Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-06-09, 21:28   #46
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

...sincere felicitari pentru masina,pentru proiect,pentru pasiune,pentru rabdare,pentru tot...te-am mai felicitat si pe celelalte thread-uri pe care le-ai facut cu masina...e de admirat ce ai reusit
__________________
~Intermedieri vanzari/cumparari/inchirieri de studio-uri/garosoniere/apartamente in cea mai frumoasa statiune de vacanta de pe litoralul bulgaresc :SUNNY BEACH.PRETURI FOARTE MICI!!! Pentru detalii,informatii suplimentare sau chiar viizonari-0733 936 864-Dl.Mihaila Robert~
~turism intern,turism extern,curse charter,bilete avion,rezervari hoteliere oriunde in lume.vacante,excursii si weekenduri de vis la preturi avantajoase.Pentru detalii-0733936864-Dl Mihaila Robert~
robertinho is offline  
Old 11-06-09, 09:36   #47
AndreiBanica
Opel Driver

Stage 4
 
AndreiBanica's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 253
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

Quote:
Originally Posted by Calimero2003 View Post
Totusi mai ai ceva "rezerve" la cutie ... tu ai 419 PS = 410 HP = 337 WHP ... deci ar mai fi loc de 83 WHP = ~100 hp ... asa ca ar mai fi loc destul de multicel ... eu te sfatuiesc in loc de NX sa incerci SISTEM DE INJECTIE CU APA SI ALCOOL PROGRESIV care iti va proteja foarte mult motorul si va mari siguranta ca nu apar detonatii "aiurea" la presiuni mari de lucru ale turbinei.
hmmm..... ai gresit pe undeva la calculele alea sau nu ai interpretat bine fisa dyno, sunt 419 whp si 481 nm,......problema in sine nu are treaba cu hp, cp sau cu puterea finala transmisa la roata, din pacate, cutia mea nu tine decat pana la 550 nm
cand am spus un sistem de NX, am spus dupa ce m-am gandit bine si la un sistem de injectie apa/metanol dar la final am tras linie si m-am blocat pe NX
n-am facut altceva decat sa compar avantajele fiecarui sistem si am considerat ca NX-ul are mult mai multe avantaje decat injectia cu apa (asta pe langa singurul lucru care-l au in comun.....si anume racirea motorului)
din pacate nu stiu pe nimeni care-mi poate da niste sfaturi reale despre nx si cu atat mai mult nu stiu pe nimeni care sa aiba asa ceva ca sa pot cere o parere
.....oricum, pana la urma astept sa instalez cutia de viteze dupa care o sa trec la "actiune"
mersi pentru sfat si hai mai repede ca astept sa-ti vad masinuta terminata
__________________
-EaMoN -
EDS Powered

Strada NU este PISTA!!!!
Enjoy your life
AndreiBanica is offline  
Old 15-06-09, 14:30   #48
AndreiBanica
Opel Driver

Stage 4
 
AndreiBanica's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 253
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

Cateva poze ceva mai recente






Last edited by AndreiBanica; 15-06-09 at 14:53.
AndreiBanica is offline  
Old 16-06-09, 02:45   #49
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

ce de sherpalai pe acolo sub capota :S
leonard is offline  
Old 16-06-09, 11:01   #50
AndreiBanica
Opel Driver

Stage 4
 
AndreiBanica's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 253
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

Quote:
Originally Posted by leonard View Post
ce de sherpalai pe acolo sub capota :S
Pai era nevoie de ei......cam micsoreaza spatiul, da asta e
AndreiBanica is offline  
Old 16-06-09, 15:04   #51
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

lasa ca nu cred ca ai nevoie de prea mult spatiu sub capota
leonard is offline  
Old 17-06-09, 08:57   #52
AndreiBanica
Opel Driver

Stage 4
 
AndreiBanica's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 253
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

eehhh...as mai avea nevoie de ceva spatiu pt diverse lucruri o masina de spalat, frigiderul si ce mai e pe-acolo

nu...acum pe bune, chiar am o problema cu spatiul si chiar o sa am nevoie de spatiu pe care nu stiu cum o sa-l obtina baietii, dar in fine, e treaba lor
AndreiBanica is offline  
Old 18-06-09, 15:47   #53
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

Quote:
Originally Posted by AndreiBanica View Post
hmmm..... ai gresit pe undeva la calculele alea sau nu ai interpretat bine fisa dyno, sunt 419 whp si 481 nm,......
In fisa ta dyno scrie 419 PS ....
Ca sa afli HP trebuie sa inmultesti PS cu 0.98.
Ca sa afli WHP trebuie sa inmultesti HP cu 0.82.
Deci finalul este 419 PS = 410 HP = 337 WHP
__________________
E46 323 Turbo - Horsepower Freaks
"I hope you're not going to be an irresponsible driver.
"This thing is scary.
"This thing is serious.
"This thing is fucking sonofabitch.
Calimero2003 is offline  
Old 18-06-09, 16:49   #54
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

whp inseamna caii la roata da? ... exista vreo regula care sa determine pierderea de putere la toate masinile in general? .... mai pe scurt , nu inteleg de unde ai scos u coeficientul de 0,82 ca sa determini pierderea de putere pana la roata.
leonard is offline  
Old 18-06-09, 17:37   #55
AndreiBanica
Opel Driver

Stage 4
 
AndreiBanica's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 253
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

Quote:
Originally Posted by Calimero2003 View Post
In fisa ta dyno scrie 419 PS ....
Ca sa afli HP trebuie sa inmultesti PS cu 0.98.
Ca sa afli WHP trebuie sa inmultesti HP cu 0.82.
Deci finalul este 419 PS = 410 HP = 337 WHP
daca ai curiozitatea sa te uiti pe toate siturile nemtesti, o sa afli cu stupoare ca hp, ps sau bhp, este acelas lucru (pt o masina de 300cai, ei folosesc 300hp=300ps=300bhp), nu-ti trebuie nicio inmultire sau operatiune pe care o faci tu acolo, asta ca sa nu-ti mai spun ca prin "nemtia" caii sunt cai, adica cei de jos, aia adevarati . ce ai vazut in acea fisa sunt cai la roata, adica in traducerea noastra "whp" si pe cealalalta parte, nu exista calcule. pierderile de la volanta la roata nu sunt redate de niste calcule tipice, ci sunt redate de diferitele parti mecanice pe care le are fiecare masina instalate, in functie de asta ai mai multi sau mai putini cai la roata....dar sunt sigur ca stiai asta
totusi....mi-au placut calculele
aaa....ca era sa uit, pe strada nu prea ne intalnim, vesti ceva cu masina???? cand te apuci??? oricum, iti tin pumnii si bafta sa-ti iasa cum iti doresti tu
Quote:
Originally Posted by leonard View Post
whp inseamna caii la roata da? ... exista vreo regula care sa determine pierderea de putere la toate masinile in general? .... mai pe scurt , nu inteleg de unde ai scos u coeficientul de 0,82 ca sa determini pierderea de putere pana la roata.
nu exista un coeficient "tipic".....(ex: sa zicem ca ai 350 cai, la volanta....daca nu ai un ambreiaj sport, caii care ii transmiti jos or sa fie mai putini de 350, si lista contiuna......)
pierderea dintre volanta si roata, este redata direct de partile mecanice care se ocupa de treaba asta (ambreiaj, cutie, planetare, diferential, caiuciucuri, etc). cu cat ai lista de piese mai lunga, cu atat performantele or sa fie mai mari......deci, nu exista o formula tipica care se aplica la toate cazurile, exista numai si numai "situatia de fata" in care se afla orice masina modificata

P.S. - te poti documenta sa vezi daca am sau nu dreptate

Last edited by Gabi; 18-06-09 at 18:17.
AndreiBanica is offline  
Old 19-06-09, 09:29   #56
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

Sunt convins ca si tu sti faptul ca BHP nu e acelasi lucru cu WHP.
Definitia la BHP:
Brake horsepower

Brake horsepower (abbreviated bhp) is the measure of an engine's horsepower without the loss in power caused by the gearbox, generator, differential, water pump, and other auxiliary components such as alternator, power steering pump, muffled exhaust system, etc. "Brake" refers to a device which was used to load an engine and hold it at a desired RPM. During testing, the output torque and rotational speed were measured to determine the "brake horsepower".

Definitia PS:
PS

This unit (German: Pferdestärke = horse strength) is no longer a statutory unit, but is still commonly used in Europe, South America and Japan, especially by the automotive and motorcycle industry. It was adopted throughout continental Europe with designations equivalent to the English "horsepower", but mathematically different from the British unit. It is defined by the Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB)[7] in Braunschweig as exactly:

1 PS = 75 kilopond-meters per second
(75 kp·m/s)×(9.80665 N/kp) = 735.49875 N·m/s ≈ 735.5 N·m/s ≈ 735.5 W ≈ 0.7355 kW ≈ 0.98632 hp (SAE)

WHP:
Effective (true, wheel) hp

Effective horsepower (EHP), True horsepower (thp) or wheel horsepower (whp) is the power converted to useful work. In the case of a road vehicle this is the power actually turned into forward motion as measured on a chassis dynamometer. Power available at the road is generally 10% to 20% less than the engine's bhp.
Front-wheel drive cars (provided a transverse engine) - Multiply by 0.82 for fwhp

P.S.- exista foarte multe formule pentru a afla cu destul de mare precizie puterea la roata a unei masini ..... sunt multe de explicat si sunt convins ca tu le stii pe majoritatea.
P.S.S. - as fi curios sa vad si eu Zafira aia de 1393 PS (sau cai la roata nemtesti cum spui tu) de apare in topul masuratorilor pe fisa ta dino ... ca sa nu mai zic de Busch-GTI de a avut 15818 PS ..... cai nemtesti .... si dyno pe masura.
Calimero2003 is offline  
Old 19-06-09, 09:46   #57
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

Calimero2003
el a pus o fisa dyno
pe dyno se masoara puterea la roata ! deci aia 419 sunt WHP la el (cai la roata mai pe romaneste)
alte formule nu isi au rostul. daca puterea aia din fisa dyno era masurata la volanta, atunci calculai puterea la roata, dar nu e cazul aici
Bryan is offline  
Old 19-06-09, 12:58   #58
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Calimero2003
el a pus o fisa dyno
pe dyno se masoara puterea la roata ! deci aia 419 sunt WHP la el (cai la roata mai pe romaneste)
alte formule nu isi au rostul. daca puterea aia din fisa dyno era masurata la volanta, atunci calculai puterea la roata, dar nu e cazul aici
Tu stii sa citesti? La el scrie in fisa dyno 419 PS .... de unde ai dedus tu ca sunt WHP?
Stiu si eu ce masoara un dynamometru (sau dyno mai scurt) problema era de ce "neamtu" a ales sa puna puterea exprimata in PS si nu in WHP? Motivul poate fi unul extrem de simplu ... "neamtul" a obtinut o cifra mai mare atunci cand a exprimat puterea in PS .... exista valori precise pt a calcula puterea exprimata in HP sau PS atunci cand cunosti puterea exprimata in WHP. Tu asta nu intelegi .. eu nu contest ca aia nu e puterea masini lui .... numai ca acea putere calculata in WHP este de 337.
E ceva de genul ... 1 L = 10 dL = 100 cL = 1.000 mL ... pare mai mult cand spui ca ai baut 500 ml dacat cand spui ca ai baut 0.5 litri .... desi cantitatile sunt egale impactul pare sa arate ca totusi ca ar fi diferente majore.
Sper sa fi reusit sa te fac si pe tine si pe Andrei sa intelegi ce am vrut eu sa spun.
Calimero2003 is offline  
Old 19-06-09, 20:47   #59
AndreiBanica
Opel Driver

Stage 4
 
AndreiBanica's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 253
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

sorine, ce ai vazut tu acolo cu celelalte masuratori nu stiu ce sunt asa ca nu o sa ma leg de ele si in al doilea rand, nu ai cum sa ma convingi, treaba este foarte simpla, eu am fost acolo nu tu.....asa ca eu unu stiu cel mai bine ce s-a intamplat cu masina mea. Markus, adica Vmax-ul, nici nu a considerat ca mai este nevoie pt o masuratoare dyno pt ca stia de la bun inceput cat o sa scoata masina, dar ca sa fie neamt, mi-a dat si o fisa dyno (una din 3) a unei masuratori facute in fata mea, asta ca sa fie treaba treaba. te poti interesa si cat dezvolta o turbina GT3071R asta ca sa fie mai simplu, dar te poti interesa din cunostiintele tale, cam cat ar dezvolta o masina cu o lista ca a mea de piese. prima data cand am fost in germania, dupa ce mecanikul de aici a facut masina, masuratoarea pe dyno a fost de vreo 290 si ceva "whp" adica la roata, si vreo 300 si putin la motor, asta in conditiile in care masina incepea sa traga pe la 3500rpm si se punea in nas la 4000rpm, si nu uita ca ce este acum sub capota este totul "brand new" , inclusiv ca piese cat si o noua configuratie. dar pana una alta nu are rost sa ma complic, crezi sau nu (fiecare are dreptul la parerea lui, dar ar fi bine sa si-o exprime atunci cand stie sigur ce vb) ce ai vazut in fisa aia sunt WHP. vrei teste de siguranta.....pune-mi tu masina pe oricare dyno de aici si o sa-ti arat ca dezvolta cel putin 420whp sau a doua varianta.....fa-ti masina si hai sa ne dam
bafta...

Last edited by AndreiBanica; 19-06-09 at 20:53.
AndreiBanica is offline  
Old 20-06-09, 22:04   #60
AndreiBanica
Opel Driver

Stage 4
 
AndreiBanica's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 253
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Astra OPC VMAX Powered

Sorine....sincer credeam ca ai mult mai multe cunostinte despre mecanica si tuning in general.....dar nu-mi place sa-ti spun, m-am inselat.
ca sa-ti dau un exemplu banal pe care-l poate intelege si un copil de clasa a 2-a, ce calcule ai dat tu acolo cu copy/past nu stiu de unde le-ai luat sau cine ti le-a suflat la ureche, dar se vede ca in ambele cazuri le-ai copiat sau le-ai scris dupa dictare foarte gresit. ce-mi spui tu mie acolo se rezuma la presiunea turbo pe care o folosesc americanii "ps"
nu vreau sa stau sa-ti caut ca sa-ti demonstrez sau sa-ti explic ce scrie in fisa mea dyno, o sa-ti dau un simplu exemplu: cauta pe MOBILE.DE !!!!!!!!!!!!!
toate masinile de acolo au puterea exprimata in PS!!!!!!!! si daca o sa te documentezi pe la vreun neamt, o sa afli cu stupoare ca ps inseamna pruffe stand, cred ca-ti dai seama ce specificatie o avea
bafta....
AndreiBanica is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -