Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Masina mea Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-08, 11:45   #121
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Audi A4 -simple styling

lol bineinteles ca omu cand incearca sa zica ceva la altu care are obloane la ochi nu rezolva nimic ! eu am incercat sa deschid alte portite(apropo...sunt perfect constinent de ce e tunningul si dorinta de a face ceva unic si frumos , care sa iti placa in primul rand tie ) este si alt mod de a privi tunnnnningul ! si daca nu te-ai putut atinge de logica mea te-ai luat de gramatica lol....creere si cei mai mari scriitori ai romaniei au facut numai gogoase prin operele literare...cine suntem noi sa criticam scrisul si ortografia si mai ales cuvintele importate de niste oameni care cred ca e "cool"....

Mii de scuze daca am ofensat pe cineva...pur si simplu asta e parerea mea despre tunnningul acesta si de tunnning in general ! S.F.W hai sa nu ne mai injectam si sa fim diplomati .

Last edited by lrazvani; 13-01-08 at 11:49.
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 20:33   #122
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Audi A4 -simple styling

wow wow wow!!!!
masina e belea rau!!!!
felicitari!
eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 12:29   #123
CMG_R
Audi Driver

Stage 2
 
CMG_R's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 67
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi A4 -simple styling

@eddycdk - multumesc frumos.

@lrazvani - multumesc pentru pareri. " bineinteles ca omu cand incearca sa zica ceva la altu care are obloane la ochi nu rezolva nimic" - interesanta remarca - multumesc ca incerci sa imi ridici "ceata" de pe ochi. Este foarte posibil ca cumpararea unei masini noi sa insemne pentru tine un styling si un tuning excelent raport calitate-pret. Eu nu te contrazic deoarece am invatat sa fiu selectiv si, daca accept o parere, o judec doar prin prisma faptului daca inseamna sau nu ceva pentru mine.

De asemenea stylingul si tuningul poate sa insemne ceva diferit pentru fiecare persoana in poarte - tocmai din acest caz si avem atata diversitate/varietate. In acceptiunea mea styling inseamna sa iti personalizezi masina si sa ii dai un look aparte (mai bun sau mai rau decat iti ofera fabrica - asta depinde de preferinte si de bugetul pe care fiecare il "acorda" masinii sale). Tuning inseamna sa influentezi performantele masinii astfel incat sa scoti "ce e mai bun" din ceea ce iti ofera cu "ajutoarele" de rigoare.

E frumos sa cumperi mereu o masina mai noua, mai buna, mai moderna - dar e poate la fel de frumos sau mai frumos sa faci dintr-o masina de fabrica un model unicat macar prin felul cum alegi kitul exterior, culoarea tapiteriei, modelul de electronice, tipul stopurilor, modelul tipsurilor, culoarea grilei, etc (parere subiectiva). Exista doua tipuri de oameni sau mai multe - dar 2 categorii sunt clare : pragmatici si pasionati. Nu cred ca e cazul sa ii descriem.

De asemenea fiecare dintre noi tinde la mai mult fara doar si poate. Insa de multe ori fiecare tinde intr-o directie diferita in functie de categoria din care face parte . Eu am preferat deocamdata sa fac asta. Cu urmatoarea masina probabil voi face la fel. Cel putin cu cea anterioara am facut la fel si cu siguranta si cu urmatoarea voi face la fel.

Despre sigle am explicat de mai multe ori - In primavara masina va fi "debadged" probabil deoarece am alte cateva lucruri in plan - dar in principiu au fost puse acolo pentru ca au venit cu kitul si il identificau. Anyway - la drag nu merg niciodata si nici nu am obieceiul sa fac liniute prin oras . La drum lung nu am avut ce sa ma plang de masina, iar in rest motorul isi face treaba (din punct de vedere al motorului acestei masini am fost un pragmatic si poate am gresit, insa de regretat nu am regretat nici un pic).

Toate cele bune!



@kriu - multumesc frumos. Nu cred ca la aceasta masina voi umbla sub capota - cu exceptia reviziilor - nu este un motor pretabil tuningului.

PS. Imi cer scuze daca sunt greseli gramaticale, am scris destul de repede. Toate cele bune!
CMG_R is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 16:05   #124
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Audi A4 -simple styling

CMG_R ai dreptate , sunt oameni diferiti cu pareri diferite ! din treaba asta ce o faci tu poti dezvolta o pasiune pur si simplu prin cautarea accesoriilor ca un adevarat arhitect ce cauta elemente care sa le imbine in proiectul sau ! si treaba asta te poate fascina inainte sa incepi sa faci ceva practic !
Eu cand am folosit cuvantul tuning m-am referit mai mult ca si un derivat la ce inseamna mai nou sau mai bun ! a face un model mai vechi sa semene cu un model mai nou e ceva , dar , daca nu ar fi deja aparute modele mai noi , atunci ai fi avut ceva unicat ca design si inovator . Pentru multa lume nici nu se prea vede ca ai tuning...cred ca e model mai nou ...si hoffele astia sau cum ii cheama ....imbina tot felu de accesorii aproape identice care sunt standard pe alte modele de audi si zic ca e tunning ? fac o corcitura cu spoilere si embleme la modele de nustiu care de nici ei nu stiu ce fac ? CMG_R sa nu o iei in nume de rau...masina arata super ok...pe mine ce ma atrage cel mai mult , poate tie ti se pare banal ...e curatenia si ingrijirea masini ! hai ca exteriorul nu il poti pastra curat tot timpul dar imi place la un interior sa fie ca si in farmacie , si sa fie un miros placut si proaspat cand intri in masina ! si dupa cum vad in poze ai interiorul lacrima tot timpul...sper ca nu se fumeaza nu?pt. mine conteaza treaba asta mai mult decat ce ai pe masina sau ce ai sub capota !...
Vreau daca se poate niste detalii despre consum ? imi zici te rog cat iti consuma masina la relanti pe ora , care e consumul mediu (mers normal) si cam care e consumul la o medie de 130km/h ? doar daca sti ! multumesc anticipat...toate cele bune
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 13:41   #125
DGS_2007

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 3
Default Re: Audi A4 -simple styling

Salut!
Frumoasa masina mai ales interiorul. Jantele sunt putin cam incarcate, ar fi mers ceva mai simplu pe o singura culoare. Poti sa-mi zici si mie pe PM cat ai dat pe volan si daca l-ai luat de la reprezentanta. Instalarea a fost complicata?
Spor in continuare la modificari.
DGS_2007 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 16:23   #126
CMG_R
Audi Driver

Stage 2
 
CMG_R's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 67
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi A4 -simple styling

@lrazvani - intr-adevar exista un model mai nou. Cei de la Hofele si-au propus nimic altceva cred, decat sa aduca pe piata la un pret decent ceea ce AUDI a facut cu noul sau model. Au facut posibil faceliftul (mai bun sau mai rau - parerile difera bineinteles) fara a "obliga" cumparatorul sa isi cumpere noul model.

Pe de alta parte tuningul pe care il practica ei este deschis oricarei discutii, oricaror comentarii.

Multumesc pentru aprecierile din post.

Despre consum nu iti pot da date tehnice extraordinar de clare deoarece cred ca este greu. Depinde de cum mergi cu masina - mai in forta sau mai putin in forta, la cat schimbi turele, pe ce drumuri/sosele mergi (aglomerate, neaglomerate), cat de mult folosesti demaraje/pilot automat, etc, cat de des iti faci echilibrarea rotilor si cum iti mentii presiunea in cauciucuri, cat de mult calatoresti singur sau cu mai multe persoane, ce motorina pui, daca folosesti aditivi, km masinii, starea tehnica, etc.

In cazul meu : masina intretinuta exemplar (parere subiectiva), motorina OMV alpin, mers relativ ok - de cele mai multe ori sunt grabit, folosesc pilotul automat destul de mult la drumuri lungi unde am posibilitatea, echilibrarea rotilor destul de des - cam la o luna, verificat presiune saptamanal si inainte de orice drum lung, etc consumurile stau cam asa (desi nu cred ca iti vor fi folositoare deoarece sunt f.vagi consumurile):

In oras: iarna - 7-10 vara 6-8
In afara: iarna - 6-9 vara 5-9

Luam ca referinta orasul Iasi bineinteles. Intr-un oras mic sau mai mare probabil ca sunt altele consumurile.

Iarna sunt jante de 15 pe masina dotate cu cauciucuri de iarna
Vara sunt jante de 18 cu cauciucuri sport.

Un exemplu clar: la un mers linistit - 100-120km/h relativ constant si 50-70km/h prin localitati cu mici sprintari pe ici pe colo si varfuri f.putine de peste 170km/h - cu un plin de motorina (aprox. 70l) - merg cam 1000-1100 km.

Consumuri optime comparat cu viteza sunt la 110-130km si intre 210- 220 pe bord (mers constant).

@DGS_2007 - multumesc frumos. Ai informatiile pe PM.
CMG_R is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 17:54   #127
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Audi A4 -simple styling

1000-1100 cu 70 de litri la noi in tara ? super...se vede si dupa consum ca ingrijesti masina ...inseamna ca vei face fericit pe cineva daca o sa vinzi masina....Apropo asa estimativ daca ar fi sa o vinzi cam la ce pret ai dao acuma ?
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 11:46   #128
CMG_R
Audi Driver

Stage 2
 
CMG_R's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 67
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi A4 -simple styling

Multumesc. Nu m-am gandit la un pret pana acum deoarece nu am avut intentia de a o vinde. Cel mai probabil va ramane sotiei mele daca nu voi lua banii pe care ii voi dori pe ea. Ar fi pacat sa dau o masina "care m-a servit cu incredere" si in care am investit timp si bani pe o suma nejustificata si unui proprietar viitor care nu apreciaza ce s-a facut pentru masina si cum a fost ingrijita.

Eu cel mai probabil voi trece in viitorul apropiat sau mai indepartat la un Freelander2,Volvo XC90 sau ceva de genul - oricum o masina mai "inalta"

Toate cele bune!
CMG_R is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 12:03   #129
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Audi A4 -simple styling

Quote:
Originally Posted by CMG_R View Post
Multumesc. Nu m-am gandit la un pret pana acum deoarece nu am avut intentia de a o vinde. Cel mai probabil va ramane sotiei mele daca nu voi lua banii pe care ii voi dori pe ea. Ar fi pacat sa dau o masina "care m-a servit cu incredere" si in care am investit timp si bani pe o suma nejustificata si unui proprietar viitor care nu apreciaza ce s-a facut pentru masina si cum a fost ingrijita.

Eu cel mai probabil voi trece in viitorul apropiat sau mai indepartat la un Freelander2,Volvo XC90 sau ceva de genul - oricum o masina mai "inalta"

Toate cele bune!
XC90 o.O.....frumos daca iti permite remuneratia....dar nu se compara cu interiorul si confortul audi !..avand in vedere ca nu avem drumuri cel putin ca la unguri xc90 e super daca iti permiti
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 16:44   #130
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Audi A4 -simple styling

Quote:
XC90 o.O.....frumos daca iti permite remuneratia....dar nu se compara cu interiorul si confortul audi !..
Volvo e recunoscuta ca fiind confotabila la fel ca un Mercedes sau chiar mai bine in unele cazuri..cat despre interior...S80 a luat in 2007 premiul pt cel mai bun interior din gama masinilor premium
Malos is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 16:58   #131
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Audi A4 -simple styling

Quote:
Originally Posted by Malos View Post
Volvo e recunoscuta ca fiind confotabila la fel ca un Mercedes sau chiar mai bine in unele cazuri..cat despre interior...S80 a luat in 2007 premiul pt cel mai bun interior din gama masinilor premium

eu nu stiu cum sta treaba cu volvo astea noi dar eu am un prieten care tot aduce v40 si s60 ..modele 2000-2002.....si vreau sa zic ca la interior e dacie fatza de audi(aceeasi generatie) !...daca omu isi permite modele noi e cu totul altceva la toate masinile !......nu cred ca degeaba volvo e pe locul 2 sau 3 la cele mai devalorizate masini din europa sau chiar din lume ! tre sa ti cont si de asta

Last edited by lrazvani; 24-01-08 at 17:01.
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 25-01-08, 19:22   #132
CMG_R
Audi Driver

Stage 2
 
CMG_R's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 67
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi A4 -simple styling

Ca la orice masina ideile sunt impartite. Volvo este un producator de masini care ofera (dupa parerea mea) cam tot ce ai nevoie pe o masina standard (adica mult mai multe dotari ca alti producatori). Vizavi de interior si confort, intamplarea face sa fi condus Volvo XC90 full option model 2006 si este deosebit. E greu sa compari Audi cu Volvo din punct de vedere al confortului, versatilitatii, ergonomiei si alte criterii (mai ales in cazul meu care sunt fan Audi) insa atat timp cat posesor de Audi fiind m-am simtit excelent in Volvo XC90 inseamna ca e ok. Despre modele inferioare nu vorbesc ca nu am condus niciodata.

Doar cu titlu informativ interiorul de la XC90 sport edition mi se pare destul de reusit .

Toate cele bune!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	9007_27.JPG
Views:	172
Size:	52.5 KB
ID:	434569  
CMG_R is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 03:54   #133
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Audi A4 -simple styling

Quote:
Originally Posted by CMG_R View Post
Ca la orice masina ideile sunt impartite. Volvo este un producator de masini care ofera (dupa parerea mea) cam tot ce ai nevoie pe o masina standard (adica mult mai multe dotari ca alti producatori). Vizavi de interior si confort, intamplarea face sa fi condus Volvo XC90 full option model 2006 si este deosebit. E greu sa compari Audi cu Volvo din punct de vedere al confortului, versatilitatii, ergonomiei si alte criterii (mai ales in cazul meu care sunt fan Audi) insa atat timp cat posesor de Audi fiind m-am simtit excelent in Volvo XC90 inseamna ca e ok. Despre modele inferioare nu vorbesc ca nu am condus niciodata.

Doar cu titlu informativ interiorul de la XC90 sport edition mi se pare destul de reusit .

Toate cele bune!


Irelevant se lauda xc90 si s80.....cmr u ai a4 2003 sau cat....in fine...de cand se fac comparatiile astea ?...volvo cu toate ca , da...intradevar are optiuni extra...dar totul este contra cost !
Malos...o fi luat s80 nu stiu ce premiu..dar daca tot provoci o comparatie...zic de la audi , doar A8 ...si "PA" volvo...si cu 100 de premii !
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 13:37   #134
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Audi A4 -simple styling

S80 e in aceeasi clasa cu A6...A8 e masina intradevar...dar cate A8 vezi pe strada si cate A6...probabil daia volvo nu s-a intins mai mult...sa aiba competitor pt A8, S klasse sau Seria 7.
Referitor la premii...stiu despre Volvo ca ia in fiecare an premii pt cele mai bune sisteme de siguranta...BMW stiu ca ia in fiecare an premii pt cele mai bune motoare...de Audi sau Mercedes n-am mai auzit sau n-am cautat yo!
Malos is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 17:09   #135
CMG_R
Audi Driver

Stage 2
 
CMG_R's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 67
Member of:
[AUDI]
Default Re: Audi A4 -simple styling

@ lrazvani - eu am precizat in postul precedent ca nu fac o comparatie intre cele doua. Eu am spus doar ca m-am simtit bine si in XC90 ceea ce dupa opinia mea inseamna ca e ok. Nu are rost sa comparam audi - a4, a6, a8 (limuzine) sau Q7 (SUV cu vadite tendinte luxoase) cu o masina de familie cum e considerat XC90 .

Eu vorbeam pe de alta parte din prisma unui potential cumparator de xc90, deci am emis o parere subiectiva (nu am venit cu argumente de genul premiilor, nominalizarilor, review-uri, etc).

Ca o paranteza:masinile Audi sunt pentru mine "dream cars" - adica tot timpul voi dori sa am una. XC90 in schimb poate deveni pentru mine un "family car" si va putea face ceea ce prin "destinatie" ii este dat sa faca.

Propun sa incheiem acest scurt offtopic, daca esti de acord, pe care l-am inceput din greseala

Toate cele bune!
CMG_R is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -