Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-13, 13:12   #1
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Imi face deosebita placere sa va anunt ca m-am intors in randul Opelistilor, cu o masina pe care mi-am dorit-o de foarte multa vreme si pe care, cu ajutorul lui Dumnezeu, am reusit sa mi-o permit abia acum, tinand cont de raritatea modelului cat si de costul de achizitie.

Este vorba despre un Opel Speedster 2.0 turbo, echipat cu binecunoscutul Z20LET, masina pe care am ales-o datorita raportului fenomenal greutate/putere, cat si datorita amplasarii motorului semi-central, ne mai fiind nevoie sa amintesc tractiunea spate.

Proiectul consta in restaurarea acestei masini, cat si modificarea ei pentru participarea viitoare in lantul de evenimente organizat de Dragracing Events, la categoria Street. Prin aceasta masina se doreste promovarea serviciilor companiei pe care am infiintat-o, o detin si o reprezint zi de zi, CompleteCHIP Iasi, Romania. Pe langa aceasta motivatie strict comerciala, exista bineinteles si una morala, amintirile Kadett-ului UGA inca fiind vii in sufletul meu, intrucat de la momentul vanzarii acelei masini, si pana la ora actuala, nu am mai avut nici o masina care sa “mearga” la fel ca cea din urma mentionata.

Tinand cont de bugetul limitat, am avut de ales intre a cumpara un Speedster aspirat, inclusiv am cautat unul accidentat, pe care sa il convertesc la turbo, sau de a cumpara un VX220 ( varianta Anglia ), pe care sa il convertesc de la RHD la LHD. In cele din urma am reusit sa cumpar o masina deja modificata, pe care a trebuit sa o desfac pana aproape la ultima piesa si sa o reconstruiesc.

Modelul de Speedster achizitionat de mine a avut ceva probleme, atat de natura estetica, cat si tehnica, au fost destul de numeroase impedimentele de-a lungul procesului de reparatie, insa pot spune ca ma apropii de final, acesta fiind si motivul pentru care am ales sa fac public acest proiect.

Ca un scurt rezumat, dupa ce masina a fost desfacuta aproape complet, a suferit urmatoarele modificari si interventii ( le voi enumera in ordinea in care mi le amintesc )

- a fost inlocuit radiatorul de racire din fata cu unul original
- au fost reconditionate farurile
- s-a montat un kit de xenon pe farurile reconditionate
- au fost reconditionate stopurile
- au fost cumparate carenaje noi pt spate ( nu existau deloc )
- au fost reconditionate si revopsite jantele
- autoturismul a fost revopsit complet si reparat pe alocuri unde existau avarii la nivel de caroserie
- a fost inlocuit parbrizul ( o piesa de altfel foarte scumpa si foarte rara, a fost nevoie de multe cautari pana cand am reusit sa fac rost de aceasta piesa )
- a fost montat un sistem audio ( pe masina era lipsa )
- ornamentele de praguri si consola centrala au fost tapitate in piele neagra
- ornamentele de volan si scrumiera au fost reconditionate si revopsite
- fetele de usi au fost reconditionate
- volanul a fost reconditionat
- a fost inlocuita chiulasa
- au fost inlocuiti cuzinetii cu unii de la ACL ( palier+biela )
- au fost inlocuite toate garniturile de la motor
- au fost inlocuite tampoanele de sustinere motor stanga dreapta
- a fost montata o admisie EDS
- a fost inlocuita turbina cu una noua GT3071R
- a fost refacuta evacuarea, am inclus si un catalizator sport Longlife
- au fost montate bucse powerflex pe suportii inferiori motor ( fata + spate )
- au fost reconditionati tirantii ce fixeaza sasiul spate de rollbar
- a fost repozitionat vasul de expansiune
- poate cea mai complicata modificare a fost reconditionarea/inlocuirea instalatiei electrice din spate cu una noua si renuntarea la sistemul de gestiune Haltech care a fost instalat pe masina de fostul proprietar, in favoarea electronicii de fabrica ME1.5.5, calculator care include tehnologie ce este cu 10 ani in fata noastra si la momentul actual.
- cu aceasta ocazie au fost montati pe motor sonda lambda, senzor turatie, senzor detonatie, senzor map 3000kpa, solenoid turbo, clapeta acceleratie, toate noi.
- galeria de evacuare a fost invelita in banda termoizolanta
- au fost instalate ventilatoare auxiliare pe intercooler care sa ajute la o mai buna racire a acestuia
- controlul presiunii in turbo s-a facut prin solenoidul de turbo al masinii si nu prin boost controller separat
- au fost inlocuiti toti tachetii
- a fost inlocuit debitmetrul cu unul superior in diametru

E foarte probabil sa fi omis ceva, credeti-ma ca de 3 luni de zile am lucrat aproape zilnic la aceasta masina.

In cele din urma am procedat la reglajul masinii cu noua electronica de fabrica pe dyno-ul aflat in dotarea firmei pe care o detin, reglajele oprindu-se la 535nm si 425hp, la o presiune de max 1.5bar relativ. Cand am primit masina, aceasta avea 356hp si 510Nm la 1.6bar pe Haltech.

Reglajele nu sunt finalizate acum pentru ca turbina a cedat in urma unor interventii neautorizate la un centru de reconditionare si a necesitat inlocuire, in prezent masina fiind desfacuta in asteptarea turbinei. Targetul final va fi de 450-455HP, este tangibil intrucat in unele teste am avut si 462HP, deci nu e problema, doar ca mai trebuie putina presiune.

Ca si o prima concluzie dupa 3 luni de munca, pot spune ca principalele impedimente au fost:
- modificari necorespunzatoare efectuate de alte service-uri asupra masinii, care au trebuit fie reparate, fie imbunatatite
- lucrari necorespunzatoare calitativ efectuate de alte service-uri asupra masinii, care au avut efecte iremediabile asupra anumitor componente, fiind necesara inlocuirea acestora din urma
- nivelul insuficient de cunostiinte al celor din tara noastra care ofera tot felul de servicii pe piata auto si care habar nu au ce fac
- termenele de livrare aberant de mari pentru componentele comandate, ghinionul meu si al vostru fiind acela ca ne-am nascut intr-o tara aflata la capatul lumii

La momentul actual privesc in gol la masina, in asteptarea turbinei comandata acum 10 zile printr-o firma din Romania, care trebuia sa ajunga in 6zile si care, cu ajutorul lui Dumnezeu, va ajunge in vreo 14 zile, daca va ajunge. Este doar un mic exemplu din greutatile pe care trebuie sa le infrunti daca vrei sa faci ceva. Nu mai mentionez aici de desteptii care mi-au stricat vechea turbina, drept pt care a trebuit sa imi cumpar una noua…

Dar hai sa terminam intr-o nota pozitiva, asadar mai jos atasez cateva filme, cat si un scurt teaser, prin care sa va faceti o idee cat de cat asupra celor expuse mai sus.

Masina va fi prezenta in evenimentele Dragracing Events, asadar ne vedem la start!

Toate cele bune,
Dragos


https://www.youtube.com/watch?v=qFla_N0CwNM
https://www.youtube.com/watch?v=nk9Y0NAw1pU
https://www.youtube.com/watch?v=6SqHaTArjbY

Si ceva poze...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Instalatie electrica.jpg
Views:	116
Size:	169.2 KB
ID:	2694089   Click image for larger version

Name:	Haltech.jpg
Views:	102
Size:	134.4 KB
ID:	2694090   Click image for larger version

Name:	Evacuare.jpg
Views:	131
Size:	136.6 KB
ID:	2694091  

Click image for larger version

Name:	20121205_143717.jpg
Views:	208
Size:	138.7 KB
ID:	2694092   Click image for larger version

Name:	20121205_143730.jpg
Views:	169
Size:	2.65 MB
ID:	2694093   Click image for larger version

Name:	20121210_160735.jpg
Views:	141
Size:	184.9 KB
ID:	2694094  

Click image for larger version

Name:	20121227_173201.jpg
Views:	268
Size:	170.8 KB
ID:	2694095   Click image for larger version

Name:	20121227_173209.jpg
Views:	211
Size:	178.0 KB
ID:	2694096   Click image for larger version

Name:	20121227_173220.jpg
Views:	193
Size:	180.6 KB
ID:	2694097  

__________________
©jure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro

Last edited by GJ 64 GAB; 19-02-13 at 12:08.
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 13:30   #2
BBK.

Stage 3
 
BBK.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 169
Member of:
[Opel]
Default Re: Nou meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Foarte tare, intradevar ceva deosebit!
Succes!
BBK. is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 14:18   #3
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Ultimul dyno...neregularitatile pe grafic se datoreaza wastegate-ului spart...asa cum ziceam, nu e forma definitiva...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2q9yj2r.jpg
Views:	279
Size:	174.5 KB
ID:	2694186  
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 14:30   #4
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Salut,in primul rand felicitari pentru originalitatea in care iti prezinti masinuta ,de apreciat si faptul cat sa muncit la aceasta masina ma gandesc la simplu fapt ca iti cumparai o piesa noua erai cu sufletul la gura sa o duci sa o monteze intr-un service si apoi iei ti-o fac praf ,referitor la masinuta nu pot sa zic decat atat o sa fiu un 'client fidel al acestui topic' si iti urez sa iti duci la bun sfarsit toate planurile

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 14:58   #5
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Din fericire pentru mine nu am avut de suferit decat de pe urma interventiilor pe care nu am fost capabil sa le fac singur ( gen verificat / reconditionat turbo ). In rest atat mecanica cat si softul mi le fac singur, deci AM SCAPAT si de alte batai de cap...
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 15:13   #6
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

e fosta masina a lui pepy?
ct77pia is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 15:56   #7
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Da, insa ca sa fiu putin rau singurele legaturi pe care le mai are cu aceasta este seria de sasiu si cutia de viteze.

As vrea de la bun inceput sa fie clar pentru toata lumea ca masina a fost desfacuta pana la ultima piesa, refacuta si RECONFIGURATA. Nu mai are nimic in comun cu ce a fost. Am schimbat inclusiv gestiunea electronica a motorului, care cred ca e cruciala la o masina de drag, renuntand la Haltech-ul instalat in trecut si intorcandu-ma la electronica OE, electronica pe care nici un producator de sisteme stand-alone, in cele mai umede vise, nu ar reusi sa o echivaleze vreodata in performanta si masuri de siguranta.

Si ca sa vedeti ce poate motorul asta la 1.9-2.0bar, o mica mostra dyno pana la turatia la care a facut aceasta presiune, pentru ca am luat piciorul din gaz de frica sa nu cedeze ceva. A fost doar de test...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2bar boost-page-001.jpg
Views:	405
Size:	240.2 KB
ID:	2694223  

Last edited by GJ 64 GAB; 19-02-13 at 12:07.
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 16:31   #8
byJoKeR

Stage 5
 
byJoKeR's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 955
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Bafta cu noul proiect
byJoKeR is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 18:56   #9
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Thumbs up Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

felicitari pt achizitie, motorul chiar este potent.
cate kg are acum?
masina lui pepy chiar mergea foarte tare, acum deja este mult mai sus.
cat te-au costat pana acum upgradurile, daca nu sunt indiscret?
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 21:31   #10
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Masina are aprox 900kg. Nu am tinut sincer cont de sume pana acum, estimez ca de la achizitia masinii au mai intrat aprox 5-6000eur, insa nu pot face un calcul exact. Nici nu cred ca mai e relevant cat costa, ci faptul ca imi doresc sa o vad gata in cele din urma.

Din calculele mele, la 900kg si 450CP, masina ar trebui sa fie destul de performanta. Vom vedea, doar probele finale de la Tulcea imi vor spune cat de precise sunt calculele de acasa.
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 21:41   #11
MadCow

Stage 5
 
MadCow's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 700
Member of:
[Opel]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

felicitari Dragos!
sper sa mearga pe 402m pe masura investitiei. poate o faci sa tina si la 2 bari ca arata bine 700 NM ))
MadCow is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 00:57   #12
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

o masina absolut superba! cel mai promitator inceput pe mana ta! o sa fie o arma letala la legale chiar si ilegale bafta
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 09:53   #13
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

sunt 2 modele de gt3071r. turbina ce diametru are 60 sau 56.50, nu ca ar fii diferente majore.
2 bari este maxim ce poate suporta turbina sa fie safe.
ai folosit, sau o sa folosesti benzina de curse?
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 10:17   #14
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Nu folosesc benzina de curse si merg in max 1.5-1.6bar. Oricum ECU nu stie sa interpreteze mai mult de 1.55bar, asa ca dupa presiunea asta totul e la ghici.

Turbina folosita are ca date tehnice: - compresor: TRIM 56 A/R 0.50 - turbina: TRIM 90 A/R 0.86.
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-13, 21:36   #15
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Noul meu proiect: Opel Speedster 2.0 Turbo

Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
Nu folosesc benzina de curse si merg in max 1.5-1.6bar. Oricum ECU nu stie sa interpreteze mai mult de 1.55bar, asa ca dupa presiunea asta totul e la ghici.

Turbina folosita are ca date tehnice: - compresor: TRIM 56 A/R 0.50 - turbina: TRIM 90 A/R 0.86.
Foarte tare proiectu..daca la Pepy mergea masina undeva la 11 si cv....la tine trebuie sa mearga low 10 sec......Am o intrebare masina are blocant???
negoitacata is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -