Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 31-08-08, 09:50   #61
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

eu nu l-am cumparat inca
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 10:00   #62
magnifiqo

Stage 5
 
magnifiqo's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,045
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

Si arata bine DVD? Adica ce sa zic,eu stiam ca sunt mult mai scumpe
magnifiqo is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 10:27   #63
Ciuby

Stage 4
 
Ciuby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 282
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

eu ma refeream la ceva de genul asta
Ciuby is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 10:57   #64
magnifiqo

Stage 5
 
magnifiqo's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,045
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

Ciuby inseaman ca esti bogat fratie )
magnifiqo is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 11:00   #65
Ciuby

Stage 4
 
Ciuby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 282
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

Nici pe departe, dar ca student am avut marele noroc sa imi gasesc un job care imi aduce un venit destul de... hai sa-i zicem consistent (asta din anul 2 de facultate)
La mine problema e ca de obicei sunt mai cerebral si nu prea ma vad dand bani pe tuning - trebuie sa recunoastem ca orice ban bagat in tuning acolo ramane (deci e oarecum pierdut), chiar daca masina imi place f mult. Nu stiu, probabil o sa ma hotarasc pe parcurs
Ciuby is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 10:18   #66
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

Am dat comanda de bujii idirium, azi cica le trimit aia din america si ajung...cand or ajunge...

De asemenea am mai comandat un set de 11 tubulare torx, m-au costat vreo 50 si ceva de lei, cu tot cu shipping. Pe net nu gasesc nimic la noi de genul asta, iar in Valcea am cautat la toate magazinele si nu aveau. La tigra, multe suruburi sunt cu cap torx si tubulare pentru ele se gasesc foarte greu.


Ca sa elimin butoanele de reglare aer, imi trebuie si un panou din care sa reglez temperatura si ventilatia...M-am tot uitat pe ebay la ceva care sa arate acceptabil si sa il pot integra in bord, sa nu fie foarte scump, pentru ca teoretic o sa folosesc doar carcasa si butoanele, continutul il fac de la 0 cu electronica mea, si am ajung la urmatoarele doua:
sau

Am licitat pentru amandoua, sper sa castig macar o licitatie. Daca am posibilitatea sa aleg, pe care m-ati sfatui sa o iau? Care arata mai bine?

Last edited by cosmin_cosmin_1; 03-09-08 at 10:47.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 10:34   #67
magnifiqo

Stage 5
 
magnifiqo's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,045
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

Eu zic ca cea din dreapta ara mult mai bine. Zic ca doar s-ar putea fie si mai mica. Butoanele zic ca sunt mult mai misto ca celelalte,adica nu sunt asa patratoase.Parerea mea. Vroiam sa te intreb ce sunt acele tubulare torx. Eu sper sa castigi licitatia pt panoul din dreapta
magnifiqo is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 10:37   #68
Ciuby

Stage 4
 
Ciuby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 282
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

panoul din dreapta arata putin mai bine.
Ce vroiam eu sa te intreb... ai gasit pe undeva un proiect asemanator si ai vazut ca merge? Sau incerci si vezi ce iese? Oricum, pare interesant

Daca iese ceva frumos poate dai si un pret total si faci si pt altii...
Ciuby is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 10:39   #69
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

tubularele torx sunt alea din poza,sunt folosite sa desfaci suruburi cu cap torx.Au forma asa de..floricica..in 6 colturi, si nu merg tubularele normale la ele. La tigra sunt suruburi torx la termostat, capacul chiuloasei, capacul de la distributie si probabil si in alte locuri ascunse. Eu m-am chinuit foarte mult sa desfac termostatul fara o tubulara potrivita. Cand l-am montat la loc am pus suruburi cu cap normal, dar nu-mi prea plac,strica peisajul

Quote:
Originally Posted by Ciuby View Post
panoul din dreapta arata putin mai bine.
Ce vroiam eu sa te intreb... ai gasit pe undeva un proiect asemanator si ai vazut ca merge? Sau incerci si vezi ce iese? Oricum, pare interesant

Daca iese ceva frumos poate dai si un pret total si faci si pt altii...
Nu am vazut pe nicaieri facut deja.Dar cat de greu sa fie, elimin cablurile si in locul lor lipesc motorasele pe aeroterma si le fac sa actioneze direct asupra clapetelor. Deocamdata nu am aer conditionat, sa fac un fel de clima automata. Ventilatorul normal nu prea raceste decat dupa mult timp in conditii de vara.

Costurile nu le-am calculat inca. Deocamdata sunt in stadiu de achizitie piese.Am luat motorase,sper sa iau un panou, apoi vine partea electronica..display-uri, microcontrollere,multe experimente..

Last edited by cosmin_cosmin_1; 03-09-08 at 10:45.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 10:45   #70
magnifiqo

Stage 5
 
magnifiqo's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,045
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

Cum ar fi si alea de la roti ? care acopera la mine la jante?
magnifiqo is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 11:01   #71
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

Nu,alea sunt capace pentru suruburi, daca te referi la ce cred eu.
Tubularele le folosesc sa desfac suruburi de genul celor din poza. Nu au capete normale, au niste ciudatenii in 6 colturi.



Sunt in cautare si de cheie dinamometrica. M-am gandit ca daca tot schimb distributia si dau jos admisia sa curat EGR-ul, sa iau si un set de garnituri noi...Nu am bani inca,mai astept.



Si-a schimbat cineva singur distributia? Imi este frica doar de tensionarea curelei, dar aseara am vazut ca rola de tensiune are un semn care iti spune cat de mult trebuie s-o intinzi. Sa ma sfatuiesc cu tata sa vedem daca ne apucam singuri.
Inca ma gandesc daca sa schimb si segmentii. Sa nu fiu inteles gresit, motorul merge bine, dar ma gandesc ca distributia o sa ma tina 60.000 de km, si cum motorul are deja 170.000..in timpul asta or sa mai pice diverse. Si asa decat sa schimb atunci si distributia din nou, si segmentii sau ce or mai pica, mai bine schimb acum. Ma mai gandesc, inca nu am gasit segmenti.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 12:35   #72
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

Ai naiba americanii astia cu orele lor. am pierdut ambele licitatii, s-au terminat azi dimineata la ora 4 (ora noastra) si normal ca a licitat altcineva pentru cele doua panouri. Oricum,s-au vandut pe la 40 si ceva de dolari bucata, si nu aveam de gand sa platesc atat.
In schimb, am castigat o alta Imi place ca e mai "retro", are 3 butoane rotunde, dar s-ar putea sa fie cam uzata si necesita o revopsire.
Atasez si poza

Astept sa se trezeasca vanzatorul si sa imi trimita invoice-ul

Au plecat spre mine si tubularele torx si bujiile iridium
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 15:25   #73
Dracushor

Stage 5
 
Dracushor's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 410
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

da pentru ce e??? si unde faci u licitatii?
Dracushor is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 15:46   #74
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

Scrie si mai sus, pe ebay si e un panou de clima de la un lexus. O sa foloseasc carcasa lui ca sa-mi fac controlul aerului dupa ce elimin cele 3 butoane si pun in locul lor un ecran de 7"
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 20:55   #75
Cristian Olaru

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2
Default Re: Masina mea: Opel Tigra A - Rugina Tuning

!!!!!!!!

Last edited by Cristian Olaru; 06-09-08 at 20:59.
Cristian Olaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -