Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Masina mea Audi

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 26-04-08, 14:05   #1
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

Dupa indelungi cautari m-am hotarat sa schimb si eu masina. Desi am avut de ales intre A4 8E, Golf V, Saab 9-3 si A3 8P l-am ales pe cel din urma. Masina este din 2005, motorizarea este 2.0 TDI si are 110.000 km. Este echipata cu jante pe 17" de fabrica, cauciucuri Goodyear Eagle F1 GSD-3 pentru vara si Nokian WR pentru iarna. In mare cam asta ar fi masina. Nu-mi mai vin acum in minte ce alte lucruri as mai putea sa spun. Aveti mai jos si pozele ca sa va da-ti seama despre ce vorbesc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20042008869.jpg
Views:	1884
Size:	228.1 KB
ID:	520915   Click image for larger version

Name:	Imag002.jpg
Views:	1103
Size:	342.6 KB
ID:	520916   Click image for larger version

Name:	Imag003.jpg
Views:	798
Size:	306.1 KB
ID:	520917  

Click image for larger version

Name:	Imag004.jpg
Views:	947
Size:	305.0 KB
ID:	520918   Click image for larger version

Name:	Imag009.jpg
Views:	760
Size:	296.6 KB
ID:	520919  
Bestie is offline  
Old 26-04-08, 14:12   #2
Ciosmi

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 758
Member of:
[SEAT]
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

Foarte bine arata masina!sa o stapanesti sanatos!
Ciosmi is offline  
Old 26-04-08, 14:32   #3
11tun

Stage 5
 
11tun's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 918
Member of:
[AUDI]
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

arata bine masinuta, o stiu din oras ... sa o stapanesti sanatos.
11tun is offline  
Old 28-04-08, 23:25   #4
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

Va multumesc tuturor pentru urari. Sper sa fi facut alegerea care trebuie.

Azi de exemplu am facut un drum pana la munte si s-a simit nevoia a inca 2 usi, dar asta e. Nu o sa fac mereu plimbari d-astea. Mai am mici chestii de rezolvat pe la ea, cum ar fi switch-ul din usa din dreapta (in 90% din cazurile in care deschid usa, nu functioneaza), sa inlocuiesc capacul de la cotiera pentru ca are "clănţăul" rupt (si nu pot beneficia de suportul de pahare aflat sub ea, pentru ca daca o ridic sa pun pahar acolo cade tot ce e in ea), sa inlocuiesc bricheta (sau sa cracanez piciorusele alea de la soclul, in care intra pentru ca a fost destul de folosita si nu mai sta fix acolo, adica daca o apas, atunci cand sare...efectiv sare din locas, pe jos, pe scaune, etc), sa reglez manerul de pe care se deschide usa din dreapta pentru ca "flecăne" (sper sa se poata regla), sa inlocuiesc lumina interioara si cea de la numarul din spate cu leduri albe, sa-i inlocuiesc stergatoarele fata/spate ca-s cam uzate...momentan cam astea-mi vin in minte, dar cu siguranta mai sunt.

Dupa ce am luat-o i-am schimbat uleiul, filtrele, placutele de frana, bieletele, dar parca tot mi se pare ca "bate" la gropi. O fi din cauza suspensiei sport OEM. As fi vrut sa schimb si bucsele de bara stabilizatoare, dar "meseriasii" care au incercat sa-mi comande piesele mi-au zis ca astea vin cu tot cu bara, nu separat, dar parca nu prea-mi vine a crede. Legat de motor, e multumitor, dar nu se compara cu fostul meu Golf . La consum a fost ok, pe un drum Bucuresti - Poiana Bv, la dus mi-a luat 6,1/100 km, iar la intoarcere 4,5 l/100 km (conform BC), dar la un mers destul de batraneste, intre 80 si 120.
Bestie is offline  
Old 29-04-08, 22:15   #5
zenoracing

Stage 4
 
zenoracing's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 250
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

kit turbo pt 2.0 TDI 265cp www.zztuning.ro
zenoracing is offline  
Old 29-04-08, 23:41   #6
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

@zenoracing poti sa-mi dai mai multe detalii pe pm? M-am uitat pe site dar nu am gasit acel kit de care vorbesti tu. Astept pm de la tine.
Bestie is offline  
Old 30-04-08, 08:00   #7
Alexik

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 457
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

cred ca vroia sa scrie 205 CP asa vad eu pe pagina asta :P

(mama, ce preturi)

peace out.
Alexik is offline  
Old 03-05-08, 13:30   #8
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

Am facut cateva poze la cateva elemente din si de pe masina sa va cer si voua parerea. In primul rand, as dori sa stiu daca se poate inlocui "sertarul" din bord, cel aflat sub gurile de ventilatie, cu suport de pahara, cum este pe A4 8E parca. O a doua problema este la suportul de pahare aflat sub cotiera. Nu am reusit decat o singura data sa-l deschid de tot, si atunci accidental. Merge numai pana la jumate, din ce cauza poate fi? Ce trebuie sa fac? Fiindca am adus vorba de cotiera as vrea sa stiu daca stie cineva cum as putea sa rezolv problema clantaului de la cotiera, care este rupt? Gasesc doar capac de cotiera sa cumpar? Trebuie toata? Unde sa caut? Mergand mai departe, am mai descoperit o "anomalie". La scaunul soferului, pe partea din dreapta, langa cotiera, este o bara de fier... care pare a fi un fel de maner... Am atasat poza si cu el. Stie cineva ce e chestia aia, si daca asa trebuia sa stea? Mentionez ca pare a fi un fier taiat, in partea dreapta nu este... e ceva dubios. Continui sa va relatez despre o problema care am observat-o mai de la distanta, indreptandu-ma catre masina, am observat ca sub ea "atarna" ceva. Din ce am observat eu cand m-am uitat sub ea, pare a fi ceva rupt, smuls... Am atasat si poza de acolo, poate se pricepe cineva. O alta problema a mea ar fi incalzirea oglinzilor. Pe butonul de reglaj nu exista si comanda de incalzire, iar cand apas pe dezaburire, nu se incalzesc. Cum pot afla daca am sau nu incalzire? (in afara de Vag-Com, ca eu nu am, si as vrea sa fac asta singur). Mai imi spunea cineva ca la A3-ul sau, incalzirea oglinzilor se declanseaza automat, cand temperatura scade sub 5 grade, ne avand cum sa intervina el in procesul de incalzire, ne avand nici un buton nicaieri. Totodata afirma ca la iesirea din spalatorie, ii ies aburi din oglinzi, acestea uscandu-se, deci implicit incalzirea s-a declansat automat. Eu am mers pe ploaie si ...au ramas ude Va mai atasez si o poza cu sticker-ul din portbagaj, poate isi da cineva seama de acolo, din lista de optiuni, daca am sau nu oglinzi incalzite, si eventual, daca se pricepe cineva, sa-mi spuna si mie ce echipare este masina mea... ca nu am reusit sa aflu.

legat de partea de piese. Am aflat ca nu pot inlocui separat bucsile de bara stabilizatoare pentru ca acestea vin cu tot cu bara (daca stie cineva altceva, sa ma corecteze). Eu ce pot face in cazul asta daca am nevoie sa schimb acele bucsi? E scumpa o bara stabilizatoare? Sa ma duc la dezmembrari? Sa o las balta...? Alta problema legata de piesele de schimb se refera la burduful de planetara, unde am primit raspuns de la unele depozite de piese, ca nu se vinde separat. Stie cineva daca este adevarat? Daca nu este, unde as putea gasi un burduf de planetara nou (cel de la roata/dreapta) ?

Momentan cam astea sunt nelamuririle mele. Cred ca mai am, dar momentan astea mi-au trecut prin minte asa, deodata.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	suport pahare bord.jpg
Views:	1208
Size:	90.3 KB
ID:	525281   Click image for larger version

Name:	suport pahare cotiera si fierul ala.JPG
Views:	1071
Size:	66.9 KB
ID:	525282   Click image for larger version

Name:	clantau cotiera.JPG
Views:	1046
Size:	58.0 KB
ID:	525283  

Click image for larger version

Name:	20042008888.jpg
Views:	884
Size:	162.9 KB
ID:	525284   Click image for larger version

Name:	27042008905.jpg
Views:	1119
Size:	110.1 KB
ID:	525285   Click image for larger version

Name:	27042008907.jpg
Views:	786
Size:	89.1 KB
ID:	525286  

Click image for larger version

Name:	fierul ala.JPG
Views:	1228
Size:	85.0 KB
ID:	525287  
Bestie is offline  
Old 03-05-08, 15:32   #9
zenoracing

Stage 4
 
zenoracing's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 250
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

kitul de putere nu este publicat pe site,pt mai multe info id:zeno_alex
zenoracing is offline  
Old 03-05-08, 15:43   #10
Im2good4U

Stage 3
 
Im2good4U's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 137
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

cat te`a ajuns masinuta?
s`o stapanesti sanatos!
Im2good4U is offline  
Old 03-05-08, 16:03   #11
11tun

Stage 5
 
11tun's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 918
Member of:
[AUDI]
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

Quote:
Originally Posted by Bestie View Post
Fiindca am adus vorba de cotiera as vrea sa stiu daca stie cineva cum as putea sa rezolv problema clantaului de la cotiera, care este rupt? Gasesc doar capac de cotiera sa cumpar? Trebuie toata?
la cotiera pot sa ti spun ca trebuie sa cumperi capacul din partea de sus, cu totul!
se gaseste separat si se poate inlocui. Majoritatea au probleme cu acel capac pt ca il inchid prin trantire. Si la mine am observat ca sa rupt o clema si acum cand inchid acel capac il apropii usor si tin apasat cu un deget de acea clema pana sa inchide capacul. Dupa ce il repari sa procedezi la fel , cand il utilizezi pt ca nu te va tine daca il trantesti..
11tun is offline  
Old 04-05-08, 13:48   #12
Alexik

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 457
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

despre oglinzile incalzite iti pot spune ca la mine la A4 se incalzesc atunci cand e activata dezaburirea de la luneta...(eu am un A4 8E Avant)...nu am testat sa vad (adica sa vad daca se incalzesc sau nu), de citit am citit ca pe toate A4 din anul respectiv a existat optiunea asta (poate gresesc, nu sunt 100% sigur)...

poate la prietenul tau cu A3 se incalzesc automat de la vreun senzor (ceva de gen senzori de ploaie)

cat despre cotiera, e cum a zis 11tun...si eu am patit la fel la a mea...si observ ca nu sunt deloc rezistente...plus ca materialul textil (ma rog, inafara de cele cu piele) de pe ele se murdareste foarte usor, se uzeaza foarte usor si se curata prea greu

despre piese nu am idee...doar sa ai vreun prieten mecanic care sa fie sincer cu tine (ca altfel toti or sa spuna ca piesele nu se pot cumpara decat daca le iei pe toate odata si bla bla bla...e normal, e in interesul lor, nu al tau)...

despre acel sertar...la A4 exista si acel sertar si suport de pahare...(mi se pare ca suportul de pahare e optional, altfel e langa frana de mana cum ai tu)...si cred ca poate fi inlocuit...ca toata smecheria se intampla cand iese suportul, in rest are forma si dimensiunile sertarului (cel putin din cate mi-am dat eu seama)...

despre scutul ala (ca mie mi se pare din poze ca e un scut - si anume cel de la rezervor - spun asta pentru ca din poza nu-ti dai seama exact si nici tu nu ai precizat in ce parte a masinii se vede asta si deci eu am zis ce mi se pare mie, scuze daca gresesc ) cred ca intradevar chiar lipseste o bucata, si ma gandesc ca e de la coborat/urcat borduri...sau "obstacole" de genul...daca intradevar e vorba de acel scut, cauta unul in stare buna la dezmembrari (caci cred ca diferenta de pret intre unul nou si unul luat la mana a doua e enorma, mai ales daca il cumperi de la reprezentanta Audi)

despre acel suport de pahare de langa frana de mana...posibil sa fi intrat ceva la sinele alea...si de aia sa nu se deschida mereu complet...asta vezi doar desfacandu-l si curatand sinele alea...

nu inteleg intrebarea despre echipare...te referi la ce optiuni ai ? daca da, chiar o sa ma uit, poate o sa gasesc vreun site unde sunt explicate si-o sa incerc sa fac o lista dupa ce ai tu acolo
Alexik is offline  
Old 04-05-08, 14:38   #13
Alexik

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 457
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

iata ce am gasit (nu am verificat daca sunt toate codurile):

Code:
PRCode: 0GG = emissions concept EU 4
PRCode: 0YE = weight category rear axle weight range 5
PRCode: 1KD = disc brakes, rear
PRCode: 1N3 = speed-related variable steering assist (Servotronic)
PRCode: 1SA = without additional engine guard
PRCode: 1ZE = disc brakes, front (Geomet D)
PRCode: 2PV = leather trimmed sports steering wheel
PRCode: 3FA = without roof insert (standard roof)
PRCode: 3L3 = manual height adjustment for front seats
PRCode: 3NZ = rear seat bench unsplit, backrest split folding
PRCode: 3Y6 = sun screen for rear window
PRCode: 4GH = windshield tinted with windshield sunshield
PRCode: 4K4 = radio remote controlled central locking operated from inside and separate trunk release
PRCode: 4R4 = power windows with comfort operation andcircuit breaker
PRCode: 4UE = airbag f. driver a. front seat passenger
PRCode: 4X3 = side airbag front with curtain airbag
PRCode: 5D1 = carrier frequency 433.92 MHz
PRCode: 5MA = decorative inserts
PRCode: 5RU = outer right rear view mirror: convex (large viewing field)
PRCode: 5SL = outer left rear view mirror: non-spherical
PRCode: 6XC = outer rear view mirrors: powered
PRCode: 8BB = halogen headlight for left-hand drive
PRCode: 8GU = alternator 140A
PRCode: 8Q1 = headlight-range adjustment
PRCode: 8Z5 = engine cooling system, type 1
PRCode: 9Q2 = multi-function indicator/on-board computer with check control
PRCode: CR4 = cast alloy wheels 7 1/2J x 17
PRCode: D3X = 4-cyl. turbo diesel 2.0 L/103 kW 16V TDIwith pump-jet injection system base engine is T9G/TB3
PRCode: E0A = no special edition
PRCode: F0A = no special purpose vehicle, standard equipment
PRCode: G38 = front shock absorption
PRCode: J1D = battery 380 A (72 Ah)
PRCode: L51 = suspension range 51
PRCode: QG1 = service interval prolongation
PRCode: T9G = components for base engine, unit 03G.A
PRCode: U2A = instrument insert with km/h speedometer,radio-controlled clock, tachometer and trip odometer
PRCode: UA1 = rear shock absorption
PRCode: X0A = national sales program Germany
sper sa nu fi gresit, nu sunt sigur dar cred ca "o" (litera) si "0" (cifra zero) sunt acelasi lucru in optiuni, adica "0" (adica litera "o" nu exista in acele coduri)

cautarea am facut-o pe http://prsearch.planetvag.com/ (site postat pe un thread de al tau de pe un alt forum, presupun ca nu ai fost atent acolo :P caci era postat cu cateva zile in urma ) bazat pe ce se vede in poza aia...

anyway, trebuie sa gasesc si eu sticker-ul la mine in portbagaj, sa verific optiunile mele
Alexik is offline  
Old 04-05-08, 15:16   #14
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

Poza aia facuta sub masina e pe partea stanga.. un pic dupa stalpul usii. cam intre stalp si roata... dar mai spre mijlocul masinii. Legat de dotari, am vazut site-ul postat si pe celalalt forum si am verificat ce-i la mine cu ce apare acolo. Dar de exemplu la codul meu e oglinzi, site-ul nu spune ca ar fi incalzite, dar am fire in care intra in ele, am verificat-o pe cea din stanga. Am zis de echiparem, ma refeream daca imi poate spune cineva ce standard e, adica...Ambiente..d-astea.

Ce am aratat mai sus in poze, am mai gasit 2-3 chestii care nu sunt ok la masina, dar astept sa vad ce solutii mai imi dau colegii de forum la cele de mai sus, si apoi revin cu urmatoarele probleme. (..care fie vorba intre noi, sunt mai multe decat ma asteptam sa fie la o masina din 2005)
Bestie is offline  
Old 04-05-08, 15:36   #15
Alexik

Stage 5
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 457
Default Re: BST - Audi A3 8P 2.0 TDI

pai dupa codul de pe eticheta (adica 8P1 BLC) masina este Audi A3 Ambition 2.0 TDI 103 KW (140 CP), transmisie manuala in 6 trepte
Alexik is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -