Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-12, 20:24   #106
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

Quote:
Originally Posted by ph88bas View Post
si acre au fost mai bune? avantaje, dezavantaje??
aveam o acceleratie mai prompta cu cele ff reci dar la rece reau teroare, se ineca, dupa ce se incalzea motorul era rupere, cu bosch merge bine si la cald si la rece
__________________
Contact:
radu.hergheligiu@gmail.com 0723705915
mrkane is offline   Reply With Quote
Old 08-04-12, 21:34   #107
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

Quote:
Originally Posted by Provenzano View Post
O masina care trage destul de bine.
vs: https://www.youtube.com/watch?v=pFYPy2NnRJo
se pare ca nu mai merge vrajeala basule,eu zic sa te apuci si tu de munca la masina aia si sa lasi tuningul moca si de proasta calitate,ca daca la inceputul verii te bat bmw-urile mie frica ca pana in septembrie o sa iti sparga curu!
__________________
450yfz is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 07:09   #108
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

Quote:
Originally Posted by 450yfz View Post
se pare ca nu mai merge vrajeala basule,eu zic sa te apuci si tu de munca la masina aia si sa lasi tuningul moca si de proasta calitate,ca daca la inceputul verii te bat bmw-urile mie frica ca pana in septembrie o sa iti sparga curu!
Este doar o prosta remarca de-a ta,hai sa ne vedem fiecare de masinile lui, de banii investiti de gusturi, etc.Nu toti vrem sau putem sa bagam zeci de mi de euro intro masina de 300cp.eu sunt f multumit de cum trage masina.Dar daca tot faci remarci de genul, poate faci o sponsorizare si fac masina cum vrei tu, dar pe banii tai nu pe ai mei.
Si cu aceste BMW , le-am si batut ,m-au si batut, dar nu e nimik de speriat, am avut plecari f proaste si eram fara slicuri.DAR corect era sa puna filmarile cu toate cursele.La Tulcea ma dau cu slicuri si de obicei ma dau cu slicuri.
Asa K no problem, dar o samai scoatem sapt asta bmw, poate vine si fabia si ne dam fix pe 402m si de data asta o sa pun eu absolut toate filmuletzele, si pana atunci poate e gata si Fabia TDI
__________________
Daca te dai, hai , daca nu da-te la o parte

DEZMEMBREZ KADETT GSi https://forum.4tuning.ro/500-anunturi...ml#post5039628
Corsa A GSi 2000 16v under construction https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...0-16v-bas.html

Last edited by ph88bas; 09-04-12 at 07:20.
ph88bas is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 09:02   #109
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

SAL ,daca vand masina(vectra a) de la bazar,vand clapete de r1 adaptate pt sfi,iti spun ca se misca mult mai bine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0252.jpg
Views:	164
Size:	602.8 KB
ID:	2394136   Click image for larger version

Name:	Fotografie0253.jpg
Views:	104
Size:	610.7 KB
ID:	2394137   Click image for larger version

Name:	clape r1.jpg
Views:	141
Size:	63.2 KB
ID:	2394138  

M Y U is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 09:04   #110
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

Quote:
Originally Posted by M Y U View Post
SAL ,daca vand masina(vectra a) de la bazar,vand clapete de r1 adaptate pt sfi,iti spun ca se misca mult mai bine.
ms
astept detalii pe PM
ph88bas is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 18:11   #111
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

si dupa cum ma asteptam, au inceput si problemele....
de ieri masina a inceput sa se inece la rece, dar cand se incalzeste merge si trage normal.Am mai vb cu un prieten care are si axe si soft aferent si el are aceiasi problema la rece.Faza este k de ce nu a facut asa d ela inceput, d ecand am pus axele, faza buna este k nu face probleme cand e calda si ma pot da cu ea!
Maine ii mai schimb un cap d eplanetara k am rupt burduful si nu mai am vaselina deloc, pun si bara de rigidizare si vad eu ce ii mai fac sa nu mai intrerupa la rece.Am schimbat si bujii si debitmetru, e aceiasi problema...
ph88bas is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 19:41   #112
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

Am vazut pe topicuri din Anglia motoare cu acceasi configuratie ca a ta.In primul rand tu in motor ai ceea ce trebuie,chiuloasa modificata,axe,etc,mai trebuie admisia si evacuarea,evacuarea poti face dupa serpi originali unii mai grosi in diametru(asa am vazut pe Anglia),ia la final softul facut custom,nu se pupa cumparate gata...pe dyno cu ce ai si un soft bun ar trebuii sa treci putin peste 200 hp din ce am vazut.
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 20:04   #113
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

Quote:
Originally Posted by GTXR View Post
Am vazut pe topicuri din Anglia motoare cu acceasi configuratie ca a ta.In primul rand tu in motor ai ceea ce trebuie,chiuloasa modificata,axe,etc,mai trebuie admisia si evacuarea,evacuarea poti face dupa serpi originali unii mai grosi in diametru(asa am vazut pe Anglia),ia la final softul facut custom,nu se pupa cumparate gata...pe dyno cu ce ai si un soft bun ar trebuii sa treci putin peste 200 hp din ce am vazut.
admisia nu este stock ,este cap de admisie de vectra b, e vacuarea este 60mm dupa sonda.Ma bate gandul sa imi cumpar si serpi 4-1 dar era cu dus si intors vis a vis de cuplu....
si cu softul...a facut un prieten comanda de soft la EDS in Germania dupa configuratia maisnii, admisie evacuare soft,chiuloasa, si nu este multumit deloc, masina se comporta o idee mai bine decat fara soft....
deci cine m-ar ajuta cu un soft facut custom in afara de CBR?
ph88bas is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 20:41   #114
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

Bafta cu masina si nu te lua dupa lume masina ta trage si eu cred ca atunci cind teai dat cu mine aveai deja 200 hp + ca ai si greutatea potrivita 800 kg maxim nu?daca stii ca ai mai umblat la ea si merge mai bine ca atunci ai mari sanse sa fi pe locul 1 la grupa sau te dai la profi?
Cit despre filmuletele de care vorbesti si tu ca nu leau pus baietii cu bmw stii si tu ca asa miai facut mie de fapt lui Amadeus ca de la mine ai luat bataie si la fel puteai sa le pui toate leai pus doar pe alea de lai batut pe Amadeus.
__________________
Honda build by marutzu :ek swap k20 timpi pe 402 vechiu motor 13.2 in 2012 si in 2013 noul motor 12.7.... Dezmembrez orice model HONDA , din '88 pana azi! TEL 0764 463 693

Last edited by marutzu_vti; 09-04-12 at 20:43.
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 22:44   #115
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Exclamation Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

Quote:
Originally Posted by ph88bas View Post
vad eu ce ii mai fac sa nu mai intrerupa la rece.Am schimbat si bujii si debitmetru, e aceiasi problema...
Soft mosule, soft ...
Quote:
Originally Posted by ph88bas View Post
si cu softul...a facut un prieten comanda de soft la EDS in Germania dupa configuratia maisnii, admisie evacuare soft,chiuloasa, si nu este multumit deloc, masina se comporta o idee mai bine decat fara soft....
deci cine m-ar ajuta cu un soft facut custom in afara de CBR?
Iti trebuie facut soft adecvat motorului tau, dar pe dyno, nu pe e-mail ! Treci pe standalone ...
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 10-04-12, 05:31   #116
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
Bafta cu masina si nu te lua dupa lume masina ta trage si eu cred ca atunci cind teai dat cu mine aveai deja 200 hp + ca ai si greutatea potrivita 800 kg maxim nu?daca stii ca ai mai umblat la ea si merge mai bine ca atunci ai mari sanse sa fi pe locul 1 la grupa sau te dai la profi?
Cit despre filmuletele de care vorbesti si tu ca nu leau pus baietii cu bmw stii si tu ca asa miai facut mie de fapt lui Amadeus ca de la mine ai luat bataie si la fel puteai sa le pui toate leai pus doar pe alea de lai batut pe Amadeus.
cand mam dat cu tine nu aveam cum sa am 200cp si nici acum nu am cu siguranta, e prea frumos sa fie adevarat...si cat despre filmarile cu tine, am zis k u m-ai batut si doar pe amadeus l-am batut.bafta cu civicul tau, am vazut k trage bine. o sa ma dau la street cu tine..

Quote:
Originally Posted by Esperache View Post
Soft mosule, soft ...


Iti trebuie facut soft adecvat motorului tau, dar pe dyno, nu pe e-mail ! Treci pe standalone ...
cred k asta imi tre...standalone

Quote:
Originally Posted by ph88bas View Post
cred k asta imi tre...standalone

Last edited by GJ 64 GAB; 11-04-12 at 12:26.
ph88bas is offline   Reply With Quote
Old 12-04-12, 11:59   #117
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

in sfarsit am rezolvat si problema intreruperii..MULTUMESC NEBUNUU, DAU 2 LAZI DE BERE DE FIER!!!

marea problema era, lipsa plusului si a minusului, in special minusul, care nu era prins bien pe borna si la fel si plusul, cablurile sunt la limita de scurte si de la vibratiii s-au desfacut, acum ma bucur k masina merge bine .ASA K INAINTE SA DESFACETI MOTORUL SA VEDETI DE CE NU MERGE, VERIFICATI CABLURILE.Am rezolvat si problema desfacerii unghiurilor pe plecari, am montat o bara de torsiune, care in sfarsit am gasito la dezmembrari, am schimbat si un burduf de planetara , care era mort, mi-am facut unghiurile pt drag,masina , fix drepte, dar pe curbe sunt mort.

Si daca tot am facut maisna sa mearga bine, aseara m-am dat cu FABIA TDI de 190cp, si am castigat, am testat semislicurile toyo r888 si chiar pleaca bine...
Acum astept Tulcea, sper k vremea sa tina cu noi
ph88bas is offline   Reply With Quote
Old 15-04-12, 13:14   #118
nickos05

Stage 5
 
nickos05's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,120
Default Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

adica sa inteleg nu iti mai intrerupe la rece? merge normal la prima cheie de dimineata ? si toate aceste probleme erau la bornele bateriei ? hmmm
nickos05 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-12, 18:23   #119
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

Quote:
Originally Posted by nickos05 View Post
adica sa inteleg nu iti mai intrerupe la rece? merge normal la prima cheie de dimineata ? si toate aceste probleme erau la bornele bateriei ? hmmm
exact! problema intreruperii erau doar de la contactele imperfecte de la borne
ph88bas is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 17:32   #120
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Corsa A GSi 2000 16v BAS

Azi am vb cu oragnizatorii DRE si vremea va fi buna pe durata celor doaua zile de concurs.Corsa va fi prezenta acolo
ph88bas is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -