Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-13, 00:19   #16
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Nu are deocamdata. Era in plan. Insa niste cretini de la Suceava mi-au stricat turbina pe care le-am dat-o la verificat/echilibrat si a trebuit sa cumpar alta noua (1050eur), deci fondurile s-au dus in directia aceasta. Estimez ca pana la prima etapa de la Tulcea va avea si autoblocant, pe o cutie de viteze normala F23, nu pe asta de diesel care e acum pe masina.
__________________
Šjure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 07:24   #17
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
Nu are deocamdata. Era in plan. Insa niste cretini de la Suceava mi-au stricat turbina pe care le-am dat-o la verificat/echilibrat si a trebuit sa cumpar alta noua (1050eur), deci fondurile s-au dus in directia aceasta. Estimez ca pana la prima etapa de la Tulcea va avea si autoblocant, pe o cutie de viteze normala F23, nu pe asta de diesel care e acum pe masina.
Bafta abia astept sa o vad....si dupa ce rezolvi cu blocantu trebuie gume: Hosier sau MT et street
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 07:28   #18
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

ai avut timp sa iesi putin la teste, asa mai mult pt tine, nu oficial?
cat preconizezi ca o sa scoata pe 402m? poti sa mai usurezi masina? oricum la 450 hp pe 900 kg, este forta. iti doresc low 10 si ai sanse la greutatea asta/hp.
oricum dupa prima legala cred ca o sa mai umblii la ea putin, dar in mare cam asta o sa ramana.
cred ca o sa ii pui si wather/meth !?!?!
__________________

Last edited by TSC-Us; 20-02-13 at 07:31.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 09:30   #19
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Am iesit cu masina cand am cumparat-o, am mers 100metri, apoi am desfacut-o pana la ultima piesa. Mergea prost dar tare si atunci, acum merge bine si are aprox 100CP in plus.

Targetul meu e asa:

1. Sa AJUNG la Tulcea la prima etapa anul acesta si sa ma inscriu la categoria street.
2. Sa TERMIN prin etapa cu masina intreaga - nu ma intereseaza timpul.
3. Sa reglez masina pentru a doua etapa dupa concluziile trase la prima etapa si sa imi CASTIG grupa incepand cu aceasta a 2-a etapa.
4. Sa imi MENTIN locul 1 la street in tot restul sezonului.
5. Dupa incheierea anului competitional, sa vand motorul, daca o sa mai am ce vinde, si sa imi CUMPAR un motor capabil de 6xx hp - am spus sa cumpar si nu sa construiesc pentru ca mi-e mult mai usor sa dau comanda afara la lumea civilizata decat sa fac eu incercari random de a construi ceva aici in tara - aici nimeni nu imi schimba opinia, traim la capatul lumii si dpdv al cunostiintelor in diferite domenii, si dpdv al distantei fata de lumea civilizata, si trebuie sa suportam consecintele prin urmare.
6. Sa echipez acest motor cu turbina capabila sa ma duca dincolo de 6xx hp si cu o cutie capabila sa preia cuplu suficient pentru ca in prezent sunt nevoit sa tin cuplul la aprox 500Nm de frica.
7. Sa imi setez masina pentru sezonul 2014, unde sa ma dau la profi pentru timpi sub 10s, care pana la acel moment vor deveni timpi tangibili tinand cont de nivelul competitional din Romania.

Partea proasta este ca sunt singur in proiectul asta si ca de obicei nu am nici un fel de sponsori, asadar traseul e lung si costisitor - desi am reteta si in momentul de fata pentru peste 6xx hp dar nu sunt dispus sa investesc direct in setupul pentru puterea aceasta.

Da, cel mai probabil va primi in scurt timp chargecooler si injectie apa.

Nu am iesit cu masina pe strada pentru ca nu este inca completa si oricum intra in rodaj primii 1000km, masina setand-o inainte sa ii desfac motorul pentru revizie.

Last edited by B39738; 20-02-13 at 09:33.
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 13:52   #20
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

) esti hotarat tare, nu pot decat sa iti urez succesuri*.
conteaza mult sa vezi cum merge acum la prima cursa si cat de fiabila este, dupa aia iti dai seama cat de sus vrei sa ajungi.

daca schimbi motorul o sa urci mai sus de 2.0, alta categorie si acolo cred ca este mai greu, desii partea buna la tine este greutatea
nu te mai intreb la ce fel de motor te-ai gandit.
eu cred ca o sa mearga bine, o sa te multumeasca cel putin intr-un fel, o sa faca o figura frumoasa.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 16:36   #21
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Nu, cand am zis ca schimb motorul, inseamna ca pun unul similar, dar mult mai bine pregatit dpdv mecanic. In asta de pe masina nu am incredere mai sus de 450hp.

Deci tot Z20LET ramane pe masina, nu ma apuc eu sa reinventez roata. Niste ingineri au proiectat masina asta, ar fi o idiotenie sa ma apuc eu sa pun alta natie de motor pe masina.

Z20LET-ul probabil va fi de 2.2 cu stroker, in prezent asta de pe masina are 2.08 litri de la pistoanele mai mari.
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 20:55   #22
isacfani
Renault Driver

Stage 5
 
isacfani's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 477
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

m-am bucurat ca ai revenit la prima dragoste, cursele pe 402 m, desi ai avut parte de cateva lucruri urate in aceasta lume - mult mai putine decat momentele frumoase si iti doresc mult succes cu aceasta masina. te salut dragos !
__________________
what doesn't kill me, makes me stronger !
isacfani is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 22:13   #23
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Bine te-am regasit, Fani! Multumesc pt cuvintele frumoase. Sper sa ne revedem in curand, poate chiar la Tulcea in mai.
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 22:20   #24
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Bravo, felicitari pentru masina, Opel Speedster este masina la care visez de cativa ani buni si in momentul de fata este singura masina pe care mi-o doresc neaparat,dar din aceleasi motive mentionate si de tine in primul post este deocamdata foarte scumpa,am cautat si eu avariate,dar am ajuns la concluzia ca nu merita,m-am gandit si la varianta de vx220 avand in vedere ca se pot muta majoritatea pieselor caseta dupa parerea mea fiind foarte ieftia 300e de lotus...am ajuns la concluzia ca mai bine mai astept si caut una turbo cu volanu pe stanga in stare aproape perfecta. Momentan parcul meu auto ramane la Astra c20let si o Zafira OPC...Bafta cu proiectul o sa il urmaresc cu mare interes.Sunt curios de rezultatele de la 402,eu daca reusesc sa imi iau una o bag la coasta..
__________________
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 00:03   #25
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Impresionant ce vrei sa faci, baza de plecare e buna, dar din pacate ai dreptate, la noi nu prea ai pe cine sa te bazezi pentru ceva mai diferit. Marea majoriatate a "meseriasilor" stiu doar sa inlocuiasca piese, iar la noi chiar si pentru piese stock platesti sau astepti de ti se acreste.
Mult succes si rabdare, sunt sigur ca o sa iasa ceva frumos.
__________________

2001 Nocturnoblau Astra G Coupe Z20LET
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 10:21   #26
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

felicitari pentru proiect, il voi urmari si eu cu interes
cat despre meseriasii de la noi, eu zic ca sunt, chiar daca ii numeri pe degetele de la o mana. Insa calitatea costa
bafta in continuare, este ceva diferit si merita apreciere.
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 03:01   #27
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

o sa fie la nivelul cand avea pepy masina pe piata si fiabila, mut mai tare dar sus in clasament, top 3 garantat!
cel mai mare dujmat o sa fie plecarea de pe loc, daca nu o sa aiba lsd(desii nu vad altfel) or sa fie planetarele!
dar exista solutii de lsd f bun pt fwd.

Last edited by TSC-Us; 22-02-13 at 03:06.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 11:21   #28
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Quote:
Originally Posted by TSC-Us View Post
o sa fie la nivelul cand avea pepy masina pe piata si fiabila, mut mai tare dar sus in clasament, top 3 garantat!
cel mai mare dujmat o sa fie plecarea de pe loc, daca nu o sa aiba lsd(desii nu vad altfel) or sa fie planetarele!
dar exista solutii de lsd f bun pt fwd.
din pacate, masina este RWD


OT: foarte tare proiectul si mult succes in continuare.
Am vazut ca ai renuntat la haltech, este de vanzare??
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 12:13   #29
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

S-a vandut Haltechul. Cine l-a luat il monteaza tot pe un Z20LET.
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 16:35   #30
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

cate viteze are 5 sau 6? pt drag 5 ar fii mai bun si 4 si mai bun.
NOScox is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -