Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 21-03-13, 00:26   #1381
krvan

Stage 3
 
krvan's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 90
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Arcurile sunt fk,iar amortizoarele sunt reconditionate si intarite la Nea' Condescu in Rosu! Credeti ma ca am fost constient de la inceput ca ceva va ceda...atunci cand s-a montat noua suspensie,am schimbat si flansele(ruville=>foarte proaste),impreuna cu tot ce tine de directie/suspensie(capete de bara,bielete,pivoti,scaune de arc,etc...)treaba fiind facuta ca la carte. Am postat pe acest thread cu gandul ca cele de GSI sunt diferite. Problema a fost rezolvata,zic eu,prin achizitionarea unui set de flanse sachs,acestea fiind net superioare celorlalte,avand si protectie la rulment spre deosebire de altele. Oricum va multumesc pentru raspunsuri si va urez spor la treaba. Sper ca in maxim 2 ani sa ma alatur voua,in urma unui transplant de pe un "batran" gsi...Numai bine!
krvan is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 10:25   #1382
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Bine ca ai rezolvat problema. Ce tip ce motor "transferi"? Atentie mare cu sistemul de franare, cielo nu are frane nici pt puterea lui de fabrica.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 13:02   #1383
krvan

Stage 3
 
krvan's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 90
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Am umblat deja la frane...si anume am schimbat etrierii fata cu unii de opel astra f 1.7d,cu disc ventilat,iar pe viitor urmeaza sa i schimb cu unii de calibra pe disc de 256mm iar pe spate punte vectra a cu discuri...
krvan is offline   Reply With Quote
Old 01-04-13, 16:10   #1384
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Clatalin sa ma ai in vedere cu rulmentii fata.....usor usor vine caldura si tre sa ma apuc de tinghie. Tre sa mai produc si butucii fata ca sigur sunt muci si apoi este puzzle-ul complet. Vedem cum ma dau pe langu Mucu sa imi faca si mie serpii aia si daca tot umblu pe acolo sa desfac chiulasa si schimb pastilutele si culbutorii. Cred ca dau un ochi si in motor....asa ca ar fi bine sa ai segmenti pe stock.... dar o firma mai de incredere.
Ps: de reparatie tre segmentii da?
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-13, 16:24   #1385
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Clatalin sa ma ai in vedere cu rulmentii fata.....usor usor vine caldura si tre sa ma apuc de tinghie. Tre sa mai produc si butucii fata ca sigur sunt muci si apoi este puzzle-ul complet. Vedem cum ma dau pe langu Mucu sa imi faca si mie serpii aia si daca tot umblu pe acolo sa desfac chiulasa si schimb pastilutele si culbutorii. Cred ca dau un ochi si in motor....asa ca ar fi bine sa ai segmenti pe stock.... dar o firma mai de incredere.
Ps: de reparatie tre segmentii da?
))

e inca devreme se anunta ploi .. nu e soare
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-16, 13:50   #1386
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
In finalul anului 2006 am cumparat un opel kadett gsi. Masina e mai ciudata deoarece e in 4 usi si eu personal nu stiam ca exista gsi in 4 usi. Masina are motor de 2000 cm3, 8v si 115 cai. Cand am cumparat-o...masina era plina de praf si neingrijita (fostul proprietar o ingrijea doar mecanic ca sa zic asa). Probleme nu am avut cu ea.....avand in vedere ca majoritatea pieselor sunt schimbate, motor facut, suspensie schimbata, placa, disc, rulment de presiune si multe altele care nu le enumar. Dupa dupa saptamani....au venit si jantele....SPEEDLINE pe 15, initial cand am cumparat-o masina avea rotile de iarna....iar cele de vara erau unele din magneziu care personal nu imi placeau. O sa pun si ceva poze cu mentiunea ca masina este in curs de modificare. Pana acum nu i-am pus decat jantele, filtru conic (care va fi inlociut cu un K&N), si i-am prelungit capota peste faruri. Urmeaza si aripile fata ca sa aibe o continuitate. Eu am in cap multe modificari....dar intai sa ii rezolv tinichigeria si vopsitoria apoi, in functie de buget vor veni si altele.
Ai ajuns la final cu modificarile?
mrkane is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -