Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-12-11, 19:57   #46
adytzu983
Opel Driver

Stage 4
 
adytzu983's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 207
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

azi a sosit si mult-asteptata expertiza care mi-a dat 2 vesti(ca de obicei una buna, una rea): cea buna e ca mi-au dat dauna totala ceea ce inseamna ca primesc banii si cea rea e ca asigurarile nu pot inainta dosarul pana nu se finalizeaza dosarul penal al mosului(lucru ce ar putea dura o vesnicie)
adytzu983 is offline  
Old 07-01-12, 17:36   #47
adytzu983
Opel Driver

Stage 4
 
adytzu983's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 207
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

vesti noi!!! 1.urmeaza sa primesc banii de la asigurari (mai trebuie doar un raspuns de la politie care-l primesc luni sau marti) 2.deja am gasit alta vectra cu care voi putea incepe ce aveam de gand cu asta 3. nu m-a incurcat cu nimic dosarul penal al mosului... tot ce sper acum e sa primesc banii cat mai repede... cat despre vectra care am gasit-o are nevoie de un motor... poate stie cineva un c20xe de vanzare...
adytzu983 is offline  
Old 12-01-12, 22:45   #48
muntiu
Opel Driver

Stage 5
 
muntiu's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,389
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

Quote:
Originally Posted by 4tuni View Post
sa o faci tu cu mana ta nu ai cum numai daca esti mecanic auto si lucrezi intr-un service autorizat...masina intra in service baietii se ocupa de masina.la gata se face un deviz si pe baza devizului service primeste banii de la firma de asigurari....firma de asigurari nu o sa iti dea niciodata banii numai daca masina este avariata in proportie de x la suta....dar dupa cum vad eu masina ta nu este avariata asa de rau...si full casco daca iti dadea mosu tot nu primeai banii pe masina....ti-am spus ca la tine se poate repara....eu am avut-o acordeon si tot mi-a bagat-o in service....si mi-a facut-o ca nici nu se cunostea....bine dar i-am cam ,,uns,,, pe baieti ca sa facu lucru bun....am mai tinut-o un an apoi am maritat-o..
prostii...
asigurarile despagubesc absolut orice fel de dauna produsa pe RCA indiferent ca e o aripa zgariata sau un semnal spart.
se intocmeste un deviz estimativ al reparatiei si din acela se scade TVA si se reduce un procent din ora de manopera si materiale de obicei.
in plus masina trebuie evaluata nu numai dupa standardele din tabele ci se are in vedere si daca sunt imbunatariri sau echipari in plus (tuning) si aceste daune se despagubesc automat
daca tu ai bara de editie 2000 de ex si masina pe serie era standard,asigurarea e obligata sa despagubeasca ce era pe masina la momentul accidentului
se refuza numai in caz de casco daca masina nu a fost asigurata cu imbunatatiri iar la momentul intocmirii politei masina era standard

o sa primesti banii fara probleme nu pleca urechea la ce spune "4tuni"
"full casco" nu poate sa iti dea nimeni niciodata, casco despagubeste numai masina care detine polita, pentru orice alte bunuri(garduri,semne de circulatie,magazine,si orice distrugi sau avariezi cu masina ta) plus vatamari corporale ale altor persoane,toate acestea sunt acoperite de asigurarea RCA
muntiu is offline  
Old 01-03-12, 22:51   #49
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

tinere ce sa mai intamplat pana la urma? ai reparat masina? ti-ai achizitionat alta? eu am luat o teapa destul de mare cu asigurareain urma unei coliziuni cu o tipa
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline  
Old 02-03-12, 18:14   #50
adytzu983
Opel Driver

Stage 4
 
adytzu983's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 207
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
tinere ce sa mai intamplat pana la urma? ai reparat masina? ti-ai achizitionat alta? eu am luat o teapa destul de mare cu asigurareain urma unei coliziuni cu o tipa
urmeaza sa primesc banii.... m-a intarziat foarte mult politia care nu si-a facut datoria cum trebuie dar intr-un final am toate actele la dosar, care momentan e la managerul general la aprobat... intre timp ma plimb cu opelu astra f 1.7 td a lu tata.... unde avea asigurare tipa cu care ai avut coliziunea?
poze cu opelu astra....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAG0039.jpg
Views:	35
Size:	431.7 KB
ID:	2346742   Click image for larger version

Name:	IMAG0042.jpg
Views:	37
Size:	452.2 KB
ID:	2346743  
adytzu983 is offline  
Old 02-03-12, 18:38   #51
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

Quote:
Originally Posted by adytzu983 View Post
urmeaza sa primesc banii.... m-a intarziat foarte mult politia care nu si-a facut datoria cum trebuie dar intr-un final am toate actele la dosar, care momentan e la managerul general la aprobat... intre timp ma plimb cu opelu astra f 1.7 td a lu tata.... unde avea asigurare tipa cu care ai avut coliziunea?
poze cu opelu astra....
frumusel opelu, i-al la niste modificari!...pai la Euroins avea!...
bujuKYL is offline  
Old 02-03-12, 18:46   #52
adytzu983
Opel Driver

Stage 4
 
adytzu983's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 207
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

eu pt mine am gasit tot o vectra... insa tata a zis sa-l ia el si sa-mi dea mie astra.... mi-ar placea cum ar iesi tunata dar parca imi place mai mult demarajul de benzinar... nu mai zic ca ma tenteaza un motor c20xe... ma mai gandesc pana vad banii de la asigurari... mai exista si varianta cu bmw e34 520i din pozele din paginile anterioare
adytzu983 is offline  
Old 02-03-12, 18:59   #53
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

Quote:
Originally Posted by adytzu983 View Post
eu pt mine am gasit tot o vectra... insa tata a zis sa-l ia el si sa-mi dea mie astra.... mi-ar placea cum ar iesi tunata dar parca imi place mai mult demarajul de benzinar... nu mai zic ca ma tenteaza un motor c20xe... ma mai gandesc pana vad banii de la asigurari... mai exista si varianta cu bmw e34 520i din pozele din paginile anterioare
prietenas nu te baza deloc pe banii de la asigurare, ai sa fi dezamagit, eu am ales sa o fac in regim propriu! dupa ce am cheltuit aproximativ 7000ron, m-am ales cu 3840ron de la asigurare si restu am dat de la mine ca fraieru!...
bujuKYL is offline  
Old 02-03-12, 19:07   #54
adytzu983
Opel Driver

Stage 4
 
adytzu983's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 207
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

dar la mine e dauna totala.... au calculat dauna si pt reparatie mi-ar fi dat 2700 ron.... pt dauna totala e 7600ron....
adytzu983 is offline  
Old 02-03-12, 19:21   #55
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

Quote:
Originally Posted by adytzu983 View Post
dar la mine e dauna totala.... au calculat dauna si pt reparatie mi-ar fi dat 2700 ron.... pt dauna totala e 7600ron....
si din aia 7600ron, scade-ti tva 24%!...si apropo oricum benzinarul e mult mai koool, cel putin pentru mine!
bujuKYL is offline  
Old 02-03-12, 19:27   #56
adytzu983
Opel Driver

Stage 4
 
adytzu983's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 207
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

adica? de ce trebuie scazut tva daca atat au evaluat ei nu atat trebuie sa dea?
adytzu983 is offline  
Old 02-03-12, 20:06   #57
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

Quote:
Originally Posted by adytzu983 View Post
adica? de ce trebuie scazut tva daca atat au evaluat ei nu atat trebuie sa dea?
orice venit se impoziteaza! ai sa vezi...in ianuarie am luat si eu banuti de la ei!
bujuKYL is offline  
Old 02-03-12, 20:51   #58
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

biju are dreptate!din aia iti scade TVA si 25% restul masinii(rabla cum ii spun ei)!
unui prieten asa i-au socotit daca ii dadea dauna totala.si dintr-un cielo de 50 si cv de mil mai ramanea cu masina stricata + aprox 3000 lei!(atunci TVA-ul era 19%)
discuta problema mai exact cu cel de la asigurari!
__________________


/// E39


www.e39.ro
marius3030 is offline  
Old 02-03-12, 21:48   #59
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
biju are dreptate!din aia iti scade TVA si 25% restul masinii(rabla cum ii spun ei)!
unui prieten asa i-au socotit daca ii dadea dauna totala.si dintr-un cielo de 50 si cv de mil mai ramanea cu masina stricata + aprox 3000 lei!(atunci TVA-ul era 19%)
discuta problema mai exact cu cel de la asigurari!
eu iam dat un sfat sa stie, sa nu se astepte ca primeste toata suma care iau ziso ei, pentru ca ii va lua impozit 24% din suma aceea de 7600ron, ce naspa sunt astia cu asigurarile, daca te prinde politia fara te *** baietii de te indoaie si in cazuri de astea cum am patit, eu, si restu nu ii intereseaza! Romania p...li
bujuKYL is offline  
Old 02-03-12, 22:11   #60
4tuni

Stage 3
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 149
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: OPEL VECTRA A 1.6i

[QUOTE=muntiu;4823648]prostii...
asigurarile despagubesc absolut orice fel de dauna produsa pe RCA indiferent ca e o aripa zgariata sau un semnal spart.
se intocmeste un deviz estimativ al reparatiei si din acela se scade TVA si se reduce un procent din ora de manopera si materiale de obicei.
in plus masina trebuie evaluata nu numai dupa standardele din tabele ci se are in vedere si daca sunt imbunatariri sau echipari in plus (tuning) si aceste daune se despagubesc automat
daca tu ai bara de editie 2000 de ex si masina pe serie era standard,asigurarea e obligata sa despagubeasca ce era pe masina la momentul accidentului
se refuza numai in caz de casco daca masina nu a fost asigurata cu imbunatatiri iar la momentul intocmirii politei masina era standard

o sa primesti banii fara probleme nu pleca urechea la ce spune "4tuni"
"full casco" nu poate sa iti dea nimeni niciodata, casco despagubeste numai masina care detine polita, pentru orice alte bunuri(garduri,semne de circulatie,magazine,si orice distrugi sau avariezi cu masina ta) plus vatamari corporale ale altor persoane,toate acestea sunt acoperite de asigurarea RCA[/QUOT

care este prostul ala care are si casco si rca sa iti dea casco?este normal ca iti da rca-ul
iar cu rca te stergi cu el undeva ....adica in dos.....tu daca ai bara de editie 2000 pusa de tine ca asa a vrut muschiu tau iar eu iti dau rca-ul nu prea te vad eu cum o sa iti dea baietii toate ,,,dizainarurile si tuningurile puse de tine...
4tuni is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -