Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-10, 10:48   #1
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Maşina mea: Opel Astra F c18xe

salut tuturor! a venit timpul sa imi prezint si eu masinuta care va intra zilele astea in reparatii capitale dupa ce a stat pe dreapta mai bine de o luna si jumatate(lipsa fondurilor sau intarzierea lor)! Masina este un opel astra F din 94 in 4 usi si are in dotare un motor c 18 xe! Momentan nu am poze dar o sa pun diseara poze cu ea in starea in care se afla si in zilele ce urmeaza voi pune poze cu evolutia ei! In acest moment trebuie schimbat kit-ul de ambreaj si ma gandesc serios sa urmez si sfatul lui XPT sa schimb si volanta cu una de c20 ne, daca are cineva la vanzare as fi foarte bucuros sa imi trimita o oferta pe P.M. apoi urmeaza saptamana viitoare sa schimb pivotii, capetele de bara amortizoarele si arcurile fata, un cap de planetara, arcurile spate, si cred ca bucsile de la puntea spate(aud un mic bocanit in spate si am observat ca imi toceste cauciucurile pe interior). Era sa uit sa nu va asteptati la cine stie ce masina nu arata intr-o stare prea grozava dar astept critici, sfaturi si pareri!deci cam asta ar fi o prima descriere a masinii mele si vor urma pozele!

si pozele cu masinuta mea!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	11112010553.jpg
Views:	203
Size:	1.13 MB
ID:	1734995   Click image for larger version

Name:	11112010554.jpg
Views:	383
Size:	1.19 MB
ID:	1734996   Click image for larger version

Name:	11112010555.jpg
Views:	221
Size:	1.08 MB
ID:	1734997  

__________________
infiintez SRL-URI, PFA-URI si alte activitati ce tin de registrul comertului!0724.355.641 yahoo id. ghiszmo2006 sau p.m.
Mic si al dreaku!!!Sunt slab ca sa fuga masina mai tare!!!

Last edited by GJ 64 GAB; 11-11-10 at 18:11.
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 15:50   #2
=Virus=

Stage 5
 
=Virus='s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 857
Default Re: masina mea opel astra f c18xe

Salut! Sa o stapanesti sanatos fara probleme!
=Virus= is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 16:00   #3
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Re: masina mea opel astra f c18xe

multumesc mult!eh masina o am de prin martie si de atunci a suferit ea niste modificari!povestea ei este destul de lunga si complicata!cel care a avut-o inaintea mea si-a cam batut joc de ea gen arcuri taiate, lovita si reparata in bataie de joc, etc!acum urmeaza repararea ambreajului si punerea ei pe burta asa cum trebuie cu amortizoare si arcuri sport(coborare 6 cm)!si multe alte imbunatatiri!bani sa fie!
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 16:37   #4
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: masina mea opel astra f c18xe

curajoasa culoarea, mie imi place mult
sfaturile lui 06XPT poti sa le urmezi oricand, ca-s buna
si unul de la mine: sa-ti bagi mintile in cap si pune o suspensie sport normala, nu -6 cm ca nu o sa mai mergi cu masina.
Iti spun din experienta.
Bafta
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 20:03   #5
06XPT

Stage 5
 
06XPT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,422
Default Re: masina mea opel astra f c18xe

eu chiar am mers cu masina asta..stiu problemele ei...un singur lucru e bun...cat de bine popate sa traga...din cauza greutatii reduse...masina e efvctic cheala ca dotarii si din fabrica a venit cu c18nz...nu cred sa aibe mai mult de 1000kg garantat....
__________________
dezmembrez masini din gama opel...
06XPT is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 23:27   #6
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Re: masina mea opel astra f c18xe

asta seara am reusit sa duc masina la cel care o va pune iar pe roti dar normal cu peripetii clasice pentru Romania (cel care ma tragea a cazut cu masina intr-un canal fara capac)!referitor la suspensii pana acum cred ca am mers cu ea mult mai joasa(intre bara si pamant intra fix un pachet de tigari scurt) deci asa cred ca o sa fie mai inalta daca nu macar o sa fie niste suspensii sport care sa imi ofere si stabilitate pe sosea! pana acum am avut suspensii "sport"(arcuri taiate la nesimtire de fostul proprietar) lucru care a daunat foarte mult masinii de la stabilitatea foarte proasta la uzarea foarte rapida a articulatiilor!
alte probleme ar fi la partea de tinichigerie(capota si aripa dreapta ar trebui inlocuite si daca stau sa ma gandesc bine cred ca si usa dreapta fata),imi rasufla evacuarea, scaunul de la sofer este cam terminat si el (balansoar) si ar mai fi cele enumerate in celelalte posturi! in timp sper sa o pun la punct si chiar sa ii aduc cat mai multe imbunatatiri tehnice si estetice!
momentan am cumparat pt schimbat:
-disc de ambreaj
-placa de presiune
-urmeaza maine rulmentul de la placa de presiune
-arcuri fata spate H&R coborare 6 cm
-amortizoare fata apex(pe spate am deja)
urmeaza a fi cumparate si schimbate:
-pivoti
-capete de bare
-cap de planetara cel dinspre cutie
-bucsi punte spate
momentan astea sunt cele ce vor fi schimbate

ca dotari:
-faruri cu angel eyes si lupa pe faza scurta marca sonar pe fundal negru(nu merg angel eyes-urile care oricum nu ma intereseaza dar le voi vopsi sau elimina cumva)
-cd player cu usb LG dar nu mai tin minte seria(destul de recent scos pe piata si trebuie sa spun ca sunt foarte multumit de calitatea lui la banii dati pe el)
-difuzoare spate pioneer de 25 cm rotnde
-difuzoare fata de fabrica
-statie pioneer
-subwofer boschman
si cam asta este masina mea in acest moment!pe viitor vom vedea

stiu ca trebuie sa ascult sfaturile lui XPT ca am vazut ca este un om super de treaba, de mare incredere si foarte bine pregatit in ceea ce tine de marca Opel, acesta este si motivul pentru care il sun de fiecare data cand imi trazneste vreo idee in cap sau am vreo problema legata de aceasta masina si prefer sa ma duc pana la Ploiesti sa iau piese de la el ca stiu ca pot avea incredere(foarte rar in ziua de azi)!
ramane sa revin cu noutati si poze sper din timpul lucrarilor!
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 10:59   #7
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: masina mea opel astra f c18xe

Frumoasa astruta.Cel mai mult imi place la ea ca e pe burta rau.O avantajeaza maxim sincer sau cel putin asa e parerea mea.E frumoasa si culoarea daca ramane asta, o pune in evidenta.Sa fie si un pachet GSI pe viitor si niste jante buzate sa vezi ce transformata va fi!Iti urez bafta si spor la tuning de calitate si de bun gust.Cat mai original cat mai frumos! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.
__________________

E36 318i BMW sport package.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 11:08   #8
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Re: masina mea opel astra f c18xe

multumesc mult!pai jante buzate am deja niste aluett-uri buza de 8 si pe exterior inca sunt in dubii! ori kit gsi ori sa-mi comand ceva de pe net ca am vazut un model sau doua care mi-au placut dar dupa parerea mea destul de scumpe cele din urma!culoarea si asta ar fi o problema dar asta ar fi cam ultima de pe lista!bani sa fie!
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 14:54   #9
muntiu
Opel Driver

Stage 5
 
muntiu's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,389
Member of:
[Opel]
Default Re: masina mea opel astra f c18xe

deocamdata arata ok si pare aliniata bine,culoarea galben aprins da bine pe masina,ar merge si bara vopsita
muntiu is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 15:51   #10
alexu_bad_boy
Inferno Motorsport Member

Stage 5
 
alexu_bad_boy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,814
Member of:
[Inferno Motorsport]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: masina mea opel astra f c18xe

Marfa masina.
si parasolarul e interesant. il mai ai?
alexu_bad_boy is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 16:42   #11
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default

da parasolarul mai exista p masina dar cred ca dupa indelungata mea absenta la intalniri si activitati cred ca va trebui sa il dau jos!inca nu stiu care este situatia ca atunci nu prea imi permiteam sa vin $ si acum ramane de vazut problema cu parasolarul!
astazi am dat comanda de rulment de placa de presiune, de pivoti si capete de bara, si as fi vrut sa iau si un cap de planetara dar am ramas tampit cand am auzit cat costa un cap de planetara(470 lei), cred ca o sa apelez la second hand in cazul asta si voi face o tura pana la Ploiesti la XPT!
maine se va incpe montarea ambreajului si saptamana viitoare restul!
P.S. stie careva cum pot face sa schimb si eu bucsile de la puntea spate fara costuri prea mari?ca am inteles ca imi trebuie presa pt asa ceva si cica doar service-urile mari au!

Quote:
Originally Posted by muntiu View Post
deocamdata arata ok si pare aliniata bine,culoarea galben aprins da bine pe masina,ar merge si bara vopsita
e nu e ea chiar dreapta!la partea din fata sunt ceva probleme si barile le voi vopsi si pe ele dar toate la timpul lor!intai sa fie buna tehnic si apoi estetic!

Last edited by GJ 64 GAB; 13-11-10 at 12:45.
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 01:24   #12
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: masina mea opel astra f c18xe

in sf te`ai hotarat sa o prezinti si u

bv , ai de munca dar va iesi bine
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 12:53   #13
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Re: masina mea opel astra f c18xe

multumesc! sper sa iasa bine!abia astept sa ma dau iar cu ea!azi a venit si rulmentul si pivotii, ieri am luat capetele de bara si mai trebuie capul de planetara!dupa astea va trebui sa o servesc cu ulei filtre si antigel nu de alta dar trebuie sa ma serveasca si ea pe mine cu ture multe si multi multi kilometri!azi a inceput operatia!
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 17:03   #14
06XPT

Stage 5
 
06XPT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,422
Default Re: masina mea opel astra f c18xe

presa o faci tu cu un surub si 2 tevi....plus o saiba...nu e mare scofala...eu asa le-am schimbat....
pana sare e mai greu..pe urma ieswe mai usor....
06XPT is offline   Reply With Quote
Old 13-11-10, 20:29   #15
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Re: masina mea opel astra f c18xe

sarutmana nenea XPT dar cred ca o sa imi explici tu cand ne vedem si daca se poate sa te uiti si de un termostat? te rog rumos! nu vreu sa fac turturi la iarna! nu mai am rabdare abia astept sa merg iar cu ea cred ca am 2 luni de cand nu am mai mres cu ea!
ghiszmo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -