Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-11, 21:04   #61
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

frumos cadouNu-mi gasesti si mie un cadu dinasta fiindca am inceput sa am nevoie de el al meu cu 220 e cam sarac
Skma is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 09:39   #62
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

LET-ul are doua tipuri de cutie de viteze,una este mecanica alta asa zisa electronica,in functie de cutia care o ai pe masina ai nevoie si de tipul respectiv de ceasuri de bord,ale tale vad ca sunt electronice ca sa zic asa,deci au fost pe masina cu cutie care are senzorul de kilometraj electronic si nu mecanic.Tu avand cutie F20 daca nu ma insel ai avea nevoie de ceasurile de LET care sunt cu cablu,de exemplu ale mele pe masina asa sunt,cu cablu pt kilometraj.Ale tale fiind electronice ai avea nevoie de traductorul care vine pe cutia F28 in locul cablului si sa incerci sa vezi daca ti se potriveste pe cutia ta de viteze...

P.S:ceasurile care le ai tu de pe ce masina sunt?Sunt de pe LET varianta Ecotec ca sa zic asa,adica dupa 95?Pt ca alea au 260km gradat insa sunt albe daca nu ma insel si ar trebui sa ai 8000rpm gradat...Este doar o curiozitate de a mea,sa nu mi-o iei in nume de rau
__________________
VECTRA A TURBO 4X4 C20LET POWER
DACIA 1310 TURBO INJECTION CONVERTED

DVR'S GARAGE- https://www.facebook.com/profile.php?id=100009200577468
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 17:08   #63
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

Salut....nu o iau in nume de rau ca nu am de ce....sfaturi/pareri/critici sunt oricand binevenite. Sincer nu stiu de pe ce masina sunt. Le-am montat azi, din pacate vitezometrul nu merge. Am tot citit pe net ca ar fi un fir albastru/rosu prin spatele casetofonului (cablu pe care l-am si gasit)....nu stiu sigur care este pinul la care vine in spatele ceasurilor...nici pe net nu am gasit poze macar cu mufele din spatele ceasurilor. Totusi am facut rost de traductor (de cielo este drept) si ma gandeam ca daca cel de la cielo merge la ceasurile LCD de kadet poate ar merge si asta dar asta ramane de vazut si analizat. Am schimbat si teava de apa si acum am si eu la nivel lichidul de racire.
__________________
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 17:15   #64
alex_gsi

Stage 5
 
alex_gsi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,083
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

sal cata din cate stiam eu firul de la turometru e verde deschis nu stiu cum e la tine iar in legatura cu vitezometru la calibra aia la care am pus motorul de la tine a fost v6 de fabrica si nu avea nici un traductor pe cutie iam pus f16 pe ea si ce crezi merge vitezometru fara cablu fara traductor ceea ce ma face sa cred ca are vre o legatura cu unitatea de abs altfel nu imi explic
alex_gsi is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 17:22   #65
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

Salut Alex....turometrul imi functioneaza...nu este problema, am tras semnal din ECU de la pinul 49 (parca) si l-am legat la firul verde, asa cum ai spus si tu. Poate ai timp sa ,,sapi" in ceasurile alea de la calibra si imi zici si mie care este firul specific vitezometrului.
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 17:25   #66
alex_gsi

Stage 5
 
alex_gsi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,083
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

te ajutam cu placere dar nu am cum calibra aia sa vandut
alex_gsi is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 18:56   #67
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

Mersi oricum....stie cineva de unde pot cumpara teava pentru evacuare la pret decent? Preferabil ar fi sa gasesc pe 70 diametrul (sa fie la fel ca downpipe-ul)...sau o fi prea mare si ar trebui sa merg pe 63?
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 21:14   #68
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

Quote:
Originally Posted by B-64-KTL View Post
Mersi oricum....stie cineva de unde pot cumpara teava pentru evacuare la pret decent? Preferabil ar fi sa gasesc pe 70 diametrul (sa fie la fel ca downpipe-ul)...sau o fi prea mare si ar trebui sa merg pe 63?
76 e diametrul ideal pt upgrade... 63 e de fabrica.
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 21:19   #69
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

Mersi pentru raspuns...de fapt donwpipe-ul de pe masina este pe 76 si pe diametrul acesta va fi si restul evacuarii si doar finala va mai ramane pe masina. Sper doar sa nu trezeasca cartierul pentru ca nu mi-as dori aces lucru.
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 21:40   #70
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

Am o intrebare pentru cei care sunt adeptii evacuarii pe 76mm.Credeti ca e atat de necesara?
De exemplu eu spun ca pentru configuratia pe care o are el este mega de ajuns 60mm sau 63, din cate stiu are si wastegate extern.
__________________
::ex: Opel Vectra A 2.0 8v TURBO - Meqasquirt 2 Stand Alone Management:: Proiect AS Tuning ::
Opel Astra G 1.6 16V in progress
Skma is offline   Reply With Quote
Old 04-12-11, 08:29   #71
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

De fabrica diametrul evacuarii este de 60mm,pana pe la 350cp este suficient daca ai evacuarea pe 70mm,nu trebuie mai mare doar daca treci peste 350cp.La mine de exemplu este facuta toata pe 70mm si pe teava de inox dreapta pe 70mm am dat 180 RON,nu stiu daca e mult sau putin,mie mi s-a parut ok pretul,poate altii gasesc mai ieftin de atata,singura chestie nasoala e ca de obicei se vinde doar la bara de vreo 6m si deja devine cam scumpa,eu am putut cumpara doar cat am avut nevoie si am comandat-o de la Unix,ma gandesc ca trebuie sa fie si pe la voi magazinul asta ca e mare si are puncte de lucru in foarte multe orase
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 08:03   #72
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

exact la asta ma refeream si eu .Nu vad rostul evacuarii de 76mm decat la peste 400cp
Skma is offline   Reply With Quote
Old 05-12-11, 19:51   #73
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

Multumesc colegi pentru pareri/raspunsuri. M-am hotarat totusi la 76 si am tinut cont in aceasta decizie de diam downpipe-ului care este tot pe 76, nu vreau sa ingatui nimic si gazele sa fie evacuate cat mai fluent + ca am gasit si teava la un pret decent zic (dupa ce am primit si alte preturi de la diverse persoane). Acum strangem cash si sper ca la anu (adica peste 1 luna ) sa fie gata si evacuarea. Se pare ca am scapat si de acea fluctuatie de relanti (sper sa n-am gura spurcata si sa reapara) mufele de la IAC si cea de la senzorul de detonatie nu faceau intotdeauna contact.
B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 20:50   #74
B-64-KTL
Opel Driver

Stage 5
 
B-64-KTL's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,392
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

Cam tarziu dar s-a facut si evacuarea. Foarte multumit de lucrare si cel mai mult imi place ca nu este foarte galagioasa (are un sunte decent). S-a facut tot in acelasi garaj in care s-a transformat total masina...ii place ei acolo . S-a schimbat si distributia+un senzor si am aflat si cauza probelemei relantiului ,,dansator"....motorasul de relanti. Evacuarea a schimbat mersul motorului in mai bine si chiar se simte acolo sus in ture.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20120315_231106.jpg
Views:	112
Size:	1.20 MB
ID:	2365440   Click image for larger version

Name:	IMG_20120315_231113.jpg
Views:	86
Size:	1.16 MB
ID:	2365441   Click image for larger version

Name:	IMG_20120316_001021.jpg
Views:	140
Size:	1.12 MB
ID:	2365442  

B-64-KTL is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 21:00   #75
Addy_Gaman

Stage 5
 
Addy_Gaman's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 4,357
Default Re: Masina mea: Opel Vectra A

frumos.ma bucur ca nu se aude,la mn se aude cam tare.si poate ne vedem pe strazi,bafta
Addy_Gaman is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -