Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 25-01-13, 01:59   #1
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Salut.

Acesta este primul meu -thread- pe acest forum, in adolescenta am mai avut tangente aici ;a categoria -Virtual Tuning-, dar m-am lasat de photoshop din cauza ca facultatea de arhitectura imi ocupa timpul. Ma bucur ca pot sa imi postez masina aici si voi face o prezentare relativ lunga.

Nu veti vedea tuning, modificari uriase, instalatii audio/video, suspensii sport, doar imbunatatiri aduse masinii, sa arate cat mai "de fabrica"...sa zicem ca sunt unele detalii pe care doresc sa le mai schimb si sa imi imbunatatesc masina.

Dat fiind ca tatal meu aduce masini din Germania, in momentul in care am luat carnetul (iulie 2011) aceasta a fost una din masinile care a avut-o in targ de vanzare si cu aceasta am inceput sa circul, nestiind ca va urma sa ramana masina personala, din cauza preferintelor pentru VW/AUDI din familie.. )

Detalii masina:

An Fabricatie: 2005
Motorizare: 1.7CDTi



Cam asa arăta masina cand am inceput sa circul eu cu ea






am zis ca totusi, avand un consum atat de mic si fiind foarte multumit de masina, sa o fac incet incet mai frumoasa. Si am inceput cu un Photoshop




Intre timp am mai scos ultimul rand de numere rosii

Farurile erau destul de incetosate si ingalbenite, am fost la polish dar in doua locuri nu au reusit sa scoata nimic din ele, asa ca am decis sa cumpar doua faruri second hand ORIGINALE, neaparat de la modelul cu facelift, si ca norocul am gasit, la 200RON bucata.

Totodata am schimbat si grila cu una cromata, dar nu originala, ci aftermarket, la 85 de lei, si am vopsit bandourile si capacele oglinzilor in culoarea masinii. Toate astea au costat aproximativ 300RON, am vrut sa fie facute bine ca si tatal meu le-a vopsit la Vw Sharan si au fost facute superficial si dupa 2 luni incepeau sa se decojeasca. Dar nu am avut nici o problema cu ele de atunci!











Cateva poze cu interiorul







Urmatoarea modificare - am infoliat stalpii cu folie mată in Timisoara. Infolierea a costat 60RON daca tin bine minte. Intre timp am primit numere negre, adica bej )





Apoi am avut o tentativa sa cumpar si sa reconditionez un set de jante pe 17 de la schrott dar am renuntat, nu vroiam sa am probleme sa fie lovite rau...



LED-uri Can-Bus la placuta Si am pus becuri H7 Phillips Blue-Vision, nu imi doresc Xenon HID pentru ca ... nu am faruri cu lupe....oricum e ok si asa, au o culoare foarte placuta si lumineaza bine, le recomand!



le-am dat jos, le-am spalat si le-am pus bine!



Si pana la urma am gasit jante frumoase, originale, fara lovituri, la reprezentanta Grup West OPEL Arad, second hand cu tot cu cauciucuri 225/45 R17 Pret: 400euro



Si o sedinta foto in AUGUST 2012









De ceva vreme vroiam sa dau aparatorile de noroi de pe spate jos, si am reusit sa fac asta dupa ce am vopsit etrierele rosii. Am incercat sa fac cat mai bine treaba asta, am facut-o eu acasa, si am folosit vopsea rosie pentru temperaturi inalte, am dat de vreo 4 ori la fiecare roata dupa ce am curatat bine de tot. Nu e stridenta culoarea, si imi place foarte mult cum arata! Nu am poze foarte detaliate ca incepuse facultatea si nu am avut timp sa fac poze. Am vopsit si prezoanele gri mat.





Si am avut o incercare cu Daytime Running Lights...am dat 150RON pe ele, si am facut montarea acasa (am decupat in grila cu freza si bisturiu) si partea electrica mi-a facut-o un electrician, cu buton separat sub volan. Mi-a placut foarte foarte mult cum a iesit si chiar se vedeau frumos. Dar din pacate dupa cateva spalari s-au ars 2 becuri in ele si s-au aburit si condensat foarte tare si le-am dat jos si am comandat alti ochelari din plastic si am zis ca nu ma mai complic





Si cam atat... cel mai important lucru pe care l-am facut la masina asta a fost urmatorul: sa o intretin si sa o tin tot timpul curata! Sunt foarte multumit de motorizare, de consum, de tinuta de drum, de calitate, singura problema este urmatoarea: se strica bieletele si piesele la directie de iti vine sa iti faci stoc acasa.

Ce mai urmeaza:

-duze sprit parbriz de Opel Insignia (tip perdea)
-presuri din mocheta originale (am din guma)
-cotiera originala
-suport de ochelari in loc de maner (deasupra la sofer)
-folie pe geamuri?! nu sunt foarte sigur de asta...

Momentan am jantele de tabla pe ea,abia astept sa le pun pe cele din aliaj!

Sper ca nu am scris prea mult si sper sa va placa acest prim post al meu. O sa mai postez micile modificari pe parcurs. Astept orice fel de intrebari si pareri
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 11:10   #2
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Vreau sa vopsesc negru lucios (piano)bucata de langa manerul cromat si manerele. la toate usile. ati mai vazut undeva?
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 19:09   #3
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-



Avantajul unei masini Kombi
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 23:24   #4
Drive4fun

Stage 1
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 11
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Masina arata superb ! La mai multi km fara incidente !
Drive4fun is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 01:22   #5
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Mersi
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 02:14   #6
bamo

Stage 3
 
bamo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 111
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

La bandourile din fata si la manere, te-ai gandit sa le vopsesti? Poti sa-ti pui o folie de 35% sa arate ca geamurile fumurii din fabrica daca tot zici ca vrei sa arate cat mai de fabrica.
bamo is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 02:32   #7
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Da, m-am gandit, bandourile din fata nu le-am vopsit, ca sa nu stric forma ochelarilor din spoiler....si manerele am vrut sa le vopsesc si in doua locuri au zis ca nu garanteaza pentru ele, ca de la frecare se va duce vopseaua si apoi se vor decoji in final si ele...

35% au geamurile colorate din fabrica?

Acuma am o obsesie cu ornamente de interior Piano Black..
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 09:53   #8
bDzz
Dacia Driver

Stage 5
 
bDzz's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 300
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Quote:
Originally Posted by bamo View Post
La bandourile din fata si la manere, te-ai gandit sa le vopsesti? Poti sa-ti pui o folie de 35% sa arate ca geamurile fumurii din fabrica daca tot zici ca vrei sa arate cat mai de fabrica.
Geamurile de la H au 35 %.. poti sa pui un 50 % doar o tenta fumurie si arata mult mai bine, sau neagra neagra
bDzz is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 10:16   #9
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

frumos exemplar! ma minunez de fiecare data cand vad o masina cu jante tabla si pe urma cu jante frumoase de aliaj cum ii schimba total aspectul unei masini! ceva planuri de viitor?
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 12:17   #10
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Arata foarte bine si acest opel,imi place ca adopti stilul stock cel din fabrica
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 13:28   #11
bamo

Stage 3
 
bamo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 111
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Si folia schimba foarte mult aspectul masinii si in special masinilor negre sau albe, aici e efectul cel mai puternic. Merge sa pui si folie verde, care imita foarte bine privacy glass din grupul VAG. Arata frumos trimurile pe piano black, dar mare atentie la amprente si praf, se vad imediat. Poti gasi in dezmembrari ceea ce vrei tu. Nu stiu cum e mai avantajos, dar eu as incerca sa le inlocuiesc. Manerele, daca nu se vede diferenta merge sa le si colantezi daca cu vopseaua nu ai garantat nimic.

Oricum, frumoasa si asa. Succes la upgrade-uri!
bamo is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 14:48   #12
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

F. misto masina am si eu una la fel alba decat ca este 2007 ,punei un volan cu comenzi.

Cam asa arata.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	opel astra h 1.6.jpeg
Views:	269
Size:	1.21 MB
ID:	2670928  
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 18:38   #13
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Quote:
Originally Posted by bamo View Post
Si folia schimba foarte mult aspectul masinii si in special masinilor negre sau albe, aici e efectul cel mai puternic. Merge sa pui si folie verde, care imita foarte bine privacy glass din grupul VAG. Arata frumos trimurile pe piano black, dar mare atentie la amprente si praf, se vad imediat. Poti gasi in dezmembrari ceea ce vrei tu. Nu stiu cum e mai avantajos, dar eu as incerca sa le inlocuiesc. Manerele, daca nu se vede diferenta merge sa le si colantezi daca cu vopseaua nu ai garantat nimic.

Oricum, frumoasa si asa. Succes la upgrade-uri!
Arata foarte bine Privacy Glass , exact asa as vrea sa arate! Singurul motiv care ma opreste sa nu ii pun folie , e faptul ca nu imi place la nici un Astra H cand vad cum arata luneta cu folie... O sa ma gandesc la partea asta.

M-am gandit si la volan cu comenzi..dar nu stiu cum se procedeaza? Eu am CD30 fara MP3..am firele trase oare?

Nu am planuri majore..azi am pus cotiera. O sa pun poze maine cu rezultatul final, e cam ciudata povestea am cumparat azi o cotiera de Mercedes A160 Avantgarde, am dat 100RON pe ea...nu am poze cu ea in starea initiala, doar dupa ce i-am taiat piciorul din fier...si am atasat-o de suport-ul ala dar mentionez ca i-am dat multe gauri ,o sa revin maine cu mai multe poze pentru ca e intuneric acuma. Mie imi place mult cum arata si cum sta mana pe ea, nu se misca deloc, fiind prinsa direct de consola, si nu face zgomot la gropi







Culoarea e la fix, mai putin materialul..eu nu am scaune din piele..dar cred ca o sa schimb materialul la capac cu o bucata de material exact cum am eu pe scaune. Gasesc la schrott un scaun cu airbag sarit sau ceva, vad eu cum fac. Oricum recomand solutia asta cu cotiera de Mercedes si la altii!
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 19:03   #14
bbbogdannn

Stage 4
 
bbbogdannn's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 293
Member of:
[Opel]
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

PS: Am comandat la reprezentata duze pentru spritz parbriz, ajung miercuri si au costat 30RON ambele. Un mic detaliu, dar pt mine conteaza.

urmeaza:
-suport ochelari in loc de maner (caut saptamana viitoare)
-presuri originale din textil (la primavara)
-oglinda retrovizoare cu senzor de lumina si acea lampa in spatele ei care face o lumina ambientala pe consola si pe bord..dar nu stiu daca trebuie sa am releu sau pur si simplu un fir tras pentru curent. ma ajuta cineva cu informatii?
bbbogdannn is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 22:47   #15
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Mașina mea: Opel Astra H -White Caravan-

Foarte frumoasa masina si cam tipla
imi place ce modificari ii faci.bafta cu ea in continuare!
westsideracer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -