Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-06-08, 13:32   #46
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Masina mea : Opel Astra F

primul post se poate edita de user, cel putin asha era odata
Mondeo is offline  
Old 25-06-08, 14:45   #47
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea : Opel Astra F

primul post se poate modifica,insa nu si titlul topicului,mersi oricum,am sa vb cu unul dintre moderatori sa ma ajute
salfkm is offline  
Old 28-06-08, 02:06   #48
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Masina mea : Opel Astra F C16SE TURBO

Da.. buna treaba faci tu acolo, asteptam rezultatele finale. Nu cred ca multi s-ar fi gandit sa faca modificari de asa mare anvergura la motorul pe care il au, incercand sa stoarca tot din el. Spor la treaba in continuare !
__________________


SV25MBN is offline  
Old 28-06-08, 13:34   #49
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Masina mea : Opel Astra F C16SE TURBO

Bv ..esti super tare .TOT RESPECTU...e primu proiect de acest gen pe care l-am vazut
negoitacata is offline  
Old 28-06-08, 15:16   #50
realmitza
Opel Driver

Stage 5
 
realmitza's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 539
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea : Opel Astra F C16SE TURBO

salut sti cumva de unde pot sa cumpar si eu un spoiler fat ade GSi mersi
realmitza is offline  
Old 28-06-08, 18:47   #51
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea : Opel Astra F C16SE TURBO

Va multumesc pt vorbele de bine si aprecierile voastre,dupa ce am stat ceva timp ca sa ma gandesc daca sa ma apuc de acest proiect sau nu am ajuns la concluzia ca merita sa incerc si sa vad ce iese si pana acuma totul este ok,mie unul mi s-a parut interesant pt ca pe generatia asta de Opel-uri nu s-au facut motoare de 1.6 turbo din fabrica si implicit nu sunt multe astfel de motoare(imi place sa am ceea ce nu are toata lumea,cred ca este un defect de al meu ,dar asta este nu am ce sa fac).Saptamana viitoare trebuie sa comand si electronica noua care se va putea programa si atunci va fi totul ok pt ca momentan am mici probleme cu avansul(ar trebui sa fie mai mare) si cu benzina care este prea putina,dar se vor rezolva toate

P.S:realmita,nu stiu de unde ti-ai putea face rost de bara de GSI,cele care le am eu mi le-a facut un prieten dar nu stiu daca mai face,sincer sunt destul de greu de gasit aceste bari
salfkm is offline  
Old 28-06-08, 19:47   #52
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Masina mea : Opel Astra F C16SE TURBO

App...cam cati cai estimezi ca ai??
negoitacata is offline  
Old 29-06-08, 11:28   #53
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea : Opel Astra F C16SE TURBO

nu stiu exact,undeva intre 140-150cp estimez eu,asta orientandu-ma dupa harta de presiune a turbinei pe care o am,sunt curios cum va fi cu electronica noua,abia astept Turbina poate mai mult,pana la 1,3 bari daca bine stiu insa 0,5-0,6bari sunt suficienti deocamdata
salfkm is offline  
Old 29-06-08, 11:31   #54
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea : Opel Astra F C16SE TURBO

Nu e rau la 145-150 de cai. Daca ai detonatii...mai bine astepti electronica noua ca sa nu dai de alte belele. Bafta in continuare cu proiectul si sa nu uiti ca mai putina presiune inseamna fiabilitate
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline  
Old 29-06-08, 11:42   #55
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea : Opel Astra F C16SE TURBO

mersi Bobby,stiu ca,cu cat este mai mica presiunea cu atat va fi mai fiabil motorul,de aceea nici nu m-am ambalat foarte tare cu maritul presiunii pt ca vreau sa mearga perfect la 0,5-0,6 bari si apoi cu timpul sa vedem cum va functiona poate vom mai mari putin presiunea,deocamdata este ok asa.Detonatii nu am dar inca nu ii dau forja la motor pt ca astept electronica si cu aceasta se va rezolva si problema cu benzina ca sa fie mai multa,asta apropo de ceea ce am povestit noi pe mess legat de injectoare mai mari,cred ca imi vor fi suficiente acestea pe care le am,cel putin deocamdata.Multa bafta si tie Bobby cu masina
salfkm is offline  
Old 31-07-08, 19:20   #56
RENAULTts

Stage 4
 
RENAULTts's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 229
Default Re: Masina mea : Opel Astra F C16SE TURBO

Salut! Ce s-a mai intamplat cu motorul? Ai reusit sa remediezi problemele aparute?
RENAULTts is offline  
Old 01-08-08, 12:54   #57
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea : Opel Astra F C16SE TURBO

Quote:
Originally Posted by RENAULTts View Post
Salut! Ce s-a mai intamplat cu motorul? Ai reusit sa remediezi problemele aparute?
Din pacate nici acuma nu am reusit sa remediez problema la partea electronica,de 1 luna si jumatate tot asta fac,am incercat 3 ECU-uri,am inlocuit senzori pt a vedea daca vreunul din ele este defect,pe toate le-am facut si tot aceeasi problema,nu imi mareste avansul,chiar nu mai stiu ce sa ii fac.Daca in vreo 2 saptamani nu reusesc sa il fac sa mearga cum trebuie atunci voi pune instalatia electrica,ECU-ul si senzorii aferenti de la motorul de 2.0 8v C20NE,alta solutie nu vad ce as putea face
salfkm is offline  
Old 11-10-08, 22:14   #58
elvis_eby

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 19
Default Re: Masina mea : Opel Astra F C16SE TURBO

sal sunt nou pe aici felcitari pt masina e super am facut si eu transformarea din nz in se dar din pacate mi sa blocat regulatoru de presiune si vreau sa te intreb daca se poate monta unul universal reglabil
elvis_eby is offline  
Old 12-10-08, 09:54   #59
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea : Opel Astra F C16SE TURBO

Salut,mersi pt aprecieri in primul rand,legat de problema ta,se poate monta un alt regulator de presiune reglabil insa ai nevoie de o piesa care sa tina locul regulatorului pe care il ai acuma,piesa pe care la noi nu o gasesti si din cate stiu eu nici daca faci comanda de la vreo firma de pe la noi nu cred ca te vor putea ajuta.Acesta este singurul lucru care m-a impiedicat si pe mine de a-mi monta un regulator reglabil.Iti pun o poza sa vezi care este piesa despre care vorbesc.Daca doresti eu am o rampa de injectie cu tot cu regulator de presiune,ti-as putea-o vinde daca nu gasesti prin alte parti sau nu te descurci altfel.Banuiesc ca tu doresti un regulator reglabil pt a-l inlocui pe cel stock care ti s-a blocat si tot odata ai dori sa maresti putin si presiunea in rampa de injectie,corect?Se poate si cu regulatorul de fabrica pe care il ai acuma sau unul identic mai bine zis daca al tau e stricat prin anularea furtunului de vacuum care intra in regulator si in acest fel vei avea 3 bari presiune la benzina si nu 2.5 bari cat este cu vacuum.
P.S:cea incercuita cu rosu este piesa care tine locul regulatorului de fabrica
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture010.JPG
Views:	854
Size:	99.4 KB
ID:	667299  
salfkm is offline  
Old 12-10-08, 10:45   #60
elvis_eby

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 19
Default Re: Masina mea : Opel Astra F C16SE TURBO

ok ms si cat vrei tu pe rampa de injectoare,ca pt mine ar fi mai aproape sa merg la bulgari da nu am incredere in ei :si cred ca piesa de prindere in rampa o pot face la strung da tre sa astept regulatoru 2 saptamani
elvis_eby is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -