Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-12, 08:30   #1
trayann_90

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Default Masina mea: opel vectra b caravan

de 5 zile sunt in posesia unui vectra b caravan 1.6 16v fabricatie '98. la prima impresie sunt foarte incantat de masina.
primele defecte constatate pe langa diverse becuri arse care s-au rezolvat relativ usor si cu putini bani, tin sa precizez o intrerupere a motorului sesizata de cand am luat masina. punandu-i nr rosii si luand-o la prima plimbarica pe drumurile patriei, ma exaspera acea intrerupere din pricina careia simteam o acuta lipsa de putere sa plecari de pe loc sau la acceleratii mai bruste masina avand initial tentinta de a da in nas plus ca si sunetul motorului era enervant...se si auzea ca mergea umpic in 3...plus mirosul de benzina ne arsa ce ramanea dupa mine. brusc trecand pe langa un magazin de piese auto (eurocar) m-am hotarat sa schimb bujiile cu niste NGK-uri cu 2 electrozi...cei de acolo mi le-au recomandat pt motoarele opel. nu m-am mirat foarte tare cand leam schimbat si am constatat ca bujia de la pistonul 4 era fleasca. dupa schimbarea lor am constatat ca nici fisa nu isi facea treaba asa ca momentan acel intrerupt inca persista. ce m-a ingrijorat este faptul ca masina din cele vazute are un consum exagerat..de peste 12% zic eu la prima vedere...sper doar sa fie din cauza fiselor si bujiilor obosite.
o alta problema constatata este faptul ca dupa ce motor s-a incalzit bine a inceput sa se auda un tacanit ca si de intinzator care nu are vaseliza in el...sau ca si o vibratie de tablita desprinsa... (problema asta am mai intampinat-o candva la cielo si s-a rezolvat dand cu un spray cu vaselina pe intinzatorul distributiei).
Sfaturi, pareri legate de masina? cei care aveti, la ce sa ma astept de la ea? ce probleme au?

mai jos pun si cateva poze...
http://imageshack.us/photo/my-images...639107810.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images...263910789.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images...263910786.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images...263910784.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images...263910783.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images...263910782.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images...263910781.jpg/

Last edited by GJ 64 GAB; 24-10-12 at 10:59.
trayann_90 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-12, 15:24   #2
trayann_90

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Default Re: Masina mea: opel vectra b caravan

azi am rezolvat problema cu intreruptul...am schimbat fisa respectiva ca era moarta si am pus si o alta bobina pentru ca ce aveam pe masina avea si ea probleme in sensul ca nici ea nu dadea curent pe cilindrul 4.
trayann_90 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-12, 22:13   #3
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Masina mea: opel vectra b caravan

salut , frumusica masina , sa o stapanesti sanatos !

explicami si mei o chestie , bataia aia care o ia masina cand se incalzeste motorul ...se aude ca un tachet o bataie rapida si creste cu turatiile motorului ?
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 26-10-12, 09:06   #4
trayann_90

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Default Re: Masina mea: opel vectra b caravan

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
salut , frumusica masina , sa o stapanesti sanatos !

explicami si mei o chestie , bataia aia care o ia masina cand se incalzeste motorul ...se aude ca un tachet o bataie rapida si creste cu turatiile motorului ?
multumesc frumos!
da, creste cu turatiile motorului. creste in sensul ca se aude mai des, nu ca se aude mai tare.
ce ma nemultumeste in momentul de fata este faptul ca nu reusesc sa-i daau de cap cu conumu ala...
trayann_90 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-12, 12:06   #5
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Masina mea: opel vectra b caravan

Quote:
Originally Posted by trayann_90 View Post
multumesc frumos!
da, creste cu turatiile motorului. creste in sensul ca se aude mai des, nu ca se aude mai tare.
ce ma nemultumeste in momentul de fata este faptul ca nu reusesc sa-i daau de cap cu conumu ala...
consumul poate sa fie din mai multe cauze , paote sa fie sonda ...dute si bago pe tester cel mai bine si elimini mai multi factori !
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 26-10-12, 13:28   #6
trayann_90

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Default Re: Masina mea: opel vectra b caravan

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
consumul poate sa fie din mai multe cauze , paote sa fie sonda ...dute si bago pe tester cel mai bine si elimini mai multi factori !
am pus-o si pe tester pt o verificare generala si nu dadea nicio eroare
trayann_90 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-12, 14:08   #7
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Masina mea: opel vectra b caravan

Quote:
Originally Posted by trayann_90 View Post
am pus-o si pe tester pt o verificare generala si nu dadea nicio eroare
in cazul asta chiar nu stiu cum sa ma pronunt ..eu am avut o problema mai demult cu o masina cu un ford 1,6 16v consuma exorbitant de mult ...si erau de vina injectoarele bagau benzina in exces ..

Last edited by rover_cabrio; 26-10-12 at 14:12.
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 26-10-12, 15:50   #8
trayann_90

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Default Re: Masina mea: opel vectra b caravan

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
in cazul asta chiar nu stiu cum sa ma pronunt ..eu am avut o problema mai demult cu o masina cu un ford 1,6 16v consuma exorbitant de mult ...si erau de vina injectoarele bagau benzina in exces ..
sper sa nu am o astfel de problema.... sper ca la mine problema sa fie din sonda lambda
trayann_90 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 03:54   #9
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea: opel vectra b caravan

hai ca arata bine masiva! dar totusi zic asa nu e prea mic motorul pentru ditamai caroseria? ce consum ai la ea?
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 10:18   #10
trayann_90

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Default Re: Masina mea: opel vectra b caravan

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
hai ca arata bine masiva! dar totusi zic asa nu e prea mic motorul pentru ditamai caroseria? ce consum ai la ea?
momentan are un consum de vreo 15%. astept sa vad de unde e problema asta...sonda lambda sau ce o fi de vina pentru ca orice mi-ar zice oricine ca e masina grea si motor mic... sunt 100% convins ca momentan ceva nu e in regula de are consumul asta.
din informatiile mele ar trbuii sa consume undeva la 9-10%. ma insel?
sunt constient ca masina este totusi grea (1342 kg), dar totusi masina nu am luat-o pentru "liniute", mi-am luat o masina cu care sa-mi fac si treaba de zi cu zi, sa ies si la un gratar un week-end si de ce nu... sa mearga si seara la o plimbarica...drept urmare nici nu o sa ma axes pe stiu eu ce tuning...gen suspensie sport... schimbat evacuari sau mai stiu eu ce...da, ar fi mai frumoasa masina asa, dar trebuie tinut cont de lucrurile la care o sa-mi serveasca masina. telul meu este sa o tin cat mai ingrijita tehnic si optic. deci nu ma deranjeaza daca cei 100 de cai nu o sa rupa asfaltul sub masina si nu o sa faca "fassssssss" la schimbarea treptelor

Last edited by trayann_90; 28-10-12 at 10:20.
trayann_90 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 10:36   #11
BBK.

Stage 3
 
BBK.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 169
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: opel vectra b caravan

Banuiesc ca de la sonda lamda iti face asa pentru ca mai am un prieten tot cu un 1.6 pe un golf si are probleme cu ea si tot asa ii mananca mult si se ingatuie in a-2a la 2000 de ture, e in jur de 100-150E sa o schimbi.
Si da cam 9-10 % ti-ar manca in oras
Bafta cu masina!
__________________


-------------------------------------------
'Opel Astra GTC 1.6 16v' - BBK.

Vand Subwoofere&Amplificatoare-CLICK-
-------------------------------------------

BBK. is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 22:17   #12
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Masina mea: opel vectra b caravan

varumio la Vectra ca si a ta, aceasi caroserie doar ca are motor de 2.0 16v benzinar nu-i ia asa mult...nush ce probleme poti avea la ea dar este destul de grav
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 08:33   #13
trayann_90

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Default Re: Masina mea: opel vectra b caravan

Quote:
Originally Posted by BBK. View Post
Banuiesc ca de la sonda lamda iti face asa pentru ca mai am un prieten tot cu un 1.6 pe un golf si are probleme cu ea si tot asa ii mananca mult si se ingatuie in a-2a la 2000 de ture, e in jur de 100-150E sa o schimbi.
Si da cam 9-10 % ti-ar manca in oras
Bafta cu masina!
o s-o schimb ca doar nu pot sta cu ea asa... miercuri avem programare la "domn' doftor" sa ne tragem distributie noua si sa vedem si cere-i baiu si cu sonda asta...sau ce problema o fi
trayann_90 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 08:35   #14
trayann_90

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Default Re: Masina mea: opel vectra b caravan

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
varumio la Vectra ca si a ta, aceasi caroserie doar ca are motor de 2.0 16v benzinar nu-i ia asa mult...nush ce probleme poti avea la ea dar este destul de grav
eee...sa speram ca n-o sa fie chiar asa grav
trayann_90 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-12, 17:48   #15
trayann_90

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 48
Default Re: Masina mea: opel vectra b caravan

Quote:
Originally Posted by trayann_90 View Post
eee...sa speram ca n-o sa fie chiar asa grav
stie cineva ce valori trebuie sa dea sonda almbda pe tester? mie imi variaza intre 200 si 800...850 mA. Sunt curios daca a mai verificat cineva care are un consum normal si ce valori are pentru ca nuprea imi vine sa dau vreo 2 mil pe o alta sonda si sa nu fie asta problema...
trayann_90 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -