Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-12, 15:38   #16
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

Superba achizitia !
Sa o stapanesti sanatos !
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 16-10-12, 21:04   #17
Mht'u

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 712
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

Foarte frumoasa masina. Sa speram ca nu ai lovit-o rau..
Mht'u is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 09:45   #18
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

am vazut masina pe langa faimos, de fapt mi-a atras atentia. arata clean si iese in evidenta si cand este parcata. sa o stapanesti sanatos si incidente de nici un fel.

usor usor o sa te faca sa vrei mai mult si cred ca o sa investesti in ea cu "bunatati".
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 13:20   #19
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

Quote:
Originally Posted by GL91ANB View Post
Superba achizitia !
Sa o stapanesti sanatos !
Multumesc!

Quote:
Originally Posted by Mht'u View Post
Foarte frumoasa masina. Sa speram ca nu ai lovit-o rau..
Multumesc!
Am strambat bara, capota si "ochelarul" pe care se monteaza farurile. Le-am indreptat si vopsit, dar nu sunt multumit de ce-a iesit, asa ca o sa le schimb cand o sa am posibilitatea. Acum am avut nevoie sa le indrept, ca urmeaza rar-ul.

Quote:
Originally Posted by TSC-Us View Post
am vazut masina pe langa faimos, de fapt mi-a atras atentia. arata clean si iese in evidenta si cand este parcata. sa o stapanesti sanatos si incidente de nici un fel.

usor usor o sa te faca sa vrei mai mult si cred ca o sa investesti in ea cu "bunatati".
Multumesc!
Pe langa Famous am biroul, pe-acolo o parchez deseori.

Deja vreau sa investesc in ea, dar nu stiu de unde sa incep. Cred ca o sa le adun una cate una. Am citit pe forumuri ca multi recomanda softul de la EDS, dar mai trebuie si niste piese pe ici-colo (traseu admisie + filtru, blow-off-valve, FMIC putin mai mare etc.) si nu stiu exact ce sa iau, de unde etc. Orice sfat e binevenit!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 18:27   #20
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

S-o stapanesti sanatos. Depinde si ce faza a soful o vrei pentru ca din cate stiu eu pentru Phase I nu trebuie sa modifici si altceva. Cel putin la c20let, motor pe care il detin, trebuiesc modificari de la II in sus (intercoller+traseu+bujii) care te mai costa si alea ceva si pe care trebuie sa le fac si eu. Spor in continuare.
__________________

Last edited by B-64-KTL; 22-10-12 at 18:32.
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 17:36   #21
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

Deci a ta era masina in seara aia la Cafe D`art chiar m-am oprit pret de cateva secunde si m-am uitat...

Sa o stapanesti sanatos !
topser is offline   Reply With Quote
Old 12-11-12, 18:31   #22
acsic

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 7
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

Am vazuto azi live la tribunalul constanta superba!
acsic is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 22:17   #23
renatremo

Stage 3
 
renatremo's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 96
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

Felicitari de achizititie! Frumoasa masinuta. Sa o stapanesti sanatos... De abia astept sa ne vedem sa iti vad masinuta...
renatremo is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 08:16   #24
GabrielMotorsport

Stage 4
 
GabrielMotorsport's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 227
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

Salutare . Frumoasa masina si ingrijita , sa o stapanesti sanatos si la mai multi km cu ea .

Off Topic : Poti sa faci si tu ceva poze pe la interior ? Am si eu una si vreau sa ii pun piele in interior
__________________
Aparatura foto-video F64
GabrielMotorsport is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 04:03   #25
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

ce se mai aude de masina?

ps.: ajuta-ma cu ceva sfaturi in legatura cu tipul de masina intentionez sa cumpar, deja am inceput sa caut de cateva zile pe germania si austria: cum se comporta, cum sunt piesele(pretul lor), ce minusuri are, cum trage, fiabilitate, confort, etc
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 11:24   #26
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

Salut!

De masina momentan nu mai pot spune nimic, pentru ca o tin pe dreapta de vreo 3 luni, neavand numere la ea. Astept sa finalizez inmatricularea pe Ro fara taxa.
Prea multe nu pot sa-ti spun despre ea, dar o sa incerc sa le iau pe rand, din putinele lucruri pe care le stiu despre ea:

-comportament: ce apreciez foarte mult la ea, fiind o masina grea si cu tractiune fata, este ca NU are wheel-hop (topaiala aia enervanta cand pleci brusc si "sare" roata); mai am un minivan asemanator, dar cu numai 140 cp si are un wheel-hop fantastic, practic nu poti sa pleci tare de pe loc fara sa-ti sara ca nebuna; stabilitatea este foarte buna, nici nu zici ca e o "duba";

-pretul pieselor mi se pare excelent, am schimbat distributia cu numai 500 si ceva de lei (piese), iar celelalte consumabile schimbate au fost si ele la pret convenabil, desi nu am ales cele mai ieftine piese;

-trage foarte bine, dar sa nu te astepti la performantele unui coupe/sedan de 1000 kg cu aceeasi putere, pentru ca alea 500 kg in plus conteaza; eu am mers cu peste 230 cu ea si ... mai avea pedala (stiu ca suna amuzant ) );

-de fiabilitate nu-mi fac probleme, pentru ca masina mea are 240.000 km reali, motorul NU a fost segmentat, garniturile sunt cele originale (cu exceptia celei de la capac, pe care am schimbat-o eu pentru ca scapa un pic), iar felul in care merge motorul mi-a lasat o impresie foarte buna: am curaj sa fac testul cu moneda pusa in picioare ;

-la confort am doua reprosuri: desi scaunele au o sustinere laterala excelenta, pozitia de condus este prea inalta pentru gusturile mele... insa daca era mai joasa, nu mai vedeam bine prin parbriz ) ; al doilea repros este modul de asezare al instrumentelor in habitaclu: ai de toate, dar parca nimic nu e la indemana, iar aspectul interior cam lasa de dorit; ar mai fi de adaugat inutilitatea navigatiei pe teritoriul Romaniei, din moment ce nu exista harta disponibila si nici nu ai cu ce sa o "pacalesti", iar confortul... lasa si el putin de dorit, datorita rigiditatii suspensiei si balonului mic la anvelope (225/45/R17 pe 1500 kg) ; sincer, pe mine ultima "problema" nu ma deranjeaza, fiind obisnuit si chiar dependent de rigiditatea unei masini, dar cand ai pasageri de genul... mama, colega in varsta etc., e posibil sa nu le placa.

Una peste alta, eu nu pot sa-mi imaginez o masina mai "cu de toate" decat Zafira mea.... am 200 cp pe care intentionez sa ii inmultesc, am un aspect destul de reusit pentru o duba, am stabilitate, am fiabilitate, am dotari suficiente si.... toate astea la o masina cu 7 locuri, suficient de spatioasa. Ce altceva mi-as putea dori de la ea?
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 15:30   #27
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

multumesc frumos ca ti-ai rapit din timpul tau pentru a-mi da sfaturi! oricum este o masina superba mi se pare fenomenala raport greutate putere, confort tot ce vrei!!! sper sa gasesc una destul de ok sa se inmulteasca pe aici zafirele opc! o zi buna si grija de superba ta!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 27-04-14, 21:54   #28
CoCoBistrocel
2 Roti

Stage 3
 
CoCoBistrocel's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 146
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

Ce se mai aude cu masina?
CoCoBistrocel is offline   Reply With Quote
Old 28-04-14, 07:31   #29
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

I-am montat un blow-off de la Bailey, apoi i-am pus un soft stage 1 (TCM Turbo, aprox. 240 cp si 350 Nm), insa dupa o vreme mi-a picat turbina din cauza ca am mers o perioada cu prea putin ulei. Acum, daca tot s-a intamplat sa pice, vreau o turbina noua, upgrade (Z20LEH). Deocamdata nu mi-o permit, deci mai astept un pic.
Cand o voi scoate din garaj, voi pune si niste poze.
Ma bate gandul sa iau si o suspensie sport reglabila, insa cea de la TaTechnix mi se pare suspicios de ieftina...
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-04-14, 07:44   #30
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Masina mea: Opel Zafira OPC

In regim de utilizare normala, o sa te tina intre 2 si 5 ani, cum ai noroc . Problema e ca unele TaTechnix cu cat o lasi mai jos, cu atat se inmoaie mai tare...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -