Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 31-05-12, 13:40   #166
tabokubmw

Stage 5
 
tabokubmw's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,154
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Verifica presiunea, daca nu echilibreazale
tabokubmw is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 13:51   #167
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Jantele nu sunt echilibrate,asta stiu,unghiul a fost facut,presiunea facuta.De lovit,a fost lovita in fata dar nu grav(am descoperit chit cand am facut capota).Nu e nimic indoit sau urma pe sub ea.Un mecanic zicea ceva de puntea spate,sa nu fie cumva deplasata...O sa merg sa verific.Treaba e ca dupa ce au facut ungiul corect,parca tragea si mai rau stanga...
__________________

davay is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 13:54   #168
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

pai depinde, unghiul adica directia nu prea se face "corect" se face in asa fel incat sa nu traga nici dreapta nici stanga si sa stea volanul drept, daca nu respecta chestiilea aste inseamna ca nu a fost facuta bine directia.
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 14:08   #169
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Quote:
Originally Posted by 26WRC View Post
pai depinde, unghiul adica directia nu prea se face "corect" se face in asa fel incat sa nu traga nici dreapta nici stanga si sa stea volanul drept, daca nu respecta chestiilea aste inseamna ca nu a fost facuta bine directia.
Inseamna ca tantalaii de la service nu au facut unghiul bine? Scule aveau dar indemanare le mai trebuie...
davay is offline   Reply With Quote
Old 02-06-12, 22:00   #170
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Nu aveam ce face azi asa ca am vopsit etrierii si tamburii,ca tot rezolvasem cu franele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC05825.JPG
Views:	152
Size:	771.7 KB
ID:	2454080   Click image for larger version

Name:	DSC05824.JPG
Views:	115
Size:	627.2 KB
ID:	2454081   Click image for larger version

Name:	DSC05827.JPG
Views:	122
Size:	737.1 KB
ID:	2454082  

Click image for larger version

Name:	DSC05829.JPG
Views:	107
Size:	624.6 KB
ID:	2454083   Click image for larger version

Name:	DSC05830.JPG
Views:	145
Size:	718.5 KB
ID:	2454084   Click image for larger version

Name:	DSC05821.JPG
Views:	178
Size:	674.5 KB
ID:	2454085  

davay is offline   Reply With Quote
Old 16-06-12, 12:36   #171
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Chiar daca strica putin aspectul,pentru binele masinii e bine sa am bani in buzunar asa ca,satul de Pulitia Romana mi-am luat o statie cb

+ o poza
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC05858.JPG
Views:	350
Size:	728.3 KB
ID:	2468308  

Last edited by davay; 16-06-12 at 12:38.
davay is offline   Reply With Quote
Old 16-06-12, 20:55   #172
tabokubmw

Stage 5
 
tabokubmw's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 1,154
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

ai mai lasat-o sau e iarba mare?
tabokubmw is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 12:00   #173
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Quote:
Originally Posted by tabokubmw View Post
ai mai lasat-o sau e iarba mare?
) E iarba mare,momentan ar cam trebui sa schimb jantele ca am ceva probleme cu ele,nu imi pot da seama cum am reusit sa le lovesc pe buza interioara dar a facut-o si ma gandesc la ceva pe 13,sa intru in legalitate...ma mai gandesc.
davay is offline   Reply With Quote
Old 24-06-12, 14:45   #174
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Pana la urma am indreptat jantele pe 14 dar parca nu sunt multumit de treaba,de la 100-110 in sus incepe si vibreaza,semn ca tot bate ceva. In plus pe spate am pus cauciucuri pe 175 si cel de pe stanga vajaie destul de rau,ceea ce iar nu e bine.Ma cam supara in ultima vreme ca tot bag bani si mereu troncane,vajaie cate ceva.
davay is offline   Reply With Quote
Old 24-06-12, 15:27   #175
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Suntem in aceeasi barca. de la 100 incepe sa tremure din ce in ce mai tare. Noroc ca nu prea fac drumuri in afara...si in caz ca ies merg ca mosneagu 95-100 sa evit emotiile

Solutia ca masina sa mearga drept si fin e sa schimbi absolut toate maruntaiele...pivoti,capete de bara,bielete,bratele sa fie drepte(sau schimbate) apoi cauciucuri bune si jante drepte si echilibrate, iar in final unghiuri. Calculul il faci tu, dar pe mine ma sperie (cumperi o juma' de corsa cu banii astia)

Partea proasta e ca trebuie facute "cam toate odata" si la ce masini avem... asa e si buzunarul.

A mea mergea cu 130 fin si drept cand am cumparat-o dar...dupa contactul cu niste gropi "atomice" care erau la vremea aia peste tot in iasi, s-a dus dracu tot.
Degeaba am schimbat una-alta, daca le-am facut la 3 luni distanta intre ele.
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-12, 15:31   #176
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Quote:
Originally Posted by jemis90 View Post
Suntem in aceeasi barca. de la 100 incepe sa tremure din ce in ce mai tare. Noroc ca nu prea fac drumuri in afara...si in caz ca ies merg ca mosneagu 95-100 sa evit emotiile

Solutia ca masina sa mearga drept si fin e sa schimbi absolut toate maruntaiele...pivoti,capete de bara,bielete,bratele sa fie drepte(sau schimbate) apoi cauciucuri bune si jante drepte si echilibrate, iar in final unghiuri. Calculul il faci tu, dar pe mine ma sperie (cumperi o juma' de corsa cu banii astia)

Partea proasta e ca trebuie facute "cam toate odata" si la ce masini avem... asa e si buzunarul.

A mea mergea cu 130 fin si drept cand am cumparat-o dar...dupa contactul cu niste gropi "atomice" care erau la vremea aia peste tot in iasi, s-a dus dracu tot.
Degeaba am schimbat una-alta, daca le-am facut la 3 luni distanta intre ele.
M-am cam linistit,sa zic asa,vazand ca nu sunt singurul. Oricum la mine problemele par rezolvabile.Am deja capetele de bara gata de schimb insa pe spate ma omoara zgomotele.Cred ca majoritatea vin de la paraditul ala de sistem de franare,cu pistonasele masii si ferodourile care ating de tamburi. Am zis ca o sa desfac din noi sa duc tamburii la strung sa-mi ia gradul ala dinspre exterior ca acolo am eu senzatia ca atinge ferodoul de tambur.Cat despre jantele indreptate de ne-a Gogu de la coltul strazii o sa-i fac o vizita ca banii si i.a luat dar treaba nu a facut-o prea bine.Ce sa zic,sper sa rezolvam
davay is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 07:24   #177
Nel Biggson
Opel Driver

Stage 5
 
Nel Biggson's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 338
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Salut. Vezi daca duci tamburii la strung ar fi bine sa aiba meseriasul un dispozitiv ca un ax cu care sa prinda tamburul central si apoi in strung. Adica sa nu prinda tamburul direct in bacurile strungului ca nu poate fi centrat perfect si ies tamburii ovalizati. Eu am stricat la primul strungar o pereche de tamburi.
__________________

Reparatii fisuri parbrize in Brailahttps://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...ml#post5007594
Polish faruri in Brailahttps://forum.4tuning.ro/102-bursa-se...la-oferta.html
Nel Biggson is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 09:03   #178
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Quote:
Originally Posted by Nel Biggson View Post
Salut. Vezi daca duci tamburii la strung ar fi bine sa aiba meseriasul un dispozitiv ca un ax cu care sa prinda tamburul central si apoi in strung. Adica sa nu prinda tamburul direct in bacurile strungului ca nu poate fi centrat perfect si ies tamburii ovalizati. Eu am stricat la primul strungar o pereche de tamburi.
Merci mult de sfat.Tatal prietenei mele e strungar,zicea el ceva de freza cu 5 capete,am auzit ca ar fi meserias si oricum nu mi-ar da el teapa.Ieri am dat jos cauciucurile de pe spate si le-am schimbat intre ele iar zgomotul s,a mutat pe partea dreapta(zgomotul de cauciuc,ce banda de rulare). O sa merg la nenea ala care mi-a dat cauciucurile sa vad ce rezolv.Am desfacut asta dupa ce am mers vreo 30 km si tamburul stanga era mai cald decat cel din dreapta,nu fierbinte,cald.Ce sa insemne asta?Ating ferodourile la cel din stanga sau sunt prea stranse la ala in dreapta



PS: Sa nu va induc in eroare,am 2 zgomote

-unul de la un cauciuc,zgomot de cauciuc(era pe stanga si l-am mutat pe dreapta)
-unul de ,,fier" de la tamburul dreapta spate.

culmea masina asta

Last edited by davay; 25-06-12 at 09:06.
davay is offline   Reply With Quote
Old 27-06-12, 22:11   #179
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Am rezolvat cu cauciucul,l-am schimbat si nu mai vajaie.
Am schimbat capetele de bara si am facut unghiul,acum nu mai trage stranga si e totul ok.
Mai am 2 mici probleme,vajaitul metalic de pe dreapta spate care se aude cand vrea el la viteze peste 80km/h,ai dau eu de cap si la ala si sonda de apa,care imi arata temperatura la fel,cand vrea ea.Ati patit ceva asemanator cu sonda asta? Am miscat de papuc,am dat cu WD40 dar nimic,ce sa-i mai fac ?

Bafta si drumuri bune!
davay is offline   Reply With Quote
Old 27-06-12, 22:17   #180
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Masina mea:Opel Corsa B 1.0 12V - RFL

Iti tragea stanga de la capatul de bara?Ca si eu am aceeasi problema imi trage dreapta si ma gandeam ca e de la altceva
valitataye is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -