Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Masina mea Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 25-01-11, 09:34   #1
therodot

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 12
Default A6 1.8 benzina 2002 200k

Am si eu o intrebare, poate naiva sau enervanta pentru unii. Trebuie sa imi iau masina, am maxim 6.000 de euro. Cautam o japoneza veche, insa un cunoscut, persoana de maxima incredere, imi poate vinde masina lui, intretinuta cum trebuie si cu grija de lucrul lui. Este vorba de:

- Audi A6 benzina 1.8 (190 de cai, cu un soft in Austria), din 2002, care are venerabilii 200.000 de km in bord reali, verificati si verificabili. Omul i-a schimbat o data ambreiajul si in rest chestiile normale, reviziile. Pretul la care mi-o da este 6.000 de euro.

Am vazut aici, pe forum, ca sunt oameni cu expertiza si in tema, dar mai ales dispusi sa dea un sfat in cunostinta de cauza, bazat pe argumente si pe experienta proprie.

Merita sa dau 6.000 pe el? Pe la 250 k trebuie sa ii mai fac o distributie, plus reviziile de rigoare, evident. In urmatorii 100 k ar mai trebui facute ceva schimbari necesare la masina, di cate stiti voi (am vazut aici un post despre axul cu came, sau asa ceva)? Stiu, 6.000 e o suma mica pentru multi de aici, insa astia sunt banii pe care ii am acum si, desi imi programasem sa imi iau o alta masina peste un an (cand mai strangeam ceva bani), trebuie sa o fac acum (cand am bani mai putini)...

Va multumesc celor care imi vor da un sfat, o opinie, orice, chiar si pentru critici sau micile intepaturi de rigoare pentru o "rabla" ca asta (pe care prefer sa o iau de la cineva cunoscut cu km reali, decat de la un samsar, care sa imi zica un 130 k, cu km dati inapoi).
therodot is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 15:31   #2
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: A6 1.8 benzina 2002 200k

Din ce stiu eu, axele cu came fac probleme la 2.5 TDI doar..

La 1.8T cum e asta singura chestie "incomoda" o sa fie consumul.. in rest sunt cheltuieli pe care le ai la orice alta masina..

Am dedus ca e 1.8 turbo pt ca ai spus ca are 190 cp, 1.8 aspirat nu ajunge la puterea asta cu un simplu soft.
__________________
Audi S2
CoCaine is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -