Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-13, 12:48   #1366
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Radu mai e mult pana departe. Deocamdata a fost doar o discutie si m-am gandit serios sa o dau. Mi-a garantat sa o sa aibe grija de ea la fel cum am avut si eu. Intrevin si alte chestii.....daca o sa mearga si "aia mica " cu ea e riscant....isi rupe gatu cu ea si nu vreau sa am pe nimeni pe constiinta. Chiar si daca iau bunatatile dupa ea tot va trage destul de bine si pt cineva neexperimentat nu e benefic. Odata si odata tre sa fac si eu un pas inainte...acum sa vedem. Pana dupa sarbatori ma bucur in continuare de ea....chiar daca merg f rar cu ea.
io pun pariu ca nu ai schimbat nici macar piesele de la mine toate )
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 15:37   #1367
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Pe vremurile astea sa le schimbi tu. Nu am ca tine un service dotat si utilat in spate ca sa schimb zilnic piese . Daca pui pariu castigi......bucsaraia tot nepusa e si nici macar pastilutele si culbutorii nu i-am pus :P. Cand ai talica timp liber sa imi faci si mie o lista cu niste table....... kitt reparatie aripi spate, si dublura aripa dreapta spate....la imbinarea cu pragu` a facut buba si a iesit puroiu` . Vad ca ala nu da semne....deci cand vine caldura intra iar la surubarit. Dupa cum vad ca e afara...cred ca am pacalit iarna asta cu rotile de vara
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 18:49   #1368
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

tu si cu mutu ..
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 12:22   #1369
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Pai asa se fac averile......scutesti cat mai mult. Norocul meu ca am mers cu astra cand a nins....daca nu nu scapam. Si asa mi-e sila de rotile de iarna ...alea pe fata ating in aripi la viraje ca au et mic. Iau si eu compresia anul asta sau nu s-a confectionat stutz?
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 12:36   #1370
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

in 2-3 ani e gata
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 10:56   #1371
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Care stiti de ce a luat-o razna kilometrajul meu? De azi de dimineata indica aiurea. Mergeam cu a 5-a la 2000 de ture si imi arata 22 km/h . I-am dat cox si am "prins" chiar si 47 ....desi sarisem de 100. S-a belit traductoru`?
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 11:39   #1372
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Care stiti de ce a luat-o razna kilometrajul meu? De azi de dimineata indica aiurea. Mergeam cu a 5-a la 2000 de ture si imi arata 22 km/h . I-am dat cox si am "prins" chiar si 47 ....desi sarisem de 100. S-a belit traductoru`?
ai dat muzica prea tare .. ) si consuma curent
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 13:18   #1373
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Nu a mers sa dau edit si mi-a fost lene sa mai scriu. Adaugasem la cauza pozibila frigul.....acum am plecat cu masina si indica normal. Asa e cu lcd-urile astea
Faza aiurea mi se pare ca e prima data cand imi face asa.

Last edited by bobby_gsi2; 05-03-13 at 13:28.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 10:15   #1374
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

a scazut nivelul la ulei ? sau s-a mentinut ?
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-13, 10:58   #1375
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by cristiandim4 View Post
a scazut nivelul la ulei ? sau s-a mentinut ?
Se mentine pe masa. Sa cauti alti segmenti...cand m-oi apuca de ea ii desfac iar motoru`.....da cu fum albastru si ma dispera. Si asa tre sa schimb pastilutele si culbutorii.....macar fac o treaba . Nu are de la ce sa fie decat din segmenti....chiulasa e facuta bine de marin si nu cred ca pierde pe acolo. Fum de amestec nu e......decat sus in ture se innegreste oleak in rest albastru ca ceru` . Mai tre rulmenti fata, cablu frana de mana pe partea stanga....si cam atat. Sper sa vina caldura.....si sa ma invart de o masina cu care sa merg si sa ma apuc de ea. E 2 mil un litru de vopsea
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-13, 11:02   #1376
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Se mentine pe masa. Sa cauti alti segmenti...cand m-oi apuca de ea ii desfac iar motoru`.....da cu fum albastru si ma dispera. Si asa tre sa schimb pastilutele si culbutorii.....macar fac o treaba . Nu are de la ce sa fie decat din segmenti....chiulasa e facuta bine de marin si nu cred ca pierde pe acolo. Fum de amestec nu e......decat sus in ture se innegreste oleak in rest albastru ca ceru` . Mai tre rulmenti fata, cablu frana de mana pe partea stanga....si cam atat. Sper sa vina caldura.....si sa ma invart de o masina cu care sa merg si sa ma apuc de ea. E 2 mil un litru de vopsea


e segmentu ala pe care l-ai rupt cu renado cand l-ai bagat .. mari meseriasi ..
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-13, 11:09   #1377
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Ala nu face nici canci. Iti desfac motoru` in fata sa vezi despre ce e vb. Eu cred ca sunt prea mici segmentii....sau plm....fac precum chioru`......iau mai mari si pun flexu pe ei
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 15:06   #1378
krvan

Stage 3
 
krvan's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 90
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Va salut! Baieti,am si eu o rugaminte la cei ce detin kadett gsi,chiar cu riscul de a posta off-topic. Detin un cielo cu suspensie 60/40 iar dupa aprox 5000km rulati cu flanse noi,bat de te scot din masina. Ma gandeam la kadett gsi,luand in considerare motorul mult mai mare si garda la sol micsorata de fabricant. Flansele de gsi ma gandesc gandesc totusi ca ar trebui sa fie mult mai rezistente sau sa difere cu ceva fata de "petardele" de pe cielo. Daca acest fapt se dovedeste a fi si adevarat poate ma ajutati si cu un magazin de unde le pot achizitiona. Va multumesc anticipat!
krvan is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 17:39   #1379
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

flansele alea seamana dar nu stiu daca sunt la fel in program imi da coduri diferite .. si odata ce ai pus supensie sport nu te astepta sa nu se auda nimic in masina ... mai ales la gropi .. nu poti avea si una si alta .

bobi trebuie sa stie
__________________
Peugeot 206
1.4 .. economic pe timp de criza
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 11:57   #1380
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by krvan View Post
Va salut! Baieti,am si eu o rugaminte la cei ce detin kadett gsi,chiar cu riscul de a posta off-topic. Detin un cielo cu suspensie 60/40 iar dupa aprox 5000km rulati cu flanse noi,bat de te scot din masina. Ma gandeam la kadett gsi,luand in considerare motorul mult mai mare si garda la sol micsorata de fabricant. Flansele de gsi ma gandesc gandesc totusi ca ar trebui sa fie mult mai rezistente sau sa difere cu ceva fata de "petardele" de pe cielo. Daca acest fapt se dovedeste a fi si adevarat poate ma ajutati si cu un magazin de unde le pot achizitiona. Va multumesc anticipat!
Mi se pare logic sa difere flansele. Ori ii pui flanse bune ori pui suspensie cu tot cu flanse. Tu ai pus suspensia cu totu` sau numai arcuri? Fiind suspensia mai tare undeva tre sa cedeze si in general ce e mai "moale" cedeaza adica flansele. Si eu am avut probleme cu ele, erau flanse de la suspensia fk, le-am schimbat cu unele noi si nu mai am probleme. Singura diferenta este ca acum am amortizoare stock si doar arcurile sunt sport.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -