Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-14, 20:30   #16
JoyxMnr

Stage 1
 
JoyxMnr's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 19
Default Re: Masina mea: "Bestia" mea => Opel Zafira 2.0DTI

As vrea un sunet mai agresiv ,idei?
Stiu ca e diesel si nu prea se aud dar am auzit logan 1.5dci si se auzea ca un benzinar,passat 1.9 tot la fel...ceva sa se auda mai pronuntat,mai tare. (nu ca ar fi prea silentioasa dar sa se auda mai frumos)
JoyxMnr is offline   Reply With Quote
Old 22-06-14, 01:04   #17
JoyxMnr

Stage 1
 
JoyxMnr's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 19
Default Re: Masina mea: "Bestia" mea => Opel Zafira 2.0DTI

Si ...inevitabilul sa produs.
A "crapat"turbina, iesisem acum cateva seri putin cu masina si i-am dat talpa . A dus undeva la 210-215 km pe la 3800-4000 de ture.
Si am facut cum stiam cand am oprit ,adica dupa ce ii dai talpa si vrei sa o presti e bine sa mai lasi masina sa functioneze la relanti cam 10 min.
Am deschis capota si erau urme de ulei pe acel capac mare al motorului pe care scrie "ECOTEC" si prin compartimentul motor. Am completat cu ulei si am dus masina acasa ,a doua zi a fost taicamiu cu masina intr-o drumetie (a plecat pe riscul sau) de 180 de km. Cand a ajuns acasa mi-a spus ca iar a gasit urme de ulei. Ieri am dus masina la service-ul la care mergem noi de regula si au gasit baietii o fisura de 1 cm pe turbo. Mor de ciuda,pentru ca era turbina de 2.2
Si acum masina merge cu turbina originala (masina imi este necesara aproape zilnic )
Am fost sfatuit sa i se schimbe inapoi toate elementele cu cele originale pana ce fac rost de un turbo bun ca sa nu mai cada si altceva...Ma puteti ajuta cu niste idei?
De pe ce pot sa iau o turbina sa se potriveasca la motorul meu? Am auzit ceva de o turbina de pe iveco cu motorul de 2 jumate...
JoyxMnr is offline   Reply With Quote
Old 22-06-14, 01:33   #18
marian92

Stage 5
 
marian92's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 614
Default Re: Masina mea: "Bestia" mea => Opel Zafira 2.0DTI

Nu ma asteptam sa iti crape turbina, mai degraba ambreajul
Stiu de treaba cu lasatul la relantiul dupa forja dar e mult 10 minute parerea mea, eu niciodata n-am lasat-o si nu are nimic.Legat de turbina nu stiu ce sa iti zic, nici pe clubopel nu am vazut un 2.0DTI modificat ca al tau
marian92 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-14, 13:46   #19
JoyxMnr

Stage 1
 
JoyxMnr's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 19
Default Re: Masina mea: "Bestia" mea => Opel Zafira 2.0DTI

Quote:
Originally Posted by marian92 View Post
Nu ma asteptam sa iti crape turbina, mai degraba ambreajul
Stiu de treaba cu lasatul la relantiul dupa forja dar e mult 10 minute parerea mea, eu niciodata n-am lasat-o si nu are nimic.Legat de turbina nu stiu ce sa iti zic, nici pe clubopel nu am vazut un 2.0DTI modificat ca al tau
Eu nu am facut masina de show,prezentare sau liniute...ci doar din pasiune,gura altora si pentru ca masina are valoare sentimentala si nu o sa o vand niciodata. La mine moare

2.0dti modificat am vazut dar nu cine stie ce, multi se rezuma doar la o remapare,chip tunining si chestii din astea.
Sunt motoare de turatie si de asta nu prea se baga lumea la ele,daca tdi-ul hdi-ul fac treaba in ture mici, acest motor face treaba in ture mai mari. Ii place sa fie alergat,acolo se simte in largul lui, putini stiu sa foloseasca acest motor,si la puterea stock de 101cp trage destul de bine daca stii sa mergi cu el. Putini stiu chestiile astea si din aceasta cauza se arunca la alte diesel-uri.
Eu vreau sa scot undeva la 200cp din motorul asta indiferent de consum sau alte urmari. Dar inca sunt la inceput,stau si cam prost cu banii si plus de asta nu prea am timp de masina...dar usor-usor toate se fac.
Clar pe viitorul apropiat o sa urmeze un turbo pe masura,blow off,un ambreaj bun NOU,o evacuare si restul o sa vad pe parcurs.
Vreau sa o fac in asa fel incat sa fie o masina placuta la condus.
Am pus ochii pe o suspensie mai rigida la o firma din Italia special conceputa pentru zafira A,dar asta prin august-septembrie cand plec in afara o sa o si iau daca vor fi finante... Si un set de jante pe 16-17 maxim si gata
La exterior nu prea vreau sa lucrez,vreau sa para cat mai mult o masina obisnuita de zi cu zi.
Momentan sa gasesc un turbo bun pentru masina si apoi restul...
JoyxMnr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -