Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 21-09-05, 20:19   #1
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default OPEL mai prost ca Oltcit!


Nu va speriati, nu am inebunit si nici prostit.
Nu sunt de acord cu acest titlu insa pe net sunt unii atotstiutori in ale masinilor care-si permit sa spuna cat de prost e un OPEL, chiar in comparatie cu un Oltcit.
As vrea in functie de cunostintele voastre sa intrati si sa-i explicati cum arata realitatea lui EVOLUTION8.
Prostie mai mare ca asta rar auzi e o perla veritabila, cred ca si naturala, de mare valoare prin sinceritatea ei.
Calibra turbo e f proasta si motorul c20xe are probleme, oare chiar asa este?
Eu am impresie exceptionala de masinile si motoarele de care am vorbit.
A sters Zoliat unde a scris dar il puteti intreba voi direct.
Incredibil asa o perla...

__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline  
Old 21-09-05, 21:10   #2
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

seby shi evolution stiu ca sunteti in conflict dar a compara olcit cu opel de oricare ar fi vb de la kadet incoace e pakat

evolution sunt posesor de opel dupa cum stii, daca te prind pe strada te calc
__________________
leh
Mondeo is offline  
Old 21-09-05, 21:22   #3
GT

Stage 2
 
GT's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 32
Default

Am avut shi eu un astra din 93 (pana l-am dat peste cap ) shi vreau sa spun ca inafara de rugina de la aripile din spate am fost foarte foarte multzumit de ea. Atat de motor cat shi de comportament .Era de 1.6 75 hp, shi mergea foarte bene de exempu un astra 1.7 dti din 2001 nu s-a putut tzine dupa mine ( diesel power sucks a lott !!!!!!!!)
Asha ca cei care au pareri proaste despre opel sa taca ca ii calc cu tiru lu tata :P
GT is offline  
Old 21-09-05, 21:32   #4
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

eu am opel din martie anul acesta si mom sunt f multumit de masina.
am 7300 de km la un astra g 1.6 16v 100 cai.
urmatoarea masian ... as vrea sa fie un astra gtc ... dar pana acolo ... vise multe
__________________
steaua23 is offline  
Old 21-09-05, 23:37   #5
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

2 vectra B , foarte multumit de ele
la ultimu ... nu-s chiar asa ca abia am lovit un caine si am multe stricaciuni la masina (DE LA UN CAINE) totusi ... aia de 1.6 16 valve nota 9 (motoru nu prea o ajuta ca e grea si cu 100 cai nu faci mare branza) astalalta nota 8 .. ca mi se pare fragila dupa faza asta ... adica l-am lovit cu partea de jos .. daca era mai mare nu-mi mai intra sub masina si-l loveam cu bara de sub spoiler da asa ... mi-a rupt spoiler + indoit tevi intercooler + ventilator AC distrus 100% , primu radiator indoit , al doilea radiator cu un suport rupt ... cam multe pagube de la un caine .. .
totusi masina e super faina pentru drum lung .. zici ca e limuzina si totodata ai parte de acceleratii rapide ...zgomotu motorului e fain ...
nush cum sa compar cu oltcit ....
cand s-o pune macar aer conditionat pe oltcit ...
Comparam motoare cu 4 valve pe cilindru .... cu ce ?
Comparam motoare de norme eur2-euro4 cu ce ?
Stabilitatea si comfortu nu se compara .. ca sa nu zic de habitaclu (ma refer la majoritatea modelelor)
As prefera oricand un kadett unui oltcit
__________________
VW Passat 1.9 TDI
Nissan 350Z
HolySoul is offline  
Old 24-09-05, 15:45   #6
radu_lkv
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Mitsubishi]
Default

lol, desi comflictul dintre voi doi nu ma intereseaza si nu vreau sa alimentez nimik, dar, daca este adevarat ce se spune aici(imi vine greu sa cred ca nu este altceva decat o inventie), atunci evo greseste.
in continuare am sa postez un post al unui amic de al meu Tox, care cred ca spune mai tot despre aceste motoare, deci:
\"
sa va mai zic inca ceva, despre motorul C20LET sau C20XE, sa lamurim toata treaba si controversele de aici...Nu multi stiu si se arunca sa comenteze una si alta... Ca offtopic, motorul de pe calibra de 2.5 v6, si 170 de cai a fost dus in 385 de cp, facut de Mantzel Tuning Germania...

motorul de la Opel,16V 2000cmc este unul dintre cele mai reusite motoare de 2 litri din lume, proiectat de DR Fritz Indra, cel mai tare proiectant de motoare la vremea respectiva. cutia de viteze este Getrag care produc cutii de viteze si pt porsche si nissan skyline.
La modificarile minime cu care o calibra ajunge la 330 cp un ford cosworth s-ar distruge... La cosworth ca sa ajunga la aceiasi putere trebuie schimbate componente interne, turbina, injectoare, etc.
Prin 96 la DTM calibra rupea...a fost prima masina turbo care a folosit solutia turbinei montata direct pe galeria de evacuare langa chiulasa..
pana astazi de 15 ani e cea mai aerodinamica masina, cu exceptia unui lexus care a aparut in 2003.

calibra a fost in productie 8 ani. Cred ca la fel si vectra A.Spuneti-mi o masina care s-a produs atat timp in aceiasi forma nemodificata. (in afara de dacia )

Am un prieten care a venit cu o calibra fara ulei de la giurgiu in bucuresti. si nu a spart nimic in motor... c20xe...

toti spun ca eclipse`u ala din F&F e cel mai smecher, ala are o motorizare de cacao, si ca sa-l faca de 240 cp cat are masina aia, s-au bagat in ea 5-6000$ pe putin, iar o calibra/vectra turbo doar cu chip phase 2 sau 2.5 ajungi la 285cp cu componentele motor standard...Imaginati-va ce iese cu... turbina garrett, evacuare marita, dump-valve, wastegate schimbat, chip tuning, admisie lexmaul, tuburi de inox pe admisia de aer marite, intercooler marit, volanta usurata, pistoane din titan, supape la fel, axe cu came sport... O calibra turbo a ajuns pe mana celui de la Kid Tuning din ARAD, care a vandut acel porsche galben fff tunat cuiva din Bucuresti... Calibra aia are acum 400 cp ... (desi la ultima forja s-a ars garnitura de chiulasa )

Deci.... pentru cine se arunca la vorbe, intai sa caute pe google. Parerea mea este strict obiectiva, nu am spus asta pt ca am calibra, sau ca sa-l sustin pe tipul cu Vectra, ca are tot Opel... Dar daca va interesati, imi veti da dreptate, daca nu 100% , intr-un procentaj destul de mare.Amintiti-va ce facea WAY-u cu vectra aia....

over and out


PS: si inca ceva... www.max-boost.co.uk pentru aia care vor sa vada ce se poate face dintr-un C20LET
\"
__________________
ex LKV, now EVO IX Redefines My Cornering
radu_lkv is offline  
Old 24-09-05, 16:10   #7
radu_lkv
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Mitsubishi]
Default

p.s. eu am o calibra, destul de cunoscuta zic eu, neagra DJ-06-LKV, turbo, dar din pacate cu tractiune fatza .
masina asta a avut la inceput motorul c20ne, apoi i-am pus un c20xe, iar acum am un let destul de bunicel zic eu.
inainte, pe vremuri am avut si oltcit trs care tragea destul de bine pt un oltcit deoarece il modificasem si pe ala...
tot ce va pot spune este ca nu as da calibra nici pe 1000 de oltcituri, chiar daca as avea pe ea si pateticul c20ne. tot nu se pot compara cele doua marci.. e ca si cum ai compara eforie nord cu ibitza
radu_lkv is offline  
Old 28-09-05, 11:46   #8
UGA

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 558
Default

Tot ce am de spus nu este exprimat in cuvinte ci cu un filmulet pe care il voi ruga pe Radu sa-l puna pe net doar sa precizeze ca masina din care se filma era un M5 de 408cp.Daca avea chip sau nu asta numai Vlad (uex) ne poate spune........... si aveam doar 260cp!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
UGA is offline  
Old 30-09-05, 11:22   #9
Eagle_flyaway

Stage 5
 
Eagle_flyaway's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 834
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default

Hai sa nu mai glumim pe tema asta!!! si desfintzatzi topicu asta ca nu-si prea are sens, eventual unu cu o comparatzie intre oltcit si trabant
Eagle_flyaway is offline  
Old 19-10-05, 00:25   #10
nicku

Stage 2
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 50
Default

shi eu am opel...
--- motoarele pe benzina si unele pe motorina(ma refer la astra g ) sunt foatre bune.
--- despre motoarele 2.0 dti 16v si 2.2 dti 16v (fabricate de opel) nu sunt impresionat...peste 100.000 km (fara tuning) incep sa crape... pentru un diesel 100.000 km e putin
1.7 dti si 1.7 dti 16v sunt foarte fiabile (motoare fabricate de isuzu)
nicku is offline  
Old 20-10-05, 18:37   #11
Corbu`

Stage 5
 
Corbu`'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 253
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"nicku\"
shi eu am opel...
--- motoarele pe benzina si unele pe motorina(ma refer la astra g ) sunt foatre bune.
--- despre motoarele 2.0 dti 16v si 2.2 dti 16v (fabricate de opel) nu sunt impresionat...peste 100.000 km (fara tuning) incep sa crape... pentru un diesel 100.000 km e putin
1.7 dti si 1.7 dti 16v sunt foarte fiabile (motoare fabricate de isuzu)
Imi pare rau sa te contrazic dar motoarele diesel de 1.7 la opel sunt cam de ***...cele de 2.2 nu stiu ......shi chestia asta mi'a zis'o shi shefu' mecanicilor din reprezentantza opel (tm)......io' am avut de ales intre astra 1.6 ai 1.7 diesel shi mi'a zis ca am facut fffffff bine ca am ales 1.6.......in fine....sunt pareri diferite peste tot
__________________
Totul pare mare atunci cand eshti mic.....
racing-syndicate.go.ro
Corbu` is offline  
Old 20-10-05, 20:10   #12
nicku

Stage 2
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 50
Default

nu m-am referit la putere doar la fiabilitate... normal 1.6 are mai multi cp decat 1.7 diesel
nicku is offline  
Old 20-10-05, 22:44   #13
Corbu`

Stage 5
 
Corbu`'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 253
Default

Nu era vb neaparat de cai....tpul a zis :\"sunt foarte proaste motoarele de 1.7\"......shi apropo......tre sa trec intr'o luni pe la stadion...poate ne intalnim sa'mi dai cate o idee cam ce sa fac la mashina mea....
Corbu` is offline  
Old 22-10-05, 22:15   #14
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

Am un Opel kadett 1.6D 1986 ... in afara faptului k are oleac de rugina masina pana acu un an se misca k noua ... viteza maxima atinsa 150 km\\h , si mai era pedala , dar fugea spatele prea tare (portbagajul gol) ... consum mediu de max 6% ..... la cei aproape 60 de ponei carei are te baga in scaunel chit k e pt doar cateva sec dar reuseste (ffff bine pt o masina de 20 de ani) la unele Dacii cu vechimea asta nu ti se misca nici acu de la kilometraj cand o calci :P ....Opel este o masina f reusita din punctul meu de vedere ... de cand am masina inafara de ulei , benzina , cauciucuri , filtre de ulei si motorina , 2 arcuri , si un telescop nam mai bagat ... si masina a fost a lu tata si o are de vreo 5 ani ... asa k cine sustine k opelu e najpa ssa isi ia o masina din aceelasi an cu a mea si sa vada care se strica prima si sa vina sa fak o liniutza
__________________
This here is Opel country ... On a quiet day you can almoast here de VW rusting and falling apart ...
Low_Ridah is offline  
Old 22-10-05, 23:18   #15
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Tot ce a spus Tox este perfect adevarat, cu mici mentiuni:

-exista o alta masina care s-a fabricat mai mult de 8 ani sub aceiasi forma, si anume Honda NSX(15 ani);
-Eclipse mk1 GSX turbo are motor de 2.0 195-210cp, usor upgradabil la randu-i, deci cel putin la fel de bun ca al Calibrei turbo, prin urmare nici vorba de 5-6000$ sa-l duca la 240cp;
-C20LET a fost, intr-adevar, o bijuterie de motor, insa XE a cunoscut probleme multe cu garnitura de chiulasa sau cureaua de distributie...de altfel, bube frecvente la Opel...asta din ce am citit numeroase afirmatii ale unor proprietari...daca toti or fi mintit, vina mea n-o fi...iar o alta problema la modelele de familie a fost si rugina, dupa cum vad, intalnita si aici...

Din pacate, Calibra turbo a fost cam singurul model cu adevarat sport de la Opel, ce a urmat nefiind nici macar pe jumatate la fel de bun. Ramane de vazut cu Astra WXR.

Eu sunt convins ca acele vorbe au fost spuse la nervi si nu trebuiesc luate in seama, insa adevarul e ca Opel, in marea familie a masinilor germane, nu prea a fost niciodata undeva aproape de top.
Bineinteles, modele rapide si tunabile au existat, cam toti producatorii au avut asa ceva.
 
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -