Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-11, 07:43   #166
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Īmi place mult cum dă spatele, mică excepţie, după cum bine ştii, făcānd stopurile!

Ştiu că īntr-o vreme parcă aveai īn gānd să vinzi barele?

M-ar interesa asta de spate cu tot cu finală!

P.S. Parcă nu ne-ai arătat niciodată evacuarea...
Evacuarea s-a vazut in mai multe poze, poate nu ti-a sarit inca in ochi

Fa-mi o oferta, nu m-am gandit sa dau bara si evacuarea pana acum, vroiam sa dau bara fata si pragurile (bara fata vine prea jos pentru drumurile noastre iar pragurile vroiam sa le schimb oricum), finala nu am cum sa-ti dau decat daca dau tot ansamblul adica toba plus ambele tips.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 27-04-11, 09:32   #167
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

N-am cum să īţi pun eu un preţ, pe lucrul tău!...
Īmi dai tu un PM cu preţul
Oricum, la momentul ăsta, sunt īn planuri, pentru că finanţele lipsesc pe moment, dar se strāng ele!

Referitor la evacuare...eu m-am referit la faptul că nu ne-ai făcut nicio poză de jos īn sus ca să vedem sistemul.

Maşina dacă o vei da, vei pierde nişte bani sau vei face o combinaţie cel puţin păguboasă pentru tine. Toţi vor chilipiruri!
Eu zic s-o păstrezi!

P.S. La partea stopuri, ai putea īncerca o folie sau o vopsea la spray, specială pentru stopuri şi să le faci smoked. Ar mai atenua din "Lexus style" ăla!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 27-04-11, 09:43   #168
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
N-am cum să īţi pun eu un preţ, pe lucrul tău!...
Īmi dai tu un PM cu preţul
Oricum, la momentul ăsta, sunt īn planuri, pentru că finanţele lipsesc pe moment, dar se strāng ele!

Referitor la evacuare...eu m-am referit la faptul că nu ne-ai făcut nicio poză de jos īn sus ca să vedem sistemul.

Maşina dacă o vei da, vei pierde nişte bani sau vei face o combinaţie cel puţin păguboasă pentru tine. Toţi vor chilipiruri!
Eu zic s-o păstrezi!

P.S. La partea stopuri, ai putea īncerca o folie sau o vopsea la spray, specială pentru stopuri şi să le faci smoked. Ar mai atenua din "Lexus style" ăla!
Nu sunt sigur ca o dau, intr-un fel as vrea o schimbare dar pe de alta parte tin la masina asta, deja stiu care sunt urmatoarele chestii care ar intra in lucru. Stiu ca as pierde mult, sa ne gandim numai ca am luat masina stoc cu 5300 la care daca mai adaug drum si inmatriculare ajung la peste 6000, acum e de vanzare la 3500 (do the math), sa ne mai gandim oare si la cat a mai intra in ea pana acum?(munca, timp, bani), in fine....vedem, nu e graba sa "ma scap" de masina, momentan mai am 2 cu care pot sa circul iar la Opel singura problema e ca nu prea am unde sa-l parchez la bloc, sta mai mult parcat la locul de munca (e parcare destul de mare si pazita).

La stopuri nu ma gandesc foarte mult, daca e sa fac ceva cu ele (in caz ca-mi ramane masina) le schimb cu totul.

Poza de jos in sus oare mai pot sa fac fara sa ridic masina?:P, nu te astepta la avioane ca nu prea e loc pe sub masina ca sa trag inca o teava din fata pana in spate, prin urmare a doua e legata de toba finala prin o teava din stanga pana in dreapta, adica, pe scurt "iasa fum din ambele"(cum am vazut enuntat de cateva ori pe forum)

Ma gandesc la bara si evacuare, cert e ca o sa trebuiasca sa fac altceva acolo si trebuie sa-ti cer suma care m-ar costa pe mine sa-mi refac evacuarea si bara+vopsit.

Last edited by Antilles; 27-04-11 at 09:46.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 10:29   #169
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

S-au montat pe fata grila si plasa, parca-si schimba putin (mai mult) aspectul, inca tot la vanzare desi nu o sa mai stea mult, cred ca o mai las 1 luna si, daca nu reusesc sa o dau, ma apuc iarasi de treaba, deja visez noaptea cum i-ar sta evezata, cu alte praguri, cu pavilion coborat, cu spate umflat.....poate raman vise, dar daca o sa ma apuc de treaba asta....trecem iarasi pe paine cu salam...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	HPIM0971.JPG
Views:	126
Size:	2.15 MB
ID:	2044691   Click image for larger version

Name:	HPIM0973.JPG
Views:	153
Size:	704.8 KB
ID:	2044692   Click image for larger version

Name:	HPIM0975.JPG
Views:	220
Size:	2.00 MB
ID:	2044693  

Antilles is offline   Reply With Quote
Old 14-06-11, 15:00   #170
Ovyx

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,679
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

foarte frumoasa si interesanta masina ta...am ramas wow
Ovyx is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 05:04   #171
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

Quote:
Originally Posted by Ovyx View Post
foarte frumoasa si interesanta masina ta...am ramas wow
Merci, momentan e la vanzare, poate o vrei?
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 22:35   #172
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

Inca nimic nou cu masina, inca nu s-a vandut si deja parca incep sa ma gandesc iarasi la mici modificari, parca ii lipsesc ceva praguri ca la carte, urla dupa un set de jante, pana la urma m-am hotarat ca, daca nu se vinde pana pe 5 (cand intra ceva bani) intra iarasi in atelier pentru revizie completa (distributie,segmentare,discuri ventilate si placute, chit ambreiaj) daca tot fac distributia macar sa fac tot, oricum o mare parte din piese sunt deja, de fapt cam tot inafara de discuri si placute. Daca cumva vedeti careva un set de jante pe 17" in 4 prezoane sa semene cu cele pe care le aveam inainte (cele pe 18 din pozele anterioare) dati-mi un semn (repet, dupa data de 5 daca mai am masina). Dupa revizie planul ar fi jantele in cauza, remodelat bara fata, capota, aripi si...cam atat, sa nu o dau in extreme unde se evazeaza masina, unde capata un chop-top (imi par cam mari geamurile) si caroseria care prinde "muschi" pentru ca ar insemna mia de euro numai body-work (cel putin) si inca 1 mie vopsitul...si eu care vreau sa mai pun bani pe langa Golf sa-mi iau ceva mai interesant...oare castig la loto saptamana asta? oh wait...nu mi-am luat bilet)


L.E. daca se ajunge iarasi in atelier va fi de vanzare spatele (evacuare+bara si poate chiar si hayon), asta pentru ca ma intreba cineva mai sus.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 11:06   #173
NXdev

Stage 5
 
NXdev's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 3,273
Member of:
[Honda]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

Quote:
Originally Posted by Antilles View Post
S-au montat pe fata grila si plasa, parca-si schimba putin (mai mult) aspectul, inca tot la vanzare desi nu o sa mai stea mult, cred ca o mai las 1 luna si, daca nu reusesc sa o dau, ma apuc iarasi de treaba, deja visez noaptea cum i-ar sta evezata, cu alte praguri, cu pavilion coborat, cu spate umflat.....poate raman vise, dar daca o sa ma apuc de treaba asta....trecem iarasi pe paine cu salam...
Hai cu painea si salamul , numai vinde masina, o sa regreti enorm. E foarte tare G-ul ... culoarea, bodykit-ul, jantele ... felicitari pentru proiect si multa bafta in continuare.
NXdev is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 12:51   #174
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

Quote:
Originally Posted by NXdev View Post
Hai cu painea si salamul , numai vinde masina, o sa regreti enorm. E foarte tare G-ul ... culoarea, bodykit-ul, jantele ... felicitari pentru proiect si multa bafta in continuare.
Mai sunt cateva zile in care se va decide soarta sa, daca nu se da pana in 5 se va reface, jante schimbate (actualele sunt originale pe 16, i-ar sta mai bine cu unelepe 17 sau 16 dar mai late), se va lucra si la body kit pe langa jante si revizie completa, singurul lucru fara upgrade o sa fiemotorul, asta pentru ca nu e masina de fuga (prefer sa am alta de fuga si asta sa o tin pentru cunsum mic).

Oricum...vedem..stay tuned!
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 13:02   #175
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

Cānd te hotărăşti asupra maşinii, poate faci un preţ pentru bară şi evacuare!

Poate poate...


Nu cred că mai este nevoie să īţi zic şi eu părerea mea vis-a-vis de maşină, pentru că sigur ştii care este!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 14:43   #176
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Cānd te hotărăşti asupra maşinii, poate faci un preţ pentru bară şi evacuare!

Poate poate...


Nu cred că mai este nevoie să īţi zic şi eu părerea mea vis-a-vis de maşină, pentru că sigur ştii care este!
Adevarul e ca deja trag de timp doar, sunt aproape sigur ca nu se va vinde/schimba pana pe 5...asa ca sunt sanse sa ai o oferta prin 7-8 (sa vad prima data daca schimb spatele, sunt idei dar trebuie sa fie in concordanta cu bugetul))
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 17:55   #177
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

Azi s-a facut "programare" la mecanic, din pacate abia pe joia viitoare, pana atunci am lasat masina le 3200 pt vanzare apoi, dupa ziua de joi nu mai am cum sa dau inapoi, va sta o saptamana in atelirul mecanic pentru distributie, pompa de apa, discuri si placute de frana (sper ventila fata/spate) chit ambreiaj (se pare ca o sa fie undeva in 1000 ron), segmentare , filtre (inclusiv unul de aer nou), apoi trecem iarasi la exterior, iarasi jante, iarasi bari, iarasi praguri si, daca imi iasa planurile, masinuta devine democar asta insemnand wide body si chop top, plus interior plus muzica plus alt motor

Tineti-mi pumnii!
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 10-07-11, 01:00   #178
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

Eu masina asta mereu am admirat-o cu alti ochi,si am urmarit mereu threadul,habar nu am de ce,dar iti urez succes si sa reusesti tot ce iti doresti. Suna bine tot ce zici tu acolo,chiar foarte bine...
VladM is offline   Reply With Quote
Old 10-07-11, 22:07   #179
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

Quote:
Originally Posted by VladM View Post
Eu masina asta mereu am admirat-o cu alti ochi,si am urmarit mereu threadul,habar nu am de ce,dar iti urez succes si sa reusesti tot ce iti doresti. Suna bine tot ce zici tu acolo,chiar foarte bine...
Poate d-aia ca e galbena?! merci

Joi intra la mecanic, cel putin asa m-am decis, am pus pret la vanzare de 3200 dar numai pt cash si...avand in vedere ca nu e anunt decat pe 4tuning nu cred ca se mai da.

Caut ceva jante pe 17 frumoase, daca se poate exact ca cele pe 18 pe care le aveam inainte, daca auziti ceva pe undeva lemme know, fac o bere!
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 11-07-11, 23:13   #180
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Maşina mea: Astra G 1.6

Hai cu wide body si chop top
SV25MBN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -