Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 21-05-12, 00:59   #1291
vladutzu

Stage 5
 
vladutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 845
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Vladutu din ce vad in poze si la tine e problema destul de "umeda" cum era la mine. Ca sa incepem cu inceputul. Sub filtru de ulei ai flansa pt radiatorul de ulei. Sub flansa ai garnitura pusa mai sus de Clatalin. Ceea ce e acolo nu e blocul mtorului....e pompa de ulei. Sfatul meu e sa schimbi garnitura pompei de ulei, garnitura modinei si semeringul pompei de ulei.Dar vezi sa pui toate suruburile la pompa de ulei . Daca tot umbli acolo schimba si garnitura la baia de ulei.Daca pe sus nu da ulei....si schimbi toate astea...nu ar trebui sa mai ai probleme. Eu pana acum nu am....e motorul curat curat. E imposibil sa nu gasesti garnitura de pompa...daca nu gasesti ne anunti si iti da catalin codurile.
Claudiu mersi de aprecieri....am uitat sa iti multumesc pentru schimbatul burdufului la planetara si multumirile se indreapta si catre Melcu....super baiat, lucreaza f bine.... daca aveti probleme cu opel-urile se pricepela tot si stie masinile astea din bara in bara. Cand aveti probleme ma contactati si las numarul lui aici...are si un atelier frumusel foc cu tot ce trebuie. Tre sa vad cum fac sa dau o tura de autostrada...insa problema e alta.....am rulmentii fata beliti rau si mi-e sa nu raman pe acolo. Ma dispera faptul ca imi harjane ceva pe la roti......cred ca tablele de protectie de la discuri si poate asta amplifica sentimentul de nesiguranta. Mi-e lene sa mai dau roatilii jos sa verific....sa ma cac in ele de roti ca sunt si urate...imi ating in aripi . se monteaza sio demonteaza greu...si mai au si cauciucuri de iarna pe ele. Cand o sa fiu iar harnic poate imi fac timp si montez rotile albe
mersi domnu de sfaturi, incerc sa mai caut sa vad, da astia pe unde am fost la firme de piese , cand i-am cerut simering la pompa de ulei de c20xe se uita la mine , si zice in program nu imi da simering de la pompa de ulei numa de axe cu came si inca ceva. si zice ca sa-i aduc dimensiunea la simering=))) am si plecat de acolo... sper sa gasesc vre-un distribuitor care se stie in program si sa imi aduca ce imi trebe. daca tot ghinion o sa am , o sa te contactez sa imi dai codurile. mersi mult inca odata, drumuri bune si spor la treaba
vladutzu is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 08:59   #1292
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by vladutzu View Post
, simering la pompa de ulei de c20xe .......spor la treaba
sper sa se vada destul de bine am intrat pe o calibra c20xe
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sdsdf.JPG
Views:	70
Size:	131.1 KB
ID:	2439498   Click image for larger version

Name:	564545745.JPG
Views:	83
Size:	134.0 KB
ID:	2439499  
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 09:30   #1293
vladutzu

Stage 5
 
vladutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 845
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by cristiandim4 View Post
sper sa se vada destul de bine am intrat pe o calibra c20xe
mersi mult domnu. o sa notez toate codurile ce m-i le-ai dat in poze si merg sa comand .
vladutzu is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 09:42   #1294
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Cred ca pana la urma o sa bag niste autostrazi mici...de la metro la bascov si inapoi . Cati km or fi acolo? Exista camere de rovigneta?
Ca sa fie treaba treaba si in cutie avem ulei Motul.....dar de data asta e "reising". Bine ca l-a refuzat Ono
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 10:52   #1295
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Cred ca pana la urma o sa bag niste autostrazi mici...de la metro la bascov si inapoi . Cati km or fi acolo? Exista camere de rovigneta?
Ca sa fie treaba treaba si in cutie avem ulei Motul.....dar de data asta e "reising". Bine ca l-a refuzat Ono
scump domle .. scump la 50 litru .. pret ca pt el .. ca la unu strain il dadeam cu 70 .. .. no coment .

las ca sta mai bine la prieteni in cutie !
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 11:02   #1296
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

in sfarsit am terminat de citit tot topicul... ai avut ceva treaba la ea... si inca mai ai.. treaba la ele nici o data nu se termina.
fisele mai fac figuri?
multi km fara capota ridicata
antal is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 11:06   #1297
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Hai, ma, nu mai fiti carcotasi, ca deja are probleme omu'

Bobita, sa-nteleg ca de-acum esti un potential participant la Bucovat?
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 11:30   #1298
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

a venit florea la prima ora si imi zise ca ono a iesit in decor .. si ca e babardita bine masina
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 12:09   #1299
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Hai, ma, nu mai fiti carcotasi, ca deja are probleme omu'

Bobita, sa-nteleg ca de-acum esti un potential participant la Bucovat?
Am vazut filmarea si i-a plecat spatele violent, probabil a patit si el cum am patit eu la mosteni cand mi-a sarit furculita aia la tamburu stanga spate si mi-a blocat decat o roata....insa eu am fost mai norocos si nu am dat cu ea in parapeti....bine...a mea impingea oleak mai putin decat a lui .
Ehe....pana la bucovat mai e Gabitza..... mai avem de facut mecanica toata plus upgrade la frane...momentan cam flutura rotile.....dar la maxim 70 cat merg eu cu ea e ok. Dupa ce o fac ok pe mecanica si frane putem sa vizitam Bucovatzu`
Multumesc tuturor pt cuvintele frumoase.....pana ajunge masina cum vreau eu mai e mult....acum am facut doar un pas.....sper sa apuc sa umblu si la cutie sa marim raportu` .
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 16:42   #1300
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Clatalin sa umbli la calculatorul magic sa imi faci deviz pt:
-rulmenti fata
-pivoti
-capete bara
-bielete antiruliu
Alea de la brat le am...altceva nu mai trebe.....bucsile de la bara antiruliu sunt schimbate mai demult cu mamulea....si decat sa ma chinui la ele mai bine le las asa ca nu au joc si fiind bara mai groasa....e stres mare sa le schimb.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-12, 21:10   #1301
Claudiu_MK1

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 49
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

salut bobi sai lnistit plcerea a fost de partea mea sa te ajut doar sunt posesor de kadett gsi si eu.sper sa fie de calitate buna brduful si sa tine cativa km. hai baga multa benzina si fai rodajul la masina ca vreau sa vad cum merge "polizorul".
bafta
Claudiu_MK1 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-12, 22:13   #1302
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by Claudiu_MK1 View Post
salut bobi sai lnistit plcerea a fost de partea mea sa te ajut doar sunt posesor de kadett gsi si eu.sper sa fie de calitate buna brduful si sa tine cativa km. hai baga multa benzina si fai rodajul la masina ca vreau sa vad cum merge "polizorul".
bafta
Cred ca te las fara calculator oleak....sa fac si eu rodaju cu electronica stock. Nu prea sunt multumit...parca are acelasi miros de benzina sau de ars asa...ori e de la debitmetru ori de la calculator....mi-e sa nu ii dea asta multa benzina. POate trec maine pe acolo....am de strans un surub sub masina si nu mai am haine de lucru . A luat Melcu butelia aia?
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-12, 23:04   #1303
Claudiu_MK1

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 49
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

nu a luat butelia inca,verifica uleiul daca miroase a benzina sa nu fie de la debitmetru sau de la sonda lamda, sa sa vi ca iti dau calculatorul si mai ai unul pe la mine sa til dau si pe ala, te astept maine pe la garaj cu toate ca am o gramada de treaba imi fac timp si pt tine ,poate duc si eu volanta la usurat maine daca avem timp.salutare
Claudiu_MK1 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 13:45   #1304
kitz`

Stage 5
 
kitz`'s Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 977
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

de urmarit ...felicitari pentru cea ce ai facut
kitz` is offline   Reply With Quote
Old 25-05-12, 11:34   #1305
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Ma bate gandul sa trec la instalatie electrica pt motor de sfi. M-am saturat de debitmetre cu rotite si reglaje. Parca tot miroase a benzina nearsa si am impresia ca da si cu ceva fum......partea naspa e ca e colorat in albastru sau poate am eu vedenii. O sa inlocuiesc si furtunaraiele de alimentare...cotul de sub masina e mereu ud...de asta imi consuma mie cat un 4.0 . daca aveti careva ofertati-ma cu instalatia, ecu, debitmetru. Sultane mai trebuie ceva pt conversia p|zdii? Tot la vorba ta am ajuns :P . Cat dreaq mai e senzorul ala de il ai tu pt temperatura din admisie...vreau si eu unu`.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -