Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-10, 15:55   #46
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

Sa o stapanesti cu placere domnu Razvan. Nu stiam ca a ajuns deja, ma bucur sa aflu ca ai mers cu ea si ca iti place. Motorul o sa se lase dupa 15.000 si remapata o sa fie ok, aproximativ cu GTC-ul.
Am vazut ca cineva in spate zicea ca e cea mai tare masina de Opel...si tineam sa il contrazic...Calibra, Kaddet GSI, alea au fost masini....Insignia este doar o masina care vrea sa se aproprie de clasa premium, gen A4, Seria 5,etc. Personal, o vad ca pe o veriga slaba, cum a fost si GTC-ul si cum vor fi si urmatoarele ce vor veni.
__________________
Nu conduc cu viteza, zbor la joasa altitudine....
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 07:53   #47
razvanoltu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
razvanoltu's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 651
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

ooo, dl. Florinike, multa vreme a trecut... astept o intalnire sa-ti vad si eu titi-ul

Veriga slaba nu prea cred, insa intr-adevar discutia cu 'cea mai tare masina Opel' e relativa la contextul vremii fiecarui model. In fine, cred ca totusi odata cu Insignia Opel a venit cu o schimbare majora din foarte multe puncte de vedere si cu o platforma mai mult decat actuala
__________________
Respecta partenerii de trafic!
razvanoltu is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 15:47   #48
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

A evoluat odata cu vremea, dar te astept si la 100.000 de km sa spui ca e la fel de buna ca in prima zi cand ai condus-o.
Cu intalnirea, se face, sa vina vara sa putem sa ne jucam :P
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 16:54   #49
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

la 100k o vinde si isi cumpara alta

florinike incerca sa fii mai intelegator
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 21:42   #50
fokerix

Stage 5
 
fokerix's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 440
Member of:
[DACIA]
[Honda]
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

foarte interesant ce scot opel acum. foarte frumoasa masina. ai grija de ea si de tine.
fokerix is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 08:09   #51
razvanoltu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
razvanoltu's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 651
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

Nu ma pronunt in privinta fiabilitatii motorului/componentelor pentru ca pana la urma e o chestiune relativa la foarte multi factori, tipicul drumului/traseului obisnuit, tipicul climei/poluarii, tipicul sofatului, etc. Cred ca atata timp cat ai bun simt in exploatarea masinii si stii sa o intretii aproape orice masina poate merge fara probleme majore fooooarte multi km.

In ceea ce ma priveste nu imi fac astfel de probleme, daca voi intampina probleme le voi rezolva si cu asta basta. Pana acum insa, la un pic peste 10mii km, problemele au fost doar de natura umana... serviciile la reprezentantele RO lasand de dorit intr-un mare fel.

In fine, la 100mii km e putin probabil ca o sa ajung cu masina asta... si la 50mii e discutabil Pana atunci insa mai e timp si incerc sa ma tin de promisiuni. Inca e foarte restransa oferta de tuning pt Insignia si si mai restransa pt motorul meu.
razvanoltu is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 19:56   #52
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

pai la o rampare se duce la ~210 cp+45nm. o evacuare cap coada+o admisie k&n din clasa typhoon si masina zbarnaie.
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 11:08   #53
tracti

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

Salut Razvan, pot sa zic ca ti-am urmarit constant postarile pe acest forum de ceva vreme. Sunt inebunit dupa o Insignia. Doar ca sunt bulversat si nu mai stiu nici eu ce motor sa-mi pun pe ea. Ma sucesc de la o zi la alta. Ori 2.0 160 CP, ori 1.6T 180CP. Am facut test drive doar cu motorizarea pe motorina, dar n-am prins in Cta nici un benzinar. Parca mi s-ar potrivi m bine 1.6T, dar mi-e frica k nu face fata ptr greutatea masinii. Momentan am un Astra 1.7 cdti, cuplu 240 Nm si parca trag un pic de ea in depasiri. Mai ales ca drumurile lungi n-o sa le mai fac doar cu sotia, ci si cu copilul impreuna cu tot alaiul adica carutz, patutz, si dracu sa le ia cate mai sunt , deci masina va fi m tot timpul incarcata. Asa ca am mare nevoie de sfatul tau. Crezi c-o sa ma descurc cu 1.6T-ul ??? Sa nu te gandesti la liniutze sau cine stie ce alte nebunii, ci strict ptr drumuri lipsite de batai de cap alaturi de familie.
Merci.
tracti is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:09   #54
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

@tracti care este diferenta de pret in cele 2 motorizari la aceeasi echipare?
integrala e vreuna?
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:58   #55
tracti

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

ambele sunt tractiune fata, iar diferenta e de vreo 1500 euro.
tracti is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 10:00   #56
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

+2000 euro 4x4 adaptive, care este cel mai performant 4x4 la ora acuala! Am eu biturbo 4x4 si merge exceptional! Si cel 2.0 cdti 160 cp merge f bine, pt ca am si una doar tractiune fata! +opel insignia a castiga 40 de premii, ultimul premiu fiind cel al calitatii si cel al fiabilitatii, top facut intre 230 modele diferite!
__________________

Last edited by TSC-Us; 30-12-10 at 10:06.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 15:55   #57
tracti

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
+2000 euro 4x4 adaptive, care este cel mai performant 4x4 la ora acuala! Am eu biturbo 4x4 si merge exceptional! Si cel 2.0 cdti 160 cp merge f bine, pt ca am si una doar tractiune fata! +opel insignia a castiga 40 de premii, ultimul premiu fiind cel al calitatii si cel al fiabilitatii, top facut intre 230 modele diferite!
In primul rand la mine nu se pune problema daca Insignia sau altceva. E cert, Insignia. Am vazuto, am si 3 test drive-uri cu ea, am citit, stiu despre toate premiile obtinute. Problema mea e ca nu rulez m mult de 17.000km pe an si trag m mult catre un benzinar. Dar vreau sa fiu sigur ca 1.6T imi va fi de ajuns.
Legat de ce spui tu 4x4 , ba m mult biturbo, depasesc bugetul care mi l-am propus ptr o masina. Dar curios e ca eu n-am in cele 2 ofertele de la dealerii din Cta nici un motor biturbo. Tu vorbesti de cel de 190CP??? Chiar m facut curios. Daca ai timp poate mi-l arati si mie.
In rest LA MULTI ANI la toata lumea !!!!
tracti is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 21:53   #58
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

mie imi place benzina cel mai mult, dar m-am invatat si cu diesele. la drum lung nu simti ca-i diesel are un comportament foarte placut, tinuta de drum excelenta... imi place mai mult sa merg cu oricare insignia la drum lung decat cu vw golf 5 gti(este tot a mea) si astea spune multe!

+ca 2.0 cdti 160(acum are ~200 cp dupa resoftare si rupe) cp are un consum mediu de 7% cu jante de 18!!!!! daca ti-ai pune de 16 cred ca o sa consume 5 si ceva. la inceput pana te obisnuiesti pare mai greu, dar te inveti usor.
iar 4x4 biturbo 190(acum are ~225 cp si ea este resoftata) cp cu cut. automata este o minunatie de masina! este masina sore mele mai mult, dar mai pun si eu mana pe ea din cand in cand.

in viitor o sa imi i-au insignia opc, dar cred ca atunci cand v-a aparea face-liftul!?
eu sunt din mangalia.

Last edited by TSC-Us; 30-12-10 at 21:55.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 22:50   #59
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

Aici se vorbeşte strict despre maşina lui razvanoltu, vă rog frumos...
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 11:22   #60
razvanoltu
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
razvanoltu's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 651
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Masina mea: INSIGNIA Turbo - pimped by OPC

Salut din nou.

Impulusire despre modificari ale insigniaiei au cam disparut. Nu i-am mai facut nimic si nici nu cred ca o sa-i mai fac ceva pana la urma. Au aparut alti factori determinanti. In fine, sper totusi ca undeva in viitor sa revin aici cu alta masina si cu ceva concret.

Mai rau e ca am ajuns la concluzia ca trebuie sa o dau Pe de-o parte plang ca e o masina superba din toate punctele de vedere, dar pe de alta parte rad ca am nevoie sa ma degrevez de leasing

Acum masina are 30mii km si asa cum zicea un coleg de forum cu cateva mesaje in urma consumul s-a stabilizat, este chiar decent pentru 180cp benzina turbo: 8% afara medie, 12%oras (cu exceptii cand sunt f. grabit) chiar cred ca spre 11% intr-un oras normal, nu Bucuresti. N-am avut probleme cu ea, sunt chiar surprins de fiabilitate pana in acest moment. Bine, este vorba de doar 30mii km, dar pana acum asta e concluzia mea.

Numai bine,
Razvan
razvanoltu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -