Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 20-10-11, 14:23   #151
dany_let

Stage 5
 
dany_let's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,489
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

discul tau pe punte se prinde cu 4 suruburi , sau fuzeta ...cum te uiti la ele trebuie sa pui saiba la suruburile de jos , atunci roata o sa stea inclinata , deci din 4 suruburi , la cele 2 jos pui cate o saiba de fiecare , cea mai subtire pe care o gasest i , ca un distantier , dupa pui totul la loc , pui roata si vezi cat de cracanata sta , in functie de grosimea sebii ...daca nu intelegi suna ma si iti explic , iti dau numarul pe PM.
__________________
OPEL KADETT GSI TURBO---------------------204 CP


POWER IS NOTHING WITHOUT CONTROL... so I've ordered a new accelerator cable!
dany_let is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 14:46   #152
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

Quote:
Originally Posted by dany_let View Post
discul tau pe punte se prinde cu 4 suruburi , sau fuzeta ...cum te uiti la ele trebuie sa pui saiba la suruburile de jos , atunci roata o sa stea inclinata , deci din 4 suruburi , la cele 2 jos pui cate o saiba de fiecare , cea mai subtire pe care o gasest i , ca un distantier , dupa pui totul la loc , pui roata si vezi cat de cracanata sta , in functie de grosimea sebii ...daca nu intelegi suna ma si iti explic , iti dau numarul pe PM.
Corect, dar nu e deloc safe , spun asta din proprie experienta, chiar si cu o saiba
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 19:02   #153
podx
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
podx's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 476
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

Quote:
Originally Posted by dany_let View Post
discul tau pe punte se prinde cu 4 suruburi , sau fuzeta ...cum te uiti la ele trebuie sa pui saiba la suruburile de jos , atunci roata o sa stea inclinata , deci din 4 suruburi , la cele 2 jos pui cate o saiba de fiecare , cea mai subtire pe care o gasest i , ca un distantier , dupa pui totul la loc , pui roata si vezi cat de cracanata sta , in functie de grosimea sebii ...daca nu intelegi suna ma si iti explic , iti dau numarul pe PM.
am facut eu cu VaLeX experienta aia si nu ca m sta bine pe strada
podx is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 22:14   #154
SatanaVeX

Stage 5
 
SatanaVeX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 558
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

o sa crestez un pic mai tare sa vad dar cred ca o sa incerc sa pun si eu o saiba subtire sa vad daca face ceva si cum o sa stea pe drum...(daca o sa reusesc sa desfac suruburile:P)ori cum trebuie sa schimb un pistonas la tambur si atunci poate le desfac sa vad cum ii cu saiba, nu stiti ce dimensiune are pistonasu de la tambur ? am inteles ca sunt doua dimensiuni.
>> In legatura cu aripa rotunjita m`am gandit si eu dar nu prea imi place cum arata...daca nu o sa reusesc sa fac sa nu mai frece poate o sa rotunjesc aripa dar pana atunci mai taiam cate un pic )
SatanaVeX is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 22:36   #155
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

pacat ca ai ajuns sa pui cutitul pe aripi.....nu e deloc ce trebuie , mai ales la noi in RO,,,am avut si eu fibra si chestii de genul asta pe masina stii bine , sincer si acum regret , dupa un timp se duce dracului treaba , acum am 11J si tot nu tai aripile nici sa mor
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 22-10-11, 00:27   #156
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

foarte adevarat ce spune RIcKO. daca tot iti freaca, dute cu jantele de pe spate la un strungar bun si iti ia 2-3 mm din interiorul jantei. asta daca nu ai probleme sa iti frece apoi in interior.

spor.
__________________
Golf Mk1 - 1.8T 1978 Project!
Detman is offline   Reply With Quote
Old 22-10-11, 15:20   #157
ovidiuS
Opel Driver

Stage 4
 
ovidiuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 292
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

Salutare!
Grila ai apucat sa o pui? Sunt curios cum arata pe alb....
ovidiuS is offline   Reply With Quote
Old 22-10-11, 23:39   #158
SatanaVeX

Stage 5
 
SatanaVeX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 558
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

Inca nu am pus grila, vreau sa termin cu aripile si pe urma vreau sa vopsesc masina jumatate sau poate chear complet si atunci pun grila si o si vopsesc ....poate o sa pun grila sa vad cum arata dar pana atunci vand grila 91-94 fara semn.Grila ce ii momentan pe masina !!!
SatanaVeX is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 23:54   #159
SatanaVeX

Stage 5
 
SatanaVeX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 558
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

Cine imi zice si mie care sunt cele mai tari arcuri sport pt astra f spate? culoare,firma si care cat coboara? VREAU 2 ARCURI SPATE TARI, poate asa nu o sa mai frece in aripa.Acuma am 2 arcuri rosi aproape noi pe spate care cobora 4 cm dar la 2 pers si cu un hop sau groapa freaca....sau unde gasesc sa imi cumpar distantiere pt arcuri ?
SatanaVeX is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 15:41   #160
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

distantiere pentru arcuri? . trist daca vrei sa faci asa ceva.
acum ce gume ai pe rotile din spate? la mine rezolvarea a fost 195/40/16 pe 9j.
poate tu o sa poti rezolva cu 195/45/16 , pentru ca sunt mai accesibile cauciucurile.

spor.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 19:52   #161
SatanaVeX

Stage 5
 
SatanaVeX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 558
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

Acuma am 205\45\16 si am 2 gume de rezerva 215\40\16...Zilele astea am scos antena sau ce o mai ramas din antena fiindca in 4 luni am pus 2 antene si amandoua leo luat cineva, si am renuntat si la stergatoru de pe haion.... am astupat gaurile cu fibra si in weekendu asta le finisez.Azi o ajuns si aripile interioare de gsi.Nu stiti ce tip de pistonas ii la tamburii de la f din 93 motor 1,6?imi curge lichid un pistonas si am vrut sa il schimb dar baiatu de la magazin o zis ca sunt 2 tipuri (dimensiuni)
SatanaVeX is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 00:05   #162
Paul89

Stage 5
 
Paul89's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 360
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

Nimic nou? Am si eu un vectra b cu jante pe 16' si-mi freaca pe o parte in aripa. I-ai mai facut ceva?
Paul89 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 19:14   #163
danydaniel19

Stage 4
 
danydaniel19's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 250
Member of:
[Opel]
Default

singura optiune pt aripi....flexul si zummm....o crestezi pe interior si o rotunjesti....sau daca nu vrei...unfli aripile...le scoti mai in exterior....

am avut si eu jante ca ale tale am incercat tot felul de chestii numai sa nu stric aripile sau sa le scot mai inafara si am am rupt 2 eturi de cauciucuri si dupa aia mi-am pus pe 15 205/50 si mie i-mi sunt indeajuns de late....singura obtiune scoti aripile mai inafara si i-ti mai iei un set de jante de aliaj pt cauciucuri de iarna ceva mai mari 14 sau 15....
__________________
opel astra f LHW https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...ml#post4769120

Last edited by GJ 64 GAB; 09-01-12 at 19:40.
danydaniel19 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 23:37   #164
SatanaVeX

Stage 5
 
SatanaVeX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 558
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

Nou la masina ii... segmentul de la rezervor, aripile finisate,bujii ngk noi,sonda ngk noua, filtru original nou, filtru benzina nou, carburatoru curatat, 2 cauciucuri de iarna noi si refacute oalele de la amortizoare spate.In seara de colindat am umblat cu 4 pers in masina si la un momendat so auzit un POK in spate ... ce sa fie ce sa fie, deschid porbagaju GAURA:P so dus o oala de la amortizor.Urmeaza sa vopsesc luna asta masina si cred ca nu o sa mai vand grila de la FK, o vopsesc si o pun pe masina ....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	15112011823.jpg
Views:	147
Size:	573.6 KB
ID:	2289629   Click image for larger version

Name:	IMAG0091.jpg
Views:	144
Size:	926.8 KB
ID:	2289630   Click image for larger version

Name:	IMAG0018.jpg
Views:	125
Size:	1.11 MB
ID:	2289631  

Click image for larger version

Name:	IMAG0095.jpg
Views:	110
Size:	1.17 MB
ID:	2289632   Click image for larger version

Name:	IMAG0032.jpg
Views:	152
Size:	1,000.0 KB
ID:	2289642  
SatanaVeX is offline   Reply With Quote
Old 19-01-12, 00:45   #165
SatanaVeX

Stage 5
 
SatanaVeX's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 558
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra.F - 01-VEX

Cine ma poate lamuri si pe mine cu o chestie ... luna viitoare vreau sa plec in Cehia cu masina si vreau sa stiu daca se ia cineva de mine daca imi fac plafonu Negru( folie carbon 3d).Stiu ca ai voie parka 30% sa schimbi culoarea masini dar vecinii nostri oare nu o sa faca urat ??sa pun folia acuma sau dupa ce vin din concediu??si inca un sfat mai vreau de la voi: dupa ce pun folia oare sa o las asa cum ii ea, sau daca ii dau un strat de lac nu o sa arete mai bine ? si ma gandesc ca o sa reziste si mai mult... ori cum in weekendu asta sper sa reusesc sa vopsesc si masina si deaia intreb daca se leaga cineva de mine si cum sa fac cu folia...
SatanaVeX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -