Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-10-05, 23:43   #16
Corbu`

Stage 5
 
Corbu`'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 253
Default

Opelul....in marea familie a mashinilor germane nu a fost niciodata in top pt este o mashina ieftina......cred ca e cea mai ieftina mashina germana shi sunt sigur ca din acest motiv aceshti atotstiutori ishi dau cu parerea sus shi tare ca : opelul e mashina proasta!!! ....dar binentzeles ca exista shi proprietarii de opeluri care sunt sigur ca nu au aceeashi parere...eu unul sunt FOARTE multzumit de opelul meu.
__________________
Totul pare mare atunci cand eshti mic.....
racing-syndicate.go.ro
Corbu` is offline  
Old 23-10-05, 01:22   #17
nicku

Stage 2
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 50
Default

Bogdan_16: vorba lu corbu' opelul a fost si este o mashina mai ieftina... da' nu neaparat de calitate proasta.... dupa cum se poate observa dupa 2000 sau mai bine zis incepand cu astra g sa rezolvat problema ruginei...
Cat despre modelele sport (excludem modelele serie limitata lotus omega 377 cp si calibra 3.0 turbo cu multi cai) au avut si au modele reusite... kadet,astra f GSI calibra 2.0 16v mai nou astra g opc 160 cai si opc turbo 200cai care da fum urat la masini considerabil mai scumpe golf 4 gti, 320ci ,slk 200 kompressor,audi a3 18t si nu numai
De aia am ales opel
nicku is offline  
Old 23-10-05, 10:06   #18
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

Am ramas uimit de performantele opel ... si nu vorbesc de al meu de 1.6 ... ci de altele .... Dak vrei o masina buna , cu permformante si f ieftina ... multi ar zice KADETT GSi ..... nush pentru mine Opel ramane o masina ce va da clasa multor masini ... am mers cu multe care ar fi cam din aceeasi categorie Kadett 1.6D ... si .... nu ma impresionat cu nimic .... cel putin Passat 1.9D 1990 ma dezamagit complet ...
__________________
This here is Opel country ... On a quiet day you can almoast here de VW rusting and falling apart ...
Low_Ridah is offline  
Old 23-10-05, 18:54   #19
Hazbulatov

Stage 4
 
Hazbulatov's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 181
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Deci, nu stiu ce mashini avetzi, noi, vechi dar sa spui despre opel ca este mai prost ca un oltcit trebuie sa nu te duca capu sau sa fi chiar foarte prost. Nu cred ca oltcit este de calibrul unei marci ca opel. Daca stau sa ma gandesc toate mashinila sunt proste inafara de oltcit. Mai ales ca oltcitu nu se mai fabrica. Oricum nu stau sa ma enervez pt niste unii care isi dau cu parerea. DA AM OPEL.
__________________
I said no to drugs but they whouldn't listen.
Hazbulatov is offline  
Old 23-10-05, 19:10   #20
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Afirmatia avea ca origini mai mult un conflict personal decat o parere generala despre marca, insa initiatorul topicului a afisat-o eronat sub forma a 2-a, iar voi ati muscat momeala. Credeti-ma ca personajul in cauza este destul de cu mintea la cap sa nu creada cu adevarat ca Opel e mai prost decat Oltcit, asa ca linistiti-va.
Si, pt unii, faceti si voi un mic efort si scrieti mai citet, mai \"romaneste\", ca nu prea se intelege mare lucru.
Fazele astea imi aduc aminte de certurile pe cand eram copii, ii spuneam cuiva ca \"mercedesu' lu tac'tu e mai varza decat o Dacie\", iar acela striga in gura mare la toata gasca \"i-auzi ba ce zice asta, ca mercedes e mai varza decat dacia, hahahaha...\".
 
Old 03-11-05, 03:04   #21
tox

Stage 5
 
tox's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 846
Member of:
[Observator 4tuning]
[Opel]
[Street Zone]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Bogdan_16v\"
Tot ce a spus Tox este perfect adevarat, cu mici mentiuni:

-exista o alta masina care s-a fabricat mai mult de 8 ani sub aceiasi forma, si anume Honda NSX(15 ani);
-Eclipse mk1 GSX turbo are motor de 2.0 195-210cp, usor upgradabil la randu-i, deci cel putin la fel de bun ca al Calibrei turbo, prin urmare nici vorba de 5-6000$ sa-l duca la 240cp;
-C20LET a fost, intr-adevar, o bijuterie de motor, insa XE a cunoscut probleme multe cu garnitura de chiulasa sau cureaua de distributie...de altfel, bube frecvente la Opel...asta din ce am citit numeroase afirmatii ale unor proprietari...daca toti or fi mintit, vina mea n-o fi...iar o alta problema la modelele de familie a fost si rugina, dupa cum vad, intalnita si aici...
De acord cu tine. DAR: eu am XE de 2 ani de zile si ii DAU, nu gluma. Chiuloasa Coscast (facuta de cosworth WRC) n-are nici o legatura cu problemele de fisuri ale chiuloasei care sunt frecvente la XE-urile dinainte de 92, si nicidecum de garnitura.Same goes si pt cureaua de distributie. In fond, aia e consumabil, si are o viata.
__________________
Opel Vectra GTS 2005 Z 19DT
Lexani LX6 Luxury Wheels
ToX Photography
tox is offline  
Old 13-12-05, 16:19   #22
SMocKey21
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 683
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default

eu am un opel vectra b 1.6 8 valve din 97 are 197.143 km.I-am skimbat akum tot ce se putea si tin sa spun k merge brici la cox mi se duce bine de tot(pentru cai ei normal) dar nu am avut niciodata o problema asa serioasa la ea.Am bagato la tester si ptr km ei am ramas uitmit sa aflu k are numai 25%uzura.dupa parerea mea nu mi se pare deloc mult.Ma rog dak sunt critici va rog frumos sa postati k in felul asta as mai invata si eu ceva. MS
__________________


Doneaza urgent 1 cent la 00394524 un copil are nevoie de bani pentru bautura,tigari si femei
SMocKey21 is offline  
Old 13-12-05, 23:04   #23
Eagle_flyaway

Stage 5
 
Eagle_flyaway's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 834
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default

mah lasati dreku topicu asta sa moara ca n-are nici o legatura cu realiatea!!!!

chestiuni de genu posteaza te rog la rubrica masina mea pt opel ... etc!
Eagle_flyaway is offline  
Old 14-12-05, 21:40   #24
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default

Ce idiot a putut sa spuna asta?Vorba aia \"O SINGURA PROSTIE CONSACRA UN PROST\"
Calimero2003 is offline  
Old 10-01-06, 18:21   #25
CosminVPS

Stage 2
 
CosminVPS's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 73
Default

ba da le ai pe ambele masini ca sa le poti compara. Nu mai vb inutil
CosminVPS is offline  
Old 07-02-06, 12:27   #26
dmy

Stock
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"GT\"
Am avut shi eu un astra din 93 (pana l-am dat peste cap ) shi vreau sa spun ca inafara de rugina de la aripile din spate am fost foarte foarte multzumit de ea. Atat de motor cat shi de comportament .Era de 1.6 75 hp, shi mergea foarte bene de exempu un astra 1.7 dti din 2001 nu s-a putut tzine dupa mine ( diesel power sucks a lott !!!!!!!!)
Asha ca cei care au pareri proaste despre opel sa taca ca ii calc cu tiru lu tata :P
Ba tata tin sa te anuntz ca am dat ceatza la multzi care au Astra F 1.6 75hp cum ai avut tu........apropo am Astra G (caravan) 1.7 dti
True Story!!!!!!!!!!!!!
dmy is offline  
Old 07-02-06, 14:08   #27
intercooler81

Stage 3
 
intercooler81's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 81
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"tox\"
Chiuloasa Coscast (facuta de cosworth WRC) n-are nici o legatura cu problemele de fisuri ale chiuloasei care sunt frecvente la XE-urile dinainte de 92
Am si eu o intrebare legata de asta: daca ii schimbi chiulasa cu una de dupa '92, dispar aceste probleme, corect
intercooler81 is offline  
Old 08-02-06, 23:37   #28
CosminVPS

Stage 2
 
CosminVPS's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 73
Default

ce inseamna oltcit, sau ce este
CosminVPS is offline  
Old 11-02-06, 07:42   #29
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"dmy\"
Quote:
Originally Posted by \"GT\"
Am avut shi eu un astra din 93 (pana l-am dat peste cap ) shi vreau sa spun ca inafara de rugina de la aripile din spate am fost foarte foarte multzumit de ea. Atat de motor cat shi de comportament .Era de 1.6 75 hp, shi mergea foarte bene de exempu un astra 1.7 dti din 2001 nu s-a putut tzine dupa mine ( diesel power sucks a lott !!!!!!!!)
Asha ca cei care au pareri proaste despre opel sa taca ca ii calc cu tiru lu tata :P
Ba tata tin sa te anuntz ca am dat ceatza la multzi care au Astra F 1.6 75hp cum ai avut tu........apropo am Astra G (caravan) 1.7 dti
True Story!!!!!!!!!!!!!
:P iam dat la o astra 1.7dti la o cursa oficiala pe 400m cel putin 3 mshini , mai lasatzi diselakele in pace
__________________
leh
Mondeo is offline  
Old 11-02-06, 10:40   #30
dmy

Stock
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Mondeo\"
:P iam dat la o astra 1.7dti la o cursa oficiala pe 400m cel putin 3 mshini , mai lasatzi diselakele in pace
Bine periculosule...esti tare...
Nu am zis ca nu te cred......da asta nu inseamna ca motoru de 1.6 de pe astra f ii mai bun decat 1.7dti de pe astra g.
Apropo 1.7dti are cuplu mai mare fatza de motoru ala si in + turbo.
Asa ca......
dmy is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -