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 08:50   #1646
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

N-ai idee cate placere imi face sa iti citesc posturile si cum se vede cat suflet pui in masina asta. Imi pare foarte rau ca nu am cum sa ajung acasa la drift dar ca sa intelegi de ce nu pot ajunge... e 8 dimineata sambata si eu scriu de la lucru.
__________________


SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 15:55   #1647
eXeqTr

Stage 4
 
eXeqTr's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 235
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

morph, chiar ne era dor de o asemenea povestioara sincere felicitari pentru pasiunea si devotamentul cu care te dedici acestei munci migaloase ( e si normal.. doar e " bebe tau " ) vine si vremea in care o sa-si rupa lumea gatul dupa ea, mai e putin putin de tot. Multa putere de munca prietene ! si cand mai dai de greu sa-ti aduci aminte de lucrurile frumoase petrecute cu buburuza ta, si sa te gandesti la lucrurile SI MAI FRUMOASE pe care o sa le petreci cu ea. Distractie placuta la SV, mi-ar fi placut si mie sa vin sa-i vad pe baieti dar nu am avut posibilitatea ( maine nici atat ) ...
__________________
https://img387.imageshack.us/img387/3759/35831263nm9.png
eXeqTr is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 13:56   #1648
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Etapa de la Suceava prin ochii mei

Eu am fugit la munca ca am de unde alege >
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 03:47   #1649
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Etapa de la Suceava prin ochii mei

Eu am fugit la munca ca am de unde alege >
Astazi a fost o zi misto tare. In urma turei de foc de vineri+suceava+soare (ars tot) am acumulat ceva oboseala fizica...da la genu ca nu ma puteam apleca...dureri de oase...etc. Initial am zis ca azi pauza, se poate o zi fara. Dar cum stateam eu asa si frecam menta ceva nu imi dadea pace si miam zis ca trebuie sa fac totusi ceva (nu aveam stare)...cat de putin, cat de usor. Asa ca am inceput prin a finaliza ceea ce a inceput Andi (prin iarna)...mai exact: evacuarea. Care eu cred ca a iesit destul de misto. A facut un prieten ceva pozne dar la ora asta face nani...mi le da maine. Evacuarea finalizata, am dat jos si admisia (sa ne asortam) si maaaaare mia fost mirarea cand am vazut in ce hal arata filtrul ala de aer. Sincer ma mir ca se mai misca masina de pe loc la ce "sufocat" de praf si mazga era. Stropit cu solutie de curatare/spalat la jet/pus la uscat pe garaj (in soare)/uns cu ulei si arata mai ceva ca nou. Ca tot am umblat la filtru am zis sa reconditionez putin si traseul...se mai julise pe ici pe colo...praf cacalau...il vopsim si lacuim si pe ala...deci pana acum evacuare/traseu/filtru. Nici nu'mi dau seama cand trece timpul...ma apuc de faruri, deja nu ma mai suportam sa ma uit la ele si din nou spre surprinderea mea am mai avut ce scoate din "sticla" custom. Leam spalat, sters lupele, interiorul...arata soooper doper. Chiar mam bucurat. Si pe final de seara a cazut bomba. Imi face meseriasul finisor o vizita (pe care o asteptam de aseara) si practic ma lasa masca. A ramas omul impresionat de evolutia masinii si de ceea ce am facut eu. Initial nu m'a crezut ca am lucrat singur si ca am apelat la altcineva ca el ma decalat. L'a convins tata ca e doar mana mea si'mi spune "o ai in sange, ochi si talent ca la tine mai rar am vazut" Ma jur, mi'a picat fatza...dar in acelasi timp miam si pus intrebari...ce stie asta frate daca ma lauda pe mine? ) Hai frate ca nu oi fi chiar asa dar ma jur ca se invartea omu, o pipaia toata de parca faceau sweet love...deci am ramas mut, sincer! In momentul ala n'a mai contat nimic, a disparut si durerea de spate...si tot tot tot...aveam un zambet de aici pana in Hong Kong! Inainte sa plece mia mai facut o bucurie cand mia zis ca poimaine la 9 e calare pe masina impreuna cu asistentul!

O gasi soarele si strada mea? Om vedea...ce'i drept am inceput saptamana super bine desi credeam ca o sa fie o zi pierduta.

Eu bag ceva somn...continui maine...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 13:55   #1650
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Seicento - NT O5 YRJ

...de ieri.

Evacuarea era in the making (nu e rezultatul finit)

...revin
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF1181.JPG
Views:	164
Size:	745.5 KB
ID:	1566910   Click image for larger version

Name:	DSCF1178.JPG
Views:	169
Size:	835.5 KB
ID:	1566911   Click image for larger version

Name:	DSCF1175.JPG
Views:	145
Size:	812.6 KB
ID:	1566912  

morpheusmaster is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -