Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-07-11, 14:50   #976
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

On topic :valex am vazut ca te plangeai de suspensia jom , acum intrebare de "10 puncte" : cine te a pus sa cumperi jom? sunt niste pocnitori de suspensii alea ca si fk urile , cred ca ieseai mai castigat dintr-o combinatie arcuri + amortioare bune. Hmm daca intaresti amortizoarele nu te va scutura?

Last edited by GJ 64 GAB; 12-07-11 at 15:09.
DEVIL's Style is offline  
Old 12-07-11, 15:53   #977
minimal.madness
Opel Driver

Stage 5
 
minimal.madness's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,604
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
cine te a pus sa cumperi jom? sunt niste pocnitori de suspensii alea ca si fk urile

JOM ( praf ) = FK ??? pentru ca am vazut la FK o suspensie care ma tenteaza rau ... 75/50 .
minimal.madness is offline  
Old 12-07-11, 18:30   #978
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

Quote:
Originally Posted by minimal.madness View Post
JOM ( praf ) = FK ??? pentru ca am vazut la FK o suspensie care ma tenteaza rau ... 75/50 .
Daca esti un tip care tine la siguranta lui si a celorlalti participanti la trafic , evita jom si FK. fk urile sunt la fel de praf ca si jom , diferenta nu e intre ele .

Pe majoritatea va tenteaza drop ul si pretul , dar voi nu ati fost curiosi sa testati o suspensie de genul asta sa vedeti cum se comporta? Eu cataloghez oamenii care isi pun asa ceva pe masini , ca oameni inconstienti , va bucurati pentru pretul care se cer pe ele , dar la ce bun? Cauta altceva , undeva pe la suma de 400 de euro aprox , ceva cat de cat decent. Unul din exemple de suspensia buna de buget , sunt cele de la lowtec.
DEVIL's Style is offline  
Old 12-07-11, 18:41   #979
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

Dacă nu se doreşte a se concura pe Pikes Peak, sunt bune şi astea mai ieftineală, atāta vreme cāt există un minimum de garanţie!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline  
Old 12-07-11, 19:04   #980
Dr.Dre
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dr.Dre's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,264
Member of:
[Oltcit]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

sau de la Ta-teknics,nu sunt nici alea cele mai bune dar isi fac traba f bine
Dr.Dre is offline  
Old 12-07-11, 20:46   #981
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Dacă nu se doreşte a se concura pe Pikes Peak, sunt bune şi astea mai ieftineală, atāta vreme cāt există un minimum de garanţie!
nimeni nu doreste sa concureze , dar iti dau n situatii in care suspensia aia iti poate periclita siguranta la volan , doua din ele patite de mine si alte inca cateva relatate. Sunt ok , asta daca mergi numai cu 40 la ora .Dar cand iesi in afara orasului? sau pe drum umed [ ca sa nu mai zic de iarna ]. poti sa ai cele mai performante cauciucuri ca tot degeaba. Trebuie tinut cont de mai multe aspecte [ clasa din care face parte masina , dimensiunile rotilor , starea drumurilor noastre din romania , etc ]

Quote:
Originally Posted by Dr.Dre View Post
sau de la Ta-teknics,nu sunt nici alea cele mai bune dar isi fac traba f bine
Da , si eu am auzit pareri ok despre ele , nu sunt cele mai fiabile si sunt destul de acceptabile ca si comportament dinamic , atata timp cat sunt puse pe masini de maxim clasa medie . pe masini gen , a6 , clasa 5, e class etc, nu mai fac fata greutatii.
DEVIL's Style is offline  
Old 12-07-11, 21:06   #982
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
On topic :valex am vazut ca te plangeai de suspensia jom , acum intrebare de "10 puncte" : cine te a pus sa cumperi jom? sunt niste pocnitori de suspensii alea ca si fk urile , cred ca ieseai mai castigat dintr-o combinatie arcuri + amortioare bune. Hmm daca intaresti amortizoarele nu te va scutura?
Nu am fost eu cel care le-a ales , eu doar am "dat comanda" la fratele meu si el a fost intr-un fel obligat sa le cumpere pentru ca altceva nu avea , eu vroiam TA TECHNIX , iar daca intaresc arcurile e posibil sa scuture , dar cred ca asta imi si doresc, sa nu mai aiba cursa amortizorul.
Quote:
Originally Posted by Dr.Dre View Post
sau de la Ta-teknics,nu sunt nici alea cele mai bune dar isi fac traba f bine
TA-TECHNIX , are un prieten de-al meu si pentru pretul lor modic , chiar sunt bune bune , sunt mai rigide fata de JOM.
VaLeX is offline  
Old 12-07-11, 22:54   #983
minimal.madness
Opel Driver

Stage 5
 
minimal.madness's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,604
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

Tu zici ca ne uitam la pret.Uita'te la ce masina ai tu si la ce masina avem noi .Tu iti permiti sa dai 400 de euro pentru o suspensie pentru ca e ditamai BMWu model nou(apropo...sa'l stapanesti sanatos),nu poti pune orice pe ea.Pe cand noi,la Opelurile noastre din 93-97 la 1.6 ai nostri (cel putin ai mei) nu avem nevoie de o suspensie prea..wow.
Crede'ma ca am cautat la suspensii pentru a mea de m'am saturat.Preturile pleaca de la 150-230EUR(acceptabile pt mine) si sar direct la 870EUR (la fk-reglabila) care e cat masina .Sau hai nu cat ea ,dar jumate.

Multe firme nu mai produc suspensii pentru Astra F . Cel putin eu asta am realizat dupa ce am sunat timp de 1 luna dealerii.Ce am gasit la pret atractiv a fost la FK si TaTechnix. Din cate am inteles Ta technix e mai ok,deci banuiesc ca majoritatea de aici care au Astra F vor achizitiona suspensia asta.Daca o vrem mai joasa,luam arcuri mai low.Sigur se gasesc.
Cunosc persoane care au Ta Technix pe G4 (reglabila) si pe BMW E36 (sunt o gramada) si sunt multumiti de produs.

Mersi pentru sfat.Chiar vroiam suspensia de la FK .M'am razgandit
minimal.madness is offline  
Old 12-07-11, 23:49   #984
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

Quote:
Originally Posted by minimal.madness View Post
Tu zici ca ne uitam la pret.Uita'te la ce masina ai tu si la ce masina avem noi .Tu iti permiti sa dai 400 de euro pentru o suspensie pentru ca e ditamai BMWu model nou(apropo...sa'l stapanesti sanatos),nu poti pune orice pe ea.Pe cand noi,la Opelurile noastre din 93-97 la 1.6 ai nostri (cel putin ai mei) nu avem nevoie de o suspensie prea..wow.
Crede'ma ca am cautat la suspensii pentru a mea de m'am saturat.Preturile pleaca de la 150-230EUR(acceptabile pt mine) si sar direct la 870EUR (la fk-reglabila) care e cat masina .Sau hai nu cat ea ,dar jumate.

Multe firme nu mai produc suspensii pentru Astra F . Cel putin eu asta am realizat dupa ce am sunat timp de 1 luna dealerii.Ce am gasit la pret atractiv a fost la FK si TaTechnix. Din cate am inteles Ta technix e mai ok,deci banuiesc ca majoritatea de aici care au Astra F vor achizitiona suspensia asta.Daca o vrem mai joasa,luam arcuri mai low.Sigur se gasesc.
Cunosc persoane care au Ta Technix pe G4 (reglabila) si pe BMW E36 (sunt o gramada) si sunt multumiti de produs.

Mersi pentru sfat.Chiar vroiam suspensia de la FK .M'am razgandit

Imi cer scuze daca expresia mea sa inteles in sens rau [ si eu ma uit la bani cu toate ca am in familie e60 ,e46 ,celica ] , ma refer ca inteleg prea bine situatia [ mai ales in RO ], iar eu ma bucur cand cineva reuseste sa gaseasca o solutie ieftina dar si buna la unele modificari ale masinii respective. Iti mai recomand sa vezi niste preturi la suspensiile lowtec [ am auzit pareri foarte bune despre ele prin afara cel putin ] Cat despre dealerii nostri din romania , m am convins , ei spre exemplu pentru un m packet de bmw e46 cer 700 de euro aprox , iar eu am gasit cu 400 complet si din plastic abs. Prefer sa imi caut singurel in afara piesele si accesoriile necesare , decat sa ii umplu pe ei de bani.Am vazut ca tu cauti si frane , iti recomand discuri si placute ate , ieftine si bune , evita zimmerman si brembo [ exceptand cele cumparate direct din italia ]. Daca mai ai nevoie de vreo ceva , da mi un pm cu id ul tau de mess si mai discutam acolo.

Valex imi cer scuze pentru off topic ul facut , dar am facut o pentru cineva care macar intreaba si cere sfaturi ca sa faca un lucru bun la masina. Nu sunt fan opel , dar apreciez enorm oamenii care dau dovada de pasiune pentru masinile care le au in posesie. tot respectul pentru voi baieti.

PS : minimal , nu conteaza masina sau statutul social al fiecaruia , conteaza "nebunia" asta pentru masini , asta leaga intre ei adevaratii pasionati [ cel putin asta e conceptia mea ]
DEVIL's Style is offline  
Old 13-07-11, 10:25   #985
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Dacă nu se doreşte a se concura pe Pikes Peak, sunt bune şi astea mai ieftineală, atāta vreme cāt există un minimum de garanţie!
Nu e bine sa gandim asa, crede-ma. Asa cum s-a spus, chiar pot exista diferente enorme intre niste suspensii mai ieftine si altele mai scumpe dar bune.

Alex si restul care vreti TA-Technix, aveti grija. In Romania sunt foarte multi care vand asa ceva, dar sunt de fapt fake-uri ( da, suspensii fake ). Deci nici din punctul asta de vedere nu e bine sa va avantati la cele mai ieftine TA-uri pe care le gasiti.

O combinatie de arcuri scurtate(eventual comprimate) + amortizoare intarite facute custom poate fi de multe ori o decizie mai buna decat o suspensie aftermarket ieftina.
__________________


SV25MBN is offline  
Old 13-07-11, 10:46   #986
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

Quote:
Originally Posted by SV25MBN View Post
Nu e bine sa gandim asa, crede-ma. Asa cum s-a spus, chiar pot exista diferente enorme intre niste suspensii mai ieftine si altele mai scumpe dar bune.

Alex si restul care vreti TA-Technix, aveti grija. In Romania sunt foarte multi care vand asa ceva, dar sunt de fapt fake-uri ( da, suspensii fake ). Deci nici din punctul asta de vedere nu e bine sa va avantati la cele mai ieftine TA-uri pe care le gasiti.

O combinatie de arcuri scurtate(eventual comprimate) + amortizoare intarite facute custom poate fi de multe ori o decizie mai buna decat o suspensie aftermarket ieftina.
Eu am avut asa ceva pe e39 530d [ si erau sursa sigura ] , era sa ma duc in parapeti , pe drum umed , cu cauciucuri bune [ dunlop sp3 235/40/18 si 265/35/18 ] , am incercat o depasire retrogradand in treapta a treia si calcand pedala [ masina avand soft , turbo hybrid , evacuare si intercooler ]. Singurul lucru care ma scapat , a fost dsc ul. Dupa intamplarea asta , am luat suspensia si direct cosul de gunoi a vazut [ nu puteam sa o vand si apoi sa am mustrari de constiinta ] , apoi am cumparat un set de la lowtec , care in ciuda banilor dati [ vreo 350 de euro ] , se purtau la fel de bine ca o suspensie de 600 de euro gen AP sau bilstein [ nu exagerez ]. Un alt exemplu , un amic de al meu cu bmw 320 ci din 2001 , a facut praf o reprezentanta renault , masina suferind daune mari , tot din cauza suspensiilor minune.

SV25MBN are dreptate in ceea ce spune , sunt multe fake uri pe piata noastra , iar o solutie cum a spus el , poate oferi o satisfactie mai mare .Inainte sa cumparati, informati-va bine asupra produselor , ca suntem inconjurati de tepari fara scrupule si lor nu le pasa daca mori sau traiesti , atata timp cat le cumperi lor produsele.
DEVIL's Style is offline  
Old 13-07-11, 13:55   #987
minimal.madness
Opel Driver

Stage 5
 
minimal.madness's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,604
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

Eu am in valcea pe cineva care aduce suspensii bune .Stiu asta pentru ca au cumparat destul de multi de aici si nu au avut probleme.
El da suspensia cu 150 eur si a intrat cineva pe mine din Craiova ca o da cu 135 . Mi s'a parut suspect . Nu stiu acum daca e teapa sau nu,dar sincer prefer sa o iau din VL de la unu de'al meu decat de la cineva pe care nu stiu
minimal.madness is offline  
Old 13-07-11, 14:06   #988
minimal.madness
Opel Driver

Stage 5
 
minimal.madness's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,604
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

Nu mai vreau SH'uri pentru masina mea . Cel putin nu la capitolu mecanica..siguranta.O sa am grija de la cine cumpar si gata.

Eu oricum nu merg tare cu masina nu fac depasiri care implica forte G mari ) nu merg tare pe ploaie pentru ca in ciuda celor 2 ani de carnet si de condus aproape zilnic , eu nu ma consider sofer bun .
Si decat sa iau ceva SH sa ma trezesc cu probleme mai tarziu,mai bine ma lipsesc
minimal.madness is offline  
Old 13-07-11, 14:13   #989
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

VaLeX is offline  
Old 13-07-11, 14:14   #990
muntiu
Opel Driver

Stage 5
 
muntiu's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,389
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea - Opel Astra F ( NT 23 VLX )

Quote:
Originally Posted by minimal.madness View Post
Nu mai vreau SH'uri pentru masina mea . Cel putin nu la capitolu mecanica..siguranta.O sa am grija de la cine cumpar si gata.

Eu oricum nu merg tare cu masina nu fac depasiri care implica forte G mari ) nu merg tare pe ploaie pentru ca in ciuda celor 2 ani de carnet si de condus aproape zilnic , eu nu ma consider sofer bun .
Si decat sa iau ceva SH sa ma trezesc cu probleme mai tarziu,mai bine ma lipsesc
excludem totusi cuvantul "securitate" cand vorbim de piese noi facute pe vapoare sau de mai stiu eu ce cultivatori de zarzavaturi
pui bucsi,bascule,pivoti,bielete,flanse si tampoane noi dar TOPRAN,cam asta suna
adica cel mai prost dar e nou,deci siguranta este pe ultimul loc
acum fiecare cum vrea
dar mergem low ne rupem oasele si masinile iar la un viraj roadem la unghii
muntiu is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -