Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-12, 08:31   #166
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

Intr-un final am gasit si buton original de proiectoare, asadar mai nou am si proiectoare, functionale, insa ma dispera diferenta de nuanta intre xenon-ul din faruri si becurile galbene ordinare din proiectoare. Probabil ca voi achizitiona un set xenon si pentru proiectoare, asta cu conditia sa gasesc cel mai potrivit loc pentru balasturi, a.i. sa nu-mi intre apa in ele, tinand cont ca sunt in bara...
Intre timp, am intampinat o mica problema: pentru iarna, daca tot am cauciucuri pe 14" deja cumparate de anul trecut, am zis sa cumpar jante de tabla(prezoanele scurte pentru ele deja le aveam in portbagaj). Problema mea este ca n-am gasit decat 3 bucati originale Fiat, iar a 4-a am ales-o cu acelasi et, identica la dimensiuni si model, insa cred ca este de renault, deci 4x100. Gauri pentru ghidaje a trebuit sa dau eu, pentru ca nu avea, deci aici am reusit s-o potrivesc, insa nu-mi place absolut deloc cum stau prezoanele cand le strang, forteaza extrem de mult in marginea din interior a gaurilor, iar pe langa asta, nu stiu cat de bine se centreaza roata in conditiile acestea. Intrebarea mea este : afecteaza cu ceva faptul ca imi forteaza destul de mult prezonele , cu toate ca le-am strans in X, si pot sa centrez janta in conditiile astea?

Last edited by fasso; 11-11-12 at 08:33.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 11-11-12, 09:24   #167
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Punto - 1995 HSD

eu chiar nu cred ca influenteaza negativ treaba asta.cel mai bn faci o proba cu roata asa pe masina si vezi daca bate cand accelerezi.
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-12, 10:48   #168
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

Da, dar treaba e ca inca nu am pus cauciucurile pe ele, tocmai pentru ca nu sunt sigur daca e ok asa sau nu. Oricum, si daca voi ramane cu asta, in conditiile in care nu o voi gasi pe a-4a originala fiat, sigur va ramane pe spate. Dar, revin la intrebare, nu afecteaza cu nimic daca prezonul nu se aseaza perfect pe gaura ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 10:09   #169
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Punto - 1995 HSD

E posibil sa ai bataie cand masina ruleaza,cel mai bine pui anvelopele pe ele si iti dai seama atunci.
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 13-11-12, 22:10   #170
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

am inteles. pai urmeaza sa le pun, nu stiu exact cand, probabil ca intainte sa vina zapada momentan am o alta problema, azi "m-am alergat" cu niste guritze cu un astra h, iar cand am ajuns acasa am observat ca roata pe dreapta fata frigea intr-un mare fel. concluzia : bloca . asa ca acum pe seara, la lumina de lanterna, am desfacut cam tot tine de sistemul de franare de la roata respectiva : etrier, suport etrier, culise, disc si am facut curatenie. culisele, spre surprinderea mea, erau ok, aveau destula vaselina iar burdufii erau intregi, asa ca am concluzionat ca problema vine de la pistonas. am apasat pedala cat sa-mi iasa pistonasul aproape de tot, i-am scos burduful, am curatat cat am putut, am dat un kil' de WD40, si am pus inapoi. m-a lovit si frigul si lenea ca sa mai ies in probe pe strada sa vad daca mai blocheaza, dar e timp destul maine. daca va fi ok, voi repeta operatia si pentru partea stanga, pentru ca nu se stie cat va mai avea si ala pana se va bloca.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 14-11-12, 14:22   #171
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

Cum era de asteptat, aseara am facut c**** praf, cum se zice, adica roata tot bloca de dimineata, cand am fost in probe. Asa ca am desfacut iar, de data asta etrierul cu totul, l-am luat pe standul de lucru, am scos pistonas, l-am curatat bine de tot cu smirghel, mi-am comandat set de reparatie etrier pentru ambele parti si pana acum mi-am facut de lucru Am reusit sa fac operatia pe ambele parti, cu aerisit si tot ce trebuie, iar acum bineinteles ca totul e ok, frana merge corespunzator. Am si cateva poze din timpul lucrarii dar o sa le urc mai tarziu.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 03-12-12, 17:31   #172
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

Stiu ca intreb degeaba, ca pe aici nu prea se ingramadeste lumea sa dea raspunsuri, dar totusi imi incerc norocul : Are cineva idee daca as putea face trecerea de la discurile mele de frana normale, neventilate, la discuri si etrieri(suporti de etrieri) si placute de Punto GT fara a schimba port-fuzeta ? As vrea sa schimb absolut tot ce tine de sistemul de franare fata cu ce vine echipat Punto GT din fabrica si vreau sa stiu daca este necesar sa schimb si port-fuzeta. Multumesc anticipat !
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 07:09   #173
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Punto - 1995 HSD

Pai nu ai gasit pe net dimensiunile la discuri,etrieri? Sa iti faci o idee..
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 09:43   #174
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - 1995 HSD

Quote:
Originally Posted by valitataye View Post
Pai nu ai gasit pe net dimensiunile la discuri,etrieri? Sa iti faci o idee..

Daca ar fii asa usor cum spui tu ,ce frumos ar fii sant niste lucruri cum ar fi de exemplu cum sa masori etrierul?? Cum sa iti dai seama ca nu iti atinge in janta +++ multe altele ,eu personal m-am chinuit 3 luni sa fac ca rotile de spate sa numai imi atinga in aripi nu e chiar asa simplu ,iti dau un exemplu am coborat mai mult masina de spate si dupa bineinteles au urmat altele gen toba batea in punte rotile frecau in aripi desi erau roluite ,daca ar fii atat de simplu ce bine ar fii

Multa bafta fasso cu ideea ta , nu e rea deloc din punctul meu de vedere dar numai sa fie ok ..

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 14:29   #175
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

Ma pe net n-am gasit nimic, bine, nici nu am cautat intens. Vreau sa rezolv cumva cu treaba asta, mi s-a pus mie acu'de frane de GT O sa urmeze si conversie pe spate de la tamburi la discuri, dar mai spre vara, momentan vreau sa vad daca-i dau de cap asa. Intre timp am mai achizitionat si niste jante Azev, singura problema ar cam fi ca sunt pe 16, cu 7.5 J parca, si deci trebuie sa vad cum le ingramadesc cand va veni primavara. Momentan sunt la vopsit pentru ca le-am luat super zgariate, incerc sa ma decid ce culoare sa le fac centrul, pentru ca buza va fi, evident, polishata .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 08:50   #176
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - 1995 HSD

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Ma pe net n-am gasit nimic, bine, nici nu am cautat intens. Vreau sa rezolv cumva cu treaba asta, mi s-a pus mie acu'de frane de GT O sa urmeze si conversie pe spate de la tamburi la discuri, dar mai spre vara, momentan vreau sa vad daca-i dau de cap asa. Intre timp am mai achizitionat si niste jante Azev, singura problema ar cam fi ca sunt pe 16, cu 7.5 J parca, si deci trebuie sa vad cum le ingramadesc cand va veni primavara. Momentan sunt la vopsit pentru ca le-am luat super zgariate, incerc sa ma decid ce culoare sa le fac centrul, pentru ca buza va fi, evident, polishata .
Salut o poza informativa cu modelul de janta care l-ai achizitionat se poate?

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 09:44   #177
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

Exact asa e modelul, poza asta am gasit-o pe google. Ale mele sunt momentan date in filler, asteapta sa fie vopsite.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	de-vanzare-azev-k-366c5122167100aa20-0-0-0-0-0.jpg
Views:	39
Size:	136.1 KB
ID:	2630554  
fasso is offline   Reply With Quote
Old 08-12-12, 08:04   #178
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Punto - 1995 HSD

frumoase azev`urile , or sa dea super pe masina...
sper ca le faci buza polishata altfel li se duce tot farmecul
topser is offline   Reply With Quote
Old 08-12-12, 08:25   #179
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

mersi, problema e ca trebuie sa gasesc o modalitate sa le ingramadesc acolo, pentru ca daca le pun normal freaca pe toate partile M-am gandit la varianta distantierelor, insa nu prea as vrea sa ma complic. Am luat si niste Pirelli pentru ele, 205/45/16, stiu, garda e cam mica, dar astea dadeau cam cel mai bine pe ele. Astept sa prind o zi frumoasa sa le pot vopsi, apoi ma apuc sa fac probe.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 08-12-12, 10:02   #180
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Punto - 1995 HSD

roluieste buza aripii spate.
topser is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -