Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 08-11-11, 14:55   #1
alexbv91

Stage 1
 
alexbv91's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Doblo - (alexbv91)

Salutare tuturor . Am contul de mult timp dar abea acuma am curaj sa imi prezint si eu masina . Zic masina pentru ca este una destul de mare . E vorba despre un Fiat Doblo 1,9 JTD an 2003 . Este luata din Italia in 2006 de cand avea aprox 60.000 km . acuma a ajuns la 174.000 km si numai vorbe de lauda despre ea . Nu am schimbat la ea capete de bara , planetare , nu am schimbat mai nimic la ea inafara de ulei , filtre faruri ( cele originale erau foarte matuite si rupte din cleme ) si teava de esapament care a cedat din cauza ruginii . O singura problema am la ea ...defat doua : una e trecuta autoutilitara si a doua ...cam scoate fum . daca stie cineva cum pot rezolva a doua problema raman recunoscator .

Ceva poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	06072011069_renamed_3072.jpg
Views:	73
Size:	1,006.2 KB
ID:	2216695   Click image for larger version

Name:	06072011070.JPG
Views:	41
Size:	1,021.8 KB
ID:	2216696   Click image for larger version

Name:	06072011071.JPG
Views:	68
Size:	912.2 KB
ID:	2216697  

Click image for larger version

Name:	06072011074.JPG
Views:	53
Size:	862.7 KB
ID:	2216698   Click image for larger version

Name:	05062011005.JPG
Views:	46
Size:	485.6 KB
ID:	2216699   Click image for larger version

Name:	DSCN3435.jpg
Views:	68
Size:	4.86 MB
ID:	2216700  

alexbv91 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 19:27   #2
alexbv91

Stage 1
 
alexbv91's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Doblo - (alexbv91)

Salutare tuturor . pana acuma eram pe ganduri si inca sunt .nu stiu ce sa fac sa o pastrez sau sa o vand si sa imi iau un stilo 1,6 . daca as pastrao ce as putea sa ii fac sa arate mai bine ?
alexbv91 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 19:31   #3
Gutuie
Daewoo Driver

Stage 5
 
Gutuie's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 915
Member of:
[VW]
[DAEWOO]
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Arrow Re: Doblo - (alexbv91)

Quote:
Originally Posted by alexbv91 View Post
O singura problema am la ea e trecuta autoutilitara
Mai precis ai voie sa mergi doar tu si inca o persoana in ea... asta fiind doar locurile din fata, cele 3 locuri la tin exista dar in acte nu... ceea ce inseamna ca transporti ilegal ...
__________________
Gutuie is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 19:34   #4
alexbv91

Stage 1
 
alexbv91's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Doblo - (alexbv91)

Quote:
Originally Posted by Gutuie View Post
Mai precis ai voie sa mergi doar tu si inca o persoana in ea... asta fiind doar locurile din fata, cele 3 locuri la tin exista dar in acte nu... ceea ce inseamna ca transporti ilegal ...
nu . si in talon are trecut 5 locuri in total . cei de la fiat au spus ca din cauza serie de caroserie e trecuta autoutilitara : are doua usi pe spate si grilaj intre bancheta spate si portbagaj . in italia nu e diferenta la taxe poate . acolo am vazut si matiz trecut autoutilitara .avea grilaj la geamuri
alexbv91 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 20:00   #5
Gutuie
Daewoo Driver

Stage 5
 
Gutuie's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 915
Member of:
[VW]
[DAEWOO]
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Doblo - (alexbv91)

Pai atunci este ok, singura chestie aiurea presupun ca te rupe la rovinieta ...
Gutuie is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 20:02   #6
alexbv91

Stage 1
 
alexbv91's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Doblo - (alexbv91)

Quote:
Originally Posted by Gutuie View Post
Pai atunci este ok, singura chestie aiurea presupun ca te rupe la rovinieta ...
da...la impozit si la asigurare .
asigurare ~ 700 lei/an
rovinieta ~ 410 lei/an
impozit nu mai stiu exact
alexbv91 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 20:51   #7
royall24xxx

Stage 2
 
royall24xxx's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 35
Lightbulb Re: Doblo - (alexbv91)

Quote:
Originally Posted by alexbv91 View Post
da...la impozit si la asigurare .
asigurare ~ 700 lei/an
rovinieta ~ 410 lei/an
impozit nu mai stiu exact
salut,
pt treaba cu doblo autoutilitaraȘ
eu am un Doblo Combi 2006 1,3 mjet care initial autoutilitara a fost, am stat cam 1 an cu ea si nu mi-a convenit din cauza taxelor, am sunat la autoitalia - mi-au trimis acte precum ca modelul care il am se incadreaza la autoturism , cu alea am mers la rar , la aia e 500 sau 590 lei taxa , si acum e autoturism. rovinieta 110 lei , impozit parca 50 lei, rca 275 lei.bafta multa.
royall24xxx is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 14:20   #8
alexbv91

Stage 1
 
alexbv91's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Doblo - (alexbv91)

salut . mersi frumos de idee . eu am un prieten din brasov tot cu doblo de 1,3 si a facut cerere la RAR la bucuresti si i-a respins cererea . o sa incerc luni la autoitalia . dar nu ai grilaj despartitor bancheta stape / portbagaj . nu ?
alexbv91 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 21:30   #9
royall24xxx

Stage 2
 
royall24xxx's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 35
Wink Re: Doblo - (alexbv91)

Quote:
Originally Posted by alexbv91 View Post
salut . mersi frumos de idee . eu am un prieten din brasov tot cu doblo de 1,3 si a facut cerere la RAR la bucuresti si i-a respins cererea . o sa incerc luni la autoitalia . dar nu ai grilaj despartitor bancheta stape / portbagaj . nu ?
cand am cumparat-o avea , dar l-am dat jos ca de fiecare data cand se lovea ceva de el din portbagaj zici ca arunca cineva cu pietre dupa mine =)).
Masina este asa Doblo Combi 2006, 1.3 multijet, 55kw, 5 locuri, pt locurile din spate o singura usa culisanta pe partea dreapta,usi portbagaj normale, nu hayon. Inainte sa mergi cu actele la rar, daca ai pe cineva sa sune inainte, fa-o, si asa se rezolva, ca din prima si pe mine m-au refuzat, pe urma ca prin minune aceeasi procedura a mers. (asta e Romania).bafta
royall24xxx is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 20:16   #10
MR.STILO

Stage 5
 
MR.STILO's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 396
Member of:
[Fiat]
[Colectionar Machete]
Default Re: Doblo - (alexbv91)

salut! bine ai venit printre noi! pentru problema cu fumul,e bine sa treci pe la un tester performant,poate fi de la EGR (se curata) sau trebuie testata turbina (se repara). pana mai rezolvi cu RAR-u,ca sa schimbi putin look-ul ai putea vopsii barele in culoarea masinii. la interior unele elemente de la bord din plastic,pot fi vopsite argintiu sau chiar in culoarea masinii! bafta multa!
__________________
Stilo 1,8 16V,8X17" Azev type C wheels, red calipers, black front grill, borla exaust, custom made footrest+alloy pedals, painted plastics,carbon look covers ,painted cylinderhead cover, sport suspension,black mirror roof
MR.STILO is offline   Reply With Quote
Old 21-02-12, 13:46   #11
alexbv91

Stage 1
 
alexbv91's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Doblo - (alexbv91)

Quote:
Originally Posted by MR.STILO View Post
salut! bine ai venit printre noi! pentru problema cu fumul,e bine sa treci pe la un tester performant,poate fi de la EGR (se curata) sau trebuie testata turbina (se repara). pana mai rezolvi cu RAR-u,ca sa schimbi putin look-ul ai putea vopsii barele in culoarea masinii. la interior unele elemente de la bord din plastic,pot fi vopsite argintiu sau chiar in culoarea masinii! bafta multa!
Mersi frumos de sfatrui. astept sa vina primavara , sa se topeasca zapada si dupa ma apuc si de masinuta . acuma incerc sa gasesc un set de jante si o sa ma apuc si de vopsit plasticele .arata prea urat cu atat negru . un sfat daca se poate . pe stopuri sa pun folie neagra ( nu vreau negru acela prin care sa nu se vada nimic , ma gandeam la ceva care sa nu afecteze mult vederea luminilor ) sau sa le fac rosii in intregime ?
alexbv91 is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 08:49   #12
MR.STILO

Stage 5
 
MR.STILO's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 396
Member of:
[Fiat]
[Colectionar Machete]
Default Re: Doblo - (alexbv91)

Quote:
Originally Posted by alexbv91 View Post
Mersi frumos de sfatrui. astept sa vina primavara , sa se topeasca zapada si dupa ma apuc si de masinuta . acuma incerc sa gasesc un set de jante si o sa ma apuc si de vopsit plasticele .arata prea urat cu atat negru . un sfat daca se poate . pe stopuri sa pun folie neagra ( nu vreau negru acela prin care sa nu se vada nimic , ma gandeam la ceva care sa nu afecteze mult vederea luminilor ) sau sa le fac rosii in intregime ?
Salut! poti folosi un spray lac fumuriu ,se gaseste un pic mai greu, la mag de accesorii, da rezultate foarte bune . Numai bine!
MR.STILO is offline   Reply With Quote
Old 29-02-12, 12:46   #13
alexbv91

Stage 1
 
alexbv91's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Doblo - (alexbv91)

Quote:
Originally Posted by MR.STILO View Post
Salut! poti folosi un spray lac fumuriu ,se gaseste un pic mai greu, la mag de accesorii, da rezultate foarte bune . Numai bine!
Mersi frumos de sfat . ma gandeam ca in caz de voi avea probleme cu nea cu basca , folia o pot da jos poate .

pana una alta ma gandesc la doua difuzoare fata de 17 cm si m-am gandit la http://www.***********/produse/Difuz...S-G/TS-G1712i/ sa le leg la player-ul pioneer deh 2200ub . pe difuzoare vreau sa dau pana in 150 lei
alexbv91 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 19:59   #14
alexbv91

Stage 1
 
alexbv91's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Doblo - (alexbv91)

Salutare dragi colegi . nu am mai scris de mult . am stat zilele astea si m-am gandit ce sa fac la al meu Doblo . in primul rand as vrea sa repar un senzor care imi cauzeaza ceva probleme la turatii mari , iar dupa ma bate gandul ( nu stiu daca e posibil ) sa pun arc pe puntea spate , sa schimb suspensia fata sa incerc sa pun una mai rigida iar dupa cu timpul un ciptuning sau ceva asemanator pentru a mari puterea la motor . astept ceva sfaturi / pareri .
alexbv91 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -