Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-07-07, 04:41   #1
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Smile Masina mea : Opel Calibra

De 2 zile am si eu calibra
E din 93, motor 2.0, 8v, 115 cai. Deocamdata am multe de scos de pe ea, apoi sa incep sa pun pe ea In primul rand, i-am dat vinylurile jos imediat(se vad in poza intunecata), chiar nu-mi placea combinatia albastru auriu si oricum nu vreau masina incarata. Singura problema e ca pe 2 portiuni mici s-a luat si lacul cu tot cu vinylurile, dar nu e ceva grav. Apoi, dat jos priza de aer imensa si oribila, sper sa se duca si urmele dupa 2-3 spalari si polishari. Urmeaza dat jos spoilerele, sunt muuuult prea joase, belite si urate zic eu, vreau sa le aduc cat mai aproape de original (sper ca se poate), sa scot chestia aia neagra de pe capota, dar mi-e sa nu ma astepte vreo surpriza neplacuta sub ea In rest, la extrior, mici retusuri unde e nevoie, si poate o vopsea mai incolo, nu vreau sa o incarc aiurea, e o masina frumoasa cum a iesit din fabrica. De mers merge binisor, dupa ce schimb curele, filtre, ulei si ce se mai schimba in mod normal, o sa vad ce-i mai lipseste. Mai trebuie inlocuit furtunul de la AC si facut electroventilatorul (merge doar din buton). Cauciucuri urgent pe fata, pt ca sunt aproape la sarme. Mai e vitezometrul,care nu merge bine, arata prea mult, dar nu e o mare problema. Cea mai mare dilema e la interior, nu prea imi plac culorile si dungile, dar din cate am vazut, e destul de bine facut, si mi-e frica daca il schimb, sa nu iasa mai rau...poate cine stie, o sa-mi palca mai mult in timp, oricum, sunt lucruri mai importante de facut inainte. Mai trebuie pusa muzica neaparat, poate daca sunt bani, si un dvd, pt ca ce are pe ea e la pamant, abia merge radio si angel eyes negre, pt ca oricum nu bat mai deloc farurile, si am auzit ca asta e boala de Calibra.
Astept pareri, sfaturi, daca stie cineva de masina, istorie, proprietar (tre' sa ajung si prin Slatina s-o radiez), si orice altceva
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo-0254.jpg
Views:	394
Size:	146.8 KB
ID:	302436   Click image for larger version

Name:	Photo-0256.jpg
Views:	521
Size:	477.2 KB
ID:	302437   Click image for larger version

Name:	Photo-0258.jpg
Views:	371
Size:	488.0 KB
ID:	302438  

Click image for larger version

Name:	Photo-0260.jpg
Views:	331
Size:	386.4 KB
ID:	302439   Click image for larger version

Name:	Photo-0267.jpg
Views:	799
Size:	435.7 KB
ID:	302440   Click image for larger version

Name:	Photo-0268.jpg
Views:	528
Size:	481.2 KB
ID:	302441  

Click image for larger version

Name:	Photo-0264.jpg
Views:	516
Size:	444.7 KB
ID:	302442   Click image for larger version

Name:	Photo-0265.jpg
Views:	465
Size:	352.0 KB
ID:	302443   Click image for larger version

Name:	Photo-0266.jpg
Views:	575
Size:	339.6 KB
ID:	302444  

__________________

2001 Nocturnoblau Astra G Coupe Z20LET
TzuTzu77 is offline  
Old 12-07-07, 13:58   #2
Tboy

Stage 4
 
Tboy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 219
Default Re: Calibra mea

parerea mea este ca la exterior chiar ai de muncit
ps: eu pana acum la nici o toba nu am vazut sita,da-o jos
Tboy is offline  
Old 12-07-07, 22:54   #3
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Calibra mea

Da, am uitat de toba, sunt atatea de facut...oricum o sa dispara si aia, cea din dreapta e oricum falsa, vreau sa-i pun una rotunda, ceva mare si cu sunet pe masura
TzuTzu77 is offline  
Old 13-07-07, 15:19   #4
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Calibra mea

Haideti fratilor, nu mai zice nimeni nimic de a mea??Stiu ca e urata, stiu ca am mult de munca la ea, si cu atat mai mult am nevoie de sfaturi, pareri, idei.....saptamana viitoare ma intorc in Buzau si o sa inceapa munca serios la ea. Sper sa iasa ceva frumos, pt ca desi nu planuiam sa-mi iau Calibra, nici macar alta masina momentan, m-am "trezit" cu ea. Intotdeauna mi-a placut Calibra si chiar vreau sa o fac frumoasa.
TzuTzu77 is offline  
Old 13-07-07, 16:01   #5
hadpeter

Stage 5
 
hadpeter's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 908
Default Re: Calibra mea

Salut !
Frumoasa masina sa ai noroc la ea si multzi km fara probleme !

Eu unul a-s astupa cele 2 mari gauri din bara din fatza si scoate plasa din tzevile de eshapament si o culoare noua pe bari .
Poate cu timpul niste jentzi mai frumoase (nu neaparat mai mare , am intzeles ca pe calibra de la 15" in sus stompeaza calitatzile masini , sprint , viteza .. etc ) si niste stopuri clare .. ai din ce alege .

Bafta la masina si succes inbunatatziri !
hadpeter is offline  
Old 13-07-07, 17:05   #6
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Calibra mea

La bara fata sa vad cum reusesc sa tai si sa o aduc cat mai aproape de original, la spate la fel, nici nu-mi plac cum arata, si nici nu sunt practice, mai ales in spate, intr-o zi cat am mers cu ea am agatat-o de vreo 3 ori Dupa cu se vede si in poza a4a, e f joasa, bordura aia nu avea mai mult de 5-6cm zic eu, si atingea Jentile imi plac deocamdata, poate in timp altele...si stopuri clare nu prea am vazut sa-i placa f mult, poate ma ajuta cineva cu un vt, sa-mi fac o idee. Ms de sfaturi si de urari!
TzuTzu77 is offline  
Old 15-07-07, 15:04   #7
georges14


Stage 5
 
georges14's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: Calibra mea

masina arata binisor su exceptia spoilerelor care trebuiesc schimbate in prima urgenta, eleronu nu cade bine deloc, tobele care sunt o tiganie.Interiorul e acceptabil
georges14 is offline  
Old 15-07-07, 15:29   #8
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Calibra mea

In sfarsit si o parere despre interior Oricum, daca e sa-l schimb, e printre ultimele pe lista, bani sa fie. Cam intr-o saptamana sper sa rezolv cu spoilerele, o sa pun poze cu progresele la masina.
TzuTzu77 is offline  
Old 15-07-07, 18:03   #9
LiviuTZ

Stage 5
 
LiviuTZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 764
Member of:
[Opel]
Default Re: Calibra mea

eu zic sa refaci spoilarele,sa schimbi jantele si sa dai sitele de la tobe jos...in rest ar fii ok
LiviuTZ is offline  
Old 23-07-07, 03:02   #10
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Calibra mea

Incet-incet se mai misca cate ceva si la carutza mea Deocamdata, am taiat din bari si am scos tevile alea oribile. Barlie inca mai trebuiesc finisate si vopsite si probabi in curand urmeaza si o vopsire completa. Scuze de janta aia, dar cauciucul ala era mai mult decat terminat, asa ca e doar temporar, pana gasesc bani de gume pe fata, sa pot sa ma bucur si eu putin de cali mea. Astept pareri si sfaturi,si pt bari si praguri in special
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo-0273.jpg
Views:	305
Size:	455.7 KB
ID:	309106   Click image for larger version

Name:	Photo-0275.jpg
Views:	430
Size:	521.3 KB
ID:	309107   Click image for larger version

Name:	Photo-0274.jpg
Views:	360
Size:	383.5 KB
ID:	309108  

Click image for larger version

Name:	Photo-0276.jpg
Views:	279
Size:	430.3 KB
ID:	309109   Click image for larger version

Name:	Photo-0277.jpg
Views:	437
Size:	406.3 KB
ID:	309110  
TzuTzu77 is offline  
Old 24-07-07, 00:17   #11
georges14


Stage 5
 
georges14's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: Calibra mea

ai cam mult e munca la ea. cine si-a batut joc de saraca masina? eu zic ca nu se merita sa te chinui la chituit daca nu te pricepi. cel mai bine cumpara niste prelungiri noi si e ok. eleronu ala in cate vad eu a fost moificat si bagat al treilea stop pe frana, ori il finisezi ori il schimbi. bafta si tine-ne la curent cu evolutia ei
georges14 is offline  
Old 24-07-07, 13:32   #12
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: Calibra mea

Interiorul imi place...plafonul arata cam ciudat..dar e ok..
Se vede ca masina a cam fost abuzata...dar nu cred ca e pierduta...inca mai are sanse sa devina frumoasa
__________________

Anyway....Chernobyl....here i come...I love Chernobyl!!!
SHOGUN-A8 is offline  
Old 24-07-07, 15:19   #13
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Calibra mea

Barile trebuiesc refacute oricum, mai ales cea din fata, sunt crapate, plasele vosite cu tot cu muste, ce sa mai, treaba de mantuiala. Si nu le fac eu ca nu ma pricep, si oricum e moca, pt ca le face taica-miu cu niste angajati de-ai lui,si zic ca o sa arate binisor facute calumea. La fel si la eleron...e ceva de munca, dar cu timpul se face tot. Oricum mi se pare super noua mea masinutza, am facut weekendul asta 2 drumuri in afara orasului cu ea, si drum drept, si serpentine, si am ramas placut surprins Asa ca o sa am grija sa fie si cat mai frumoasa
TzuTzu77 is offline  
Old 29-07-07, 21:27   #14
paulzzz

Stage 5
 
paulzzz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 478
Member of:
[FORD]
[Opel]
Default Re: Calibra mea

are potential..sa ne ti la curent cu modificarile !
paulzzz is offline  
Old 29-07-07, 21:38   #15
keemo
Design Team Member

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,436
Member of:
[Virtual Tuning]
[Design Team]
Default Re: Calibra mea

Quote:
Originally Posted by TzuTzu77 View Post
Incet-incet se mai misca cate ceva si la carutza mea Deocamdata, am taiat din bari si am scos tevile alea oribile. Barlie inca mai trebuiesc finisate si vopsite si probabi in curand urmeaza si o vopsire completa. Scuze de janta aia, dar cauciucul ala era mai mult decat terminat, asa ca e doar temporar, pana gasesc bani de gume pe fata, sa pot sa ma bucur si eu putin de cali mea. Astept pareri si sfaturi,si pt bari si praguri in special
arata bine masina ...vad k ai mai schimbat cate ceva la ea .. stiam masina inainte sa o cumperi tu si nu prea arata prea bine...acu parca e mai ingrijita ...
janta fata ..zic io k arata bine, mie imi place.Ce sunt ATS ? oricum ..sper sa o ceva din masina asta ai ceva de lucrat la ea.
interiorul e misto arata bine ...e bine intretinut ...
bafta
__________________



I ♥ choppin'
keemo designs - gallery
e36318isdakargelb. w.i.p

keemo is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -