Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-11, 17:35   #106
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Punto - 1995 HSD

neaaa,sunt doar 515 lei noi de la FK (cauta pe FK.de nu pe cel din RO),daca le cumperi dupa ebay le gasesti si mai ieftine
babone is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 17:49   #107
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

saptamana asta mi-am facut timp si pentru batrana carapace, asa ca am reusit s-o polishez in sfarsit si sa-i mai scot cateva din zgarieturile facute de perii
Ca sa fie treaba treaba, mai am sa caut ceva solutie(silicon mai rezistent) pentru a lustrui si barele, sa fie negre si frumoase . Poze inca n-am si nici nu cred ca fac prea curand pentru ca m-a prins o ploaie grava aseara si e murdara ca un porc , si nici nu vreau s-o spal prea curand pentru ca se anunta ploi in continuare .
P.S. cine stie vreun site ceva unde as putea gasi vreun soi de admisie Cold Air pentru coroapca asta, rog solemn sa-mi de un pm .Multumesc anticipat .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 23:32   #108
Silview

Stage 2
 
Silview's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 28
Default Re: Punto - 1995 HSD

Salut,

Frumoasa evolutia masinii tale mai putin incidentul cu betivii

Am o intrebare la tine: imi poti spune exact ce vopsea ai folosit pentru etrieri? Vreau si eu sa-mi fac aceeasi nuanta de verde. Ai folosit spray sau vopsea la cutie? Astept un raspuns.

Succes in continuare cu planurile ce le ai pe viitor.
Silview is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 00:13   #109
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

Quote:
Originally Posted by Silview View Post
Salut,

Frumoasa evolutia masinii tale mai putin incidentul cu betivii

Am o intrebare la tine: imi poti spune exact ce vopsea ai folosit pentru etrieri? Vreau si eu sa-mi fac aceeasi nuanta de verde. Ai folosit spray sau vopsea la cutie? Astept un raspuns.

Succes in continuare cu planurile ce le ai pe viitor.
salut,

trecand peste incidentul cu betivii care i-au dat-o la coroapca de au julit-o , iti multumesc . Am incercat sa pastrez linia masinii cat mai originala, nefiind niciodata adeptul barelor pana-n pamant pe post de plug si altor rahaturi inutile . Vorba aia, dupa ce ca are 73 de cai obositi, o mai ingreunez si eu cu tot felul de acareturi
Vopseaua pentru etrieri mi-a facut-o un prieten care lucreaza la o vopsitorie, insa din cate am inteles, ar fi nuanta kawasaki-ului ninja cu mici modificari de intensitate . Parca asa sa zic ca am inteles de la prietenu' asta al meu . Cel mai simplu ar fi sa mergi la un service specializat in tinichigerie/vopsitorie si sa le ceri un catalog de culori si sa-ti alegi de acolo
fasso is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 00:31   #110
Silview

Stage 2
 
Silview's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 28
Default Re: Punto - 1995 HSD

Multumesc pentru raspunsul prompt.O sa ma interesez sa vad de culoare. Vopseaua e una rezistenta la temperaturi ridicate sau e normala? cum se comporta pana in prezent?

O seara buna iti doresc.
Silview is offline   Reply With Quote
Old 03-09-11, 01:03   #111
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

vopseaua e normala, ca sa reziste la temperaturi ridicate am inteles ca ar trebui vopsiti in camp electrostatic etrierii . Prea complicat
Pana acum vad ca s-a comportat destul de bine, nu s-a cojit chiar deloc, atata tot ca se mai inegreste din cand in cand din cauza placutelor exceptionale de frana . Asta e, dai un ban dar stii c-o iei in mana
fasso is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 10:47   #112
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

are cineva de vanzare sau aveti idee unde pot gasi bratul stergatorului de pe spate pentru punto ? e fabricat in totalitate din plastic, deci gandit cu c*** si bineinteles ca "s-a rupt"
fasso is offline   Reply With Quote
Old 27-09-11, 19:17   #113
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - 1995 HSD

Parerea mea, nu te mai obosi sa il pui eu l'am dat jos de tot.
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 27-09-11, 19:57   #114
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

Quote:
Originally Posted by Dj_kyd View Post
Parerea mea, nu te mai obosi sa il pui eu l'am dat jos de tot.
m-am gandit si la asta, insa iarna e boierie cu stergator pe spate. ai vazut ce naspa e cand e luneta murdara .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 27-09-11, 22:49   #115
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - 1995 HSD

Sincer sa fiu nu stiu ce naspa este pentru ca eu am si un Iveco Daily de 3,5 to si nu am geam pe mijloc, deci nu duc lipsa, de multe ori cand ma sui in puntake si ma uit la oglinda aia ma sperii
__________________
Pareri impartite : https://forum.4tuning.ro/118-masina-m...punto-mk2.html
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 27-09-11, 22:58   #116
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

imi imaginez ca n-au fost tampiti astia de la fiat sa puna stergator pe spate stiind ca nu-ti foloseste la nimic ...
asadar, de ce sa stric eu ceva ce au gandit altii ? crezi ca arata mai bine masina fara un stergator si cu 3 kg de chit aruncate-n locurile unde obisnuiau sa se afla un stergator si un numar de inmatriculare ? nu sunt adeptul stilului acesta de "tuning" . Sincer sa fiu, exceptand masina ta si a lui jokerman, restul punto-urilor pe care le-am vazut si pe 4 tuning dar si pe alte site-uri mi se par niste sorcove, in care intr-adevar proprietarii au investit foarte multi bani, dar fara cap .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 15:30   #117
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

si cu ocazia vremii "superbe" am reusit sa incalt broscoiu de iarna. aaaa da, si am scapat si de clantanitul care ma dadea afara din masina si la cea mai mica gropicica, schimband bucsile de la bara stabilizatoare. liniste deplina acum
fasso is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 17:27   #118
bucsy

Stage 4
 
bucsy's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 204
Default Re: Punto - 1995 HSD

sal, cum ai scapat de acea pelicula care se pune pe geam ,am vazut ca ai scris la cineva intr-un post ,ne poti spune exact ,ms
bucsy is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 18:05   #119
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

stai incet ca nu stiu daca am scapat permanent de ea Pelicula aia se depune din cauza scurgerii de antigel din calorifer ... adica pe undeva prin calorifer exista un por ceva pe unde pierde antigel, iar cand dai drumul la caldura el se evapora formand acea pelicula . E nevoie doar de o picatura sa se evapore, nu trebuie sa curga siroaie din calorifer ca sa-ti gasesti mocheta uda pentru a se forma respectiva pelicula . Eu am gasit in peco un Stop Leak Valvoline, de tip gel(exista si sub forma de pilitura), care-l adaugi in vasul de expansiune cat timp e motorul cald, apoi 15 minute trebuie sa mergi sa plimbi masina a.i. sa nu se depuna tot intr-un singur loc. Eu deocamdata vad ca am scapat si de pelicula si de mirosul de antigel din masina, insa nu stiu cat timp va rezista mizeria aia.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 21:15   #120
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

de ceva vreme intampin o problema. ma rog, impropriu spus problema, ci mai mult un lucru care ma sacaie pe mine . ambele geamuri pe fata au inceput sa se ridice incet, mult mai incet decat alta data si-mi dau oarecum impresia ca forteaza motorasele. cumva trebuie date fetele de usa jos si gresate acareturile alea pe acolo sau buba vine din alta parte ?
fasso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -