Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-04, 16:34   #31
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Calibra WAY participa mereu la Prisma la indemanare. Este alba, 115 cp.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 01-11-04, 17:27   #32
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

Da, dar nu mai este a celor 2 frati, au vandut-o altcuiva, dar unei rude sau cunostiinte, o mai vad din cand in cand la ei la bloc (ma rog, la unu dintre ei... la cel cu Bertone)!
Bestie is offline   Reply With Quote
Old 02-11-04, 07:03   #33
Gabi_323i

Stage 5
 
Gabi_323i's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of:
[BMW]
Default

calibra este mai mereu pe undeva prin spatele blocurilor in zona ramnicul sarat
Gabi_323i is offline   Reply With Quote
Old 02-11-04, 08:55   #34
Bytzu
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bytzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 810
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

si way-ul mai mult prin colentina pe la mine
Bytzu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-04, 11:05   #35
[T3m]b3||
Midnight Racers Member

Stage 5
 
[T3m]b3||'s Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,570
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
[2 Roti]
Default

Dap...sunt 2 fratzi...Vectra & Bertone.
[T3m]b3|| is offline   Reply With Quote
Old 02-11-04, 11:09   #36
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Sigur nu sunt 3 frati si 14 surori? Topicul se refera la masina, nu la familia proprietarului.

Tembel: ce-ai spus tu acum, au mai spus 2 persoane inaintea ta!
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 06-11-04, 23:36   #37
adu4mazda

Stage 2
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 48
Default rugaminte

despre kre sebi e vorba? daca il rog ceva se supara? sa puna si el nijte poze cu masina pe forum... ma intereseaza interiorul...
adu4mazda is offline   Reply With Quote
Old 07-11-04, 02:23   #38
daflyer_oradea

Stage 5
 
daflyer_oradea's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,901
Default

Masina e frumoasa rau, dar nu cred sa aiba motor V6 decat daca are transplant...AnyWAY e tare si arata bine de tot, mai ales dupa ce si-a pus is jantele de 16\" , daca nu ma insel...
Si eu am vrut sa scot filmuletzul cu \"lectia de burnout\" dar ... poate il puneti inpoi dupa ce il corectati, sau...ce se poate face cu el sa il vedem.
Salutare !!
__________________
My wide E36
daflyer_oradea is offline   Reply With Quote
Old 07-11-04, 13:52   #39
tox

Stage 5
 
tox's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 846
Member of:
[Observator 4tuning]
[Opel]
[Street Zone]
Default

jantele sunt pe 17\", iar vectra WAY are 2.0 16v, NU v6... nici un tampit nu isi pune v6 fara sa schimbe si toata suspensia fata/spate care este ALTFEL la varianta v6/turbo fata de cele standard + FRANE, + prindere la roti in 5 prezoane.

Daca ati citi postu meu despre cealalta vectra, BUB, tot la sectiunea asta, ati vedea de ce fuge WAY`u, si dece isi lasa mereu juma de cauciuc pe asfalt...
__________________
Opel Vectra GTS 2005 Z 19DT
Lexani LX6 Luxury Wheels
ToX Photography
tox is offline   Reply With Quote
Old 07-11-04, 23:24   #40
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

un pariu mic... ceva? V6 sau 2000 16v? ... si da-mi si mie link-ul unde explicai tu despre BUB si WAY!
Bestie is offline   Reply With Quote
Old 08-11-04, 08:51   #41
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Bestie\"
un pariu mic... ceva? V6 sau 2000 16v? ... si da-mi si mie link-ul unde explicai tu despre BUB si WAY!
Link

Quote:
Originally Posted by \"tox\"
posibil...si sa va mai zic inca ceva, despre motorul C20LET sau C20XE, sa lamurim toata treaba si controversele de aici...Nu multi stiu si se arunca sa comenteze una si alta... Ca offtopic, motorul de pe calibra de 2.5 v6, si 170 de cai a fost dus in 385 de cp, facut de Mantzel Tuning Germania...

motorul de la Opel,16V 2000cmc este unul dintre cele mai reusite motoare de 2 litri din lume, proiectat de DR Fritz Indra, cel mai tare proiectant de motoare la vremea respectiva. cutia de viteze este Getrag care produc cutii de viteze si pt porsche si nissan skyline.
La modificarile minime cu care o calibra ajunge la 330 cp un ford cosworth s-ar distruge... La cosworth ca sa ajunga la aceiasi putere trebuie schimbate componente interne, turbina, injectoare, etc.
Prin 96 la DTM calibra rupea...a fost prima masina turbo care a folosit solutia turbinei montata direct pe galeria de evacuare langa chiulasa..
pana astazi de 15 ani e cea mai aerodinamica masina, cu exceptia unui lexus care a aparut in 2003.

calibra a fost in productie 8 ani. Cred ca la fel si vectra A.Spuneti-mi o masina care s-a produs atat timp in aceiasi forma nemodificata. (in afara de dacia :P )

Am un prieten care a venit cu o calibra fara ulei de la giurgiu in bucuresti. si nu a spart nimic in motor... c20xe...

toti spun ca eclipse`u ala din F&F e cel mai smecher, ala are o motorizare de cacao, si ca sa-l faca de 240 cp cat are masina aia, s-au bagat in ea 5-6000$ pe putin, iar o calibra/vectra turbo doar cu chip phase 2 sau 2.5 ajungi la 285cp cu componentele motor standard...Imaginati-va ce iese cu... turbina garrett, evacuare marita, dump-valve, wastegate schimbat, chip tuning, admisie lexmaul, tuburi de inox pe admisia de aer marite, intercooler marit, volanta usurata, pistoane din titan, supape la fel, axe cu came sport... O calibra turbo a ajuns pe mana celui de la Kid Tuning din ARAD, care a vandut acel porsche galben fff tunat cuiva din Bucuresti... Calibra aia are acum 400 cp ... (desi la ultima forja s-a ars garnitura de chiulasa :P )

Deci.... pentru cine se arunca la vorbe, intai sa caute pe google. Parerea mea este strict obiectiva, nu am spus asta pt ca am calibra, sau ca sa-l sustin pe tipul cu Vectra, ca are tot Opel... Dar daca va interesati, imi veti da dreptate, daca nu 100% , intr-un procentaj destul de mare.Amintiti-va ce facea WAY-u cu vectra aia....

over and out


PS: si inca ceva... www.max-boost.co.uk pentru aia care vor sa vada ce se poate face dintr-un C20LET
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 08-11-04, 15:10   #42
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

da, stiu... am citit asta pe alt forum! Dar totusi, eu din gura lui WAYu' stiu ca pe Vectra e motor V6!
Bestie is offline   Reply With Quote
Old 08-11-04, 15:15   #43
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Domne, eu nu cunosc proprietaru', da' asa pot spune si eu ca am pe caruta motor de tricicleta cu NOS incorporat... Serios. Acum, revenind la seriozitate, ai vazut motoru' ? Din auzite stiu si eu multe...
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 08-11-04, 15:37   #44
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

Gabi, nu m-am uitat la el sub capota, dar stiu ca m-am mai \"certat\" cu cineva pe tema asta, eu ziceam ca are C20LET ... si ala imi zicea ca are V6, si cand ne-am intalnit cu WAYu' l-am intrebat, ca tov. asta al meu il cunoaste!... de acolo stiu si eu!
Bestie is offline   Reply With Quote
Old 09-11-04, 11:17   #45
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Adica din ce-ai auzit...
Gabi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -