Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-12, 21:11   #16
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

Frumos Caravan, imi place maxim! Sa il conduci multi km fara incidente. Are si suspensie sport ?
Devu is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 22:00   #17
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

ma bucur ca ai reusit sa o inmatriculezi! ti-am zis eu ca iese euro 4 nare cum altfel sa-ti iasa! la tipul de motor pe care-l ai...apropo de jante sa nu te prosteasca foamea sa le vinzi ti-am zis sunt un model foarte rar de jante vorbesc foarte serios vazusem pe net la 300 euro fara gume!...ai o masina impecabila acum nu-ti ramane decat sa ai mare grija de ea si ne vedem pe strazi...apropo cand facem intrunire opel si bertone esti invitat tinem legatura
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 14:30   #18
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

La intalniri pe cat posibil o sa fiu prezent si eu, masina nu are suspensie sport, probabil iti lasa impresia ca e joasa pe fata, da intr-adevar e putin mai joasa iar cu jantele mari pe 16 arata si mai joasa. Masina imi place maxim, vreau sa fac doar rost de 3 stickere, de care ma voi ocupa saptamana viitoare: unu cu "freshasf*uck", unu cu 4tuning si unu cu clubopel.ro.

Multumesc mult Devu-le, nici japoneza ta nu se lasa mai jos.
__________________

'01 Opel Astra G Caravan, DOHC 1.6 16v 101hp (Z16XE)
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 18:19   #19
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

Baieti, de ceva vreme ma tot bate o idee... Cum ar fii daca as imbraca buza de cauciuc in stickerbomb si as da 3-4 straturi de lac peste ea? Ar tine? Sau la indoituri ar crapa lacul? Si daca ar crapa lacul, exista ceva lac "flexibil"? Asta a fost 1 la mana.

2 la mana, ce becuri am pe masina? Ca ma bate gandul sa imi pun o instalatie xenon, si as vrea informativ sa aflu un pret. Daca o pun, pierd reglajul vertical al luminii farurilor?

3 la mana, ma mai gandesc sa ii mai pun o suspensie sport, completa, deoarece doar cu arcuri durata de viata a amortizoarelor scade dramatic. Si cu ocazia asta, sa schimb jantele cu unele pe 15 sa nu frece in contra-aripi.

Voi ce parere aveti?

Cu stima,
Calin.
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 21:57   #20
Mht'u

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 712
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
Baieti, de ceva vreme ma tot bate o idee... Cum ar fii daca as imbraca buza de cauciuc in stickerbomb si as da 3-4 straturi de lac peste ea? Ar tine? Sau la indoituri ar crapa lacul? Si daca ar crapa lacul, exista ceva lac "flexibil"? Asta a fost 1 la mana.

2 la mana, ce becuri am pe masina? Ca ma bate gandul sa imi pun o instalatie xenon, si as vrea informativ sa aflu un pret. Daca o pun, pierd reglajul vertical al luminii farurilor?

3 la mana, ma mai gandesc sa ii mai pun o suspensie sport, completa, deoarece doar cu arcuri durata de viata a amortizoarelor scade dramatic. Si cu ocazia asta, sa schimb jantele cu unele pe 15 sa nu frece in contra-aripi.

Voi ce parere aveti?

Cu stima,

Calin.
Stickerul o sa reziste... Daca ai si tu grija, si n-o s-o lovesti, nu o sa ai probleme. Becurile stiu ca sunt h7 pe scurta.. Dar vezi ca scrie pe far. Suspensie sport poti s-ai pui si sa pastrezi jantele acestea... Am vazut Caravanuri cu jante pe 17 si cu suspensie sport si nu atingeau.. Este unul chiar aici pe forum, argintiu.
Mht'u is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 06:07   #21
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

becurile sunt H7 pe scurta si H1 pe lunga.la mn asa era!
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 06:16   #22
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

H7 scurta si Hb3 pe lunga!...mai bine stai si ia-ti faruri cu lupa nu te prea prostii sa pui pe farurile astea ca o sa-ti umple colegi din trafic frigiderul de acasa de carne...jantele pot ramane si astea nu-i stres ca no sa patesti nimic te asigur eu
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 19:30   #23
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

Am facut astazi un drum de 135 km, am consumat 9 sau 10 litrii de benzina (aproximati pe ac). Am fost si am sfintit masina, am mers 5 persoane si am venit incarcati cu 3 saci plus bagaje. Masina s-a comportat exceptional, nu am nimic ce sa comentez, sta bine pe curbe si astazi am invatat ca daca vreau sa-i dau in gura, daca accelerez sub 2500 de ture nu se intampla nimic, deabea de la 2500-2700 ture incepe sa se infinga si sa fuga cum trebuie.
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 20:05   #24
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
Am facut astazi un drum de 135 km, am consumat 9 sau 10 litrii de benzina (aproximati pe ac). Am fost si am sfintit masina, am mers 5 persoane si am venit incarcati cu 3 saci plus bagaje. Masina s-a comportat exceptional, nu am nimic ce sa comentez, sta bine pe curbe si astazi am invatat ca daca vreau sa-i dau in gura, daca accelerez sub 2500 de ture nu se intampla nimic, deabea de la 2500-2700 ture incepe sa se infinga si sa fuga cum trebuie.
dai treapta mica! si oricum e si mare masina si destul de grea si motor de 1.6 asa ca nu te astepta la 2.0T

Last edited by bujuKYL; 21-10-12 at 20:08.
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 20:07   #25
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
Am fost si am sfintit masina .... infinga
Ce-ai facut? Deci ROFL!
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 20:09   #26
BBK.

Stage 3
 
BBK.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 169
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

Accelereaz-o puternic dupa 3000 de turatii/min si iti spun eu ca vei simtii asa se infige motoru asta de 1.6 dupa 3000 trage bine pana in 3000 e zlabut, pe mn la turatii joase ma ajuta butonul Sport.
__________________


-------------------------------------------
'Opel Astra GTC 1.6 16v' - BBK.

Vand Subwoofere&Amplificatoare-CLICK-
-------------------------------------------

BBK. is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 21:12   #27
Mht'u

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 712
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

Uite, ai aici toate specificatiile motorului. Bafta din nou in ceea ce vrei sa-ti propui cu masina. Daca vrei sa-ti modifici pixelcaru' din semnatura, spune-mi mie, ca ma ocup si eu cu din astea de vreo 4 ani
Mht'u is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 11:20   #28
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

Are cineva sa imi dea un feedback la Motul sau Liqui Moly ambele 10W40? Multumesc anticipat. (filtru ulei Mann, e ok? d-asta am pe masina acum, alb).

Am sa verific antigelu, stie cineva sa imi spuna, in caz ca o sa il inlocuiesc, ce culoare trebuie, cat intra, si ce raport trebuie distilat?

Btw, masina nu consuma ulei, imi ajunge un bidon de 5l pentru schimb?

Multumesc anticipat.
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 19:12   #29
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

Quote:
Originally Posted by teen.ager View Post
Are cineva sa imi dea un feedback la Motul sau Liqui Moly ambele 10W40? Multumesc anticipat. (filtru ulei Mann, e ok? d-asta am pe masina acum, alb).

Am sa verific antigelu, stie cineva sa imi spuna, in caz ca o sa il inlocuiesc, ce culoare trebuie, cat intra, si ce raport trebuie distilat?

Btw, masina nu consuma ulei, imi ajunge un bidon de 5l pentru schimb?

Multumesc anticipat.
baga ulei marca GM, filtru Mann e cel mai indicat! eu unul antigelul il pun curat in special iarna!!! nici nu ai nevoie de 5l de ulei, e doar 1.6 cat ai vrea sa intre ulei? cat intr-un V8?
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 30-10-12, 19:59   #30
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Maşina mea: '01 Opel Astra G Caravan

ulei iti intra cam 3.2-3.5L.recomand GM sau Castrol.antigel eu bagasem dela albastru.asa se recomanda pe clubopel.intra si acolo ca ai sa gasesti ff multe pt masina ta!
__________________


/// E39


www.e39.ro
marius3030 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -