Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 31-07-12, 15:52   #1336
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Masina zace....o ardem economic cu un fratior koreean pe gaz....numai pe gaz,ca m-a lasat pompa de benzina la mare . Faza interesanta care ma face sa scriu aici e ca astazi am intract in contact cu un baietas care avea pe el un tricou gri cu un kadett gsi rosu pe piept. Nu era din ala imprimat....asa era el de "fabrica". Normal ca l-m abordat sa il intreb de unde il are insa a zis ca il are demult.....si mi-a fost tarsa sa ii zic daca mi-l vinde pe ala.....na ...era tricou` omului ). Daca vede cineva sau stie de asa ceva...sa ma anunte ca vreau si eu.

Le: Clatalin cat costa pompa de benzen pt cielo?
Le2: Cat ulei intra in cielo? Pot sa mut uleiu` Motul din gsi in cielo?
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi

Last edited by bobby_gsi2; 31-07-12 at 15:57.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-12, 10:25   #1337
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Stie careva pe undeva o caroserie cat mai tipla de kadett in 4 usi? Cand spun tipla ma intereseaza cat mai putina rugina.....usile si aripile pot sa le iau de pe a mea . Nu cred ca mai am rabdarea necesara sa stau cu aparatu` de sudura pe ea....si ma gandesc ca e mai simplu sa mut de pe una pe alta.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-12, 11:36   #1338
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

aceiasi solutie cred o sa fie si la mine alta caroserie..
antal is offline   Reply With Quote
Old 09-08-12, 12:38   #1339
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

ma, daca nu ma insel cred ca o poti recarosa si in 2 usi
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 09-08-12, 13:29   #1340
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Sigur ca pot...insa cel in 2 usi nu imi place . M-am uitat eu asa informativ pe la nemtia....insa sunt destul de piperate preturile.....dar si masinile sunt tipla. Tin minte ca era unu din `91 zici ca era nou..avea vreo 40 000 km reali...dar era 1100 euro daca tin bine minte.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-12, 19:52   #1341
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Masina zace....o ardem economic cu un fratior koreean pe gaz....numai pe gaz,ca m-a lasat pompa de benzina la mare . Faza interesanta care ma face sa scriu aici e ca astazi am intract in contact cu un baietas care avea pe el un tricou gri cu un kadett gsi rosu pe piept. Nu era din ala imprimat....asa era el de "fabrica". Normal ca l-m abordat sa il intreb de unde il are insa a zis ca il are demult.....si mi-a fost tarsa sa ii zic daca mi-l vinde pe ala.....na ...era tricou` omului ). Daca vede cineva sau stie de asa ceva...sa ma anunte ca vreau si eu.

Le: Clatalin cat costa pompa de benzen pt cielo?
Le2: Cat ulei intra in cielo? Pot sa mut uleiu` Motul din gsi in cielo?


Si poze cu "nepotu"..... original koreea , din 1995 , 115 000 km absolut reali. A fost vopsita integral pt a indeparta zgarieturile. O singura data a fost lovita...dar nimic serios.... un far spart pe care l-am primit de la dune. Merge si acum ca in prima zi de viata....un singur cauciuc face figuri.....sau poate e rulment....nu am stat sa investighez.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	21072012419.jpg
Views:	55
Size:	1.83 MB
ID:	2519388   Click image for larger version

Name:	21072012420.jpg
Views:	55
Size:	1.78 MB
ID:	2519389   Click image for larger version

Name:	21072012421.jpg
Views:	77
Size:	1.88 MB
ID:	2519390  

Click image for larger version

Name:	21072012422.jpg
Views:	74
Size:	1.59 MB
ID:	2519391  
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-12, 11:43   #1342
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Intrebare intrebatoare: cum o fi mai bine sa procedez cu serpii? Sa ii pun pe cei de sfi sau unii de alfa romeo sau ceva de genul asta mai mari in diametru pe coborare? Aia de sfi s-au mai pus si ar da ceva randament...acum cu cei mai mari in diametru poate nu se face evacuarea cum trebuie si lipseste ceva din contrapresiune? Chiar nu ma pricep...nu stiu ce solutie sa aleg , in viitorul apropiat iar intra in lucrari si sa stiu ce aleg. Au venit si tachetii, pastilutele sunt pe stock...urmeaza sa desfac ce trebuie si sa ii schimb si motorasul sa aive sunetul care trebuie. Mai trebuie rulmentii fata si butucii....si e tot stocul complet si ma inham la lucru. O sa ii schimb si finala cu una mai silentioasa si mai micuta, astupat gaurile aparute pe ici pe colo, indepartat rugina....si poate poate o vopsea asa de criza (fara cuptor).

Last edited by bobby_gsi2; 31-08-12 at 11:48.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-12, 12:21   #1343
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

[QUOTE=bobby_gsi2 QUOTE]

nu tot ce e mare e si bun .. lasa alfa romeo pentru macaroane si pune ce a facut neamtu pentru ea ..
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-12, 13:14   #1344
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

[QUOTE=cristiandim4;5157909]
Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 QUOTE

nu tot ce e mare e si bun .. lasa alfa romeo pentru macaroane si pune ce a facut neamtu pentru ea ..
Pai neamtu a facut pt 16v nu pt 8. Ala care vorbeste putin zicea ca e mai ok cu aia mai mari avand in vedere ca undeva sub masina se ingusteaza. O sa pastrez teava originala cu sonda lambda ca nu se desface nici moarta. Investigheaza cu compresiometru ala ...l-am intrebat pe inginer si tot nu au aparut stuturile alea si lipseste tocmai ala care imi trebuie mie. Macar stiu o treaba...desi masina trage altfel pana nu vad compresia nu ma linistesc si stiu in ce directie o iau....ori desfac iar motorul ori ma pun pe treaba sa rezolv cu temperatura ridicata. Deja acum dimineata pe racoare e mult mai sprintena....insa nu o fortez rece ca e pacat de munca mea si ma dispera si zgomotul ala de la chiulasa. Sper sa fie de la tacheti....
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-12, 16:10   #1345
sebastyan2001

Stage 5
 
sebastyan2001's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,185
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Serpii de sfi sunt ideali, daca pui mai mare o sa ai probleme cu contrapresiunea. Evacuarile Lexmaul pt ne au tot diametrul serpilor de sfi .
sebastyan2001 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-12, 07:56   #1346
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Eu am incredere in Lexmaul cand vine vorba de opel deci raman cei de sfi. Sa vedem daca ies treburile sa ma apuc de ea cat mai repede.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 08:37   #1347
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Nu stiu ce m-a apucat ieri si mi-a venit boala pe toba finala. Un flex...un aparat de sudura si am potolit-o. A rezultat o masina silentioasa, cred ca trec pe langa politie fara sa ma auda . Mai am de bibilit putin la ea......insa sunt dezamagit de fumu` albastru care isi mai face cand si cand aparitia . Daca e cineva interesat am de vanzare doua bucati BORLA PRO-XS. Cea veche care am avut-o montata costa 70 ron, e lunguiata, perpelita putin ca am luat-o de pe o Hayabusa trantita iar cealalta e stil butelcuta, standard, 100 ron. Preturile sunt fixe.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 11:47   #1348
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

ia zi-mi si mie mai bobby man, de ce nu e Ok servo-directia..pe kadett sau eu stiu, poate te refereai la C20NE, ziceai ceva de genu prin primele pagini cuiva.

Nu de alta, dar chiar vroiam sa-ti propun kitul meu(complet pt swap) la 300lei, cand am dat search si am gasit afirmatia ta
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 11:53   #1349
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
ia zi-mi si mie mai bobby man, de ce nu e Ok servo-directia..pe kadett sau eu stiu, poate te refereai la C20NE, ziceai ceva de genu prin primele pagini cuiva.

Nu de alta, dar chiar vroiam sa-ti propun kitul meu(complet pt swap) la 300lei, cand am dat search si am gasit afirmatia ta
Nu era ok pe atunci....aveam in cap numai linii si alte nebuneli si imi lua din puteri . Am si eu kit de servo de pe o calibra de dezmembrat....insa e lenea mare. Probabil in viitor o sa il pun, cu rotile de vara chiar trag de volan pe loc. Cu jantele de iarna e chiar ok....dar nu merg mereu cu alea....plus ca mai beau si eu licori cu alcool si cand mai merge prietena mea cu masina e un chin pt ea fara servo. Oricum mersi de oferta.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 12:55   #1350
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

nici nu stiam ca sunt identice sistemele, dar vad ca si Astra F, Ascona C, Kadett E si Calibra au aceleasi casete

asta e, incercarea moarte n-are.
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -