Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-09, 13:55   #31
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: FIAT COUPE 2000 16V TURBO an 1994 195+ cp

Quote:
Originally Posted by ktalinu View Post
Se pare ca marca asta de masini creeaza dependenta..
Posesorii de Fiat isi cumpara masinile de noi, au probleme cu ele, ii scot din sarite uneori faptul ca inginerii italieni par retardati in unele aspecte, dar urmatoarea lor masina e tot Fiat. Stie cineva de ce?
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 16:09   #32
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: FIAT COUPE 2000 16V TURBO an 1994 195+ cp

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Posesorii de Fiat isi cumpara masinile de noi, au probleme cu ele, ii scot din sarite uneori faptul ca inginerii italieni par retardati in unele aspecte, dar urmatoarea lor masina e tot Fiat. Stie cineva de ce?

Ale mele n-au avut probleme , in 600 cu electromotorul varza , bateria veche , fisele si bujiile uzate , 4 persoane in masina , probleme cu treapta a 1 a eram 4 persoane cu lucruri dupa noi , era plina , necesitati si lipsa de alta masina... cert este ca prin ce a trecut masinuta asta nu trece orice alta masina fara sa se ajunga la probleme grave , nimeni nu stie ce inseamna sa lasi stergatoarele in sus si sa mergi cu sticla de benzina legata de ele sa o umpli la semafor , fiat tata , sunt varza
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 23-08-09, 17:03   #33
chiper

Stage 5
 
chiper's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 495
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
[Honda]
Default Re: FIAT COUPE 2000 16V TURBO an 1994 195+ cp

sa o stapanesti sanatos ! sunt voi fi si voi ramane fan fiat am ajuns la al 5-lea

fiat 1800 , fiat 131 supermirafiori, fiat ritmo 1.5 s , fiat regata weekend (actuala) , fiat stilo coupe 1.6 16v (actuala)
chiper is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 18:13   #34
aXelstorm
Ford Driver

Stage 5
 
aXelstorm's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 336
Member of:
[FORD]
Default Re: FIAT COUPE 2000 16V TURBO an 1994 195+ cp

Atata timp cat vor exista oameni care viseaza la un Fiat sau oricare alta italiana sport, pt a-si intari sau completa ego-ul, atat cat ei cred ca dau 2000E pe o masina de 200cp supraalimentata si au senzatia ca se urca in ea, ii rup ficatii, si apoi dupa ce cureaua de distributie se rupe si motorul se face zob, ei cred ca masina e proasta pt ca cere 1500-2000E reparatia prostiei pe care au facut-o, crezand ca preturile sunt ca la Dacie...

Eu nu am Fiat, nici Lancia sau AlfaRomeo - dar judecand prin prisma masinilor ce le am sau le-am avut (Oltcit 1.1 '85 (l-am dat), Ford Sierra XR4i 2.8 V6 '85, Ford Mondeo 1.8 16v '00) pot spune ca Italienele, daca sunt intretinute corespunzator, consumabilele specifice chiar fiecarui anotimp, privita cu atentie atat limita in km de schimbare cat si ca perioada de timp (x km sau 6luni, etc), evitarea mersului subturat - sau supraturat, conducerea cat mai corecta (fara a intra cu rotile infranate in gropi, fara a pune trasee de evacuare aiuristice, care nu respecta presiunile necesare in evacuare, si mai sunt) pot fi pastrate mult timp fara costuri de intretinere aberante, si cu o satisfactie data de sportivitatea cu care sunt inzestrate. Din ceea ce se poate observa lesne, masinile astea aduc la regim de mentenanta cu motocicletele - ceea ce nu poate fi un lucru rau, dar nu sunt pt oricine.
Poate ultimele masini din categoria "Drivers Car".

App - cochetez cu ideea de a da Mondeo si a-mi lua un Coupe 16v Turbo. (alegere justificata de anii de fabricatie, norma poluare si taxa)
__________________
Ford SIERRA MK1 XR4i 2.8i K-Jet -ex 2.0i//imperial red//Ghia bodytrim//15" OZ wheels
aXelstorm is offline   Reply With Quote
Old 27-12-09, 19:08   #35
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: FIAT COUPE 2000 16V TURBO an 1994 195+ cp

Imi place foarte mult Fiat-ul Coupe si bineinteles a ta nu face exceptie, dar stau si ma gandesc daca nu puteau sa fie mai generosi la dimensiuni...are o forma prea frumoasa, (Giugiaro, parca) dar este prea ingusta si prea scurta (desi este un avantaj cand vine vorba de performante).

@aXelstorm: Nu exista masini proaste ci doar "soferi" incapabili. Masina daca este folosite corespunzator, te tine cat vrei tu.
Bineinteles in afirmatia scrisa de mine exista mici exceptii care nu tin de sofer.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 14:34   #36
CT-88-GRG

Stage 3
 
CT-88-GRG's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 150
Member of:
[Fiat]
[Inferno Motorsport]
Default Re: FIAT COUPE 2000 16V TURBO an 1994 195+ cp

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Imi place foarte mult Fiat-ul Coupe si bineinteles a ta nu face exceptie, dar stau si ma gandesc daca nu puteau sa fie mai generosi la dimensiuni...are o forma prea frumoasa, (Giugiaro, parca) dar este prea ingusta si prea scurta (desi este un avantaj cand vine vorba de performante).

@aXelstorm: Nu exista masini proaste ci doar "soferi" incapabili. Masina daca este folosite corespunzator, te tine cat vrei tu.
Bineinteles in afirmatia scrisa de mine exista mici exceptii care nu tin de sofer.
tin sa te corectez andi , designeru la Fiat Coupe este Pinifarina si nu Giugiaro , de Giugiaro este desneat fiat punto si grande punto asta mai nou , dak o sa acorzi atentie vrunui model o sa vezi k pe usile din spate este scris jos "designed by Giugiaro" asa cume este la Coupe scris Pinifarina
__________________
FIAT Bravo ...Il cuore sportivo ...
"Six milion ways to die so i chose , made it six milion and one with your eyes closed "
CT-88-GRG is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 15:00   #37
dragusu

Stage 5
 
dragusu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 467
Default Re: FIAT COUPE 2000 16V TURBO an 1994 195+ cp

Quote:
Originally Posted by CT-88-GRG View Post
tin sa te corectez andi , designeru la Fiat Coupe este Pinifarina si nu Giugiaro , de Giugiaro este desneat fiat punto si grande punto asta mai nou , dak o sa acorzi atentie vrunui model o sa vezi k pe usile din spate este scris jos "designed by Giugiaro" asa cume este la Coupe scris Pinifarina
din cate stiu eu a fost si mana lui Chris Bangle...a fost desenata de Chris si construita de Pininfarina
dragusu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 15:39   #38
CT-88-GRG

Stage 3
 
CT-88-GRG's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 150
Member of:
[Fiat]
[Inferno Motorsport]
Default Re: FIAT COUPE 2000 16V TURBO an 1994 195+ cp

Quote:
Originally Posted by dragusu View Post
din cate stiu eu a fost si mana lui Chris Bangle...a fost desenata de Chris si construita de Pininfarina
da , corect dar pe masina scrie pinifarina putini stiu de chris bangle
CT-88-GRG is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 16:18   #39
dragusu

Stage 5
 
dragusu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 467
Default Re: Coupe - 2.0 16vt ( ktalinu )

stiu ce scrie pe ea..as spus asa ca fapt divers si de chris sa mai afle si alti
dragusu is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 14:31   #40
GyGy
Banned

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 181
Member of:
[Unknown Racers]
Default Re: Coupe - 2.0 16vt ( ktalinu )

Frumoasa masina sa o conduci sanatos ..



My litlle GiG : https://forum.4tuning.ro/118-masina-m...ph-12-gig.html
GyGy is offline   Reply With Quote
Old 19-01-10, 10:48   #41
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: FIAT COUPE 2000 16V TURBO an 1994 195+ cp

Quote:
Originally Posted by dragusu View Post
din cate stiu eu a fost si mana lui Chris Bangle...a fost desenata de Chris si construita de Pininfarina
Da dragos,cam asa. Mai exact designul exterior e semnat chris bangle (cunoscut mai ales generatiilor bmw de dupa 2003- farurile"incruntate") iar Interiorul este semnat de casa Pininfarina

adi_cimpean - este coupe,de ce sa fie mai mare si mai lata,ca sa .."concureze" la dinamica cu esecul numit ford cougar ? sau esti fan mastodonti("sportive" pentru pensionari cardiaci-pt carcotasi>AM condus 645 si x6 diesel,am mers in dreapta cu m6) gen seria 6 sau x6 ?..oricum coupe-ul este greu,are 1300+++ in versiunile de motorizare ce merita luate in seama la capitolul performanta (16vt, 20vt)
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 22:43   #42
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Coupe - 2.0 16vt ( ktalinu )

Salut,zi`mi si mie daca are intradevar 1280kg masina de fabrica la cei 190cp si aproape 300nm .. iar 240-250cp din ce i-ai scos?soft + evacuare?unde ai facut softul?
Am citit ca sunt cam naspa la consum .. cat iti ia in oras?am o oferta sa iau un 2.0 16v T .. ghinionul meu este ca are nr de la masa (italia) si cica nu ar sta la relanti .. ceva sfaturi in legatura cu problema si niste raspunsuri pt mai sus?
Thanks,si sa te bucuri cu placere de masina in continuare
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 23:41   #43
ktalinu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 75
Default Re: Coupe - 2.0 16vt ( ktalinu )

deci....are 1350 aprox..da, din soft scoti 230-240 cp + evacuare libera de 7 cm..softul e d la un prieten facut in bucuresti.. da, consuma mult acum dupa resoftare...dar se simte diferenta..dak mergi frumos nu e o problema media e km 9-10%...se poate rezolva orice, am idee ce ar putea fi dar am nevoie de mai multe detalii...
ktalinu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 21:32   #44
Eddie C.
Alfa Romeo Driver

Stage 4
 
Eddie C.'s Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 264
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: Coupe - 2.0 16vt ( ktalinu )

eu unul nu recomand soft facut la noi pt masina asta...
Eddie C. is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 10:54   #45
vyckyboy

Stock
 
vyckyboy's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 9
Default Re: Coupe - 2.0 16vt ( ktalinu )

intruniri? se fac? in bacau mai sunt?
vyckyboy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -