Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-13, 21:19   #121
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Ce au injectoarele? Sau de ce le schimbi?
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 12-06-13, 22:17   #122
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Pai masina a inceput iarasi sa scoata fum negru (mult, adica am dat polish la haion si spoiler spate, si in doua zile de mers cu masina au fost iarasi pline de fum, am dat stopul stanga jos ca sa nu imi intre fum pe la chedere, sa il innegreasca in interior) ... asta dupa ce am curatat EGR-ul si dupa ce am schimbat un furtun fisurat de la turbo in urma cu doua luni. Si se auzea un ticăit mecanic, ca si cand ai pune un cui la spițe la bicicleta, asta doar cand acceleram mai tare. Mi-a facut un test cu eprubetele, si doua injectoare dadeau mult pe retur. Am dat jos injectoarele si rampa, le-am dus la cineva in arad sa le punem pe stand de verificare (Feniciu din Sinicolau Mic), si unul dadea 80% pe retur, unul 50%..asta a fost explicatia primita. Mi-a recomandat sa le reconditionez. Le-am reconditionat pe cele doua. Si in final toate 4 sunt curate si arata ca noi.

Urmeaza maine sa le montam, impreuna cu șaibe noi, dupa aia schimb de ulei si filtre O
__________________
ADUCEM MASINI DIN GERMANIA - ORICE MODEL mesaj pentru detalii

masina mea
virtual-tuning
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 22:07   #123
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Din pacate, oricat de multa grija ai avea de ceva, vine clipa uneori, in care totul se duce de rapa. Ieri in Timisoara un ...nebun... mi-a taiat calea cu alt Opel, masina sefului sau, si l-am luat din plin. Avea STOP si OBLIGATORIU DREAPTA dar el a vrut sa traverseze. aveam aprox 50 kmh, am apucat sa franez dar era ud carosabilul.

Are asigurare la OMNIASIG, am facut deja dosarul, luni o sa primesc decizia si un calcul pentru daune. Este foarte posibil sa primesc dauna totala. S-a mai confruntat cineva cu o situatie de genul? Astept sfaturi!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0587.JPG
Views:	210
Size:	5.27 MB
ID:	2807858   Click image for larger version

Name:	IMG_1031.JPG
Views:	182
Size:	2.94 MB
ID:	2807859   Click image for larger version

Name:	IMG_1032.JPG
Views:	221
Size:	2.05 MB
ID:	2807860  

Click image for larger version

Name:	IMG_1048.JPG
Views:	195
Size:	1.90 MB
ID:	2807861  
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 22:12   #124
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Pfff,urasc momentele astea imi pare sincer rau pt cele intamplate...daca ai avarii serioase la motor/baie/cutie si lonjeroane,cred ca o sa fie dauna.
Pacat de munca si de investitiile facute cand e sa se intample,n'ai ce sa faci.Bine ca nu a fost din vina ta si oarecum o sa recuperezi investitia...Tu ai patit ceva?
Capul sus!
__________________


Rabdarea e ceea ce admiri la soferul din spatele tau si detesti la cel din fata ta.

https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...ml#post5413080
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 22:29   #125
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Imi pare rau pentru incident! Tu esti bine? e destul de sifonata masina, daca iti sunt duse lonjeroanele ai toate sansele la dauna totala, altfel nu prea cred...pacat era prea frumoasa! Sper sa fie bine...
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 22:34   #126
madutz2006

Stage 5
 
madutz2006's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,764
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Quote:
Originally Posted by bbbogdannn View Post
Din pacate, oricat de multa grija ai avea de ceva, vine clipa uneori, in care totul se duce de rapa. Ieri in Timisoara un ...nebun... mi-a taiat calea cu alt Opel, masina sefului sau, si l-am luat din plin. Avea STOP si OBLIGATORIU DREAPTA dar el a vrut sa traverseze. aveam aprox 50 kmh, am apucat sa franez dar era ud carosabilul.

Are asigurare la OMNIASIG, am facut deja dosarul, luni o sa primesc decizia si un calcul pentru daune. Este foarte posibil sa primesc dauna totala. S-a mai confruntat cineva cu o situatie de genul? Astept sfaturi!!
Bine ca n-ai tu nimic ! Asta e cel mai important !

Iar legat de masina, stai linistit ca se rezolva daca are asigurare la omniasig. Bine ca nu-i pe bulgaria sau vreunu care sa nu aiva nici macar acte pe masina (vezi masinile unui user care are acum un opel)...

Capu' sus ca se rezolva toate !
__________________
madutz2006 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 22:48   #127
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Mersi baieti pentru incurajare! Nu am patit nimic, niste zgarieturi la mana cum mi le-a aruncat airbag-ul de pe volan dar in rest nimic, nici pasagera din dreapta, noroc ca am avut centurile puse si airbag-urile si-au facut treaba! Pot sa spun ca H-ul mi se pare o masina foarte robusta si sigura dupa acest eveniment!

Dupa ce am fost la asigurare, sa faca poze la exterior, am dus masina acasa si am demontat ce am putut sa vina sa faca poze si la avariile de la motor/sub capota. Pot sa spun ca lonjeroanele nu sunt deloc avariate, pentru ca au capete deformabile tip acordeon, care se inlocuiesc, sunt ca si niste tampoane de tren pe care era prinsa armatura. Radiator, intercooler, si conducte clima sunt kaputt. Dar la motor nu a ajuns impactul. Nu s-a spart baia de ulei. Vom vedea luni.

Sa purtati centura ca face minuni! Daca nu o aveam, cred ca zburam peste airbag, in parbriz!

Last edited by bbbogdannn; 28-06-13 at 22:53.
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 28-06-13, 22:56   #128
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Quote:
Originally Posted by bbbogdannn View Post
Mersi baieti pentru incurajare! Nu am patit nimic, niste zgarieturi la mana cum mi le-a aruncat airbag-ul de pe volan dar in rest nimic, nici pasagera din dreapta, noroc ca am avut centurile puse si airbag-urile si-au facut treaba! Pot sa spun ca H-ul mi se pare o masina foarte robusta si sigura dupa acest eveniment!

Dupa ce am fost la asigurare, sa faca poze la exterior, am dus masina acasa si am demontat ce am putut sa vina sa faca poze si la avariile de la motor/sub capota. Pot sa spun ca lonjeroanele nu sunt deloc avariate, pentru ca au capete deformabile tip acordeon, care se inlocuiesc, sunt ca si niste tampoane de tren pe care era prinsa armatura. Radiator, intercooler, si conducte clima sunt kaputt. Dar la motor nu a ajuns impactul. Nu s-a spart baia de ulei. Vom vedea luni.

Sa purtati centura ca face minuni! Daca nu o aveam, cred ca zburam peste airbag, in parbriz!
E ok,se repara.Stai linistit,are o asigurare ok!
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 09:40   #129
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Ce kamikaze de om,astia ar trebui sa stea pietoni toata viata.Unde naiba se gasesc astfel de oameni
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 10:52   #130
23GXG

Stage 3
 
23GXG's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 167
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Nasol evenimentul,se repara si o faci mai belea decat era
Din cate se vede ala avea numere rosii,numa ce o adusese,ma mir ca avea asigurare la ce cotet avea.In sfarsit bine ca nu ati patit voi ceva.
Cat despre airbaguri nici nu cred ca se deschid daca nu ai centura sau ma insel?
23GXG is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 11:02   #131
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Eu stiam ca se deschid si daca nu ai centurile puse.
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 12:50   #132
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Se deschid! Au scaunele senzori in sezut si daca detecteaza greutate atunci sar airbag-urile. De multe ori cand aveam ghiozdanul sau aparatul foto pe scaunul din dreapta nici nu mai suna avertizarea de centura pentru pasager, ca detecta greutate. Is foarte sensibili senzorii aia.

Avea din fericire asigurare, pana in 10 iulie. Dar m-am speriat ca nu are cand am vazut numere rosii. Masina era cumparata de o saptamana, culmea ca il cunosteam pe ala care a adus-o, ca a venit cu un Sharan si un trailer sa o duca de acolo.

E o oportunitate sa imi pun bara de OPC sau macar de model facelift.

Nu stiti unde gasesc faruri Xenon originale?
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 17:00   #133
madutz2006

Stage 5
 
madutz2006's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,764
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Quote:
Originally Posted by bbbogdannn View Post
Se deschid! Au scaunele senzori in sezut si daca detecteaza greutate atunci sar airbag-urile. De multe ori cand aveam ghiozdanul sau aparatul foto pe scaunul din dreapta nici nu mai suna avertizarea de centura pentru pasager, ca detecta greutate. Is foarte sensibili senzorii aia.

Avea din fericire asigurare, pana in 10 iulie. Dar m-am speriat ca nu are cand am vazut numere rosii. Masina era cumparata de o saptamana, culmea ca il cunosteam pe ala care a adus-o, ca a venit cu un Sharan si un trailer sa o duca de acolo.

E o oportunitate sa imi pun bara de OPC sau macar de model facelift.

Nu stiti unde gasesc faruri Xenon originale?

Iti dau eu de gtc daca te intereseaza )))
madutz2006 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 20:40   #134
muntiu
Opel Driver

Stage 5
 
muntiu's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,389
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

daca devizul se face corect si cu piese originale e dauna totala masina asta
da un mesaj pe privat si vb mai multe cu privire la ce e de facut
mare grija unde duci masina si ce se pune pe ea daca alegi sa o duci la service

Last edited by muntiu; 29-06-13 at 20:46.
muntiu is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 21:21   #135
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Quote:
Originally Posted by madutz2006 View Post
Iti dau eu de gtc daca te intereseaza )))

bara? nuu, arata rau pe Caravan
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -