Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-10-10, 12:47   #151
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

NE cu 150 cai curati cam renunti la injectie.
Carburatoare,axa cel putin de SEH,volanta usurata,chiulasa,fulie axa reglabila,pompa benzina ....si lista poate continua.

Daca vrei un motor care sa fuga cat de cat insa calibra e destul de grea dar care sa te tina o viata tine NE-"muritorul" daca vrei ceva sa se miste sportiv cumpara un SFI.
__________________
::ex: Opel Vectra A 2.0 8v TURBO - Meqasquirt 2 Stand Alone Management:: Proiect AS Tuning ::
Opel Astra G 1.6 16V in progress
Skma is offline  
Old 15-10-10, 12:52   #152
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

M-ati innebunit cu o axa de seh. Chiar asa multa putere credeti ca aduce? Plm...seh pe langa axa mai are si alte alea diferite, vezi pistoanele....raport de comprimare ceva mai mare etc etc
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline  
Old 15-10-10, 15:19   #153
PSD-ul

Stage 5
 
PSD-ul's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 782
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

V-as sugera tuturor sa ascultati sfatul lui Bobby atunci cand vine vb. de C20NE iar cel mai bun transplant pentru tine Billy este un C20XE la modificarile care zici tu ca vrei sa i le aduci 135CP ceea ce nu se merita, intrucat bagi bani cu mult peste fata de cat ai da pe un C20XE.

Cand un om scrie ceva ascultati-l ca poate zice de bine si nu de rau,baiatul asta bate XE-uri cu NE-ul insa numai stomacu lui poate stie cate stiksuri a mancat si numai ochii lui pot spune cat de mult a dormit prin garaje.

En`joy si mi-as dori sa existe mai multa comunicare si intelegere.
De criticat poate toata lumea sau atras atentia insa 1 sfat bun nu ti-l da oricine,oricand.
PSD-ul is offline  
Old 15-10-10, 15:46   #154
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

Atunci stau potolit acum cu motorul......mai strang niste bani si ii iau un 16v Trebuie sa ascult de sfatul vostru, pentru ca eu sunt inca incepator in c20`uri, si nu vreau sa investesc fara rost. Si poate cu timpul voi modifica XE`u
__________________
Renault Megane 1.5@dci
Opel Calibra 2.0 8v / 2.0 16v
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo @
Daewoo Cielo 1.5 16v
Ford Mondeo 2.0 TDDI @
Mercedes C200 Kompressor
Testere de diagnoza pentru toate tipurile de masini, mecanica tinichigerie-vopsitorie: http://iulius-service.ro/

Last edited by fe_billy92; 15-10-10 at 15:54.
fe_billy92 is offline  
Old 15-10-10, 22:54   #155
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

nu are nici un rost sa te apuci de NE daca nu ai bani. Exact cum zice boby , ca sa scoti ceva bun din NE-u trebuie bani ca si de un SFI. Treaba ii ca si daca ii faci la NE-u ceva modificari o sa iti placa cum merge deoarece ai cuplu de la ture joase. Crede-ma ca daca maine iti pui pe masina SFI vei fi putin dezamagit de el mai ales prin oras. SFI-ul are cuplu doar la ture mari , si asta in oras se simte.

Daca vrei sa iti cumper SFI iti doresc multa bafta. Eu anul trecut am cautat si am facut km intregi dupa SFI-uri si pana la urma m-am ales cu un gunoi de motor pe care l-am facut bucatele l-am refacut si care intr-un final a cedat nervos.

Acum am cautat vibrochen pentru el , nu am gasit nicaieri si pana la urma am ajuns iar la vreo 600 de km dupa alt motor intreg. Sper ca asta sa fie cu noroc. Uitate la mine pe topic si vei vedea ce urmeaza. Nici cu SFI-urile nu ii asa usor crede-ma
DaBotta is offline  
Old 16-10-10, 05:55   #156
Flow_Flexatu

Stage 5
 
Flow_Flexatu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 543
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

deocamdata lasa ne'u pe ea,mai ales ca nu ai carnet...ia'o incet de la level 1 adica NE'u treci peste level 2(X20XEV) si ajungi direct la level 3 adica SFI bafta
__________________

,,Pe strazi zboara masini tunate-n fiecare noapte,
De pe fiecare strada poti sa cumperi moarte.
Si curve bete-n discoteci pe mese
D-aia strainii spun c-avem cele mai frumoase fete
''
by Si$u
Flow_Flexatu is offline  
Old 16-10-10, 15:05   #157
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

Asta cred ca am sa si fac. O sa o iau incet.....dar nu foarte incet. Nu ma complic cu ecotecu, vreau direct sfi. Nu stiu cum o sa interpretati, dar nici de let nu imi este frica. Am mers cu unul, stiu ca e greu de controlat, dar nu as refuza ideea unui turbo daca as dispune de bani
fe_billy92 is offline  
Old 22-10-10, 16:35   #158
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

Calibra a suferit azi dimineatza un ,,facelift" la: bara, farul drept, cadrul de fatza si toate prinderile din zona respectiva, prin urmare e din nou in lucru. Nu pun poze din mai multe motive.
PS: va reveni cu o surpriza!
fe_billy92 is offline  
Old 22-10-10, 16:51   #159
matiu13

Stage 5
 
matiu13's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,680
Member of:
[Moderators]
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

of of of,asa e cand n-ai permis si te mananca...si ce mai seamana povestea....prin 2005 cand am cumparat si eu calibra,la fel fara permis,ma manca...si ma manca....
__________________

-Calibra 1993 2.0 xxxcp-inca exista
-Opel Astra F Caravan-1993-1.6-70cp Gpl-inca exista
-Bmw E60-520i-2004-2.2-170cp-inca exista
-Bmw E39-540i-2001-4.4-xxxcp-inca exista
-Bmw E39-528i-2000-inca exista-se pregateste de dezmembrat
-Bmw E39-540i-1998-USA-4.4 6+1-xxx cp-nou venita
-Bmw E36 Cabrio-3xx-1995-inca exista
-Bmw E36 Coupe-320-1995-inca exista
-Bmw E36 Cabrio-320-1996-inca exista
matiu13 is offline  
Old 22-10-10, 17:40   #160
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

Eu eram ore cand s-a intamplat , la volan a fost cineva cu permis )
Azi a inceput sa-mi bata si o planetara >>>>asta e din vina mea<<<<
fe_billy92 is offline  
Old 24-10-10, 16:16   #161
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

Quote:
Originally Posted by fe_billy92 View Post
Eu eram ore cand s-a intamplat , la volan a fost cineva cu permis )
Azi a inceput sa-mi bata si o planetara >>>>asta e din vina mea<<<<
mai bine ca nu ai fost tu la volan ca poate mai dadeai de alte belele mult mai nasoale
alexbadea12 is offline  
Old 28-10-10, 21:59   #162
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

Toata ziua am lucrat la un traseu de evacuare.....Am montat un catalizator de astra 2006 benzinar pe calibra ) Acum nu mai trage la fel de bine, dar stiu ca trec itp`u si imi mai scade putin consumul. Restul traseului a fost facut d la 0, cu prinderi cu tot. Acum se aude mai gros, si mai incet
fe_billy92 is offline  
Old 09-11-10, 23:00   #163
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

Quote:
Originally Posted by fe_billy92 View Post
Toata ziua am lucrat la un traseu de evacuare.....Am montat un catalizator de astra 2006 benzinar pe calibra ) Acum nu mai trage la fel de bine, dar stiu ca trec itp`u si imi mai scade putin consumul. Restul traseului a fost facut d la 0, cu prinderi cu tot. Acum se aude mai gros, si mai incet
1:nu te apuca sa infestesti intr-un NE daca stii ca nu tii pasul cu necesarul pentru al aduce intr-un stadiu de 130cp+ ..(mai bine tine-l stock ,dar in mintile lui)
2:i-ati permistul ,invata sa conduci bine ,apoi cu niste banuti pusi de-oparte poti trece direct la SFI , insa ai mare grija ce cumperi (dabotta stie)
3:cauta sa investesti mai bine in tot ce tine de :suspensie , directie , articulatii etc.... pentru ca e siguranta ta la mijoc mai presus de toate!

ps: imi place ca ai ambitie si te vad departe cu calibra asta ! s-aveti parte unul de celalalt...succes cu permisul !!!

Last edited by electric_style; 09-11-10 at 23:02.
electric_style is offline  
Old 10-11-10, 00:17   #164
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

Quote:
Originally Posted by DaBotta View Post
nu are nici un rost sa te apuci de NE daca nu ai bani. Exact cum zice boby , ca sa scoti ceva bun din NE-u trebuie bani ca si de un SFI. Treaba ii ca si daca ii faci la NE-u ceva modificari o sa iti placa cum merge deoarece ai cuplu de la ture joase. Crede-ma ca daca maine iti pui pe masina SFI vei fi putin dezamagit de el mai ales prin oras. SFI-ul are cuplu doar la ture mari , si asta in oras se simte.

Daca vrei sa iti cumper SFI iti doresc multa bafta. Eu anul trecut am cautat si am facut km intregi dupa SFI-uri si pana la urma m-am ales cu un gunoi de motor pe care l-am facut bucatele l-am refacut si care intr-un final a cedat nervos.

Acum am cautat vibrochen pentru el , nu am gasit nicaieri si pana la urma am ajuns iar la vreo 600 de km dupa alt motor intreg. Sper ca asta sa fie cu noroc. Uitate la mine pe topic si vei vedea ce urmeaza. Nici cu SFI-urile nu ii asa usor crede-ma

Mai ti minte postul asta ? Ei uite ca nici motorul asta nu a fost cu noroc.

Daca cumva te gandesti la achizitionarea unui SFI , asculta-ma ! ! ! ! Oriunde mergi sa cumperi SFI , nu te lasa purtat de val. Nici macar daca motorul ii pe masina si poti sa il probezi , sa il forjezi sa faci ce vrei cu el.
Primul SFI al meu manca la ulei de inebuneai , si crede-ma nu scotea gram de fum albastru.
Cine vrea sa iti vanda un SFI care stie ca ii in mintile lui , te lasa sa il desfaci. Da-i chiuloasa jos , si in functie de ce vezi acolo decide-te. Aaaa da si un mecanic f bun sa ai cu tine.

A fost un sfat , tine cont de el. Macar tie a avut cine sa ti-l dea , cineva patit de 2 ori deja. Mie nu a avut cine sa mi-l dea si l-am invatat pe pielea mea.
DaBotta is offline  
Old 10-11-10, 08:54   #165
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Maşina mea: Calibra SMA, un pic mai diferită

unde si cum ai facut stopurile negre pe spate?
sunt omologate?
valy1233 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -