Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-09, 00:45   #31
BV21DZD

Stage 4
 
BV21DZD's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 170
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Astra G

Ideea e urmatoarea: am avut 3 prieteni dintre care unul a vrut sa ii reconstruiesc o bucata de carena la motor, sa ii vopsesc 4 elemente si sa le lipesc unde aveau crapaturi(erau franjuri) de la acelasi motor + demonatat si montat tot motorul. Am mers am cumparat vopsea (mentionez ca era putin mai inchisa decat cea de pe motor)+ restul de materiale, am vopsit 2 elemente, a venit baiatul la mine i-a placut a zis ca nu e problema cu diferenta de culoare, ca oricum e super bn etc. cand a fost vorba de bani (400 RON din care 200 materiale) s-a sucit si mi-a zis ca nu ii mai place, am ramas cu 300 de ron ca asta e.
Al doilea a vrut plafon negru mat + capota neagra mat la un golf 2. I-am cerut 150 de ron cu materialele mele. masina este terminata de 2 luni eu inca astept banii.
La fel si cu al treilea dar la asta mi-am scos banii p e materiale macar. sper ca intelegeti acum de ce evit sa mai fac ceva pentru cineva cand "prietenii" m-a tapit asa. Si astia 3 au fost doar cativa din cei de care practic m-am rugat sa imi dea banii pentru saptamani de munca. Unii mi-au spus ca sunt prost pentru tepele astea, ca sa nu mai fiu asa dar eu nu sunt genul de om sa ma duc sa insist ca un milog sa mi se dea banii, sau sa amenint...nu e firea mea. Consider ca daca am spus ceva odata e suficient. In momentul in care o sa imi deschi un atelier poate treaba o sa stea altfel dar pana atunci stiu ca ce fac , fac la masina mea. De cand am renuntat am avut vreo 10 cereri de bare dar eu nu ma mai ocup cu asa ceva. Un sfat, o parere pot sa dau, nu ma deranjeaza cu nimic intrebarile dar atat.
BV21DZD is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 11:42   #32
o`neal
Opel Driver

Stage 5
 
o`neal's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 495
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Masina mea: Astra G

Quote:
Originally Posted by BV21DZD View Post
Ideea e urmatoarea: am avut 3 prieteni dintre care unul a vrut sa ii reconstruiesc o bucata de carena la motor, sa ii vopsesc 4 elemente si sa le lipesc unde aveau crapaturi(erau franjuri) de la acelasi motor + demonatat si montat tot motorul. Am mers am cumparat vopsea (mentionez ca era putin mai inchisa decat cea de pe motor)+ restul de materiale, am vopsit 2 elemente, a venit baiatul la mine i-a placut a zis ca nu e problema cu diferenta de culoare, ca oricum e super bn etc. cand a fost vorba de bani (400 RON din care 200 materiale) s-a sucit si mi-a zis ca nu ii mai place, am ramas cu 300 de ron ca asta e.
Al doilea a vrut plafon negru mat + capota neagra mat la un golf 2. I-am cerut 150 de ron cu materialele mele. masina este terminata de 2 luni eu inca astept banii.
La fel si cu al treilea dar la asta mi-am scos banii p e materiale macar. sper ca intelegeti acum de ce evit sa mai fac ceva pentru cineva cand "prietenii" m-a tapit asa. Si astia 3 au fost doar cativa din cei de care practic m-am rugat sa imi dea banii pentru saptamani de munca. Unii mi-au spus ca sunt prost pentru tepele astea, ca sa nu mai fiu asa dar eu nu sunt genul de om sa ma duc sa insist ca un milog sa mi se dea banii, sau sa amenint...nu e firea mea. Consider ca daca am spus ceva odata e suficient. In momentul in care o sa imi deschi un atelier poate treaba o sa stea altfel dar pana atunci stiu ca ce fac , fac la masina mea. De cand am renuntat am avut vreo 10 cereri de bare dar eu nu ma mai ocup cu asa ceva. Un sfat, o parere pot sa dau, nu ma deranjeaza cu nimic intrebarile dar atat.
ce nu inteleg e altceva... tu de ce nu lucrezi cu banul in mana ? atata timp cat ai banii poti cumpara materialele... poti spune.. asta e partea mea, din partea asta se cumpara materialele... mi se pare ceva normal... mult mai normal... asa, sincer, scuza`ma ca`ti spun... dar au spus si ei..."bai ne`am gasit fraierul care sa munceasca pe degeaba" ...
problema e alta... nu stiu sa lucrez in fibra, cu fibra si ce o mai fi... de aceea si cer parerea sau ajutorul cuiva... in plus... as vrea o replica dupa bara de la astra g opc sau eventual lumma... pt ca mi se par 2 modele mai finute...
Pana la deschiderea acelui atelier... cred ca ar fi bine sa nu dai cu piciorul la sansele pe care le ai, sau cand cineva iti cere ajutorul... evident... CU BANII IN MANA!... pt ca nu aici nu se merge pe incredere DZD ... shtii tu... vba aia..."Frate, frate da` branza e pe bani..."

P.S.: dintr`un spoiler simplu` de astra g ai putea sa`l faci replica opc or Lumma? fa un calcul te rog si spune`mi cu aproximatie cam cat ar ajunge toata treaba. Multa Bafta!
__________________
o`neal is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 11:57   #33
Kahn
Opel Driver

Stage 5
 
Kahn's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 657
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Astra G

Si pe mine ma intereseaza exact acelasi lucru, evident si la mine cu banii in mana. E pacat daca in timpul tau liber sa poti sa mai faci un ban sa irosesti ocazia asta, mai ales ca vad ca iti place ceea ce faci
Kahn is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 12:45   #34
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Masina mea: Astra G

Quote:
Originally Posted by o`neal View Post
ce nu inteleg e altceva... tu de ce nu lucrezi cu banul in mana ? atata timp cat ai banii poti cumpara materialele... poti spune.. asta e partea mea, din partea asta se cumpara materialele... mi se pare ceva normal... mult mai normal... asa, sincer, scuza`ma ca`ti spun... dar au spus si ei..."bai ne`am gasit fraierul care sa munceasca pe degeaba" ...
problema e alta... nu stiu sa lucrez in fibra, cu fibra si ce o mai fi... de aceea si cer parerea sau ajutorul cuiva... in plus... as vrea o replica dupa bara de la astra g opc sau eventual lumma... pt ca mi se par 2 modele mai finute...
Pana la deschiderea acelui atelier... cred ca ar fi bine sa nu dai cu piciorul la sansele pe care le ai, sau cand cineva iti cere ajutorul... evident... CU BANII IN MANA!... pt ca nu aici nu se merge pe incredere DZD ... shtii tu... vba aia..."Frate, frate da` branza e pe bani..."

P.S.: dintr`un spoiler simplu` de astra g ai putea sa`l faci replica opc or Lumma? fa un calcul te rog si spune`mi cu aproximatie cam cat ar ajunge toata treaba. Multa Bafta!


Eu unu as face mult mai mult, si tot asa, banu jos ochii la usa, nu ma astept sa faca omu munca pe "datorie", materiale pot cumpara eu (ca sa nu investeasca nimic)...eu unu as face spate/evazari/capota/pleoape...deci mai mult, as avea pana si spatiu de lucru...eu unu nu am indemanarea necesara, am lucrat mai multi ani in state in customizing dar nu am pus mana foarte mult la partea de bodywork, si acuma imi pare rau, imi pare si mai rau cand vad ca unii care au mana...nu lucreaza(cineva acolo spunea ca e talent, nu ca se invata)
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 14:05   #35
o`neal
Opel Driver

Stage 5
 
o`neal's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 495
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Masina mea: Astra G

Quote:
Originally Posted by Antilles View Post
Eu unu as face mult mai mult, si tot asa, banu jos ochii la usa, nu ma astept sa faca omu munca pe "datorie", materiale pot cumpara eu (ca sa nu investeasca nimic)...eu unu as face spate/evazari/capota/pleoape...deci mai mult, as avea pana si spatiu de lucru...eu unu nu am indemanarea necesara, am lucrat mai multi ani in state in customizing dar nu am pus mana foarte mult la partea de bodywork, si acuma imi pare rau, imi pare si mai rau cand vad ca unii care au mana...nu lucreaza(cineva acolo spunea ca e talent, nu ca se invata)
Antilles ... tu pe ce parte lucrezi ... ? pt ca asa cum ai spus si tu bodywork nu ... interior ? tapisari si kestii de genul ?
o`neal is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 15:26   #36
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Masina mea: Astra G

Quote:
Originally Posted by o`neal View Post
Antilles ... tu pe ce parte lucrezi ... ? pt ca asa cum ai spus si tu bodywork nu ... interior ? tapisari si kestii de genul ?
Eu acum fac numai interior, nu mai am posibilitatea de mai mult. Unii spun ca fac tuning prin simplul fapt ca cumpara piese aftermarket si le vand apoi monteaza "clientilor", eu nu, eu vorbesc de custom made, deci nu aftermarket.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 17:05   #37
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Astra G

Vă rog să nu vă abateţi de la subiect...
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 23:21   #38
BV21DZD

Stage 4
 
BV21DZD's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 170
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Astra G

cu o saptamana inainte de a se inchide transfagarasanul am facut o mica plimbare de sambata. Am fost insa dezamagit ca nu am putut urca pana la balea lac pentru ca nu aveam cauciucuri de iarna si de la 1 km de lac masina nu a mai vrut sa urce. In plus nici eu nu am vrut sa fortez nota pentru ca, dupa cum o sa vedeti din poze unii au fortat-o si nu au iesit cu bine. dupa ce am vazut passatul ala rasturnat m-i s-au inmuiat picioarele, iar de coborat am coborat cu viteza 1 in frana de motor.
Rezultatul, peisaje incredibile, si cateva poze, zic eu reusite cu masina:



In legatura cu spoilere si alte elemente de tuning sper ca la primavara sa imi pot deschide ceva serios, sau macar sa imi construiesc un garaj sa am loc pentru am desfasura activitatile si mai vorbim.
BV21DZD is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 20:33   #39
BV21DZD

Stage 4
 
BV21DZD's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 170
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Astra G

De mult nu am mai postat noutati la masina....are acum 197.000 km, de saptamana trecuta kit ambreiaj Luk (180 Eu)+volanta Luk(280 Eu)+tampon motor(100 lei) +bucsi bara stabilizatoare Febi(20 lei)+bielete antiruliu(2x55 lei)+baterie VARTA(350 lei)+termostat(150 lei), toate noi.
si 2 poze (murdara, dar pe vreme dinasta nu merita spalare):
BV21DZD is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 20:54   #40
o`neal
Opel Driver

Stage 5
 
o`neal's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 495
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Masina mea: Astra G

hhh... imi place spoilerul fata il vreau )
o`neal is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 21:35   #41
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Masina mea: Astra G

Quote:
Originally Posted by BV21DZD View Post
De mult nu am mai postat noutati la masina....are acum 197.000 km, de saptamana trecuta kit ambreiaj Luk (180 Eu)+volanta Luk(280 Eu)+tampon motor(100 lei) +bucsi bara stabilizatoare Febi(20 lei)+bielete antiruliu(2x55 lei)+baterie VARTA(350 lei)+termostat(150 lei), toate noi.
si 2 poze (murdara, dar pe vreme dinasta nu merita spalare):


Ai bagat ceva bani....bine ca sunt
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 22:06   #42
BV21DZD

Stage 4
 
BV21DZD's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 170
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Astra G

Sunt...dar cu multe sacrificii si economii. bateria nu e platita inca(ma rog..banii au fost imprumutati), iar pentru restul am renuntat la foarte multe in ultimele luni. Eh...asta e, noi sa fim sanatosi ca belelele vin
BV21DZD is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 22:39   #43
rieger URZ

Stage 1
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 14
Default Re: Masina mea: Astra G

salut
o intrebare...? te intereseaza un schimb cu un spoiler de bertone+ proiectoare in schimbul spoilerului tau fata si ceva diferenta din partea mea.... daca te intereseaza mai vb...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG 2.JPG
Views:	177
Size:	132.9 KB
ID:	1296268  

Last edited by rieger URZ; 02-02-10 at 22:42.
rieger URZ is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 23:18   #44
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Masina mea: Astra G

Quote:
Originally Posted by rieger URZ View Post
salut
o intrebare...? te intereseaza un schimb cu un spoiler de bertone+ proiectoare in schimbul spoilerului tau fata si ceva diferenta din partea mea.... daca te intereseaza mai vb...
Nu vreau sa fiu taran si sa ma bag aiurea, daca nu e el interesat as fi eu, mai mult discutam pe privat.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:00   #45
BV21DZD

Stage 4
 
BV21DZD's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 170
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Astra G

Nu sunt interesat de schimburi, cel putin pana la primavara
BV21DZD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -