Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 01-12-03, 17:51   #1
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Masina mea: Opel Astra F 2.0 16v TURBO

Initial a fost un Opel Astra amarat cu un motor de 1.6 8v simplu, tot timpul plin de ulei ...
Dupa 3 ani de forja motorul a cedat ... si a trebuit sa fac ceva in priviinta asta ... Si i-a facut un transplant de la o Calibra de 2.0 16v SFI. Acest transplant a necesitat schimbarea urmatoarelor piese :
TOT CADRUL DE FATA DE LA CALIBRA ADICA :Motor C20XE, Cutie F20, Instalatie electrica, Calculator ( avea Chip din Germania), Planetare, Fuzete, Discuri, Etrieri, Telescoape,Radiator, Schimbarea pozitiei vaselor de apa ( motor si stergatoare) intre ele , Galeria de evacuare. Totodata a trebuit sa schimb si rezervorul ( am pus de Astra GSI ) ptr ca pompa de benzina este in afara rezervorului nu inauntrul acestuia.
La toate acestea am mai inlocuit filtrul de aer cu unul RT Vortex pentru Mitsubishi si Honda, Am taiat galeriile ducand 2 tevi ( 1 si 3 -=- 2 si 4 ) pana in spate si terminandu-se cu 2 Powerfull.
In tottal masina are acum peste150 de cai ( cca 190 ) si viteza maxima este in jurul la 245-250Km/h ( Nu are limitator electronic !!!)
Investitia s-a ridicat in jurul la 1000 Euro ... Dar va zic ca a meritat , ptr ca 100km/h = 6,5 sec , 1km = 29,5 sec si 200 km/h in 23 sec. Si cand stai si te gandesti ca majoritatea masinilor sunt limitate la sub 230 ...

Voi ce spunetzi ? A meritat ?
Attached Images
 
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 01-12-03, 18:49   #2
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

sti ca sa inteleg si eu.......
deci: Motor C20XE + Cutie F20 + Instalatie electrica + Calculator + Planetare + Fuzete + Discuri + Etrieri + Telescoape + Radiator + relocazizare vase de apa + rezervor Astra GSI + galeria de evacuare + filtru aer RT Vortex + evacuare directe + 2 finale \"powerfull\" + toata manopera pt a face toate astea = 1000 Euro?

nu stiam ca piesele la Opel sunt asa de ieftine, chiar pe gratis as putea spune !

alta intrebare:
cum ai masurat puterea, aceleratia si viteza maxima?
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 01-12-03, 19:06   #3
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Lamurire ...

Deci ...eu pe toate piesele inlocuite la partea mecanica am dat 600 euro.
Montajul m-a costat 100 ( Mi le-a adus cineva in care am avut incredere si la afacerea asta nu si-a bagat nici un leu in plus ... Cu cat le-a cumparat cu atat mi le-a dat ! ).
Deci pana acum 700 de euro.
Filtrul m-a costat 125 euro.
Tobele cate 125 euro bucata iar manopera ptr galerie vreo 30 euro.
deci : 700 cu 250 cu 150 ... cam 1100 Euro ...
Cum am masurat toate chestiile alea ?
Pai 100 de Km si distanta cu un cronometru ...
Puterea ... pur si simplu am vazut cam in cat tp prinde suta ...tot cu un cronometru , cu un tovarash care a stat in spate si s-a uitat la kilometraj.Apoi am luat timpul facut de o masina de 250 de cai si una de 150 de cai ... adica in cat prinde suta una si in cat prinde suta cealalta ... ( Subaru impreza 235 cai - 5.5 sec si kadett GSi 150 cai 7.5 sec ... eu am prins 6.5 sec deci 192 ... 190 am zis ...
E corect ?
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 01-12-03, 19:36   #4
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Lamurire ...

Quote:
Originally Posted by \"X-Ray-Eyes\"
Deci ...eu pe toate piesele inlocuite la partea mecanica am dat 600 euro.
Montajul m-a costat 100 ( Mi le-a adus cineva in care am avut incredere si la afacerea asta nu si-a bagat nici un leu in plus ... Cu cat le-a cumparat cu atat mi le-a dat ! ).
Deci pana acum 700 de euro.
Filtrul m-a costat 125 euro.
Tobele cate 125 euro bucata iar manopera ptr galerie vreo 30 euro.
deci : 700 cu 250 cu 150 ... cam 1100 Euro ...
Cum am masurat toate chestiile alea ?
Pai 100 de Km si distanta cu un cronometru ...
Puterea ... pur si simplu am vazut cam in cat tp prinde suta ...tot cu un cronometru , cu un tovarash care a stat in spate si s-a uitat la kilometraj.Apoi am luat timpul facut de o masina de 250 de cai si una de 150 de cai ... adica in cat prinde suta una si in cat prinde suta cealalta ... ( Subaru impreza 235 cai - 5.5 sec si kadett GSi 150 cai 7.5 sec ... eu am prins 6.5 sec deci 192 ... 190 am zis ...
E corect ?
io nu prea cunosc preturile, dar cum ziceam, 1000(sau 1100) pt tot ce ai, mi se pare \"pe gratis\", foarte bun pret, deci e clar ca renteaza, nici nu incape indoiala......

cat despre masuratori....pai nu-i chiar asa, sunt si alti factori care tre sa intre in calcule care-s foarte importanti......cel mai bine ar fii sa faci niste teste cu aparatura profesionala(daca ai undeva) ca sa stii exact.....
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 01-12-03, 20:43   #5
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

M-am facut cu un ursulet 325 6 in linie de 170 de cai si in 500 de metri i-am dat fum la un tir jumate distanta.... ( am filmuletzul pe cd )
Pe 1 km , o astra modificata ptr raliu de 200 de cai GARANTAT m-a facut cu o masina jumate - 2 in fata. Mercedes C240 V6 am impachetat cu 3-4 masini si are 196 de cai ... Seat Toledo cu morot de 2000 16v GTi ( VW) i-am dat fum , Hyundai Coupe 2000 16v 142 Hp la fel ... VW GTi 1.8 Compresor de 160 cai - temelie ... Seat Leon 1.9 TDi ridicat la 180 de cai -> cand am bagat a 3-a l-am lasat in spate ...
Deci daca astra de 200 nu a putut sa se distanteze de mine in 1 KM decat la 2 masini cred ca sunt 190 Hp garantat.
Dar o sa pot sa iti demonstrez cel mai bine daca esti impatimit al curselor legale atunci cand o sa fie linute pe timp frumos si asfalt curat.
Si 250 km/h am prins pe autostrada Cernavoda cu masinutza din poza de mai sus !
Si aparat de masurare a puterii etc unei masini nu prea stiu eu prin Romania...
Mai vb pana atunci.
Bafta man !
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 02-12-03, 09:35   #6
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default

frate ... tu zici ca prinzi 200k/h in 23 de secunde si faci 1 KM in 29,5 secunde ??? Cam la ce viteza ajungi tu cand faci 1KM??
Ca sa intelegi de sunt asa de ... mirat ... de ce ai scris tu mai sus ... eu fac 1 KM in sa zicem 30s ... sa zicem ... si ajung la 1 KM la viteza de 190 km/h ...
Deci .... eu fac 200 in 30+ sec si fac 1KM in 30 ... iar tu faci 200 in 23 si 1KM in 29,5 ? ... ceva nu prea se leaga ...
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 02-12-03, 22:05   #7
Amytal

Stage 5
 
Amytal's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 457
Default

Dar de consum ce putem zice??? Totu e fain si frumos dar cata benzina mananca ? A meritat modificarea din punctul asta de vedere?
Amytal is offline   Reply With Quote
Old 02-12-03, 22:30   #8
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Quote:
Originally Posted by \"Morro\"
frate ... tu zici ca prinzi 200k/h in 23 de secunde si faci 1 KM in 29,5 secunde ??? Cam la ce viteza ajungi tu cand faci 1KM??
Ca sa intelegi de sunt asa de ... mirat ... de ce ai scris tu mai sus ... eu fac 1 KM in sa zicem 30s ... sa zicem ... si ajung la 1 KM la viteza de 190 km/h ...
Deci .... eu fac 200 in 30+ sec si fac 1KM in 30 ... iar tu faci 200 in 23 si 1KM in 29,5 ? ... ceva nu prea se leaga ...
Ce masina ai Morro ?
Si inca ceva ... eu schimb a 5-a la 200 ...
Nu or fi 23 de secunde da peste 25 nu este in nici un caz ...
Iar 29,5 secunde /KM l-am cronometrat de vreo 6-7 ori si am obtinut rezultatue de la 29:14 pana la 29:76 maxim.
Camd fac 1 km la ce viteza ajung ... la peste 200 cred ...nu ma uit la kilometraj ...prefer sa ma uit in fata ... am sa incerc sa ma uit si la kilometraj...
Subaru Impreza de 265 de cai face 1 km in 26-27 secunde ...
Acum se leaga ?

Ptr Amytal ... De la Constanta pana la Bucuresti in regim de forja a consumat 35 de litri de benzina ... adica un consum de 14 L / 100 ... la intoarcere am mers frumos si usor si in 250 de km a papat 20-23 de litri ! Dar nu am depasit 100 !
Ma cam rupe la consum atunci cand o calc dar si mai mare este satisfactia cand ii dai temelie unei masini suparate ...
Dar daca merg frumos in oras sau afara mai mult de 8 -9 nu mananca ...
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 05-12-03, 13:46   #9
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default

Si eu schimb a 5-a la 200 dar acest lucru se intampla exact la 1Km deci pe la 29~30~ sec. Sincer nu cred ca iei 200 sub 27~28. Desigur s-ar putea sa ma insel sau sa fi masurat tu gresit 1Km.
'spekt!
Morro is offline   Reply With Quote
Old 05-12-03, 15:12   #10
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Quote:
Originally Posted by \"Morro\"
Si eu schimb a 5-a la 200 dar acest lucru se intampla exact la 1Km deci pe la 29~30~ sec. Sincer nu cred ca iei 200 sub 27~28. Desigur s-ar putea sa ma insel sau sa fi masurat tu gresit 1Km.
'spekt!
Am testat acest lucru de f. multe ori sincer ...
Si scot 200 sub 27 de secunde ... Singura data cand am scos vreo 29 a fost cand eram in rampa ...deci urcam ...
La drum drept scot cam 25 in medie.
Eu cred ca cal mai corect ar fi sa imi zici ce masina ai .. ce numar ai la masina .. catzi cai ai si la urmatoarele liniutze ne bagam la una mica ... si vedem clar ce diferetnte sunt ...
Ce zici ?
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 05-12-03, 22:00   #11
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default

chiar daca te rupe la consum... eu zic ca a meritat sa faci modificariel... exteriorul inca mai trebuie lucrat... din ce se vede in poze ai grila de vauxhall (bineintzles pot sa ma inshel)... e cam nasoala... arata mai mishto una de astra gsi fara sigla...

PS
aia 14 litri la suta e pretzul care i-l plateshti ca i-ai facut de kk pe aia cu mashini mai tari
bafta!
__________________
tekno is offline   Reply With Quote
Old 06-12-03, 15:59   #12
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Quote:
Originally Posted by \"tekno\"
chiar daca te rupe la consum... eu zic ca a meritat sa faci modificariel... exteriorul inca mai trebuie lucrat... din ce se vede in poze ai grila de vauxhall (bineintzles pot sa ma inshel)... e cam nasoala... arata mai mishto una de astra gsi fara sigla...

PS
aia 14 litri la suta e pretzul care i-l plateshti ca i-ai facut de kk pe aia cu mashini mai tari
bafta!
Mersi Tekno ... Sincer ... la exterior am lucrat de mi-au sarit Kpacele ... de 1 an si ceva tot lucrez ... dar nu le pun deocamdata ptr ca vine vremea nasoala si vreau sa vopsesc masina complet ... Bara de fata cu masca am lasat-o ptr ca nu am alta ... Dar o sa mai discutam spre primavara .. :P
Sigla nu e de Vauxhall ... am sa o modific ( o sa ii scot \"V\" -ul ala care de fapt e X)
Si in legatura cu cei 14 litri la suta ( Care ajung de cele mai multe ori la 16-17 ) ai f.mare dreptate ...
PS> In drum spre Cta dupa LR prisma 2 , pe pod la Giurgiu am umilit un GR Cheroke Laredo V8 ...
:P
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 06-12-03, 17:46   #13
macu

Stage 2
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 33
Default

daca ar fi al meu l-as face cat mai normal la exterior ....imi plac fazele
astea cu surpriza..cum e si al tau,sedanuŽ

bafta!
macu is offline   Reply With Quote
Old 07-12-03, 01:20   #14
Insanity

Stage 5
 
Insanity's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 428
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
Default

Quote:
Originally Posted by \"macu\"
daca ar fi al meu l-as face cat mai normal la exterior ....imi plac fazele
astea cu surpriza..cum e si al tau,sedanuŽ

bafta!
Inseamna ca esti adeptul \"RATZ\" adica cei care baga supermotoare sub capota si la exterior KANCI ... nimik special ... standard de la mama ei.
Insanity is offline   Reply With Quote
Old 07-12-03, 17:20   #15
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Quote:
Originally Posted by \"Insanity\"
Quote:
Originally Posted by \"macu\"
daca ar fi al meu l-as face cat mai normal la exterior ....imi plac fazele
astea cu surpriza..cum e si al tau,sedanuŽ

bafta!
Inseamna ca esti adeptul \"RATZ\" adica cei care baga supermotoare sub capota si la exterior KANCI ... nimik special ... standard de la mama ei.
ce semnifica RATZ? aici la aceste masini li se zice \"sleepers\"(exterior stoick si performanta foarte mari cand nu te astepti)
pimp_lex is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -