Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-13, 21:14   #76
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

Quote:
Originally Posted by Eugen_TL View Post
Dar noi, participantii la trafic crezi ca suportam xenonul ala pe far fara lupa care bate in toate directiile?
Mai bine strangi bani si faci ceva de calitate la masina decat sa-ti bati joc.
oare cei cu lupa in far si xenon nu deranjeaza ???
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 01:22   #77
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

nu deranjeaza asa tare daca ai cat permite legea si mai exact 6000
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 05:42   #78
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

practic legea europeana permite DOAR 4300k + lupe+spalatoare faruri.
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 06:48   #79
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

deranjeaza la fel si cu lupe si fara...poate doar masinile cu xenon pe farurile cu geam de sticla,cu striatii pe el,sa deranjeze mai tare.eu merg mai mult noaptea si dimineata si ma sparge la ochi xenonul si de la cei cu lupe la fel ca si fara...
__________________


Rabdarea e ceea ce admiri la soferul din spatele tau si detesti la cel din fata ta.

https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...ml#post5413080
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 10:27   #80
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
ai grija la xenon, decat sa cumperi la 130 de lei pachetu mai bine lasa. (daca vrei xenon, si vrei si cat de cat ceva calitate, de la 200 lei in sus)
Toate sunt made in China, asa ca stai linistit , fie ca e la 100 ron fie la peste 200 , doar brand-ul este stantat diferit.
Succesuri cu modificarile.
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 18:53   #81
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

Quote:
Originally Posted by westsideracer View Post
oare cei cu lupa in far si xenon nu deranjeaza ???
Raspunsul e f simplu: NU
Cei care te deranjeaza pe tine si au lupa, au farurile reglate aiurea...
Eu cand fac comparatie intre far cu lupa si far fara lupa, ma refer sa fie reglate ambele corect. Iar in acest caz daca te interesezi si pe google vei afla ca la farul cu lupa, lumina e dispersata altfel, asta se vede si pe asfalt/perete daca vrei sa compari.

Multi cred ca xenonul adevarat e ala de fabrica deoarece are Autoleveling si spalator faruri. E adevarat, doar pe jumatate. Xenonul original e mai bun pt ca e vorba de calitatea instalatiei, dar autolevelingul inseamna reglarea automata a luminii fata de asfalt in functie de incarcatura masinii si nu functioneaza cum cred multi si anume ca se regleaza la fiecare mini mini secunda cu fiecare denivelare/groapa luata(daca nu credeti puneti o masina cu instalatie originala la perete si apasati de bot sa vedeti cum se misca lumina pe perete..daca functiona la fiecare denivelare ar fi trebuit ca raza sa ramana fixa pe perete).
Autolevelingul ajuta participantii la trafic, intrucat nu lasa taranul de la volan sa regleze de la rotita manual incat sa-i orbeasca crezand ca el vede mai bine, sau cand masina e f incarcata, iarasi acelasi taran uitand sa invarta de rotita sa lase farurile mai jos.

Xenonul reglat aiurea intradevar deranjeaza mult mai mult decat un halogen reglat aiurea.

Instalatia de spalat faruri iar ajuta, pt ca un far xenon are nevoie sa fie curat tot timpul, mai ales iarna. Daca la halogen gheata zapada se topeste din cauza caldurii degajate de bec, xenonul nu face caldura deci ai avea farul inghetat si deci n-ai avea lumina.
Insa sa stiti ca exista si masini cu xenon de fabrica fara autoleveling si fara spalator far.

ps: cer scz Ioana pt postul lung, insa chiar era necesar..poate citesc si altii cu xenon in far fara lupa si se gandesc serios la treaba asta.
@valex: te inseli, desi toate sunt facute in china, sa stii ca unele sunt mai proaste si altele mai de buna calitate, diferenta fiind la piesele din interior,management etc Si deja exista firme cunoscute in china care fac xenon mai calitativ.
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253

Last edited by Eugen_TL; 05-02-13 at 18:55.
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 19:12   #82
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

Sunt perfect de acord cu tine,dar,dupa cum ai zis si tu,totul depinde de reglajele farurilor(ambele tipuri,atat cu lupa,cat si fara).asadar,poti sa ai xenon si pe far fara lupa,mai ales daca ai geamul farului de plastic,valabil pt astra g,fara sa deranjezi ceilalti participanti la trafic.totul depinde de cum ai farurile reglate...eu am xenon pe masina de cand am cumparat'o si nu cred ca am primit blitz de 3 ori de la cei care circula din sens invers...nu am nimic cu tine,si sper sa nu te superi ca te contrazic,dar peste tot,pe fiecare topic,am citit treaba asta cu xenon pe faruri fara lupe si ma calca pe nervi.o seara buna sa ai si scuze Ioana pt off' !
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 19:53   #83
Ioanaa
Opel Driver

Stage 5
 
Ioanaa's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 299
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

De la un subiect cu xenon a.ti ajuns sa scrieti romane)).. Pana la urma legea asa spune ca trebuie sa ai lupa ca sa poti sa iti pui xenon...dar acum sa fim seriosi sunt foarte multi care nu au lupa si au xenon.. si pe mine ma deranjeaza altii dar eu merg pe un principui daca mie imi place ceva chiar trebuie sa ma intereseze daca pe altii ii deranjeazA? ca poate altu in spatele meu are xenon fara lupa si ma deranjeaza dar daca lui ii place asta e.. sau cu tobele sport la fel alea nu deranjeaza lumea din jur? dar la fel cum noua ne plac nu prea conteaza ce zic altii..
Ioanaa is offline   Reply With Quote
Old 05-02-13, 19:55   #84
andreibadea
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
andreibadea's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,402
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

Si politistilor le plac tobele si foliile negre pe stopuri sau pe geamuri si unuia destept i-ar placea si xenoanele
andreibadea is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 07:47   #85
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

Hai sa nu mai cumaram xenon ca deranjeaza pe altii.... Sunt multe masini cu xenon fara lupa si bat foarte bine, nu deranjeaza pe nimeni... Melteni sunt aia care nu si le regleaza (cu lupa sau fara).

ON: O sa dea bine negru toata masina, cel putin eu asa zic!
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 08:23   #86
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Hai sa nu mai cumaram xenon ca deranjeaza pe altii.... Sunt multe masini cu xenon fara lupa si bat foarte bine, nu deranjeaza pe nimeni... Melteni sunt aia care nu si le regleaza (cu lupa sau fara).

ON: O sa dea bine negru toata masina, cel putin eu asa zic!
Nu e chiar asa. Am xenon fara lupa, farurile reglate ca la carte si tot primesc "incurajari" de la cei din sens opus, nu de la toti...dar din 10 masini sa zicem ca 2-3 ma atentioneaza. Plus de asta vad si eu la alti colegi de trafic care au xenoane ce deranjant e. Desi stiu ca nu sunt asa benefice...nu cred ca as putea sa renunt la ele.... m-am obisnuit asa.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 11:10   #87
Ioanaa
Opel Driver

Stage 5
 
Ioanaa's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 299
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Hai sa nu mai cumaram xenon ca deranjeaza pe altii.... Sunt multe masini cu xenon fara lupa si bat foarte bine, nu deranjeaza pe nimeni... Melteni sunt aia care nu si le regleaza (cu lupa sau fara).

ON: O sa dea bine negru toata masina, cel putin eu asa zic!
Sincer si eu cred ca o sa dea bine toata neagra adica nu ar avea dc sa nu dea.. Dar am o problema in cazul jantelor.. Ca astea ale mele nu o sa dea bine ( asa cred eu ) pe opel.. si nuj ce sa fac ..
Ioanaa is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 12:42   #88
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

Quote:
Originally Posted by Ioanaa View Post
Sincer si eu cred ca o sa dea bine toata neagra
neagra ce
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 12:46   #89
Ioanaa
Opel Driver

Stage 5
 
Ioanaa's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 299
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

Quote:
Originally Posted by westsideracer View Post
neagra ce
Adika neagraa.. Masina ca na asa e culoarea.. geamuri negre.... adica ma referam k nu vreau alte alte nunate sa am in combinatie cu negru..si jantele le vreau polisate atat..
Ioanaa is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 15:33   #90
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G ... DNA :X

polisate si cu miezul negru
bujuKYL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -