Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-11, 21:44   #1
Fiat_Croma

Stage 1
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 22
Talking Croma - 2.5 TD Barcuta Mea

Salut privind pe aici la sectiunea masina mea , am decis sa imi prezint si eu barcuta ... ce-i drept nu prea frumoasa si atragatoare ... dar sa speram ca va fii
Poate detine cineva vreo caroserie sau chestii de genu .... poate ne tocnim de niste piese ca are unele belele ! In rest motorasul 2.5 Tdi trage de inebunesti
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	costy 002.jpg
Views:	95
Size:	616.2 KB
ID:	2145692   Click image for larger version

Name:	costy 004.jpg
Views:	119
Size:	739.6 KB
ID:	2145693   Click image for larger version

Name:	costy 005.jpg
Views:	88
Size:	633.3 KB
ID:	2145694  

Click image for larger version

Name:	costy 007.jpg
Views:	88
Size:	612.0 KB
ID:	2145695   Click image for larger version

Name:	costy 008.jpg
Views:	79
Size:	686.6 KB
ID:	2145696   Click image for larger version

Name:	costy 012.jpg
Views:	95
Size:	713.6 KB
ID:	2145697  

Click image for larger version

Name:	costy 013.jpg
Views:	63
Size:	582.6 KB
ID:	2145698   Click image for larger version

Name:	costy 015.jpg
Views:	93
Size:	666.8 KB
ID:	2145699  

Last edited by Fiat_Croma; 08-09-11 at 21:47.
Fiat_Croma is offline   Reply With Quote
Old 08-09-11, 22:51   #2
Fiat_Croma

Stage 1
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 22
Default Re: Barcuta Mea

Si vroiam sa stiu si eu daca ar fii sa am o alegere la schimbatul tobei ce ma veti fatui cei care ati detinut asa ceva sau cei mai experimentati , si vreau sa mai achizitionez acum , o caseta de directie ( e greu de schimbat ? se poate schimba acasa sau necesita scule speciale ? ) si cum se numeste valva de Blow-Off la Diesel ? Cineva mi-a zis ceva de sa pun o teava dreapta in loc de esapamentul standard , eu ma referam la fasitul aceala cand se trece de 2500-3000 Rpm ... ! va rog sa-mi raspunda cine stie !
Fiat_Croma is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 06:53   #3
CT 88 BAU
Fiat Driver

Stage 5
 
CT 88 BAU's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 424
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Mitsubishi]
Talking Re: Barcuta Mea

In primul rand bine ai venit printre noi , sa ai parte de masinuta si cati mai multi km fara prb , un motor bun 2.5 , a echipat si lancia thema...acum revenind la intrebarile tale , o finala merge luata , masina fiind diesel scoate ceva fumulet , daca pui cap coada teava cum recomanda altii o sa ai intuneric in spate tot timpul ) si BoV pe diesel..ucide turbina , asta din ce am auzit , personal nu recomand...o evacuare buna e de ajuns pt motor...o suspensie , niste jante, ceva sa arate bine eventual daca vrei mai multi cp o turbina e de ajuns cu un alt intercooler si cam atat pt inceput. pt piese vez in sectiunea anunturi auto fiat .
__________________
Preparing For Summer
Supravirarea este cand se sperie pasagerii. Subvirarea este cand se sperie soferul!!!
Orice Semafor Este O Posibila Liniutza :>
CT 88 BAU is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 12:14   #4
Fiat_Croma

Stage 1
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 22
Default Re: Barcuta Mea

Quote:
Originally Posted by CT 88 BAU View Post
In primul rand bine ai venit printre noi , sa ai parte de masinuta si cati mai multi km fara prb , un motor bun 2.5 , a echipat si lancia thema...acum revenind la intrebarile tale , o finala merge luata , masina fiind diesel scoate ceva fumulet , daca pui cap coada teava cum recomanda altii o sa ai intuneric in spate tot timpul ) si BoV pe diesel..ucide turbina , asta din ce am auzit , personal nu recomand...o evacuare buna e de ajuns pt motor...o suspensie , niste jante, ceva sa arate bine eventual daca vrei mai multi cp o turbina e de ajuns cu un alt intercooler si cam atat pt inceput. pt piese vez in sectiunea anunturi auto fiat .
merci pentru sfat o sa incerc sa caut un inter momentan vreau sa fac faru dreapta ca lam spart si sa schimb furtunul de la vasul de expansiune la radiator , masina find statuta de mult timp furtunu s-a inmuiat si curge la imbinare cu radiatorul problema e ca nou nu prea imi aduce nimeni , si Sh .... e cam aceesi faza cu statul in soare eventual o sa fac furtunul cu o teava intere ele si doar capul il las din furtun
Fiat_Croma is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 15:38   #5
CT 88 BAU
Fiat Driver

Stage 5
 
CT 88 BAU's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 424
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Mitsubishi]
Talking Re: Barcuta Mea

la vasul de expansiune cauta de alta masina daca nu prea ai sanse sa gasesti pt a ta...tre sa se potriveasca unu...mult succes in reinitierea ei pe strazi
CT 88 BAU is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 17:30   #6
Fiat_Croma

Stage 1
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 22
Default Re: Barcuta Mea

Quote:
Originally Posted by CT 88 BAU View Post
la vasul de expansiune cauta de alta masina daca nu prea ai sanse sa gasesti pt a ta...tre sa se potriveasca unu...mult succes in reinitierea ei pe strazi
ea merge si asa mai cu apa cand ridica mai una alta ) dar ea merge mi-a zis cineva sa incerc cu o teava ma rog chesti de genu (inventia romaneasca)
Fiat_Croma is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 18:18   #7
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Croma - 2.5 TD Barcuta Mea

Sa o stapanesti sanatos ! Cunosc masina asta de undeva... prin ce zona stai ? O caseta de directie cu servo am eu dar e de regata nu stiu sigur daca se potriveste , cat despre motor , ocupa-te de restul masinii mai intai sa fie totul ok pe ea ca la motor poti face multe , incepand cu o turbina sau intercooler cum ti-a zis tradatoru` asta care lasase fiat pentru vw si s-a intors la al sau bravo , teava goala la evacuare iti pui daca ai de gand sa te dai cu ea , daca nu o evacuare pur si simplu mai mare in diametru ar ajunge , o finala sport , dar mai greu sa scoti sunet placut la diesel .
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 22:49   #8
Fiat_Croma

Stage 1
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 22
Default Re: Croma - 2.5 TD Barcuta Mea

Quote:
Originally Posted by denver View Post
Sa o stapanesti sanatos ! Cunosc masina asta de undeva... prin ce zona stai ? O caseta de directie cu servo am eu dar e de regata nu stiu sigur daca se potriveste , cat despre motor , ocupa-te de restul masinii mai intai sa fie totul ok pe ea ca la motor poti face multe , incepand cu o turbina sau intercooler cum ti-a zis tradatoru` asta care lasase fiat pentru vw si s-a intors la al sau bravo , teava goala la evacuare iti pui daca ai de gand sa te dai cu ea , daca nu o evacuare pur si simplu mai mare in diametru ar ajunge , o finala sport , dar mai greu sa scoti sunet placut la diesel .
pozele sunt facute in brasov cand am luat masina de la amicul meu eu stau prin berceni (Itm amiro daca stii unde e pe langa spitalul 9 ) ma rog incerc maine sa ajung la intalnire si o sa vezi mai multe acum , cel putin masina e cam varza la estetic si tehnic ! sa vedem
Fiat_Croma is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 23:07   #9
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Croma - 2.5 TD Barcuta Mea

Nu stiu la care din intalniri te duci ca sunt 2 cluburi de ceva vreme , in orice caz maine sigur nu ajung la nici una ca masina e inca suspendata si mai am mult de lucru....
denver is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 23:38   #10
Fiat_Croma

Stage 1
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 22
Default Re: Croma - 2.5 TD Barcuta Mea

Quote:
Originally Posted by denver View Post
Nu stiu la care din intalniri te duci ca sunt 2 cluburi de ceva vreme , in orice caz maine sigur nu ajung la nici una ca masina e inca suspendata si mai am mult de lucru....
am vazut la cineva pe forum ca intalnirile din clubul fiat se dau la ora sambata la ora 18:00 in parcarea fostului magazin junior , cel putin pe mine ma intereseaza un stiker cu club fiat cam atat ... sincer ca momentan nu am cu ce sa ma laud , sau poate ca doar cu faptul ca masina mai merge pe rotile ei de atat timp ) urmeaza o cale lunga de batut pana va fii gata , e de asteptat dar cand va fii voi fii cel mai mandru ) sucess cu proiecul tau
Fiat_Croma is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 00:42   #11
croma2000

Stage 5
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 301
Default Re: Croma - 2.5 TD Barcuta Mea

buna frumoasa limuzina ..ai gasit piese sh pt ea ?poate imi dai si mie de stire ,as avea si eu nevoie pt a mea oricum succes pt upgrade
croma2000 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 10:35   #12
Fiat_Croma

Stage 1
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 22
Default Re: Croma - 2.5 TD Barcuta Mea

Quote:
Originally Posted by croma2000 View Post
buna frumoasa limuzina ..ai gasit piese sh pt ea ?poate imi dai si mie de stire ,as avea si eu nevoie pt a mea oricum succes pt upgrade
Merci , am gasit la cineva aici in bucuresti piese sh ... acum nu stiu daca trimite prin posta sau chestii de genul are o croma de dezmembrat .... si din nou am o problema nu-mi mai merge faza scurta ....
Fiat_Croma is offline   Reply With Quote
Old 11-09-11, 15:19   #13
Fiat_Croma

Stage 1
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 22
Default Re: Croma - 2.5 TD Barcuta Mea

Stie cine unde are Croma asta de 2.5 tdi unde are debilmetru de aer ? vreau sa-mi montez pe ea un dump valve si sa stiu exact daca se poate monta insiguranta , am citi pe niste saituri ca daca e pus inainte de debilmetru (parca ) atunci o sa merg cu un amestec bogat in combustibil ! daca cineva stie va rog sa-mi spune-ti ....
Fiat_Croma is offline   Reply With Quote
Old 11-09-11, 21:31   #14
croma2000

Stage 5
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 301
Default Re: Croma - 2.5 TD Barcuta Mea

Quote:
Originally Posted by Fiat_Croma View Post
Merci , am gasit la cineva aici in bucuresti piese sh ... acum nu stiu daca trimite prin posta sau chestii de genul are o croma de dezmembrat .... si din nou am o problema nu-mi mai merge faza scurta ....
poti sa mi trimi ti si mie nr lui de tel sau mailul dumnealui ?ms
croma2000 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 14:49   #15
Fiat_Croma

Stage 1
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 22
Default Re: Croma - 2.5 TD Barcuta Mea

Quote:
Originally Posted by croma2000 View Post
poti sa mi trimi ti si mie nr lui de tel sau mailul dumnealui ?ms
sincer nu-l mai am dar lam gasit aici pe 4tuning la dezmembrari fiat stii ca la data contatc e un nume de femeie gen katerina karinera sau ceva de genu nu mai tin minte e o poza cu o croma si are mai multe fiaturi de dezmembrat .... sucess
Fiat_Croma is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -