Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-14, 22:44   #16
gabi jugaru

Stage 3
 
gabi jugaru's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 113
Default Re: Masina mea: Opel Astra f 1.7 Tds

Salut ! draguta masina ta si as avea doua intrebari daca nu te deranjeaza: de ce nu vopsesti si bara in culoarea masinii si tu ai eliminat bandourile de pe usi? daca da cum ai facut ca ma bate gandul la asa ceva. ms frumos si spor la treaba cu masinutza
gabi jugaru is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 19:22   #17
Andyi

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 27
Default Re: Masina mea: Opel Astra f 1.7 Tds

Multumesc Gabi nu e nicio problema o sa-ti raspund la ambele intrebari. Nu am vopsit barile deoarece ma bate gandul sa schimb noanta de albastru si daca tot ma apuc fac o treaba ca la carte, trebuie date cu primer, matuite bine nu vreau sa am neplacerea sa se ia vopseaua de pe ele, mai rau ma enerveaza. Da bandourile le-am data jos inca din prima saptamana de cand am luat masina. La mine au fost prinse cu banda dubla adeziva, m-am inarmat cu multa rabdare. Sa stii ca nu se dau chiar asa usor jos ai de frecat la lipici pana te saturi.
Andyi is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 21:30   #18
gabi jugaru

Stage 3
 
gabi jugaru's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 113
Default Re: Masina mea: Opel Astra f 1.7 Tds

ms frumos de raspunsuri. ma gandeam sa adopt si eu stilul clean la G.ul meu da sa vdm ce vremuri vin bafta cu masinutza e dragutza
gabi jugaru is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 21:44   #19
Andyi

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 27
Default Re: Masina mea: Opel Astra f 1.7 Tds

Nu ai pentru ce. Te hotarasti tu ce faci, daca mai ai ceva nu este problema ma poti intreba.
Andyi is offline   Reply With Quote
Old 12-02-14, 15:42   #20
gabi jugaru

Stage 3
 
gabi jugaru's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 113
Default Re: Masina mea: Opel Astra f 1.7 Tds

andyi baga man niste roti mai mari si tranteste.o un pic k e beliciune astra asta:X
gabi jugaru is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 10:59   #21
Andyi

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 27
Default Re: Masina mea: Opel Astra f 1.7 Tds

Quote:
Originally Posted by gabi jugaru View Post
andyi baga man niste roti mai mari si tranteste.o un pic k e beliciune astra asta:X


Gabi stiu ce spui tu dar sunt cam sceptic privind aceste aspecte. Am avut inainte un Kadett modelul Gsi am avut si jante si suspensie sport intr-un timp ma cam saturasem de ele... Daca as avea doua masini ar merge una de oras si una de zi cu zi, dar asa e cam complicat daca eram doi in masina ne mestecam unu la altul cafeaua )) si iarna era belea ramaneam suspendat pe baia de ulei si tot asa. Pe astra mea 82 de cp se inteleg destul de bine cu jantele de le am chiar, motorul este in apele lui, si de aia nu mai vreau sa pun mai mari.... Anul trecut am facut cu masinuta 30.000 km si fac drumuri mai lungi de aceea spun ca in oras e ceva la drum te saturi in Romania noastra de suspensie sport...
Dar sa stii ca mi s-a rupt un arc pe spate la Astra si am constatat ca nu este suspensia ei normala si arcurile si telescoapele sunt mai mici si masina este un pic mai rigida. Am cautat la arcuri si de-abea am gasit unul cel de pe masina este cu o spira jumate aproape 2 mai mic decat cel original de astra f.
Andyi is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 15:04   #22
gabi jugaru

Stage 3
 
gabi jugaru's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 113
Default Re: Masina mea: Opel Astra f 1.7 Tds

da ai dreptate. eu de exemplu fac autostrada buc pit cam de 4 sau 5 ori pe luna iar in oras 15 km pe zi....iar in oras dak nu ai rabdare sa ocolesti gauri sa mergi atent si usor esti victima sigura)) plus ca trebuie sa fii si un pic indiferent k na esti claxonat si injurat non stop)) made in romania. te salut cu respect
gabi jugaru is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 11:50   #23
Andyi

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 27
Default Re: Masina mea: Opel Astra f 1.7 Tds

Quote:
Originally Posted by gabi jugaru View Post
da ai dreptate. eu de exemplu fac autostrada buc pit cam de 4 sau 5 ori pe luna iar in oras 15 km pe zi....iar in oras dak nu ai rabdare sa ocolesti gauri sa mergi atent si usor esti victima sigura)) plus ca trebuie sa fii si un pic indiferent k na esti claxonat si injurat non stop)) made in romania. te salut cu respect

Asta este trebuie sa ne adaptam ) eee indiferent sunt si eu. Tg-Jiul este un oras mic plin de sa le zic asa zmei cu masini ) pe la semafoare si in afara orasului stii cum fac mai ales cand au vreo fata in dreapta sa dea tot ce e mai bun din loganul, pisicuta sau golful lor) stii si cand vad masina aa un astra dar nu stiu ca batranica nu se lasa mai prejos)

Oricum tot ce s-a facut pana acum la masina este facut de mine si daca ai nevoie de vreun sfat nu ezita sa ceri. Respect
Andyi is offline   Reply With Quote
Old 14-02-14, 15:14   #24
gabi jugaru

Stage 3
 
gabi jugaru's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 113
Default Re: Masina mea: Opel Astra f 1.7 Tds

salut man. poi ce sa zic esti pe placul meu daca esti unul din acei baieti care nu te duci la service auto ca sa schimbi un pivot ci il schimbi u acasa,asa fac si eu chiar daca la G.ul meu au fost facute toate la Opel la reprezentanta, eu le schimb in curte si aia e am terminat tot, imi notez in caiet la cati km am schimbat aia si sunt super multumit. alceva ce sa zic mai incanta.ne cu niste poze te salut cu respect
gabi jugaru is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 21:56   #25
Andyi

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 27
Default Re: Masina mea: Opel Astra f 1.7 Tds

Quote:
Originally Posted by gabi jugaru View Post
salut man. poi ce sa zic esti pe placul meu daca esti unul din acei baieti care nu te duci la service auto ca sa schimbi un pivot ci il schimbi u acasa,asa fac si eu chiar daca la G.ul meu au fost facute toate la Opel la reprezentanta, eu le schimb in curte si aia e am terminat tot, imi notez in caiet la cati km am schimbat aia si sunt super multumit. alceva ce sa zic mai incanta.ne cu niste poze te salut cu respect
Asa sunt si eu .... nimeni nu lucreaza mai bine decat tu insuti nimeni, nu isi da silinta toti lucreaza de mantuiala si pe bani multi. Tot ce inseamna la masina eu fac de la frane, placute, saboti, la distributie,bucsi, pivoti etc. unde nu pot il iau pe taicamiu ajutor. Linia audio e pusa de mine, proiectoare, alarma. Sunt pe principiul ca nu exista nu pot exista nu vreau de ce sa dau bani la atii sa imi schimbe un ulei... eu nu stiu sa desfac un buson si sa sa pun ulei... nu conteaza ca te murdaresti un pic pe maini dar nu te costa fitele ) Pozele vor veni sa o spal un pic si o chem la o sedinta foto) Respect.
Andyi is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 01:26   #26
gabi jugaru

Stage 3
 
gabi jugaru's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 113
Default Re: Masina mea: Opel Astra f 1.7 Tds

Quote:
Originally Posted by Andyi View Post
Asa sunt si eu .... nimeni nu lucreaza mai bine decat tu insuti nimeni, nu isi da silinta toti lucreaza de mantuiala si pe bani multi. Tot ce inseamna la masina eu fac de la frane, placute, saboti, la distributie,bucsi, pivoti etc. unde nu pot il iau pe taicamiu ajutor. Linia audio e pusa de mine, proiectoare, alarma. Sunt pe principiul ca nu exista nu pot exista nu vreau de ce sa dau bani la atii sa imi schimbe un ulei... eu nu stiu sa desfac un buson si sa sa pun ulei... nu conteaza ca te murdaresti un pic pe maini dar nu te costa fitele ) Pozele vor veni sa o spal un pic si o chem la o sedinta foto) Respect.
salut ! sunt total de acord cu tine plus ca in Ro. sunt multi mecanici are invata meserie pe masina ta nu e deloc convenabil asta.......eu am schimbat tot la masina cu ajutorul unui prieten in afara de ambreiaj si distributie. acolo nu ne.am bagat ca nu am mai facut si nu am vrut sa stricam ceva. te salut cu respect !
gabi jugaru is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 10:20   #27
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Astra f 1.7 Tds

Mai usor cu discutiile ca ati facut chat aici!
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 21-06-15, 23:26   #28
Andyi

Stage 2
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 27
Default Re: Masina mea: Opel Astra f 1.7 Tds

Nu am mai postat de ceva timp noutati despre masina drept pentru care as vrea sa va impartasesc cu voi micile schimbari pe care le-am adus masinutei.
In primul rand i-a fost aplicata pe geamurile spate folie neagra omologata rar, bancheta spate a fost modificata in sensul ca a primit o cotiera si tetiere, au fost adaugate lumini la picioare legate pe plafoniera cu leduri smd, tweetere, leduri smd la numar si alte modificari marunte.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11121055_865622590196099_965857375_n.jpg
Views:	33
Size:	65.0 KB
ID:	3105232   Click image for larger version

Name:	11349099_865623106862714_1367741352_n.jpg
Views:	36
Size:	72.4 KB
ID:	3105233   Click image for larger version

Name:	11651329_865621703529521_212867236_n.jpg
Views:	26
Size:	69.7 KB
ID:	3105234  

Click image for larger version

Name:	11650854_865623070196051_350238478_n.jpg
Views:	31
Size:	63.9 KB
ID:	3105235   Click image for larger version

Name:	11640330_773566972756859_1127895329_o.jpg
Views:	38
Size:	336.1 KB
ID:	3105236  

Last edited by Andyi; 21-06-15 at 23:28.
Andyi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -