Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-13, 00:26   #61
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default

Salut dragi forumisti


Din pacate planurile mele legate de volan au fost date peste cap, a trebuit sa il dau la "buy-back" spunand ca nu se potriveste, problema e defapt alta: m-a prins radaru' pe autostrada AR-TM. Am avut frumoasa viteza de 147km/h. Intr-o tara CIVILIZATA aveam limita de 130km/h si nu 100km/h, si amenda (la noi, in RO, raportata la veniturile de aici) era de 160 de lei daca nu ma insel, sau ceva de genul.. Oricum, nu era 675LEI. Am fost nevoit sa dau volanul, si sa investesc in amenda banii stransi pentru programarea tech2, volan si imbracarea in piele a acestuia.

Cu toate astea, am pus jantele sambata (02.03.2013), am lustruit-o acasa cu PREVENT, inclusiv faruri, stopuri si jante, si i-am facut duminica niste poze. Se vede si cotiera in poze.

PS: nu a mers sa uploadez la forum, nu stiu de ce, asa ca aveti aici pozele pe site-ul acesta.



Si am schimbat si suporturile de numere Arata chiar bine cu linia aia alba pe masina alba, plus ca sunt vopsite in negru lucios.
__________________
ADUCEM MASINI DIN GERMANIA - ORICE MODEL mesaj pentru detalii

masina mea
virtual-tuning

Last edited by GJ 64 GAB; 04-03-13 at 15:59.
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 09:12   #62
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Si spor la vanzare!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 14:24   #63
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

prea bine arata masina ca sa o vinzi! ce vrei sa iti achizitionezi avand in vedere ca de asta vrei sa te scapi?
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 13:10   #64
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Pai nu vreau sa ma scap, dar e si vanzarea o optiune

Passat B6, Audi A4 B7, Astra H Caravan (facelift, cu mai multe dotari, gen trapa panoramica, navigatie) sau un Vectra GTS

Si mie imi place mult masina asta, de fiecare data cand ma uit la ea creste inima in mine! Acum scoate mult fum negru si face un zgomot ciudat la accelerare (mai ales cand suntem 4 in masina), am vb cu mecanicul si probabil am un furtun spart la intercooler, maine o sa merg sa vad care-i buba..
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 13:28   #65
daryiyus

Stage 5
 
daryiyus's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 978
Member of:
[VW]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Imi pare rau de amenda, exact in ziua aia era sa iau si eu pe autostrada, doar ca mi-a iesit un tir in fata si am incetinit)

Bafta cu masina!
__________________
VW Golf IV Variant 1.9 TDI https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...v-variant.html

Vulcanizare Arad-Vladimirescu..... Reducere substantiala pentru membrii 4tuning.ro Tel: 0755.348.289.
daryiyus is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 15:39   #66
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Da, e tare nasoala treaba cu autostrada...mai ales ca fac drumul ala cel putin de doua ori pe saptamana dus intors... nu mai merg pe autostrada de acuma!
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 17:34   #67
AndRei88GUL

Stage 4
 
AndRei88GUL's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 208
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Quote:
Originally Posted by bbbogdannn View Post
Da, e tare nasoala treaba cu autostrada...mai ales ca fac drumul ala cel putin de doua ori pe saptamana dus intors... nu mai merg pe autostrada de acuma!
mai bine pe sate ? ... cred ca is niste cratere....
AndRei88GUL is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 19:12   #68
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Nu is cratere deloc, daca le feresti Pe bune acuma, chiar nu ii o problema cu gropile pe drumul ala.. doar mici denivelari de la tiruri pe anumite portiuni, azi de exemplu mai tare de 110 nu am mers si am ajuns de la Iulius Mall pana in Aradul Nou in 35 de minute..
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 19:19   #69
AndRei88GUL

Stage 4
 
AndRei88GUL's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 208
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

lauda-te , poate iti citeste vreun rutierist topicul . u ai garda mare de la sol
AndRei88GUL is offline   Reply With Quote
Old 15-03-13, 01:00   #70
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Quote:
Originally Posted by AndRei88GUL View Post
lauda-te , poate iti citeste vreun rutierist topicul . u ai garda mare de la sol
Adevarat.. Chiar nu am mania vitezei si nu imi place sa risc in depasiri si minuni Dar a fost foarte liber, 110 afara si 70-80 in localitate..
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 21:38   #71
psyder

Stage 2
 
psyder's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 44
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

daca ai pile bune la takata atunci ar fi bine sa le folosesti

o cunostiinta pe astra h tot pre-facelift si-a 'facut rost' de ornamentele de interior de opc, volan - schimbator - ornamentele de plastic noi.

a vandut masina cu tot cu ele.
1.7 CDTI ii de 80cp banuiesc?! poti sa scoti si 125 de cp din el via chip.

Eu am un rahat de 1.3 CDTI, m-a pus dracu sa iau de 1.3 ca ii prea slab motorul pentru masina asta, mai bine 1.7 ecoflex, consum si 'ceva' putere, ca primele 2 trepte zici ca masina ii pe carje.

Sa nu bagi 'muzica' in ea, gen tub de bas si porcarii dinastea ca o tot o sa demontezi interiorul din vibratii. Si intai repara orice problema mecanica, nu 'tuning' exterior.

Nu stiu cum dracu te-au amendat dar luna trecuta m-a prins radarul cu 180 aproape si cand m-a intrebat de rovinieta am dat din umeri, costul total al amenzilor = 0 ca am avut bulan.

Daca nu ai facuto deja, meri cu un langos la omu cu tech2 de la opel west sa iti programeze cheia cand tii apasat pe butonul de delobcare a usilor sa le deschida geamurile, ii un 'party trick' dragut.

Last edited by psyder; 16-03-13 at 21:48.
psyder is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 22:00   #72
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Din motorul asta cu un chip bun ajungi la 110 cp si la 230NM.

Nu are cum sa-ti dea 45cp nici mort.
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 00:47   #73
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Quote:
Originally Posted by psyder View Post
daca ai pile bune la takata atunci ar fi bine sa le folosesti

o cunostiinta pe astra h tot pre-facelift si-a 'facut rost' de ornamentele de interior de opc, volan - schimbator - ornamentele de plastic noi.

a vandut masina cu tot cu ele.
1.7 CDTI ii de 80cp banuiesc?! poti sa scoti si 125 de cp din el via chip.

Eu am un rahat de 1.3 CDTI, m-a pus dracu sa iau de 1.3 ca ii prea slab motorul pentru masina asta, mai bine 1.7 ecoflex, consum si 'ceva' putere, ca primele 2 trepte zici ca masina ii pe carje.

Sa nu bagi 'muzica' in ea, gen tub de bas si porcarii dinastea ca o tot o sa demontezi interiorul din vibratii. Si intai repara orice problema mecanica, nu 'tuning' exterior.

Nu stiu cum dracu te-au amendat dar luna trecuta m-a prins radarul cu 180 aproape si cand m-a intrebat de rovinieta am dat din umeri, costul total al amenzilor = 0 ca am avut bulan.

Daca nu ai facuto deja, meri cu un langos la omu cu tech2 de la opel west sa iti programeze cheia cand tii apasat pe butonul de delobcare a usilor sa le deschida geamurile, ii un 'party trick' dragut.

Da, masina e de 80cp, dar merge bine si e suficient pt mine. Momentan e de vanzare, nu are rost sa ma gandesc la cip. Mai fac una alta la ea, dar fara costuri mari. Mecanic e in regula tot, dupa cum am banuit am avut un furtun spart de la intercooler la turbo si l-am inlocuit, trage parca mai bine, nu mai face fum deloc.

Nici nu vroiam sa bag muzica in ea, sunt multumit de cum se aude, am CD30 (era bun MP3 cu AUX) dar nu vreau sa schimb aspectul consolei centrale. Precizez ca in foaia cu dotari a masinii, pe care am primit-o la GrupWest, arata ca am Sistem audio cu 6 incinte acustice. Acuma nu stiu daca e stock, sau e optiune...dar sunt foarte multumit. Un prieten are A4 B7 si se aude cam la fel, singura diferenta e ca a lui e insonorizata mult mai bine.

Tot astra H ai si tu?
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 00:50   #74
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Quote:
Originally Posted by golf.tuning View Post
Din motorul asta cu un chip bun ajungi la 110 cp si la 230NM.

Nu are cum sa-ti dea 45cp nici mort.

Stiu, asa am auzit si eu, ca poti sa ajungi la puterea asta MAXIM, fara interventii mecanice
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 06:45   #75
psyder

Stage 2
 
psyder's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 44
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Un H din 2007 am eu.

Nu as zice ca sonorizarea ii rea, ii ok, la fel de buna ca si la Golf 5, boxele nu sunt cele mai grozave.
psyder is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -