Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 02-02-06, 14:22   #16
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TuningBoy\"
vrei sa spui ca daca eu cumpar din RO un opel tigra facut zob dar motorul intact bun la un pret de nimic, si imi aduc din afara o tigra cu o caroserie buna nu pot pune motorul bun de la aia bulita pe asta adusa din afara? eu nas crede--- ei cer euro 3 la motor,dar la caroserie nu cer nik..... asa stiam acum daca stiti ceva sigur spuneti-mi!
asta stii tu ca inseamna recarosare?!)
parerea mea e sa dai anunt ca iti cauti acte,si vezi ce pica,eventual si pentru astra,ca se merita,una adusa din germania.
ps:la recarosare nu trebuie sa ai motor bun sau ceva de genul,trebuie doar sa ai acte cum ca acea masina (facuta praf) este inscrisa in romania.
__________________
Vand / Schimb Mazda RX7 - Drift Spec/Project
http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11584185.html

Garare / parcare moto pe timp de iarna / frig ! pentru detalii click pe linkul de mai jos !

https://forum.4tuning.ro/567-moto/335...bucuresti.html

fuse si se duse... https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...6y8-turbo.html
ZooM-ZooM is offline  
Old 02-02-06, 14:30   #17
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default

aaaaa nu stiam ca se numeste recarosare! dar chestia asta nu e ilegala sa cauti doar acte de romania,talon ... ca practic pe acte se gaseste seria tot a masinii bulite... daca iau actele trebuiesc trecute seria si masina care o am in ele .... hmmm stie careva sa explice klumea si sa stie sigur daca e legal sau nu...
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline  
Old 03-02-06, 20:30   #18
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TuningBoy\"
GOLFtuning! in 2 luni am 18... iar cu intratul in UE nu e sigur.... ar fi bine daca am intra dar pana in 2007 ar trebui sa mai astept... stiu ca opel e masina mai ieftina in comparatie cu altele la intretinere... si mie imi place f mult TIGRA... pile la politie am un unchi care e pe judet cel mai mare dar nu cred ca ma poate ajuta.... ! stiu de la o ruda din afara ca pot sa aduc ce masina vreau in romania atata timp cat platesc asigurarea de unde am luat-o... dar stau si ma intreb eu daca patesc draq ceva tre sa ma duc acolo unde am asigurarea sa rezolv problemele.... Ms de sugestii si mai astept si de la altii in special defecte,preturi in RO, .. etc
Ma omule ti-am mai explicat de 2-3 ori ca nu are nici o treaba intratul RO in UE cu faptul ca vei putea inamtricula o masina care nu are Euro 3 din ianuarie 2007
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline  
Old 03-02-06, 20:32   #19
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TuningBoy\"
da prin banca stiu si cel mai simplu eu banuiesc ca e creditul bancar: iau banii platesc masina cash si apoi la banca platesc rata.... ca platesc la masina ca platesc la banca tot draq ala e....
Nu e chiar tot aia , iesi o idee mai bine cu rate decat la leasing
Cosmin255 is offline  
Old 03-02-06, 23:09   #20
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"obrazNICK\"
Quote:
Originally Posted by \"TuningBoy\"
GOLFtuning! in 2 luni am 18... iar cu intratul in UE nu e sigur.... ar fi bine daca am intra dar pana in 2007 ar trebui sa mai astept... stiu ca opel e masina mai ieftina in comparatie cu altele la intretinere... si mie imi place f mult TIGRA... pile la politie am un unchi care e pe judet cel mai mare dar nu cred ca ma poate ajuta.... ! stiu de la o ruda din afara ca pot sa aduc ce masina vreau in romania atata timp cat platesc asigurarea de unde am luat-o... dar stau si ma intreb eu daca patesc draq ceva tre sa ma duc acolo unde am asigurarea sa rezolv problemele.... Ms de sugestii si mai astept si de la altii in special defecte,preturi in RO, .. etc
Ma omule ti-am mai explicat de 2-3 ori ca nu are nici o treaba intratul RO in UE cu faptul ca vei putea inamtricula o masina care nu are Euro 3 din ianuarie 2007


unde vezi tu ca am zis ca are treaba in ceea ce arati ca am postat eu? iar eu stiu ca daca ro intra in UE no sa mai platesti taxe cand bagi o masina in tara.... o sa circuli normal intre romania si o alta tara membra UE... iar inmatricularea o sa poate fi posibila asa cum e si in alte tari:exemplu:: daca eu stau in spania si aduc o masina din franta o pot inmatricula in spania fara probleme! in ro inca e legea cu euro3 dar e posibil sa se schimbe cand intram in UE
Eugen_TL is offline  
Old 04-02-06, 15:18   #21
CosminVPS

Stage 2
 
CosminVPS's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 73
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TuningBoy\"
Quote:
Originally Posted by \"obrazNICK\"
Quote:
Originally Posted by \"TuningBoy\"
GOLFtuning! in 2 luni am 18... iar cu intratul in UE nu e sigur.... ar fi bine daca am intra dar pana in 2007 ar trebui sa mai astept... stiu ca opel e masina mai ieftina in comparatie cu altele la intretinere... si mie imi place f mult TIGRA... pile la politie am un unchi care e pe judet cel mai mare dar nu cred ca ma poate ajuta.... ! stiu de la o ruda din afara ca pot sa aduc ce masina vreau in romania atata timp cat platesc asigurarea de unde am luat-o... dar stau si ma intreb eu daca patesc draq ceva tre sa ma duc acolo unde am asigurarea sa rezolv problemele.... Ms de sugestii si mai astept si de la altii in special defecte,preturi in RO, .. etc
Ma omule ti-am mai explicat de 2-3 ori ca nu are nici o treaba intratul RO in UE cu faptul ca vei putea inamtricula o masina care nu are Euro 3 din ianuarie 2007


unde vezi tu ca am zis ca are treaba in ceea ce arati ca am postat eu? iar eu stiu ca daca ro intra in UE no sa mai platesti taxe cand bagi o masina in tara.... o sa circuli normal intre romania si o alta tara membra UE... iar inmatricularea o sa poate fi posibila asa cum e si in alte tari:exemplu:: daca eu stau in spania si aduc o masina din franta o pot inmatricula in spania fara probleme! in ro inca e legea cu euro3 dar e posibil sa se schimbe cand intram in UE
ba omule nu mai platesti vama.
da platesti taxe.cu cat masina pe care o aduci ii mai veche cu atat taxele sunt mai mari.
ce dracu vb pe un subiect care numa din octombrie POATE se va aproba.
si cat cu UE LAS-O BALTA.
__________________
CosminVPS is offline  
Old 04-02-06, 18:24   #22
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default

tu ai dreptate tinand cont legea de acum! dar faza cu taxa cu cat masina e mai veche cu atat platesti mai mult s-ar putea sa se schimbe ... nu se stie inca! sar putea sa intrii in tara fara sa te intrebe nimeni nik sa ironizez un pik!
Eugen_TL is offline  
Old 04-02-06, 18:44   #23
CosminVPS

Stage 2
 
CosminVPS's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 73
Default

ba, ia-ti carnetu odata si ai sa vezi tu ce poti conduce sau nu, pana atuncea
carnetu ii baza
CosminVPS is offline  
Old 04-02-06, 19:51   #24
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default

pai normal ca el e baza dar incecam sami fac si eu o idee.. in fine ms de pareri
Eugen_TL is offline  
Old 05-02-06, 08:33   #25
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"CosminVPS\"
Quote:
Originally Posted by \"TuningBoy\"
Quote:
Originally Posted by \"obrazNICK\"
Quote:
Originally Posted by \"TuningBoy\"
GOLFtuning! in 2 luni am 18... iar cu intratul in UE nu e sigur.... ar fi bine daca am intra dar pana in 2007 ar trebui sa mai astept... stiu ca opel e masina mai ieftina in comparatie cu altele la intretinere... si mie imi place f mult TIGRA... pile la politie am un unchi care e pe judet cel mai mare dar nu cred ca ma poate ajuta.... ! stiu de la o ruda din afara ca pot sa aduc ce masina vreau in romania atata timp cat platesc asigurarea de unde am luat-o... dar stau si ma intreb eu daca patesc draq ceva tre sa ma duc acolo unde am asigurarea sa rezolv problemele.... Ms de sugestii si mai astept si de la altii in special defecte,preturi in RO, .. etc
Ma omule ti-am mai explicat de 2-3 ori ca nu are nici o treaba intratul RO in UE cu faptul ca vei putea inamtricula o masina care nu are Euro 3 din ianuarie 2007


unde vezi tu ca am zis ca are treaba in ceea ce arati ca am postat eu? iar eu stiu ca daca ro intra in UE no sa mai platesti taxe cand bagi o masina in tara.... o sa circuli normal intre romania si o alta tara membra UE... iar inmatricularea o sa poate fi posibila asa cum e si in alte tari:exemplu:: daca eu stau in spania si aduc o masina din franta o pot inmatricula in spania fara probleme! in ro inca e legea cu euro3 dar e posibil sa se schimbe cand intram in UE
ba omule nu mai platesti vama.
da platesti taxe.cu cat masina pe care o aduci ii mai veche cu atat taxele sunt mai mari.
ce dracu vb pe un subiect care numa din octombrie POATE se va aproba.
si cat cu UE LAS-O BALTA.
Bai oameni buni legea asta e data , de la 1 ianuarie poti aduce masini ce nu au Euro 3 si le poti si inmatricula , dar vor exista normal niste norme / standarde...ce dracu nu e clar?
Cosmin255 is offline  
Old 05-02-06, 09:11   #26
CT99WUW
Honda Driver

Stage 5
 
CT99WUW's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,317
Member of:
[Honda]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TuningBoy\"
tu ai dreptate tinand cont legea de acum! dar faza cu taxa cu cat masina e mai veche cu atat platesti mai mult s-ar putea sa se schimbe ... nu se stie inca! sar putea sa intrii in tara fara sa te intrebe nimeni nik sa ironizez un pik!
alooo nu realizezi ce zici...cum sa fie asa ceva...crezi ca unu care ia o masina din germania cu 2000 si se duce cu ea in spania ..ii pune benzina si atat? stai tu linistit ca nu o sa fie asa ceva nici cand o sa fim in ue(daca o sa fim pana la urma) nu se poate asa ceva....taxe rar si altele tot se platesc ...iar proiectul de lege...care SE PARE ca o sa inceapa din august/septembrie 2006 nu zice ca nu platesti nimic ... chiar exact cum a zis Cosmin ...in raport invers proportional cu anul de fabricatie !!!!! taxele la o masina din 1995 sa zicem FICTIV ajung undeva la 1000 euro...la una din 2000 ajung 500.....sumele astea le'am scos eu de la mine nu se stie inca exact cum o sa se calculeze...dar de platit o sa platim 1000 de ani de acum in colo....daca peste ani si ani o sa devina BENZINA MOCA pe planeta noastra ..in toata lumea.....eeh noi tot o sa platim ca suntem in romania si daca nu exista legi ..se fac peste noapte..SAL
__________________
Hang On, Not Done Accelerating
CT99WUW is offline  
Old 05-02-06, 10:46   #27
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default

ma !!!! deci eu stiu sigur de la unchiul meu care e in spania ! el a cumparat un mondeo din alta tara membra UE si a bagato pe spania fara sa se complice, ca si cum ai lua tu o masina din oradea si ai bagao in ct! trebuie decat niste acte sa completezi,locatia chestii de genu asta! ASTA AM VRUT EU SA SPUN DAR CRED CA MATI INTELES GRESIT! iar in romania vom baga o masina in functie de legile care o sa apara la momentul respectiv ... inca totul e in ceata.... se discuta si la tv problema asta ca sunt multe neclaritati nimeni nu stie nik!
Eugen_TL is offline  
Old 05-02-06, 10:57   #28
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TuningBoy\"
ma !!!! deci eu stiu sigur de la unchiul meu care e in spania ! el a cumparat un mondeo din alta tara membra UE si a bagato pe spania fara sa se complice, ca si cum ai lua tu o masina din oradea si ai bagao in ct! trebuie decat niste acte sa completezi,locatia chestii de genu asta! ASTA AM VRUT EU SA SPUN DAR CRED CA MATI INTELES GRESIT! iar in romania vom baga o masina in functie de legile care o sa apara la momentul respectiv ... inca totul e in ceata.... se discuta si la tv problema asta ca sunt multe neclaritati nimeni nu stie nik!
Cam asa va fi mai si la noi din ianuarie ce nu intelegi? Numai ca vor exista niste oarece standarde sa nu aduca chiar toata rablele
Cosmin255 is offline  
Old 05-02-06, 11:36   #29
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default

ASA! bv! am ajuns la o concluzie finala ... oricum la tv se cam face gura ca no sa le convina la astia cu showroomuri sau parcuri sh.... vor scade vanzarile ...
Eugen_TL is offline  
Old 05-02-06, 21:12   #30
Corbu`

Stage 5
 
Corbu`'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 253
Default

offff.....cata cearta....sper ca v'atzi linishtit....sa revenim la topic......te'ai hotarat la vreo mashina?????
Corbu` is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -