Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 22-08-14, 21:08   #16
Schmutzie

Stage 3
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 90
Default Re: Opel Vectra A

Masina se va cobora dar mai incolo,momentan incep cu cheltuielile mai ieftine.
Pozele promise:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20140822_142808.jpg
Views:	45
Size:	723.6 KB
ID:	3020510   Click image for larger version

Name:	IMG_20140822_142817.jpg
Views:	52
Size:	716.6 KB
ID:	3020511   Click image for larger version

Name:	IMG_20140822_144356.jpg
Views:	86
Size:	828.8 KB
ID:	3020512  

Click image for larger version

Name:	IMG_20140822_210833.jpg
Views:	35
Size:	459.6 KB
ID:	3020513   Click image for larger version

Name:	IMG_20140822_211003.jpg
Views:	77
Size:	187.6 KB
ID:	3020514  
Schmutzie is offline   Reply With Quote
Old 23-08-14, 10:42   #17
greedy2009

Stage 1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 16
Default Re: Opel Vectra A

frumoasa masina, incearca sa o pastrezi cat mai curata, nu o umple cu tot felul de prostii...poti sa dai jos bandourile si sa vopsesti jantele cu negru, gri inchis... cred ca ar arata mai bine, si nu ai nevoie de cine stie ce buget...

dai jos abtibildurile alea oribile de pe luneta si emblemele de pe portbagaj..

Last edited by greedy2009; 23-08-14 at 10:47.
greedy2009 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-14, 17:26   #18
Schmutzie

Stage 3
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 90
Default Re: Opel Vectra A

Masina oricum incerc sa o mentin cat mai stock,jantele le-as da o nuanta ceva mai extravaganta cu tot cu capacele la oglinzi,ma gandisem la un violet sau un verde deschis o sa vad cum arata mai bine.Jantele cu cauciucurile de iarna le am date gri sobolan si arata binisor doar ca vreau sa iasa in evidenta )).Buget ca sa o fac cam cum vrea eu tot imi trebuie,ca as vrea sa ii schimb interiorul(scaunele si banchetele,vreau piele) sa o cobor putin sa ii pun jante mai mari,cam astea sunt mai scumpisoare in rest le mai rezolv eu homemade.
Schmutzie is offline   Reply With Quote
Old 26-08-14, 15:23   #19
Schmutzie

Stage 3
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 90
Talking Re: Opel Vectra A

Am tot vazut pe forumurile din afara asa ceva si m-ar bate un gand deoarece mocheta din portbagaj e deformata din cauza rotii de rezerva.Oare se merita?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Brian078.jpg
Views:	144
Size:	58.6 KB
ID:	3021713  
Schmutzie is offline   Reply With Quote
Old 30-08-14, 15:20   #20
ranonim57

Stage 1
 
ranonim57's Avatar
 
Join Date: Aug 2014
Posts: 14
Default Re: Opel Vectra A

ala e parchet ?
ranonim57 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-14, 16:25   #21
Schmutzie

Stage 3
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 90
Default Re: Opel Vectra A

Da,am vazut pe la show-uri prin afara mai multe cu parchet in porbagaj si mi-a placut oarecum )
Schmutzie is offline   Reply With Quote
Old 05-09-14, 22:34   #22
Schmutzie

Stage 3
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 90
Default Re: Opel Vectra A

Ma gandeam asa intr-o seara oare se merita sa bag bani in masina,adica sa ma apuc serios de ea?As vrea sa ii pun ceva dotari de fabrica(geamuri electrice,oglinzi electrice,etc) o vopsire totala,o reglabila,jante mai marisoare,un interior piele? sau sa pun banii deoparte si sa imi iau ceva mai nou(pana in 2005).Precizez ca masina pe partea mecanica e stat,nu bate nimic la ea,e drum rau imi bat putin bucsele de la telescoapele fata care vor fi schimbate curand,si in primavara cred ca o sa am nevoie de frane(discuri placute tamburi ferodouri) dar nu e o ugenta.Nu stiu ce sa fac as baga bai si in asta ca e cat de cat pusa la punct si cu ce as vrea eu sa ii fac ar iesi ceva frumos dar paca mi-as lua si alta,am o gramada de ganduri de proiecte(Golf IV Kit R32,Ocavia/Fabia kit VRS,A4 Sline,etc) dar de astea parca tot sunt,as face ceva ce nu prea mai e prin tara,eu cel putin vectra facute asa frumos,stock care sa arate bine nu prea am vazut multe,stiu ca gasisem pe forum acum vreo 2-3 ani una albastra cu numatul UZI parca si imi placea foarte mult,si nu era modificata asa tare.
Eu zic ca p ce mi-am propus eu mai multe de 1000-1500 de euro nu imi trebuie,si in timp nici nu iti dai seama cand ii dai,si pt alte proiecte sare investitia de 2000 si parca nu prea se merita.Astept si parerile voastre si astept si sfaturi ce am mai putea pune/modifica pe masina sa fie cat mai OEM si mai frumoasa,apropo de asta ce prelungire as putea pune la bara fata,ceva finut cat sa ii modifice putin aspectul.
Schmutzie is offline   Reply With Quote
Old 19-09-14, 13:10   #23
Schmutzie

Stage 3
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 90
Default Re: Opel Vectra A

Decizia finala:Masina ramane la mine mult timp,urmeaza vopsire totala(gri inchis cred),interior piele,jante,reglabila,etc....daca imi mai puteti spune ce sa ii mai pun,niste modele de jante care ar da bine,orice sfat e binevenit
Schmutzie is offline   Reply With Quote
Old 26-09-14, 13:12   #24
Schmutzie

Stage 3
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 90
Default Re: Opel Vectra A

Se cauta urmatoarele:
-Faruri cu lupa
-Prelungire capota
-eleron SFI (hatchback)
-Interior piele (vectra B)
-Prelungire fara fara(cred ca merg pe ceva stock de Astra G sau Renault Espace)
-Cotiera vectra B(dar mai intai trebuie sa gasesc o modalitate sa o adaptez pe vectra A)
Schmutzie is offline   Reply With Quote
Old 29-09-14, 18:24   #25
Cristinelul

Stage 5
 
Cristinelul's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 628
Default Re: Opel Vectra A

Recomand,de incredere! https://forum.4tuning.ro/500-anunturi...sfi-hatch.html
Cristinelul is offline   Reply With Quote
Old 29-09-14, 18:51   #26
Schmutzie

Stage 3
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 90
Default Re: Opel Vectra A

Unele piese mai au de asteptat,momentan s-au luat faruri cu lupa si angel si o prelungire capota(de astra care cred ca se potriveste,ca de vectra nu prea am gasit si care le-am gasit erau la extra pret),le astept pe la sfarsitul saptamanii,daca mai ramane eleronul se ia.Interiorul de piele l-am gasit in anglia de pe o vectra b dar pana de craciun nu am cu ce il aduce asa ca Mos Craciun va fi bogat anul asta,pe sapt viitoare daca mei exista fonduri schimb burdufurile sau cum se numesc alea de la schimbator si frana de mana,si capacul de la portbagaj ca asta care il am are 2 boxe si suna cand merg pe drum mai rau.Dar pana atunci asteptam farurile si prelungirea cu sufletul la gura,revin cu poze cand le primesc.
Masina a mai primit:
-folie carbon consola centrala,partea de sub ceasuri bord si panoul unde e blocul de lumini
-capace oglinzi si capac rezervor vopsite mov(erau zgariate si incepea sa sara griul de pe ele si din lipsa de vopsea culoarea masinii le-am vopsi cu o culoare fara nici o legatura cu masina si arata destul de bine)
-am mai schimbat o boxa pe spate canu mai mergea
Poze cu toate o sa fac cand pun farurile si prelungirea,acum sa vad cu ce le fac ca am ramas si fara "smartofon" si bugetul e redus in ultima vreme )))
Schmutzie is offline   Reply With Quote
Old 30-09-14, 12:04   #27
gojira

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9
Default Re: Opel Vectra A

Nu mi-o lua īn nume de rău.
Văd că ai menţionat problema financiară. Sfatul meu sincer ar fi să te asiguri că maşina funcţionează perfect īnainte de toate. Spuneai că-ţi bate bucşăraia şi nici frānele nu sunt prea īn regulă. Astea ar trebui rezolvate īnainte de prelungiri de capote, eleroane, aripioare de rechin sau ce alte nebunii mai pui tu pe-acolo. Sunt chestii ce ţin de siguranţa ta.
Cu Opel ai avantajul că e o maşină populară şi găseşti piese originale la dezmembrări.
Mie mereu mi-a plăcut Vectra, iar maşina ta arăta bine cānd ai luat-o şi a īnceput să arate din ce īn ce mai rău. Rezolvă zgārietura de pe faţă, chederul parbrizului (probabil a fost schimbat parbrizul şi a fost lipit la loc prost), ar avea nevoie de puţină tinichigerie, īmbinările par cam nefericite, lucru ce mă duce cu gāndul că a fost lovită īn trecut.
Mai ai īn vedere un lucru, văd că eşti nehotărāt dacă vrei s-o păstrezi. Orice modificare pe care o aduci scade, de fapt, preţul maşinii. Poţi să-i pui sistem audio de 1000 de euro. Īn final, nu ai cum să aduni preţul ăla la cel de vānzare, mulţi cumpărători preferă ca maşina să aibă cāt mai multe piese originale.
gojira is offline   Reply With Quote
Old 30-09-14, 13:50   #28
Schmutzie

Stage 3
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 90
Default Re: Opel Vectra A

Quote:
Originally Posted by gojira View Post
Nu mi-o lua īn nume de rău.
Văd că ai menţionat problema financiară. Sfatul meu sincer ar fi să te asiguri că maşina funcţionează perfect īnainte de toate. Spuneai că-ţi bate bucşăraia şi nici frānele nu sunt prea īn regulă. Astea ar trebui rezolvate īnainte de prelungiri de capote, eleroane, aripioare de rechin sau ce alte nebunii mai pui tu pe-acolo. Sunt chestii ce ţin de siguranţa ta.
Cu Opel ai avantajul că e o maşină populară şi găseşti piese originale la dezmembrări.
Mie mereu mi-a plăcut Vectra, iar maşina ta arăta bine cānd ai luat-o şi a īnceput să arate din ce īn ce mai rău. Rezolvă zgārietura de pe faţă, chederul parbrizului (probabil a fost schimbat parbrizul şi a fost lipit la loc prost), ar avea nevoie de puţină tinichigerie, īmbinările par cam nefericite, lucru ce mă duce cu gāndul că a fost lovită īn trecut.
Mai ai īn vedere un lucru, văd că eşti nehotărāt dacă vrei s-o păstrezi. Orice modificare pe care o aduci scade, de fapt, preţul maşinii. Poţi să-i pui sistem audio de 1000 de euro. Īn final, nu ai cum să aduni preţul ăla la cel de vānzare, mulţi cumpărători preferă ca maşina să aibă cāt mai multe piese originale.
Salut nu o iau in nume de rau,orice sfat e bine venit.In primul rand daca citesti bine am scris ca NU imi bate nimic la ea,pe fata am chiar pivotii originali,tatal meu are service si e pusa la punct pe partea de mecanica,singura problema la mecanica fiind unul sau doi tacheti care bat,in rest nu bate si nu trocane nimic,franele am zis ca trebuie schimbate in primavara sau in vara,mai merg pana atunci,de tinichigerie o sa ma ocup in curand,o sa o vopsesc totata,imbinerile sunt putin mai urate in spata deoarece in germania a fost imbotita pe partea stanga spate,si a fost schimbata aripa spate,mi-a spus propietarul german.De hotarat m-am hotarat sa o pastrez masina,si sistemul de boxe nu e ca sa ii creasca pretul,e doar pentru mine deoarece imi place sa se auda muzica bine,si daca o sa o dau vreodata,o dau fara sistem.Oricum masina in 2-3 saptamani intra intr-o revizie totala,vopsire si tot ce mai trebuie,si o sa ramana cat mai stock,sau modificata doar cu piese stock de GSI.Merci oricum pentru sfat.bafta
Schmutzie is offline   Reply With Quote
Old 30-09-14, 18:55   #29
Schmutzie

Stage 3
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 90
Default Re: Opel Vectra A

A ajuns si prelungirea pt capota,singura diferenta intre astra si vectra e latimea capotei la vectra e cu 1 cm mai lunga ,dar cu pvtin chit se rezolva usor,nici nu o sa se observe,maine o sa o pun provizoriu si poate pe la sfarsitul saptamanii sa pun si farurile si prelungirea definitiv si o sa raman asa pana vopsesc toata masina
Schmutzie is offline   Reply With Quote
Old 02-10-14, 18:04   #30
Schmutzie

Stage 3
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 90
Default Re: Opel Vectra A

Doar o singura poza am reusit sa ii fac cu o rasnita de telefon,oricum si-a schimbat putin aspectul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10645063_820979087923356_219627396065692195_n.jpg
Views:	115
Size:	67.1 KB
ID:	3034537  

Last edited by Schmutzie; 02-10-14 at 18:09.
Schmutzie is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -