Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-12, 14:03   #31
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - Mk2

ma nu stiu ce sa zic, la punto stiu de 2 aerisitoare, unul pe radiator si celalalt pe unul din furtunele care intra in radiatorul de interior. vezi sa n-ai vreun furtun care are pierdere, fie ea cat de mica, verifica busonul de la vas, vezi daca mai functioneaza supapa de aerisire, vezi sa n-ai pierdere la radiator, si daca n-ai nicio problema la astea, abia apoi poti sa te gandesti la garnitura de chiulasa
fasso is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 16:27   #32
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Mk2

Quote:
Originally Posted by YCEE View Post
inainte de aerisire...trecea de 90...pana pe la 100 ...scadea...crestea, acum dupa aersirea asta sta la 91 ...rar depaseste un pic 91 ... ventilatoru merge continuu cand e la 91
Salut,scuze ca nu ti-am raspuns man dar stii ca la mine e o problema cu timpul mai mereu plecat cu treaba ,asa hai sa iti explic cu problema care o ai ,problema care am avut-o si eu

-Primult lucru trebuie controlate aerisitoarele unul este pe radiator iar celalalt este langa bidonasul de lichid de frana sa vezi daca mai lucreaza cum trebuie ,apoi mergi pe schimbarea termostatului in mod cert deschide si inchide numai cand vrea,si abia apoi treci la schimbarea garnituri de chiuloasa ,Mare atentie ca mai e o chestie aiurea ....sa nu ai caloriferul din interior infundat ca atunci e cam aiurea pentru ca se da greu jos plus ca poti sa ajungi sa nu poti sa il repari ci numai sa il schimbi ..

Multa bafta !!

Te salut!
sike is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 17:16   #33
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - Mk2

bai eu am mai avut problema asta asta vara...imi arunca apa din borcan...gaseam mereu uda si apa sub masina...completam...ea arunca..completam..ea arunca si asa m-am dus la mecanic...el mi-a zis sa schimb capacu la borcan si daca imi mai arunca e ciupita garnitura...ok am luat alt capac...am completat cu ala iar...mi-a aruncat dar dupa n-am mai bagat de seama....masina a mers ok sa zicem cu apa...pana acum cateva zile cand am scot apa si am pus antigel ... prima tura dupa ce am pus antigelu a mers caldura cat de cat... cu toate ca trecea de 90 apa....acum nu mai baga deloc caldura...aer pe instalatie grupa mare...mi-a zis cineva ca apa care am pus-o a facut calcat pt ca era de robinet apa...si cand am bagat antigel asta a curatat ... si acum buba... mi se mai aude si un bolborosit prin bord cand iau curbe..bonus
...m-am mai uitat pe unele forum`uri cu fiat-uri la aceasi problema si majoritatea au rezolvat prin schimbarea garniturii de chiuloasa...
deasta tind sa cred ca asta e...mecanicu in vara mi-a zis ca asta e..si acum mai toata lumea imi zice ca asta e...eram curios si de parerea voastra
__________________
/!\ Drive Fast...but.... Drive Safe /!\
YCEE is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 18:45   #34
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - Mk2

Bolborositul din bord n-are niciun fel de legatura cu garnitura de chiulasa. Iti miroase a antigel in masina? Se depunde pe geamuri o pelicula asemanatoare cu aburul, dar care nu dispare daca dai drumul la dezaburire?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 20:02   #35
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - Mk2

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Bolborositul din bord n-are niciun fel de legatura cu garnitura de chiulasa. Iti miroase a antigel in masina? Se depunde pe geamuri o pelicula asemanatoare cu aburul, dar care nu dispare daca dai drumul la dezaburire?
inca nu...nu am ajuns la pasii astia... de la ce este bolborositul in bord ?
YCEE is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 22:42   #36
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - Mk2

poate fi radiatorul responsabil cu caldura din habitaclu ori are mult prea mult aer in instalatie, ori are fisura, dar daca ar fi avut fisura, ar fi mirosit a antigel in masina, de aceea te-am intrebat. tind sa merg pe ce a zis sike, schimba termostatul in prima instanta, cred ca e destul de ieftin si usor de schimbat, si vezi apoi cum se comporta
fasso is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 03:02   #37
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - Mk2

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
poate fi radiatorul responsabil cu caldura din habitaclu ori are mult prea mult aer in instalatie, ori are fisura, dar daca ar fi avut fisura, ar fi mirosit a antigel in masina, de aceea te-am intrebat. tind sa merg pe ce a zis sike, schimba termostatul in prima instanta, cred ca e destul de ieftin si usor de schimbat, si vezi apoi cum se comporta
nu am de ce sa il schimb termostatu...mergea si inca merge...deci cand ii fac aerisirea...scoate tot ...baga caldura bine...dupa iar nimic... eu zic ca unde a fost ciupita a prins calcar asta vara cu apa de la robinet...iar eu cum am bagat antigel...dupa prima tura...antigelu a curatat tot...inclusiv ce astupase calcaru

maine o sa sun pe un tip de la fiat sa vad ce zice si el...garnitura am gasit-o cu 70 de lei ...suruburile o sa fie mai scumpe ... iar de manopera o sa ma ocup cu dodo daca il stiti de la legale ... clio rs ddo
YCEE is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 08:58   #38
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Mk2

Quote:
Originally Posted by YCEE View Post
nu am de ce sa il schimb termostatu...mergea si inca merge...deci cand ii fac aerisirea...scoate tot ...baga caldura bine...dupa iar nimic... eu zic ca unde a fost ciupita a prins calcar asta vara cu apa de la robinet...iar eu cum am bagat antigel...dupa prima tura...antigelu a curatat tot...inclusiv ce astupase calcaru

maine o sa sun pe un tip de la fiat sa vad ce zice si el...garnitura am gasit-o cu 70 de lei ...suruburile o sa fie mai scumpe ... iar de manopera o sa ma ocup cu dodo daca il stiti de la legale ... clio rs ddo
Nu schimba nici o garnitura tu ai infundat caloriferul de sub bord aceeasi problema am avut-o si eu asa ca 100% ala e
sike is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 19:22   #39
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - Mk2

silviu lasa`mi pe mess nru tau de telefon...

pai si cum ai rezolvat ?
YCEE is offline   Reply With Quote
Old 18-01-13, 19:05   #40
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - Mk2

colegi am si eu o nedumerire optica
am niste ciobituri pe capota...cam mi-a sarit vopseaua...si vreau sa o refac cu chit si dupa sa o foliez carbon black...ce ziceti ?
YCEE is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 12:40   #41
Я7B.

Stage 5
 
Я7B.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 331
Default Re: Punto - Mk2

Quote:
Originally Posted by YCEE View Post
bai baieti panica...am observat ca de cum a dat frigu la -18 grade mi se tureaza singura...gen o scot pe liber si ea se duce la 2000 de ture si dupa scade la 800 dar mai lent .
ar trebuii sa ma pachinez sau e din cauza frigului ?
Nu cumva aere sistemul ala ca si la golf pentru incalzirea motorului mai repede cand e frig ? Am obs ca si eu il am la Grande P!

Legat de foliere mai bine o faci negru lucios , carbon a ajuns .....
__________________
Fiat Grande Punto 1.2

Y!mes : red.boy_89

Like me on facebook

http://ptdaniel.blogspot.ro/
Я7B. is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 21:28   #42
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - Mk2

ms de idee dar am vopsito in culoarea ei...era aiurea sa fac capota neagra

cu acceleratia...si eu m-am gandit la acelasi lucru ca tine...astept si alte pareri .. poate stie cineva
YCEE is offline   Reply With Quote
Old 09-03-13, 00:10   #43
Я7B.

Stage 5
 
Я7B.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 331
Default Re: Punto - Mk2

Quote:
Originally Posted by YCEE View Post
ms de idee dar am vopsito in culoarea ei...era aiurea sa fac capota neagra

cu acceleratia...si eu m-am gandit la acelasi lucru ca tine...astept si alte pareri .. poate stie cineva
Daca mai am problema si acuma inseamana ca tre sa fie o pb pe undeva , la mine acuma nu mai intra socul ala !
Я7B. is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 20:51   #44
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - Mk2

Quote:
Originally Posted by Я7B. View Post
Daca mai am problema si acuma inseamana ca tre sa fie o pb pe undeva , la mine acuma nu mai intra socul ala !
cred ca ai avut dreptate..acum pe zi cand e cald afara nu mai intra. fiat`uri ) masini bune dar numai inginerii italieni stiu ce au facut acolo
YCEE is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 23:05   #45
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - Mk2

Sistemul ala care ti-o tine mai turata cand motorul este rece se numeste soc, si se gaseste la majoritatea masinilor...la cele mai vechi, mecanic, la cele mai noi, automat.
fasso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -