Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-08, 02:59   #1
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Masina mea : Indragostit de Calibra

Prima Calibra, prima iubire - 24.10.2006:
SFI, cumparata din Iasi dupa vreo 2-3 luni de cautari febrile, pe muchia turbarii.



Prima impresie:
Lucea intr-un mare fel. Jante Azev, SFI cum doream, motorul torcea... impecabila, exceptand volanul, presurile si pasajele rotilor spate, o idee umflate de rugina.

Realitatea:
La cateva zile schimb distributia, uleiul si placutele. Cand am schimbat uleiul mi-am pus un mare semn de intrebare: exista Calibra diesel? Cam asa suna motorul dupa ce i-am pus Castrol RS Sport 10 W 60. Evident, omul bagase vaselina sa nu se auda tacanitul culbutorilor. Zic eh... lasa ca-i schimb, cat pot costa? Destul, am aflat ulterior. Si au inceput cheltuielile: cand am fost sa fac geometria, mi-au dat verdictul: cadru motor schimbat ca a fost lovita, cap planetara dreapta cutie, cap planetara stanga roata, una bucata janta de pe fata de indreptat/roluit. Nu vedeam nimic noaptea, deci...xenon. Schimbat volanul cu unul original. Sincer, au mai fost cateva, dar nu-mi mai amintesc, insa per total investitie de vreo 1000-1200€. La prima strigare.

Urmarea:
Printr-un coleg de servici si prieten in acelasi timp, cel putin la fel de nebun (daca nu mai bine) am cunoscut un tip care m-a intrebat in gluma daca nu mai cumpar o Calibra, ca el are una de vanzare. Fara trapa din pacate dar din '96 cu AC, un plus fata de cealalta care nu avea. Cand am vazut-o prima data am ramas impresionat. De-a dreptul: exceptand fapul ca sarea un pic lacul de pe capota, bara fata si usa masina era IMPECABILA, cu un interior de jurai ca are 2-3 luni de cand a fost scos din fabrica.

Prima impresie: (Scuze, pentru poze, la momentul respectiv nu aveam decat un 6230i)


Satul de rugina ce incepea sa se extinda pe prima mea Calibra... - aprox. iunie 2007:



Si apoi au inceput:



Urmarea prostiei proprii (oboseala + ABS plecat subit cu sorcova pe o temperatura de aproximativ 10 grade Celsius si ploaie + semafor cu 1 bec functional) a intervenit un mic eveniment ce a demarat o lucrare programata pentru mult mai tarziu - VOPSITUL:



Si pentru ca traim in Romania, iar gropile... nu mai zic, la un moment dar in martie anul acesta, am schimbat tot ce in tara noastra draga inseamna "consumabile" la roti: bascule complete, bieletele si bucsile de la bara stabilizatoare, capetele de bara cu bieletele de directie, flansele si rulmentii din capul amortizoarelor, rulmenti fata, butuci, iar daca tot am umblat pe-acolo, am schimbat si burdufurile de la planetare... sa fie.



Proiect pentru anul viitor (doar pentru cunoscatori):



"Asta" plus o revopsire si sper sa fie intr-un final gata (SPER). Singurele doua lucruri de care depin sunt finantele si baubau .

Sper ca nu v-am plictisit cu atatea poze. Bafta!
__________________
Prowd owner of a 16V Cali
Vand odorizante organice California Scents, dureaza minim 60 de zile => https://forum.4tuning.ro/525-consumab...icate-usa.html
Jady is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 17:36   #2
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: Indragostit de Calibra

ce bine arata SFI-ta ta...
si eu m-am indragostit de calibra ta.
am si eu un sfi, dar nu arata asa de bine. punctul ei forte este motorul.

bafta in contiunare si sa stii ca ai facut o treaba excelenta.
succes
__________________
bmw 530 & cali turbo+++
law53 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 19:15   #3
N D Y

Stage 5
 
N D Y's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 2,630
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[VW]
Default Re: Indragostit de Calibra

Calibra verde ecotec + Calibra indigo let + babau = bomba!
N D Y is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 19:20   #4
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Indragostit de Calibra

frumoasa calibra verde, am tot vazut masina parcata in apropierea PROTVului, arata superb, felicitari!!
cat despre calibra mov, nu m apot pronunta dar am auzit ca e pericol "baubau" asta

mult succes cu masinile!!
__________________
Contact:
radu.hergheligiu@gmail.com 0723705915
mrkane is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 20:54   #5
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: Indragostit de Calibra

law, mrkane, mersi mult. Andy, bomba o fi ea bomba, dar trebuie sa invete si fitilul ceva Iti dai seama cate gume o sa stric?
Jady is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 20:11   #6
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Indragostit de Calibra

azi am vazut dinou masina, incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult
am vazut ca are un set de proxes t1r tzapene deci ai ce strica
mrkane is offline   Reply With Quote
Old 17-10-08, 22:38   #7
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: Indragostit de Calibra

Nu sunt chiar noi, dar sunt Dunlop SP Sport 9000 si pe ele o sa invat plecarile )
Jady is offline   Reply With Quote
Old 17-10-08, 23:05   #8
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Indragostit de Calibra

Jady mrkane si-a achizitionat de curand toyo si se pare ca e tare mandru de ele....alta marca nu mai vede in fata ochiului :P. baubau e nea ilie sau asa iti alinti masina?
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-08, 05:52   #9
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: Indragostit de Calibra

Bobby, si eu intentionez sa-mi iau 4 toyo, dar momentan astea sunt bune inca. Daca as fi avut si eu Toyo acum, in mod sigur as fi fost mandru. Sunt niste gume exceptionale. Baubau, da, e Ilie, masina are mai multe porecle, nu reusesc sa ma decid la una.

Azi am stat pana la 4 dimineata calare pe masina si am tot dezmembrat, din pacate fara Baubau.
Jady is offline   Reply With Quote
Old 19-10-08, 10:20   #10
N D Y

Stage 5
 
N D Y's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 2,630
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[VW]
Default Re: Indragostit de Calibra

Lasa ca Babau o asambleaza!
N D Y is offline   Reply With Quote
Old 20-10-08, 02:38   #11
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Indragostit de Calibra

Trebuie sa urmaresc evolutia Calibrei verde, cu o viitoare inima mov
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 20-10-08, 06:59   #12
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: Indragostit de Calibra

Adica cu inima de... fata... mov. O sa cam ai de asteptat, pentru ca mi-am luat tema pentru acasa pe iarna: curatat motorul si cutia, reconditionat destule... bani sa fie si poate in primavara e gata, desi la cate am in cap... mai degraba la toamna

Andy, sper sa apara la asamblat, ca altfel e groasa... ma apuc si-l pun eu cap-coada si sunt 1000% ca nu o sa iasa ca din mana lui.

Last edited by Jady; 20-10-08 at 07:01.
Jady is offline   Reply With Quote
Old 22-10-08, 18:42   #13
BV14DRG
Banned

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 42
Default Re: Indragostit de Calibra

am si eu un calibra 2.0 16v d 130 d cai si vreau sa fac tot posibilu sa aduc motoru la performante maxime...din curiozitate cati cai poti scoate d la un motor d calibra???
BV14DRG is offline   Reply With Quote
Old 22-10-08, 18:53   #14
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: Indragostit de Calibra

Depinde ce motor si depinde cati bani ai....INTOTDEAUNA!

Spre exemplu poti scoate 200-230 CP din SFI, insa investitia e foarte mare
deasemenea poti duce Ecotec-ul in 170-180 CP cu o investitie la fel de mare, sau din LET... Dumnezeu cu mila, poti scoate si in jur de 700 CP insa vei investi vreo 2 Logan noi noute si full options.
Jady is offline   Reply With Quote
Old 22-10-08, 19:13   #15
BV14DRG
Banned

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 42
Default Re: Indragostit de Calibra

Quote:
Originally Posted by Jady View Post
Depinde ce motor si depinde cati bani ai....INTOTDEAUNA!

Spre exemplu poti scoate 200-230 CP din SFI, insa investitia e foarte mare
deasemenea poti duce Ecotec-ul in 170-180 CP cu o investitie la fel de mare, sau din LET... Dumnezeu cu mila, poti scoate si in jur de 700 CP insa vei investi vreo 2 Logan noi noute si full options.
pai motoru este SFI si are un cip d 30 d cai (deocamdata, pt k masina o am d 2 sapt).in afara de motor vreau sa refac tot interiorul pt k e cam varza....la exterior in afara d jenti nu schimb nimic k imi place tare mult asa cum e.

oicum dak exista posibilitatea sa ajung la 700 d cai atunci e perfect...oricum nu o sa-mi iau alta masina prea curand asa k pot sa investesc mult si bn in calibra.bft in continuare la proiectele tale
BV14DRG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -