Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Masina mea Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 01-05-13, 11:19   #1
baidoct

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 19
Default Audi A6, 2.5TDI, model 2004

Buna ziua,

Recent mi-am achizitionat acest Audi A6 din Germania

Masina are 110,000 KM. Si da, sunt reali, verificati. Masina a fost luata la prima mana de o doamna care lucreaza la reprezentanta BMW din Munchen. Masina a fost condusa doar intern. Masina e ingrijita, facut fiecare service necesar de Audi. (dovada pe cartea masinii). Transmisie manuala desigur (cele automatice triptonic sunt problematice). Motor-ul 2.5TDI ce dezvolta 163 de cai frumosi (120 kW). Culoarea masinii este albastru inchis metalizat.

[Masina am gasit-o pe mobile.de la privat (nu handler). Propietarul accepta orice test.]

Cat despre dotari, am tot ce este necesar.. le enumar cele mai importante
Dotari:
- Navigation Plus
- Magazie CD (in portbagaj)
- Incalzire scaune
- Klimatronic
- ESP, ABS etc
- Tempomat
- Xenon
- Jante '17 Audi
- Roata rezerva tot de aluminiu la fel ca si jantele masinii <3
...

Ce am schimbat:
- Am pus anvelope Pirelli
- LED la pozitie
- LED la numarul de inmatriculare
- Stergatoare de parbriz > Bosch
- Folie geamuri

Ce urmeaza:
- Eleron
- In curand trebuie facut service-ul (la ~ 120k KM) si v-a trebui sa schimb uleiul, filtre, posibil distributia..

Poze:

Poza prezentare (effect pe imagine)















La testare reprezentanta Audi


Verdict: masina nu are nici o problema, in stare foarte buna, chiar s-au mirat :thumbs-up:

Poze recente dupa ce am pus led-urile fata + spate





Interior (noaptea)



Dupa ce am pus folia





Pareri? :beerchug:

Last edited by baidoct; 01-05-13 at 11:21. Reason: mai multe poze
baidoct is offline   Reply With Quote
Old 01-05-13, 19:23   #2
danesoctavian

Stage 5
 
danesoctavian's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 397
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

Salut
Frumoasa masina,chiar intretinuta!Te-a lasat sa o cumperi cu numerele permanente?
danesoctavian is offline   Reply With Quote
Old 01-05-13, 20:05   #3
baidoct

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 19
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

Quote:
Originally Posted by danesoctavian View Post
Salut
Frumoasa masina,chiar intretinuta!Te-a lasat sa o cumperi cu numerele permanente?
Multumesc, intradevar este intretinuta. Da, locuiesc acolo, am drepturi de aceea am avut posibilitatea sa imi inmatriculez masina acolo.

&

Ieri am pus stop-uri pe LED, dar am intampinat probleme.

Duminica am cautat pe internet un site care vine Stop pe LED pentru modelul meu. Am dat de accesoriiautotuning.ro

Am dat comanda la acest model de stop: http://www.accesoriiautotuning.ro/st...ristal/3833-2/ , am efectuat plata online prin PayPal, am asteptat confirmare de la ei de pe site, nu am primit nimic.

Luni sun la ei, ii intreb daca au primit comanda, au spus ca urmeaza sa ma sune mai tarziu sa imi spuna detaliie. Am asteptat ore bune, nu ma sunat nimeni. Le-am trimis mail si atunci mi-a raspuns cineva spunand ca voi fi sunat de curier maine (respectiv azi) ca sa ridic pachetul.
Intradevar, am fost sunat de la FanCurier, am fost l-am ridicat, m-am dus direct la mecanic sa mi-l si schimbe.

Cand deschid pachetul, observ ca nu este modelul de stop pe care l-am selectat eu si l-am vrut. Dau repede un telefon la ei, le spun modelul pe care l-am vrut, si ce mi-au trimis ei si imi spune ca a fost o greseala de la colegul lor, nu s-a uitat cand a impachetat bla bla.. De asemenea, a spus ca nu se mai fabrica modelele alea. Am intrebat din ce cauza, a spus ca au fost cu probleme etc. Am zis ok.. Asta e, se intampla. Pe langa asta, un surub ce il sustinea era rupt (a venit rupt, nu l-am rupt eu).

Ce model am primit: http://www.accesoriiautotuning.ro/st...istal/37135-2/

Sincer nu sunt prea multumit de modelul pe care il am acum, dar cred ca sunt bucuros de faptul ca este pe LED si m-am consolat cu asta..

Cam asta este povestea cu cei de la accesoriiautotuning.ro.. Voi ce parere aveti? Cum vi se pare modelul acesta de stop? Se potrivesc cu masina?



PS: Am eroare in bord "BREMS LICHT", daca ma poate ajuta cineva, as fi recunoscator

Last edited by baidoct; 01-05-13 at 20:06. Reason: greseli gramaticale
baidoct is offline   Reply With Quote
Old 01-05-13, 22:18   #4
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

Quote:
Originally Posted by baidoct View Post
Multumesc, intradevar este intretinuta. Da, locuiesc acolo, am drepturi de aceea am avut posibilitatea sa imi inmatriculez masina acolo.

&

Ieri am pus stop-uri pe LED, dar am intampinat probleme.

Duminica am cautat pe internet un site care vine Stop pe LED pentru modelul meu. Am dat de accesoriiautotuning.ro

Am dat comanda la acest model de stop: http://www.accesoriiautotuning.ro/st...ristal/3833-2/ , am efectuat plata online prin PayPal, am asteptat confirmare de la ei de pe site, nu am primit nimic.

Luni sun la ei, ii intreb daca au primit comanda, au spus ca urmeaza sa ma sune mai tarziu sa imi spuna detaliie. Am asteptat ore bune, nu ma sunat nimeni. Le-am trimis mail si atunci mi-a raspuns cineva spunand ca voi fi sunat de curier maine (respectiv azi) ca sa ridic pachetul.
Intradevar, am fost sunat de la FanCurier, am fost l-am ridicat, m-am dus direct la mecanic sa mi-l si schimbe.

Cand deschid pachetul, observ ca nu este modelul de stop pe care l-am selectat eu si l-am vrut. Dau repede un telefon la ei, le spun modelul pe care l-am vrut, si ce mi-au trimis ei si imi spune ca a fost o greseala de la colegul lor, nu s-a uitat cand a impachetat bla bla.. De asemenea, a spus ca nu se mai fabrica modelele alea. Am intrebat din ce cauza, a spus ca au fost cu probleme etc. Am zis ok.. Asta e, se intampla. Pe langa asta, un surub ce il sustinea era rupt (a venit rupt, nu l-am rupt eu).

Ce model am primit: http://www.accesoriiautotuning.ro/st...istal/37135-2/

Sincer nu sunt prea multumit de modelul pe care il am acum, dar cred ca sunt bucuros de faptul ca este pe LED si m-am consolat cu asta..

Cam asta este povestea cu cei de la accesoriiautotuning.ro.. Voi ce parere aveti? Cum vi se pare modelul acesta de stop? Se potrivesc cu masina?



PS: Am eroare in bord "BREMS LICHT", daca ma poate ajuta cineva, as fi recunoscator
valoarea watajului de la leduri nu ajunge la 21w cat are un bec pt stop frana.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 01-05-13, 22:21   #5
baidoct

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 19
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
valoarea watajului de la leduri nu ajunge la 21w cat are un bec pt stop frana.
Am inteles,

Si cum se poate "pacali" sistemul in asa fel incat el sa creada ca ii da destula valoare?
baidoct is offline   Reply With Quote
Old 04-05-13, 14:53   #6
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

Arata super bine ''balena'' cum merge motorul?? cat a costat??$$
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 05-05-13, 07:44   #7
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

Quote:
Originally Posted by baidoct View Post
Am inteles,

Si cum se poate "pacali" sistemul in asa fel incat el sa creada ca ii da destula valoare?
stiu ca exista module pt instalatiile xenon. pt becuri cu led nu stiu.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 05-05-13, 17:26   #8
trifalex

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 37
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

Foarte frumoasa, foarte ingrijita. Sa ai parte de multi km fara incidente sa sa o lasi asa clean, sau daca ii faci ceva sa mearga pe stilu clean tuning !!!
trifalex is offline   Reply With Quote
Old 06-05-13, 10:44   #9
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

Se rezolva cu o rezistenta.
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 07-05-13, 20:46   #10
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

Quote:
Originally Posted by baidoct View Post
Multumesc, intradevar este intretinuta. Da, locuiesc acolo, am drepturi de aceea am avut posibilitatea sa imi inmatriculez masina acolo.

&

Ieri am pus stop-uri pe LED, dar am intampinat probleme.

Duminica am cautat pe internet un site care vine Stop pe LED pentru modelul meu. Am dat de accesoriiautotuning.ro

Am dat comanda la acest model de stop: http://www.accesoriiautotuning.ro/st...ristal/3833-2/ , am efectuat plata online prin PayPal, am asteptat confirmare de la ei de pe site, nu am primit nimic.

Luni sun la ei, ii intreb daca au primit comanda, au spus ca urmeaza sa ma sune mai tarziu sa imi spuna detaliie. Am asteptat ore bune, nu ma sunat nimeni. Le-am trimis mail si atunci mi-a raspuns cineva spunand ca voi fi sunat de curier maine (respectiv azi) ca sa ridic pachetul.
Intradevar, am fost sunat de la FanCurier, am fost l-am ridicat, m-am dus direct la mecanic sa mi-l si schimbe.

Cand deschid pachetul, observ ca nu este modelul de stop pe care l-am selectat eu si l-am vrut. Dau repede un telefon la ei, le spun modelul pe care l-am vrut, si ce mi-au trimis ei si imi spune ca a fost o greseala de la colegul lor, nu s-a uitat cand a impachetat bla bla.. De asemenea, a spus ca nu se mai fabrica modelele alea. Am intrebat din ce cauza, a spus ca au fost cu probleme etc. Am zis ok.. Asta e, se intampla. Pe langa asta, un surub ce il sustinea era rupt (a venit rupt, nu l-am rupt eu).

Ce model am primit: http://www.accesoriiautotuning.ro/st...istal/37135-2/

Sincer nu sunt prea multumit de modelul pe care il am acum, dar cred ca sunt bucuros de faptul ca este pe LED si m-am consolat cu asta..

Cam asta este povestea cu cei de la accesoriiautotuning.ro.. Voi ce parere aveti? Cum vi se pare modelul acesta de stop? Se potrivesc cu masina?



PS: Am eroare in bord "BREMS LICHT", daca ma poate ajuta cineva, as fi recunoscator
Daca nu ai primit ceea ce ai comandat sau iti vine alt model de stopuri sau defecte sau cu piese lipsa [ stopurile nu aveau voie sa iti dea eroare de bec ars , pentru ca trebuia sa iti vina la pachet cu niste module ]... iti recomand sa faci reclamatie la paypal si sa ceri banii inapoi ! asta e frumusetea paypal ului ... eu cel putin asta as face

PS : superb A6 ele ! multi km fara incidente !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 12:58   #11
baidoct

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 19
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

@golf.tuning:
Mersi, motorul merge foarte bine, urmeaza sa schimb distributia la el in curand caci ii este timpul. Masina a costat 7,500 EUR

@Nemilosu:
Am inteles, multumesc!

@trifalex:
Cu siguranta, o las "clean" Desi ma tot tenteaza sa mai schimb cateva pe ea, sa pun de S-Line

@vinyl:
Imi poti explica mai multe, cum si cine ar putea face asta?

@DEVIL's Style:
Da, intradevar, asa ar fi fost normal. La ei pe site este specificat 7 zile returnarea produsului. Au trecut acele zile, dar si daca nu treceau, pachetul era deja desfacut. Iar legat cu PayPal-ul, stiu ce vrei sa spui, sa deschid un dispute si sa cer banii. Iar cu stop-urile cum fac? Raman la mine? Nu vreau scandal cu firma.
baidoct is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 13:02   #12
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

Quote:
Originally Posted by baidoct View Post
@golf.tuning:
Mersi, motorul merge foarte bine, urmeaza sa schimb distributia la el in curand caci ii este timpul. Masina a costat 7,500 EUR

@Nemilosu:
Am inteles, multumesc!

@trifalex:
Cu siguranta, o las "clean" Desi ma tot tenteaza sa mai schimb cateva pe ea, sa pun de S-Line

@vinyl:
Imi poti explica mai multe, cum si cine ar putea face asta?

@DEVIL's Style:
Da, intradevar, asa ar fi fost normal. La ei pe site este specificat 7 zile returnarea produsului. Au trecut acele zile, dar si daca nu treceau, pachetul era deja desfacut. Iar legat cu PayPal-ul, stiu ce vrei sa spui, sa deschid un dispute si sa cer banii. Iar cu stop-urile cum fac? Raman la mine? Nu vreau scandal cu firma.
Nu ai ce scandal sa faci cu ei ! tu ceri de la paypal si dupa aia ... le trimiti stopurile inapoi alora ! dupa aia paypal ul se rezolva cu firma direct !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 22:27   #13
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

Poti rezolva eroarea din bord cu niste rezistente dar sa tii cont ca alea se incalzesc.
Stopurile chinezesti mai cu pretentii vin cu rezistentele aferente atarnate de ele.
Ca sa iti dai seama ce se intampla acolo , treaba e cam asa.
Cand pui contactul ECU (calculatorul masinii) face un test sa verifice daca toate becurile sunt in regula. La rece un filament de bec are o rezistenta foarte mica, de ordinul ohmilor.Cand se incalzeste dupa ce este alimentat, acea rezistenta creste pana la o valoare determinata de fabricant. Prin legea lui Ohm se determina asta in functie de puterea fiecarui bec. Neinteresant si stricator de neuroni in cazul de fata.
Treaba e ca led-ul care este o dioda , nu mai are acea rezistenta foarte mica.
Deci ECU trebuie pacalit in vreun fel.
Exista asa zisele rezistente electronice, care stau in circuit doar in timpul testului acela si apoi se deconecteaza automat pentru a nu se incalzi inutil si a nu consuma inutil.
Si mai exista niste rezistente chioare, din ceramica, capabile sa disipe ceva caldura, care practic sunt imitatoare de bec.

Ai putea incerca si la un cunoscator de VAG-COM sa afli daca se poate anula testul acela pentru lampile spate.

@Nemilos : Cauti anturaj cu japca pe la astia cu tdi-uri???? Nu te-ai invatat minte sa stai in banca ta???
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 11:28   #14
psyzc

Stage 3
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 91
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

Arata foarte bine masina ! si zici ca femia a lucrat la bmw da si-a luat audi am si eu un passat cu acelasi motor si merge fooarte bine , merita cipat ajunge undeva la 200 cai .
psyzc is offline   Reply With Quote
Old 10-05-13, 12:51   #15
baidoct

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 19
Default Re: Audi A6, 2.5TDI, model 2004

@bluey:
Mersi, acum am inteles cum sta treaba. Am vorbit cu un electrician si mi-a explicat si el despre ce ai scris tu acolo.

Desii, am incercat cu cheat box (de trisat)



Am incercat si cu asta, nu a functionat din cauza ca masina nu are CAN bus..
Mi-a spus sa ma duc sa cumpar condensator de 3500micro farad (sau chiar 4000) pe minimum 25V (volti) si asta ar trebuie sa rezolve problema.

@psyzc:
M-a tentat si pe mine sa fac resoftare la RevoTehnik in Oradea, au spus cei de acolo ca poate sa ajunga undeva la 190CP, dar m-a sfatuit cineva ca mai bine sa nu fac, pentru binele motorului, pentru viitor.. mai ales, pentru motoarele astea, 2.5 V6..

Si da, si eu m-am mirat ca persoana lucra la BMW si detinea un Audi, dar m-am convins cand mi-a dat adresa de mail, care continea domeniul celor de la BMW, adica mail@bmw.de (mi-a cerut sa ii trimit ceva poze, hartii scanate)

Last edited by baidoct; 10-05-13 at 13:11.
baidoct is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -