Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Masina mea Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 30-03-11, 13:02   #316
b0gdy

Stage 4
 
b0gdy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 263
Member of:
[AUDI]
Default Re: AUDI A4 B5

bafta la pitesti.....sis avedem rezultatu......si spor....
b0gdy is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 21:07   #317
florin_andrey86

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 873
Default Re: AUDI A4 B5

Quote:
Originally Posted by b0gdy View Post
bafta la pitesti.....sis avedem rezultatu......si spor....
dupa cum bine stiti, am fost la pitesti la pilot power tuning (acum o saptamana vb cu un prieten si ne prosteam zicand "chilot pover tunning" si sa stitii ca-s merita pe deplin vorbele spune de noi)
am ajuns dimineata la ora 8 conform programarii, eram foarte entuziasmat si nerebdator sa se apuce baieti de treaba, de afara totul parea OK si dupa cum toata lumea ii recomanda, ne asteptam sa fie precum laudele (am zis "ne asteptam" pt ca a fost cu mine jan si adelin, doi prieteni), in fine, a deschis usa la hala si am bagat masina inauntru.......din primele 10 min am inceput sa ma enervez......
"sculele celor de la chilot pover tunning":
- aparat de sudura pe sarma
- aparat de indoit teava
- set chei de racile - aveau nevoie
- set chei fixe/inelare - descompletat
- o trusa de imbusuri, torsuri
- 2 elevatoare
- 2 fainare (unu mic, unul mare)
- o freza
aici se termina lista sculelor
P.S. NU EXAGEREZ DELOC

bupa ce s-au batut cu pumnul in piept ca ei fac din rahat bici si mai si pocneste, am avut parte de o dezamagire maxima, nu au fost capabili sa-mi monteze turbina pt ca nu au avut flanse, din toti strungarii pe care-i cunostea nu a putut/vrut sa o faca nimeni, ramanand sa ma intorc la severin si sa o fac acolo, vorbisem deja cu 2 strungarii si amandoi au zis ca ma ajuta, dar intr-n final am gasit pe cineva in craiova care a zis ca ne ajuta, dar maine dimineata,
bine inteles ca nu puteam sa fac flansea fara sa am masina cu mine, deci am adus masina inapoi acasa, pt a face flansea.
p.s cam atat si cu admisia

s-au apucat de admisie si normal ca nu puteau sa o faca fara sa comenteze, ca nu pot aia, ca nu fac pe aia, ca senzorul ca mufa, ca coturile, fiecare cm pt ei rau problema, asa ca m-am enervat cu jan, am pus mana pe scule si am trecut la treaba, prima operatiune taiat o condcta de al admisie la intercoler, cand ne pregateam sa o prindem in furtun de silicon cu colier, a venit seful lor si m-a tras de o parte si mi-a zis, "mi-ati demonstrat ce stiti, dar acum lasatii sa-ti faca ei treaba" si am replicat, "poi daca ei ai nu pot,ai nu merge, ce fac aici , stau sa ma rog de voi sa va dau bani, dati-ne materiale si facem noi, daca voi sunteti incapabili" "va dau cuvantul meu ca m-ati dezamagit la maxim, nu este posibil sa va dau eu voua solutii si explicatii" dupa cateva discutii cu ei s-au apucat putin de treaba, dar nu mult pt ca le venise alta programare, dupa ce au teminat-o au reveit la adminse, bine inteles ca dupa vreo 30 de min - VERDICT - nu putea sa facem admisia ca ne trebuie o piesa facuta la strung.
p.s cam atat si cu admisia

apoi s-au apucat de evacaure, bineinteles ca nu se putea fara discutii, "ca nu putem face nimic pana nu prindem turbina, ca sa plecam de acolo cu teava" "ca cum sa ne apucam de la spate, ca nu puteam ca nu stim cum vine toba si leatura" cum sa ne apucam de la mijloc ca nu avem de ce ne lega si asa au tinut-o toata ziua.....in bataie de joc, intru-un final se apucara si de evacuare, o taiara pe a mea, o datera jos, si iar discutii, "ma nea.... manatale pana acum te-ai apucat ca gaina din mijloc?" " ma nu, dar ne apucam acum...." PE TOATA ZIUA AM AUZIT SI EU O VORBA CARE SA MA UNGA PE SUFLET..... si s-au apucat de treaba, au tras teava de la mijlocul masini(de la frana de mana in spate) pana la punte, au prin toba finala si au tras un traseu, pana pe partea dreapta (pasager)
p.s. cam atat si cu evacuare

la ora 5 cand s-a terminat programul am ramas cu jumatate de evacuare facuta (sa zicem ca e jumate) si am urcat masina pe platforma si am plecat la severin cu 100000002165146846535 de nervi si incepand sa dau la telefoane pt a gasii pe cineva ca sa fac "aceea flansa minunata"

P.S. DUPA CE O SA TERMIN CU EVACUARE LA A CEEA FIRMA VESTITA, RESPECTIV "CHILOT POVER TUNNING" O SA FAC UN TOPIC SPECIAL PT ACEA VESTITA FIRMA UNDE VA ASTEPT CU PERIPETIILE VOASTRE

pfff ce zi grea si obositoare
__________________
Severin Racing Club - SRC - Creat din pasiune pentru stil si performanta!

florin_andrey86 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 21:42   #318
ovidiu89
VW Driver

Stage 5
 
ovidiu89's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4,576
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: AUDI A4 B5

imi pare rau mane sa aud ca sunt incapabili. Daca stam sa ne gandim cred ca era mai bine daca vorbeai cu criss la arad
ovidiu89 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 22:44   #319
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: AUDI A4 B5

Asa sunt uni vor bani multi dar sa nu faca nimic (mai multa dezamagire decat munca) nu ma mai mira nimic in tara asta superba si minunata
__________________
https://forum.4tuning.ro/imagehosting/3380454a90745181e.gif
Nu goni mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...ml#post3738973

Dacia Rally Team
VITEZA NU UCIDE,DOAR IGNORANTA SI PROSTIA!!!
Detali despre DACIA HUY se pot gasi pe Facebook
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 23:28   #320
Gangstah

Stage 5
 
Gangstah's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 404
Member of:
[VW]
Thumbs down Re: AUDI A4 B5

Quote:
Originally Posted by florin_andrey86 View Post
pfff ce zi grea si obositoare
imi pare rau ca nu fusai cu tine ca faceam show cum imi sta in caracter.....o sa am si eu vreodata ocazia sa aterizez pe acolo.....si promit ca o sa ma tina minte.....!!!daca puteam si aveam cu ce sa te ajut te ajutam cu cea mai mare placere...sincer cred ca ne descurcam mai bine noi decat toti "scolitii" de la "chilot tuning"...
__________________
Street Racer
Bavaria Motorsport
Gangstah is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 23:35   #321
b0gdy

Stage 4
 
b0gdy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 263
Member of:
[AUDI]
Default Re: AUDI A4 B5

imi pare rau sa aud ca no ai rezolvat mai nimik.....pacat....ca te pun pe drumuri iti mai fac si nervi si te lasa si cu lucrarea neterminata.......
b0gdy is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 21:02   #322
florin_andrey86

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 873
Default Re: AUDI A4 B5

intr-un final acasa.....am reusit sa fac acea flanse, la un strungar foarte bun si tot odata foarte calm....a durat foarte mult timp..de la ora 11:30 pana la 18:30..... a fost foarte mult de munca si foarte multe masuratori, verificarii, dar pana la urma totul a iesit super....MII DE MULTUMIRII LUI DOMN GIGI -UN STRUNGAR IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI, daca cineva vrea vreo piese "deosebita" el e omul potrivit.....
florin_andrey86 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 00:56   #323
florin_andrey86

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 873
Default Re: AUDI A4 B5

acum (01.04.2011 ora 01:30) am terminat de pus flansea pe galerie, am repozitionat elementele turbinei astfel incat sa putem lega ungerea, scurgerea, racirea si admisia ca la carte si nu in ultimul rand am fixat turbina la locul ei, singurul element neprins definitiv este scurgerea, asta urmand sa fie facuta la pilot astazi de dimineata.
florin_andrey86 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 11:01   #324
florin_andrey86

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 873
Default Re: AUDI A4 B5

cateva poze de la chilot pover tunning
am terminat cu chilot pover tunning, dar bine inteles ca tot nu au facut tot ce treabuiea,
1- nu au avut o reductie siliconita de la 45 la 57,
2- nu au stiut sa lege boost controlu
3- nu au stiut cum sa momteze cesul care indica prsiunea pe turbo
4- plus multa nepricepere si lipsa de scule
si lista aceasta poate continua, dar nu stiu cu ce sa incep

dac nu stai pe capul lor nu fac nimic si mai mult de atat mai fac si experinente pe banii tai

pe forum am postat niste discutii pe care le-am avut cu ei prin mailuri, pe care le-ati citit si voi, din acele mailuri rezultau niste preturi acceptabile, dar dupa ce isi termina treaba si trag linie ai un soc foarte mare......
la mine pretul total la care m-a ajuns toata "operatiunea" este de 4000 lei, fara uzura masinii ca am facut 2 drumuri de pitesti cu platforma dupa mine, fara sa platesc platforma pt am luato de la un prieten......etc

DECI SFATUL MEU,NU MAI LUCRATI CU PILOT POWER TUNING, PT CA SUNT NISTE
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01491.JPG
Views:	160
Size:	2.37 MB
ID:	1945981   Click image for larger version

Name:	DSC01492.JPG
Views:	123
Size:	2.34 MB
ID:	1945982   Click image for larger version

Name:	DSC01493.JPG
Views:	110
Size:	2.38 MB
ID:	1945983  

Click image for larger version

Name:	DSC01494.JPG
Views:	173
Size:	2.44 MB
ID:	1945984   Click image for larger version

Name:	DSC01495.JPG
Views:	80
Size:	2.21 MB
ID:	1945985   Click image for larger version

Name:	DSC01496.JPG
Views:	74
Size:	2.01 MB
ID:	1945986  

Click image for larger version

Name:	DSC01497.JPG
Views:	64
Size:	2.25 MB
ID:	1945987   Click image for larger version

Name:	DSC01498.JPG
Views:	87
Size:	2.12 MB
ID:	1945988   Click image for larger version

Name:	DSC01502.JPG
Views:	201
Size:	2.06 MB
ID:	1945989  

florin_andrey86 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 15:16   #325
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: AUDI A4 B5

Nu stiu ce a fost in capul tau sa te duci la ei din prima..
Puteai foarte bine sa tragi o fuga la Oradea la Domy, sunt convins ca ieseai si mai ieftin ca la Pilot, si cu aceeasi calitate, plus ca iti facea si chestiile pe care nu au reusit ei aia sa le faca..

Intrebati si voi inainte sa va aruncati la chestii din astea..

Spor la treaba in continuare si nervi de otel!
__________________
Audi S2
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 18:05   #326
florin_andrey86

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 873
Default Re: AUDI A4 B5

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
Nu stiu ce a fost in capul tau sa te duci la ei din prima..
Puteai foarte bine sa tragi o fuga la Oradea la Domy, sunt convins ca ieseai si mai ieftin ca la Pilot, si cu aceeasi calitate, plus ca iti facea si chestiile pe care nu au reusit ei aia sa le faca..

Intrebati si voi inainte sa va aruncati la chestii din astea..

Spor la treaba in continuare si nervi de otel!
poi eu am postat pe topic ca o sa ma duc la pilot, am postat de vreo 2-3 ori, dar nu mi-a dat nimeni alta idee....asta este ce pot sa zic faptul e deja, oricum de acum incolo nu o sa mai indrum pe nimeni la ei....
florin_andrey86 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 18:16   #327
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: AUDI A4 B5

Nu m-am bagat in discutie pana acum pentru ca am vazut ca esti foarte decis, ma gandeam ca ai studiat "piata" inainte si ca totul va fi ok.

Cand ai timp fa o lista cu lucrurile pe care le mai ai de facut (ma refer pe parte mecanica, fara audio sau altele) si in functie de ce mai e de munca, poate se gasesc solutii mai bune
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 18:30   #328
florin_andrey86

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 873
Default Re: AUDI A4 B5

Quote:
Originally Posted by CoCaine View Post
Nu m-am bagat in discutie pana acum pentru ca am vazut ca esti foarte decis, ma gandeam ca ai studiat "piata" inainte si ca totul va fi ok.

Cand ai timp fa o lista cu lucrurile pe care le mai ai de facut (ma refer pe parte mecanica, fara audio sau altele) si in functie de ce mai e de munca, poate se gasesc solutii mai bune
orice sfat este bine venit, la motor nu mai am multe de facut, dar ma intereseaza unde trebuie montat boost controlul si am ceas suplimentar care citeste presiunea pe turbo ( boostul ) si bloof valv, unde vine legat firulul pe pedala de acceleratie

multumesc anticipat
florin_andrey86 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 19:04   #329
florin_andrey86

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 873
Default Re: AUDI A4 B5

https://www.youtube.com/watch?v=homl2aQODaQ

https://www.youtube.com/watch?v=zf3R3UrA-eY
florin_andrey86 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 19:16   #330
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: AUDI A4 B5

Ceasul de boost il poti conecta oriunde intre turbo si galeria de admisie (pe oricare teava) , chiar si in galeria de admisie la intrare.
Gaura ( de 3-4 mm maxim), filet , apoi un surub cu gaura la interior il infiletezi in gaura si eventual ii dai cu o umbra de poxipol sa nu iasa niciodata.
Ai grija ca pe T-ul care ti-a venit la ceas ai un restrictor. Arata ca o chestie metalica cu o gaurica de 0,5mm prin ea pe una din ramurile T-ului. E foarte important sa conectezi ceasul prin acel restrictor. Altfel risti sa strici ceasul si mai face si niste zgomote ciudate.

Boost controlerul la diesel trebuie conectat intre N75 si capsula vacuumatica de pe turbo , iar a 3a teava trebuie conectata cumva tot la galeria de admisie (poti folosi T-ul de la ceas sau mai faci o conexiune in galerie la fel ca cea pe care ti-am detaliat-o sus).
Ideal e sa conectezi boost controlerul chiar de galerie ca sa iti declanseze la presiunea din galeria de admisie ( e diferita de cea de langa turbo imediat).
O sa iti caut o schita cu conectarea BC pe diesel.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -